مقالات آموزشی

بررسی پتانسیل دو بخش برنامه نویس فرانت اند و بک اند

اگر شما نیز از آن دسته افراد علاقه مند به مبحث طراحی سایت هستید لازم است در ابتدا با قسمت های اصلی تشکیل دهنده یک وب سایت شامل گرافیک، فرانت اند ، بک اند و مهارت های برنامه نویس فرانت اند و بک اند آشنا شوید .

فرانت اند چیست؟

در دیکشنری یکی از معناهای front به معنای جلو میباشد و معانی دیگر آن :نما، طرزبرخورد، جلودار، درصف جلو قرار گرفتن، جبهه جنگ و … میباشد.

بنابراین با توجه به این معانی میتوانیم بگوییم به هرچیزی که مربوط به نما یا ظاهر وبسایت و آنچه طراحی می شود تا کاربر آن را ببیند front  میگوییم و کسی که کدنویسی این قسمت را انجام میدهد طراح وب یا front End Developer نامیده می شود.

یک طراح وب فرانت اند به چه مهارت هایی باید تسلط داشته باشد؟

مهارت های مورد نیاز یک طراح فرانت اند به شرح زیر است:

1-HTML

2-CSS

3-Javascript

4-فریمورک ها یا کتابخانه های جاوا اسکریپت مانند جی کوئری

5-فریمورک های CSSمانند Bootstrap

6-پردازنده های CSS مثل Sass یا Less

7-طراحی وب Responsive یا واکنش گرا

8-نرم افزارهای گرافیکی مثل  فتوشاپ

تفاوت یک برنامه نویس فرانت اند با UI Designer چست؟

اگر بخواهیم در رابطه با طراحی وب دقیق تر و عمیق تر نگاه کنیم باید به تفاوت دو مفهوم با یکدیگر بپردازیم:

1-برنامه نویس Front End

2-UI Designer یا طراح رابط کاربری

طراح رابط کاربری با نرم افزارهای گرافیکی مانند فتوشاپ سر و کار دارد. او نما و شکل ظاهری صفحات وب را با نرم افزارهای گرافیکی مثل فتوشاپ یا Sketch  و یا سایر نرم افزارهای گرافیکی مشابه طراحی میکند و پس از آن فایل PSD طراحی شده را در اختیار کدنویس فرانت اند قرار میدهد.

بنابراین یک UI Designer با کدها کاری ندارد و کدنویسی جزو وظایفش محسوب نمی شود اما وظیفه یک برنامه نویس فرانت اند صرفا کدنویسی در آن بخش می باشد.

بک اند چیست؟

کلمه Back در دیکشنری به معنای عقب، پشت، گذشته و … میباشد.پس با توجه به این معانی میتوانیم بگوییم وطیفه ی برنامه نویس بک اند, تمام وظایفی است که در پشت صحنه یک وب سایت و امکانات آن انجام می شوند و کاربر قادر به مشاهده ی آنها نیست.

مهارت های موردنیاز برنامه نویس بک اند:

1-زبان برنامه نویسی تحت سرور

در اولین قدم شما به یک زبان برنامه نویسی که سمت سرور اجرا میشود نیاز دارید که یکی از مهم ترین این زبان ها php می باشد.

2-پایگاه داده

در قدم بعدی باید به یک دیتابیس یا پایگاه داده مسلط باشید و در واقع مهم ترین و اصلی ترین وظیفه زبان های برنامه نویسی سمت سرور  توانایی برقراری ارتباط آن با پایگاه داده می باشد.

3 –توانایی تجزیه و تحلیل و حل مسئله

یکی از ضروری ترین و مهم ترین ویژگی هایی که یک برنامه نویس باید از آن برخوردار باشد ذهن تحلیل گر و توانایی حل مسئله است و خوب است بدانید که ذهن تحلیلگر ارثی نمیباشد بلکه قابل بدست آوردن است و با تمرین بسیار و کسب تجربه و انجام پروژه بدست می آید.

تعریفClient Side  :

client در دیکشنری به معنای مشتری است و client side به زبان های برنامه نویسی سمت کاربر مانند HTML و CSS و Javascriptو… گفته میشود و به مجموع وظایفی که این زبان ها انجام میدهند هم طراحی وب یا Front End Devolopment گفته می شود.

تعریف Server Side :

همانطور که از نامش پیداست Server Side به زبان های برنامه نویسی سمت سرور مانند  PHP  یا ASP.NET  گفته میشود که حتما برای اجراشدن به سرور نیاز دارند.بنابراین به این زبان های برنامه نویسی تحت سرور Server Side و به وظایفی که این زبان ها انجام میدهند برنامه نویسی بک اند یا Back End Development گفته می شود.

نتیجه:

فرانت اند به کدنویسی نمای ظاهری و گرافیک سایت که کاربر آن را میبیند اطلاق می شود اما بک اند قسمتی از سایت را تشکیل میدهد که قابل مشاهده برای کاربر نبوده و مخاطب در حین کار با سایت به وجود آن پی میبرد.

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.