مقالات آموزشی

بررسی انواع دیتا تایپ ( نوع داده) در جاوا

مفید بود؟

نوع داده ( data type )  چیست ؟ بزارید با یک مثال ساده شروع کنیم ، دیدین وقتی میخواهید یک غذا ، نوشیدنی یا میوه را درون یخچال بزارید اول دنبال یک ظرف مناسب میگردین که بشه مواد مورد نظر را داخلش گذاشت ،مثلا نوشیدنی را داخل بطری یا پارچ میریزید غذا را داخل ظرف در بسته یا میوه را داخل سبد ، در کل با توجه به ویژگی های آنها ظرف های مختلف را انتخاب میکنید . ما در زبان برنامه نویسی به اون ظرفا ها متغیر و به نوع آن ها دیتا تایپ میگیم . در ایم مقاله قصد داریم انواع  دیتا تایپ ( نوع داده) در زبان جاوا را مورد بررسی قرار بدیم و به کارایی هرکدام بپردازیم پس باما همراه شوید .

دیتا تایپ (data type) یا نوع داده

به جنس داده های قابل پردازش در علوم رایانه دیتا تایپ گفته می شود . مثلا برای پردازش کاراکترها از نوع string  و یا برای پردازش اعداد از integer  استفاده می شود .

انواع داده ها در زبان جاوا

 

 

نوع داده مقادیری را که یک متغیر می تواند بدست آورد تعریف می کند ، به عنوان مثال اگر یک متغیر دارای نوع داده داخلی باشد ، فقط می تواند مقادیر صحیح را بدست آورد.بیایید در زیر به انواع دسته داده ها نگاهی بیاندازیم:

نوع اول داده :اعداد صحیح که شامل (int ; short;long )

 

نوع دوم داده :اعداد اعشاری که شامل ((double ; floa

 

نوع سوم داده :متن (string)

 

نوع چهارم داده :کاراکتر (char)

 

نوع پنجم  داده :منطقی (boolean)

 

 

1.عدد صحیح

 

: short نوع داده کوتاه یک عدد صحیح مکمل دو بیتی 16 بیتی است. حداقل مقدار آن 32768- و حداکثر 32،767  است. شما می توانید از یک دادهکوتاه برای ذخیره حافظه در آرایه های بزرگ ، در شرایطی که صرفه جویی در حافظه مهم است ، استفاده کنید.

: int به طور پیش فرض ، نوع داده int یک عدد صحیح مکمل دو بیتی 32 بیتی است که حداقل مقدار آن -2به توان 31 و حداکثر مقدار آن 2به توان 31-1 است. در Java SE 8 به بعد ، می توانید از نوع داده int برای نشان دادن یک عدد صحیح 32 بیتی بدون علامت استفاده کنید که حداقل مقدار آن 0 و حداکثر آن 2به توان32-1 است. از کلاس Integer برای استفاده از نوع داده int به عنوان یک عدد صحیح بدون علامت استفاده کنید.

: long نوع داده طولانی یک عدد صحیح مکمل 64 بیتی است. حداقل مقدار آن- 2به توان63 و حداکثر مقدار آن 2به توان63-1 است. در Java SE 8 به بعد ، می توانید از نوع داده طولانی برای نمایش 64 بیتی با طول حداکثر 0 و حداکثر 2به توان64-1 استفاده کنید.

2.قعدد اعشاری

: float  نوع داده شناور یک داده با دقت 32 بیتی IEEE 754 است. دامنه مقادیر آن از حوصله این بحث خارج است ، اما در بخش شناور ، انواع ، قالب ها و مقادیر در بخش زبان جاوا مشخص شده است. همانند توصیه های مربوط به بایت و شورت ، اگر می خواهید حافظه را در آرایه های بزرگی از شماره های شناور ذخیره کنید ، از یک شناور استفاده کنید (به جای دو برابر). این نوع داده هرگز نباید برای مقادیر دقیق مانند ارز استفاده شود. برای این منظور باید از کلاس java.math.BigDecimal استفاده کنید. Numbers and Strings BigDecimal و سایر کلاسهای مفید ارائه شده توسط بستر جاوا را پوشش می دهد.

: double  نوع داده دوگانه یک نقطه شناور با دقت 64 بیتی IEEE 754 است. دامنه مقادیر آن از حوصله این بحث خارج است ، اما در بخش شناور ، انواع ، قالب ها و مقادیر در بخش زبان جاوا مشخص شده است. برای مقادیر اعشاری ، این نوع داده به طور کلی گزینه پیش فرض است. همانطور که در بالا ذکر شد ، این نوع داده هرگز نباید برای مقادیر دقیق مانند ارز استفاده شود .

3.متن

رشته یک نوع داده است که در برنامه نویسی استفاده می شود ، مانند یک عدد صحیح و واحد شناور ، اما برای نشان دادن متن به جای اعداد استفاده می شود. این مجموعه از مجموعه ای از نویسه ها تشکیل شده است که می تواند حاوی فاصله و اعداد نیز باشد. به عنوان مثال ، کلمه “همبرگر” و عبارت “من 3 همبرگر خوردم” هر دو رشته هستند. اگر “صحیح” مشخص شود ، حتی “12345” نیز می تواند یک رشته در نظر گرفته شود. به طور معمول ، برنامه نویسان باید رشته ها را در علامت های نقل قول قرار دهند تا داده ها به عنوان یک رشته شناخته شوند و نه یک شماره یا نام متغیر.

: char نوع داده char یک کاراکتر یونی کد 16 بیتی است. حداقل مقدار u0000 یا (0) و حداکثر مقدار  uffff” یا شامل) 65،535).

4.منطقی

: boolean نوع داده بولین فقط دو مقدار ممکن دارد: درست و نادرست. از این نوع داده برای پرچم های ساده ای استفاده کنید که شرایط درست / نادرست را ردیابی می کنند. این نوع داده نشان دهنده یک بیت از اطلاعات است ، اما “اندازه” آن چیزی نیست که به طور دقیق تعریف شده باشد.

مطالب بیشتر:آموزش کلی مفهومات دیتابیس

جمع بندی

هر زبان برنامه نویسی یک قاعده و یک یا چند نوع داده مختص خودش دارد که شما به عنوان یک برنامه نویس و متخصص آن زبان لازم است آن را بلد باشین . در بالا ما به بیان و بررسی انواع دیتا تایپ های زبان جاوا پرداختیم که میتوانید با شناخت آنها راحت تر داده های خود را دسته بندی و از انها استفاده کنید.

از شما دوستان عزیز میخواهیم که اکر نکته یا گزینه ای را فراموش کردیم با ما در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید .

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.