مفید بود؟

مینیمالیسم یا طراحی مسطح یا flat بدون تردید روندی در طراحی وب سایت میباشد که روز به روز به طرافداران آن افزوده میشود.طراحی مینیمال یا مسطح به شیوه ای از طراحی گفته میشود که فاقد هرگونه افراط و زرق و برق است. آنچه در طراحی مینیمال باقی میماند بسیار نافذ و در عین حال دلربا خواهد بود.با این وجود،مانند کلیه تکنیک های طراحی وب سایت ،این شیوه نیز باید به درستی اجرا شود،در غیر این صورت میتواند بسیار بی استفاده و بی فایده باشد.در این تکنیک طراحی، شما افکت هایی مانند سایه، فونت های تجملی، رنگ های بیش از اندازه و هر افکت تجملاتی را حذف می کنید.

بیشتر تمایلات طراحی وب سایت ریشه در طراحی چاپی دارد.مینیمالیسم نیز از این قاعده مستثنی نیست.متخصصین میگویند که الهام بخش اصلی این شیوه از طراحی، شیوه طراحی سوئیسی میباشد که در دهه های 40 و 50 مورد استفاده قرار می گرفته است.البته ریشه اصلی طراحی مینیمال در دهه 20 آغاز شد اما 2 تا 3 دهه طول کشید تا این سبک از طراحی شهرت پیدا کند.
اما شیوع استفاده از طراحی مسطح درست زمانی شروع شد که غول های تجاری مانند Apple از این شیوه طراحی استفاده کردند.
طراحی مسطح یا flat که در دهه 20 آغاز شد و در دهه 50 شهرت یافت،حال نیز در طراحی دیجیتال استفاده بسیار زیاد و چشمگیری دارد.تمایل به این سبک از طراحی هر روز در حال افزایش است و پا برجا میباشد.برندهایی مانند مایکروسافت و اپل بیشترین سهم را در شهرت بخشیدن به این سبک از طراحی داشته اند.
شرکت اپل پیش تر از سبک طراحی اسکومورفیزم استفاده میکرد. این شیوه طراحی در آن زمان نیز کمی تاریخ گذشته به حساب می آمد. هنگامی که اپل در سال 2013 نسخه جدید iOS خود را منتشر کرد،کاملاً مشخص بود که به سمت مینیمالیسم پیش رفته است.
در کنار روند طراحی واکنش گرا، بهترین تکنیک برای طراحی همین سبک مینیمال میباشد. تطابقی که میان این دو سبک وجود دارد،موجب شده است تا طراحی مسطح به این اندازه مورد توجه قرار گیرد و باقی بماند.
اینکه این سبک از طراحی تا چه مدت در میان خواهد بود، امری است که نمی توان آن را پیش بینی کرد.چیزی که مسلم است،همیشه تمایلاتی در طراحی شکل میگیرد که میتواند جایگزین طراحی مینیمال باشد و احتمالاً برگرفته از تاریخ است. تا آن زمان بهتر است اطلاعات خود را در رابطه با طراحی مینیمال(مسطح) افزایش دهیم و این سبک را در دست گیریم.

 

رویکردهای مهم در طراحی مسطح
در رویکرد طراحی مسطح، چندین زیر رویکرد وجود دارد که مفهوم کلی طراحی مسطح را شکل میدهند.اما این زیر رویکردها چه هستند:

کاهش آشفتگی

در همین حال که صفحه نمایش کوچکتر میشود، بسیار مهم است که اطلاعات به صورت کمتر و ساده تر ارائه شوند.این روند میتواند بسیار به ما کمک کند تا اطلاعات غیر ضروری را از وب سایت های خود حذف کنیم و به جای آن مطالب مهم و قابل استفاده را ارائه دهیم. بنابراین کاهش آشفتگی ها یک روند بسیار مهم و قوی است که در طراحی مسطح کاربرد دارد.

سادگی چشم نواز

کلیه گزینه ها،دکمه ها و طرح های پیچیده را فراموش کنید.کاربران به ابزارهایی نیاز دارند که بسیار ساده هستند و در عین حال کاربرد زیادی دارند.این روزها افراد زمان زیادی را صرف یادگیری نمی کنند و تمایل دارند که از شیوه های ساده برای انجام امور خود استفاده نمایند.بنابراین در طراحی مسطح باید از سادگی بهره برد که در عین حال چشم نواز میباشد و کاربر به راحتی بتواند از آن استفاده کند.

گوشی های هوشمندتر،کاربران هوشمندتر

ورود گوشی های هوشمند به این مفهوم است که حتی کودک 1ساله نیز میداند چگونه از صفحه های لمسی استفاده کند. طراحی وب سایت ها و برنامه های موبایل نیز در روند مسطح باید طوری باشند که فرد در مواجهه با آن به راحتی بتواند نحوه کار با آن را فراگیرد. این رویکرد باعث میشود که طراحی مسطح جهتی جدید به خود بگیرد و بسیاری از اطلاعات اضافی را در رابطه با نحوه استفاده از ابزار حذف کند.

طراحی واکنش گرا

این زیر رویکرد یک امر جدید نیست اما مسلماً در سطوح بالاتری مورد استفاده قرار گرفته است. طراحی مسطح از این جهت مناسب است که موجب میشود تا طراحی ما بسیار واکنش گراتر شود.این شیوه طراحی نیازمند زمان کمتری برای لود شدن در دستگاه های کوچک میباشد و مصرف باتری موبایل و تبلت ها را کم میکند.

همگامی با تکنولوژی

طراحی مسطح به صورت مداوم در حال تغییر است تا بتواند با روند توسعه تکنولوژی پیش رفته و یا از آن جلو بیفتد.موبایل ها و تبلت ها دائما در حال ارتقا میباشند و جزئیات بیشتری را نشان میدهند.اما این بدان مفهوم نیست که طراحی های ما باید آشفته تر شوند،بلکه به این مفهوم است که طراحی ها در یک چهارچوب مشخص فضای بیشتری برای طرح های مینیمال خواهند داشت.با توجه به اینکه صفحه های نمایش دقیق تر میشوند وجزئیات را واضح تر نشان میدهند، طراحی های تایپوگرافی میتوانند کاربرد بیشتر و بهتری داشته باشند.

نقش رنگ ها در طراحی سایت چیست؟
یکی از بخش های بسیار مهم و اساسی در این شیوه طراحی،استفاده از رنگ ها میباشد.
این سبک طراحی از جلوه های بصری ویژه مانند سایه و بعد استفاده نمی کند،بنابراین روش طراحی آن ساده است و به همین منظور بسیار وابسته به رنگ هاست.با این حال این طراحی در عین سادگی پیچیدگی های مخصوص به خود را دارد.ممکن است ظاهر این روش بسیار آسان و ساده به نظر آید اما از آنجا که این طراحی به شدت بر user friendly بودن یک سایت تمرکز دارد، باید دقت بسیار زیادی نیز در رابطه با آن به عمل آورد.در طراحی مسطح هنگامی که صحبت از رنگ به میان می آید،رنگ های گوناگون و منتوع در نظر است.اما اغلب طراحان تمایل دارند از رنگ های قوی و روشن استفاده نمایند.هنگامی که در طراحی مسطح مبحث استفاده از رنگ بیان میشود،دیگر محدودیتی برای آن در نظر گرفته نمی شود و طراح تمایل ندارد تا از رنگ های همسان و ست استفاده کند.بلکه این طراحی مانند رنگین کمان به نظر می آید و رنگ های قوی را در یک جا به نمایش میگذارد.
اما در عین حال برخی از طراحان وجود دارند که در طراحی مسطح نیز رنگ های همسانی را به کار میبرند.
در شیوه طراحی مسطح بسیار اهمیت دارد که رنگ های شما شفاف باشند و ظاهری زنده به طراحی شما ببخشند.با مرور و بررسی برخی از طراحی های مسطح میتوانید مشاهده نمایید که رنگ ها به چه صورت و در چه طیفی مورد استفاده قرار میگیرند.یکی از مسائلی که در طراحی مسطح میتواند بسیار به شما کمک کند،استفاده از روانشناسی رنگ ها میباشد.در صورتی که شما بدانید هر رنگ چه مفهومی دارد،راحتتر میتوانید برای دکمه ها و آیکون های به خصوص، رنگ مناسب آن را پیدا نمایید.

 

در طراحی مسطح یا flat المان های تزئینی دیگر غیرضروری به نظر می رسند.در این شرایط، استفاده از این المان ها می تواند موجب نارضایتی کاربر شود.به همین دلیل است که ماهیت مینیمالیسم بخودی خود در طراحی مسطح جای می گیرد.در نتیجه نمی توان گفت فقدان طراحی های پر زرق و برق،طراحی مسطح را خسته کننده می کند.رنگ های روشن و متضاد تصاویر به خوبی جلب توجه می کنند و چشم گیر می باشند.علاوه براین، مینیمالیسم می تواند در کاربردی بودن طراحی مسطح نیز مشارکت داشته باشد.
تصاویر ساده سریع تر از طرح های پیچیده و پر از جزئیات پیام را منتقل می کنند.تصاویری چون آیکون ها، مقاصد یکسان و جهانی را نشان می دهند و درنتیجه همه افراد به راحتی قادر به درک آن ها هستند.
در این زمینه،به راحتی می توان تفاوت بین طراحی مسطح و skeuomorphic را درک کرد.توجه داشته باشید که چگونه بلوک های رنگی بیشتر جلب توجه می کنند و مفاهیم را به سادگی انتقال می دهند.

چگونه می توان یک طراحی مسطح داشت؟

برای داشتن یک طراحی مسطح کارآمد،تمامی المان های طراحی باید با ایده ساده گرایی انتخاب شوند.

رنگ های تند و یک دست جنبه تاکیدی به جزئیات می دهند.

تایپوگرافی sans serif مکمل خوبی برای یک طراحی مسطح است.

متن باید دقیق و کوتاه باشد.

المان های UI مانند دکمه ها و لینگ ها باید قابل توجه و واضح باشند.

در پایان باید گفت همه چیز باید بگونه ای در طراحی بکار برده شود که سایت را کاربردی نشان داده و طراحی مسطح آن را بخوبی نمایش دهد.

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.