مقالات آموزشی

توضیحی در خصوص سیستم مدیریت محتوا

مفید بود؟

طراحی سایت، CMS چیست، سیستم مدیریت محتوای سایت، طراحی وب سایت

سیستم مدیریت محتوای وب نوعی نرم افزار است که اجازه میدهد کاربر بدون نیاز به دانش طراحی وب سایت محتوای سایت خود را تغییر بدهد و یا ویرایش کند. در اصل یک سیستم کامپیوتری است که موجب حفظ اسناد یک سیات میشود. کاربر میتواند برای اضافه کردن ، پاک کردن و یا ویرایش کردن محتوای صفحه از یک رابط ساده استفاده کند. همچنین CMS شیوه ساده و راحتی برای ایجاد صفحات جدید فراهم کرده است. سیستم مدیریت محتوا امکان ویرایش ، حسابرسی کردن و مدیریت کارها را در یک وب سایت فراهم میکند. در واقع در سیستم های مدیرت محتوا قرار بر این است که یک سایت را افرادی مدیریت کنند که علم فراوانی از طراحی سایت ندارند و تنها با داشتن یک علم ابتدایی یک سایت را با امکانات پایه راه اندازی کنند. چند نمونه از سیستم های مدیریت محتوای معتبر در جهان عبارتند از:

  • Joomla
  • WordPress
  • Blogger
  • Drupal
  • TYPO3
  • DotNetNuke

چرا سیستم مدیریت محتوا؟

اگر یک وب سایت دارید و می خواهید برای بازدیدکنندگان جذاب و مورد پسند باشد، می بایست به طور منظم آن را بروز رسانی کنید. وب سایت های راکد و کم فعالیت و بعضاً بدون فعالیت همچون غذای مانده ای هستند که کسی حتی رغبت نمی کند آن را نگاه کند.
از سوی دیگر اگر می خواهید وب سایت شما توسط توسعه دهندگان وب به طور هفتگی آپدیت و بروز گردد، باید هزینه و پول زیادی صرف کنید. از این رو میتوانید یک شیوه متعادل را به کار بگیرید. با استفاده از سیستم مدیریت محتوا با ایجاد امکان ویرایش و اصلاح محتوا در وب سایتتان سایتی به روز داشته باشید. با استفاده از CMS شما پول خود را پس انداز کرده اید. صرفه جویی در زمان را نیز فراموش نکنید. با استفاده از این سیستم وقت شما تلف نمی شود. از طریق CMS شما هر زمان که بخواهید میتوانید مطالب خود را به روز کنید. با به روز رسانی مستمر وب سایت شما جذاب تر به نظر می آید. پس اگر قصد دارید محتوای شما به طور مرتب به روز رسانی شود پس استفاده از سیستم مدیریت محتوا (CMS) را درنظر بگیرید.

ویژگی های کلیدی CMS

سیستم های مدیریت محتوا ویژگی های متفاوتی دارند. ضروری نیست که هر سیستم CMS ویژگی های یکسان و مشابهی داشته باشد. ویژگی های پایه ای و اساسی CMS ، امکان ویرایش محتواست. ویژگی های بسیاری از سیستم های مدیریت محتوا شامل دسترسی مدیریت، تائید محتوا، نقشه داینامیک سایت، هشداردهنده ایمیل، عملکرد دو یا چند زبانه، ایجاد فرم و مدیریت، انطباق استاندارد و دسترسی، بروز رسانی ابربرچسبها ، امنیت سایت، بهینه سازی و پردازش تصاویر، ارتقا نسخه برنامه، گزارش های آماری و قابلیت جست و جو است.

چگونه سیستم مدیریت محتوا را ایجاد کنید؟

بسیاری از شرکت های طراحی وب سایت به همراه سایر خدماتی که دارند، این سیستم را نیز ارائه میکنند. قیمت سیستم مدیریت محتوا به تعداد صفحات و کاربران آن بستگی دارد. شما میتوانید انواع خدمات مورد ارائه از سوی شرکت های مختلف را دریافت کنید و پس از مقایسه یکی را که از همه برایتان بهتر است انتخاب کنید. دقت کنید که قبل از صرف هزینه گزاف حتماً در این باره تحقیق کنید. همچنین برای انتخاب یک سیستم خوب مدیریت محتوا از شرکت های نرم افزاری کمک و مشاوره بگیرید.
لازم به ذکر است برای طراحی وب سایت توسط هر کدام از این cms ها باید در مورد هر کدام از آنها یک دانش نسبی و پایه ای داشته باشید. زیرا در این صورت حتی با در اختیار داشتن ساده ترین cms هم کار بسیار مشکل خواهد شد. شرکت های طراحی وب سایت زمانی برای مشتریان خود از cmsهای اختصاصی استفاده میکنند که کاربران بخواهند وب سایت های خود را خودشان مدیرت کنند و به تمامی اجزاء آن دسترسی داشته اند.

 

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.