مقالات آموزشی

بیان چند نکته از معرفی سیستم عامل CentOS

CentOS یک توزیع لینوکسی ، بستر پایدار ، قابل پیش بینی ، قابل کنترل و قابل تکثیر است و از منابع (Red Hat Enterprise Linux) که به طور مخفف به آن  (RHEL) گفته میشود گرفته شده است که در بین سیستم عامل ها ، مهندسان DevOps و کاربران خانگی به طور یکسان محبوب میباشد و همچنین توسط بسیاری از سازمان ها برای سرورهای توسعه و تولید استفاده می شود.

در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا به طورکامل به معرفی سیستم عامل CentOS و ویژگی های آن بپردازیم.

از مارس 2004 ، CentOS Linux یک توزیع تحت حمایت جامعه ،که برگرفته از منابعی است که توسط Red Hat به طور رایگان در اختیار مردم قرار می گیرد. بدین ترتیب ، CentOS Linux قصد دارد از لحاظ عملکردی با RHEL سازگار باشد. عمدتاً بسته ها را برای حذف نام تجاری فروشنده بالادست و آثار هنری تغییر می دهند که CentOS Linux  یک توزیع مجدد بدون هزینه و رایگان است.

CentOS Linux  توسط یک تیم کوچک اما در حال رشد از توسعه دهندگان اصلی تهیه شده است و به نوبه خود توسط یک انجمن کاربر فعال از جمله سرپرستان سیستم ، سرپرست شبکه ، مدیران ، همکاران اصلی Linux و علاقه مندان به لینوکس از سراسر جهان پشتیبانی می شوند.

در طی سال های آینده ، پروژه CentOS ماموریت خود را برای ایجاد CentOS Linux به عنوان یک بستر پیشرو در جامعه برای ظهور فن آوری های منبع آزاد که از پروژه های دیگری مانند OpenStack به وجود آمده ، گسترش خواهد داد. این فن آوری ها به عنوان بارگیری مجدد یا دسترسی از یک برنامه نصب سفارشی در مرکز تغییرات مختلف CentOS قرار خواهند گرفت.

چند ویژگی برتر CentOS

1. CentOS یک توزیع لینوکس است که یک پلتفرم محاسباتی با کلاس و مبتنی بر جامعه را به صورت عملکردی با منبع بالادست آن ، Red Hat Enterprise Linux سازگار می کند.

2.سرورهای مبتنی بر سیستم های لینوکس پایداری عملکرد وتحمل پذیری بیشتری دارند. CentOS برای سرور اختصاصی از این امر مستثنی نیست.

3.راندمان بالا، کارآیی بالا. مانند هر سیستم مبتنی بر لینوکس ، CentOS دارای ویژگی های عملکردی بهتر است و این برای عملکرد پروژه های بزرگ بسیار مهم است.

4.سطح بالایی از امنیت. طی سال های گذشته CentOS به دلیل داشتن امنیت بالا برای یک سرور اختصاصی در ماشین ها وسیستم های متعددی مورد استفاده قرار می گیرد.

5.سرعت عملکرد بالا که به عنوان منابع سرور فقط توسط یک اجاره دهنده استفاده می شود.

6. CentOS فقط یکی از سیستم عامل های مبتنی بر لینوکس است که به صورت رایگان در دسترس است.

7. CentOS7 با استراتژی توزیع مجدد فروشنده بالادست سازگار است و با به روزرسانی های امنیتی و مطالب آموزشی، پشتیبانی کاملی از صنعت کسب وکار می کند.

8.توزیع CentOS لینوکس می توانید از مزایای نرم افزارهای سرور منبع باز مانند Apache Web Server ، سامبا ، Sendmail ، CUPS ، vsFTPd ، MySQL و BIND استفاده کند.

9. CentOS می تواند خیلی سریعتر از سیستم عامل های مشابه مبتنی بر لینوکس عمل کند زیرا فقط نسخه های اصلی نرم افزار را اجرا می کند.

اکنون که به معرفی سیستم عامل CentOS پرداختیم و چند ویژگی برتر آن را مورد بررسی قرار دادیم بهتر است چند مقایسه کوچک بین CentOS و  Ubuntu (مقاله :معرفی سیستم عامل ubuntu )انجام بدهیم.

1.هسته اصلی سیستم

Ubuntu: بر اساس دبیان

CentOS:بر اساس Redhat

2.پشتیبانی

Ubuntu: مستندات عالی و جامعه پشتیبانی

CentOS: مستندات خوب انجمن کاربر کوچک اما فعال.

3.امنیت

Ubuntu: خوب (اما به پیکربندی اضافی نیاز دارد)

CentOS: قوی

4.قابلیت مدیریت

Ubuntu: در حد متوسط

CentOS: چالش برانگیز

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.