مقالات آموزشی

تعریف سئو منفی و چگونگی مقابله با آن

مفید بود؟

اگر در حال برنامه ریزی برای بهبود سئو سایت خود هستید، لازم است در خصوص سئو منفی نیز اطلاعاتی کسب نموده و به فکر مقابله با آن باشید. سئو منفی شامل اقداماتی است که باعث می شود رتبه شما در جستجوی گوگل دچار افت شود.

اگر در حال برنامه ریزی برای بهبود سئو سایت خود هستید، لازم است در خصوص سئو منفی نیز اطلاعاتی کسب نموده و به فکر مقابله با آن باشید. سئو منفی شامل اقداماتی است که باعث می شود رتبه شما در جستجوی گوگل دچار افت شود.

این مقاله از مطالب آموزش سئو مجموعه وب وان است که امیدواریم مورد توجه شما قرار بگیرد.

سئو منفی چیست و چگونه با آن مقابله کنیم؟

مدیران کسب و کارها همواره می کوشند تا سئو سایت خود را بهبود ببخشند. تمامی مدیران کم و بیش در خصوص سئو و روش های بهبود سئو شنیده اند، اما آیا تا کنون در خصوص سئو منفی چیزی شنیده اید؟ اگر در حال برنامه ریزی برای بهبود سئو سایت خود هستید، لازم است در خصوص سئو منفی نیز اطلاعاتی کسب نموده و به فکر مقابله آن باشید.

سئو منفی شامل اقداماتی است که باعث می شود رتبه شما در جستجوی گوگل دچار افت شود و جز تکنیک های سئو کلاه سیاه است. اگر روند بهبود سئو سایت شما دچار مشکل شود، افت جایگاه شما در جستجوی گوگل تدریجی خواهد بود اما در سئو منفی اقداماتی انجام می شود که جایگاه شما به صورت ناگهانی دچار افت شود. سئو منفی معمولا خارج از سایت هدف انجام می شود. ساخت بک لینک های غیر طبیعی، حمله توسط هکر ها به سایت شما و پست مجدد محتوای سایت شما از جمله اقدامات در راستای ایجاد سئو منفی است.

سئو منفی تا چه حد رواج دارد

در واقع سئو منفی رواج زیادی ندارد و در صورتی که جایگاه شما حتی به صورت ناگهانی دچار افت سئو شود، باز هم بهتر است بررسی سایر عوامل را در اولویت قرار دهید. در صورتی که سایت شما از جمله سایت های بسیار موفق در سئو باشد و رقبا نتوانند جایگاه شما را در موتور جستجو گوگل بدست آورند و اقدامات شما برای حفظ جایگاهتان موفق باشد، رقبا چاره ای جز ایجاد سئو منفی برای کسب جایگاه شما ندارند. در این شرایط ضمن بررسی احتمال سئو منفی در افت جایگاهتان، بهتر است برای مقابله با این اتفاق برنامه ریزی دقیقی داشته باشید. در کل اگر برای بهبود سئو هزینه زیادی کرده اید، سئو برایتان اهمیت زیادی دارد و جایگاه مناسبی در جستجو موتور گوگل به دست آورده اید، بهتر است برای مقابله با سئو منفی آماده باشید.سئو منفی با سرقت محتوا

یکی از راه های سئو منفی سرقت محتوایی است که شما در سایت خود قرار داده اید. در واقع محتوای سایت شما در سایت های دیگر قرار می گیرد. گوگل در این شرایط نسخه اصلی را یافته و در رتبه دهی مد نظر قرار می دهد مگر این که طی اقداماتی از طرف رقبای شما، محتوای به سرقت رفته زودتر پیدا شده و ایندکس شود. در این شرایط رتبه شما در جستجو گوگل افت خواهد کرد. برای مقابله با این سرقت، می توانید از ابزارهای مختلفی استفاده کنید. برای مثال ابزار Copyscape، مطالب کپی شده از سایت شما را نشان می دهد که می توانید این سرقت را به وبمستر گوگل گزارش دهید.

سئو منفی از طریق درگیر کردن سایت با تعداد زیادی از بک لینک ها

سئو منفی از طریق درگیر کردن سایت شما با تعداد زیادی از بک لینک بسیار رایج است. در واقع شما نمی توانید کاری برای مقابله با این نوع حمله داشته باشید. اما کنترل و رصد تعداد بک لینک ها می تواند در مقابله با آن مهم باشد. این لینک ها که انکر تکست های یکسانی دارند، می توانند به سرعت جایگاه سئو شما را تحت تاثیر قرار دهند. انکرتکست ها می توانند نا مرتبط با موضوع سایت شما یا شامل کلمات کلیدی مشابه محتوای سایت مورد حمله باشند. در واقع این روش سئو خارجی یک سایت اما در جهت منفی آن است.
یکی از نرم افزار های مفید برای کنترل تعداد بک لینک ها نرم افزار SEO SpyGlass نام دارد. این نرم افزار نموداری از رشد بک لینک ها را ارائه می دهد. در صورتی که به صورت ناگهانی تغییراتی در نمودار شاهد بودید، لازم است تا بک لینک های سایت خود را بررسی کنید. این نرم افزار قادر است میزان مشکوک بودن هر یک از بک لینکها را نیز نشان دهد.
در صورت مواجه شدن با این حمله، میبایست لیست بک لینک های مخرب و اسپم را به ابزار disavow گوگل سرچ کنسول معرفی کنید تا این بک لینک های اسپم روی رتبه سایت شما تاثیر منفی نزارد.
فشار بر روی سرور شما و ایجاد سئو منفی

یکی از راه های ایجاد سئو منفی، فشار بر روی میزبانی وب شماست که از طریق فرستادن ربات های زیاد به سایت شما انجام می شود. در این شرایط گوگل در چند بار مراجعه، موفق به یافتن و دسترسی به سایت شما نمی شود و نتیجه آن افت سئو شما خواهد بود. برای مقابله با این نوع سئو منفی، لازم است تا سرعت سایت خود را مدام چک کنید. اگر سایت شما دچار افت سرعت شد، لازم است تا با شرکت هاستینگ صحبت کنید و علت این افت سرعت را بررسی کنید. نصب فایروال ها و انجام تنظیمات بلاک کردن ربات ها، یکی از راهکار های مقابله با این حمله است.

بیشتر بخوانید: سئو چیست؟

برای مقابله با سئو منفی، محتوای سایت خود را کنترل کنید!

هکر ها می توانند نقش زیادی در ایجاد سئو منفی ایفا نمایند. یک هکر ممکن است با تغییراتی در محتوای سایت شما، باعث افت سئو شما شود. این تغییرات معمولا نامحسوس هستند و پنهان می شوند. برای مثال ممکن است کد های اسپمی به محتوای شما اضافه شده و میان سایر کد ها پنهان شود. در صورتی که با دقت محتوای سایت خود را به صورت html نیز چک کنید، می توانید این تغییرات را به راحتی شناسایی کنید.
اگر سایت پر بازدیدی دارید، ممکن است هکر ها بخواهند از بازدید های شما برای ایجاد سئو منفی برای سایت شما استفاده کنند. در این حمله، بازدید کنندگان شما به سایت های مخرب ریدایرکت می شوند. گوگل خیلی سریع ریدایرکت محتوا به سایت های دیگر را تشخیص می دهد و حتی ممکن است سایت دچار پنالتی گوگل شود. البته اگر سایت شما بازدیدکنندگان زیادی ندارد، کمتر احتمال دارد تا هکر ها این اقدام را در خصوص سایت شما انجام دهند. در هر صورت، با استفاده از نرم افزار های مختلف می توانید ریدایرکت ها را شناسایی کنید.

هک کردن سایت و سئو منفی

برای مقابله با سئو منفی لازم است تا اهمیت زیادی به امنیت سایت خود بدهید. هک شدن سایت می تواند آسیب زیادی به سئو شما وارد کند. هک شدن سایت از جنبه های مختلفی به سئو شما آسیب می زند. در واقع در صورت هک شدن سایت شما دیگر بازدید کننده ای نخواهد داشت. در فاصله زمانی بسیاری کوتاهی گوگل متوجه هک شدن سایت شده و شما را از اولویت جستجو خارج خواهد کرد. بهترین راه مقابله با این مشکل، افزایش امنیت سایت می باشد. برای افزایش امنیت سایت می تواند از متخصصان در این زمینه کمک بگیرید.
مجموعه وب وان با داشتن چندین نمونه کار موفق در زمینه سئو سایت فروشگاهی و شرکتی آماده ارائه خدمات به مشتریان خود می باشد. جهت مشاوره و استعلام تعرفه سئو سایت با کارشناسان ما در تماس باشید.

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.