مقالات آموزشی

چند قانون ساده برای تایپوگرافی موبایل

مفید بود؟
هنگامی که چشمان شما بر روی خطوط متن حرکت می کنند، به این امر ساکاد گفته می شود، شما کلمه یا حروف را نمی خوانید، شما تنها تصاویر بخشی از کلماتی را می خوانید که مغز شما به دنبال آن است. در صورتی که مغز آن تصویری را که انتظار دارد دریافت نکند، چشمان شما دوباره بازمیگردد و تا بررسی کند که آیا مشکلی وجود دارد یا خیر. اگر تایپوگرافی شما خوب باشد، حرکات چشم و مکس های شما در خواندن متون به حداقل خواهد رسید.
در صفحه های نمایش موبایل، موضوع تایپوگرافی بسیار چالش برانگیز می باشد چرا که فضای شما محدود می باشد و نور محیط اغلب ضعیف است. اما در صورتی که شما از اصول مرتب سازی صحیح و ساده ای بهره ببرید، که در حال حاضر در طراحی وب سایت نیز مورد استفاده قرار می گیرد، می توانید خوانا بودن متون در موبایل را نیز ارتقا بخشید.

به خود فضا دهید

در حقیقت تایپوگرافی به این گفته نمی شود که شما خطوط درهمی را در صفحه مرتب کنید، بلکه به آن گفته میشود که میان این خطوط و اطراف آن ها چه فضایی را در نظر بگیرید. در زمینه تایپوگرافی یک قانون سلسله مراتبی وجود دارد. فاصله میان کلمات باید کمتر از فاصله میان خطوط باشد، فاصله میان خطوط باید کمتر از فاصله میان پاراگراف ها باشد و به همین ترتیب… به منظور آنکه بتوانید خوانا بودن متن را در یک موبایل افزایش دهید، در نظر گرفتن این موضوع اهمیت بسیار فراوانی دارد.

به اندازه ها توجه کنید

اندازه به طول خطوط در متن گفته میشود. به بیان بهتر میتوان گفت که اندازه یعنی طول ایده آل برای خطوط در یک متن، چرا که کمتر پیش می آید که هر خطی دقیقاً به یک اندازه باشد. به صورت قراردادی، اندازه ایده آل برای یک خط در حدود 65 کاراکتر میباشد. البته این اندازه برای صفحه های نمایش مانند کامپیوتر است. بنابراین در صورت طراحی برای وب سایت این میزان باید تقلیل داده شود. هیچ میزان قراردادی برای اندازه ایده آل در صفحه های نمایش موبایل وجود ندارد، اما به صورت سنتی حدود 39 کاراکتر در نظر گرفته میشود. این اندازه برای تایپوگرافی موبایل تاکنون بسیار خوب عمل کرده است.

باز و بسته کردن لیدینگ

لیدینگ به فضای میان خطوط گفته میشود. هنگامی که این اندازه بسیار کم و بسته باشد، در ساکاد موجب میشود که چشم به راحتی نتواند از آخر یک خط به اول خط بعد برود. اگر این اندازه بسیار زیاد باشد موجب میشود که فاصله میان کلمات بیشتر به چشم آید و جریان حرکت چشمان خواننده را دچار اشکال کند. به خاطر داشته باشید استاندارد معمول برای لیدینگ 1.4em میباشد. اما تجربه نشان داده که این مقدار برای صفحه های نمایش رو میزی کم میباشد. بنابراین هنگامی که برای این نوع صفحه های نمایش طراحی میکنید، این مقدار را کمی بیشتر کرده و برای صفحه های نمایش موبایل این مقدار را کمتر نمایید.

بهترین جایگاه را پیدا کنید

هر فونت حداقل یک جایگاه استفاده مناسب دارد. اندازه مناسب برای فونت خود را در این جایگاه پیدا کنید. اگر شما بتوانید در بهترین شرایط از یک فونت استفاده کنید، ذهن راحت تر میتواند آن را بررسی کند و بخواند. توجه به خوانا بودن فونت در این زمینه بسیار اهمیت دارد.
 

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.