مقالات آموزشی

هر آنچه در خصوص موفقیت در کسب و کار جهت آینده نگری باید در نظر بگیریم

مفید بود؟

چگونه میتوان پیش بینی بهتری داشت

تعداد کمی از اشخاص، توانایی بالایی  دارند تا آنچه را که برای شرکت ها، اقتصاد و سیاست رخ می دهد، پیش بینی کنند. آیا تا بحال فکر کرده اید، آنها در چه ویژگی هایی با هم مشترکند؟

استعدادی که این افراد برای پیش بینی آینده دارند، یک آینده نگری و دور اندیشی مستدل، هوشیارانه و متفکرانه است، نه یک پیش بینی مبهم و نامشخص. این افراد بهتر از سایر مردم، می توانند احتمال موفقیت تجاری یک شرکت یا نتیجه انتخابات را ببینند. آنها را پیشگویان حرفه ای، می نامند و آنچه که در مورد نحوه ی قضاوت دقیق تر و هوشیارانه به ما می توانند بیاموزند، باعث صرفه جویی میلیاردی شرکتها یا حتی جلوگیری از جنگ کشور ها می شود.

در سال 2007 استیو بالمر، مدیر عامل ماکروسافت، به خبر گزاری USA Today گفت: که هیچ شانسی وجود ندارد که آیفون سهم قابل توجهی در بازار داشته باشد. وی بعدا پیش بینی کرد که اپل ممکن است 2-3 درصد از بازار رو به رشد موبایل را از آن خود کند(Apple might take 2-3% of the growing mobile market.).

در نهایت، سهم بازار جهانی اپل در اوایل سال2012 تقریبا  23% اوج گرفت و می بینیم که بالمر پیش بینی هایش درست نبود.( Apple’s global market share peaked at about 23% in early 2012 ). (این مقاله ،از یک قسمت برنامه ی علوم جمعیت (CrowdScience) از سرویس جهانی BBC اقتباس شده است. شما می توانید کل برنامه را با دنبال کردن پیوست (آیا میتوانم آینده را پیش بینی کنم؟ Can I predict the future?).))گوش دهید.

در این زمینه مطالعه مقاله مهارت پیش بینی، راهکاری ضروری برای مطالعه را به شما پیش بینی می کنیم.

همچنین اگر  دوست داشته باشید میتوانید به پیوستهای زیر هم مراجعه کنید:

  • بهترین زمان برای ایجاد تغییر در زندگی خودThe best time to make a change to your life
  • دروغ، تبلیغات، اخبار جعلی: چالشی برای عصر ما

Lies, propaganda and fake news: A challenge for our age

  • چگونه درباره ی پیش بینی آینده میتوان قضاوت خردمندانه و عادلانه تری انجام داد

How to make wiser judgements about the future

همانطور که از مقاله ی ذکر شده در بند پیشین مشهود است، بالمر از ویژگی های یک پیشگوی برتر ازجمله مواردی مانند  فروتنی، ذهن باز، کنجکاوی  برخوردار نبود. آنچه اوضاع را بدتر می کرد، عدم تمایل او برای اصلاح پیش بینی اش بود. حال آنکه افرادی که در باره ی پیش بینی آینده بهترین عملکرد را دارند نیز، وقتی که  اطلاعات جدیدی ارائه می شود، به تغییر پیش بینی های خود رضایت می دهند.

اما بالمر این کار را نکرد و به همین دلیل حضور مایکروسافت در بازار گوشی های هوشمند باعث متضرر شدن این شرکت شد و برخی از منتقدان، وی را “بدترین مدیر عامل یک شرکت بزرگ دولتی” در ایالات متحده توصیف کرده اند.

 

با دانستن این موضوع که افرادی در پیش بینی آینده ، خوب عمل می کنند، آیا می توانیم به مردم یاد دهیم که پیش بینی های بهتری داشته باشند؟ شاید، اگر امکان پذیر باشد، از اشتباهاتی مانند بالمر جلوگیری شود.

جهت تولید محتوا سئو شده

توسط متخصصان این امر می توانید با رایا مارکتینگ که بیش از 100 نوع ایده تولید محتوا

را می تواند در اختیار شما قرار دهند در ارتباط باشید

پروژه پیش بینی آینده

ایده پرورش پیشگویان حرفه ای  فقط در چند سال گذشته به طور کامل بررسی شده است. از سال 2011 تا 2015 ، فعالیت پروژه های تحقیقاتی پیشرفته ی اطلاعات (IARPA)، که بخشی از دفتر مدیر اطلاعات ملی ایالت متحده است، یک دوره مسابقات چند جانبه  را برای یافتن تیم هایی از پیش بینی کنندگانی با استعداد ذاتی، برگزار کرد.

بازدهی  این مسابقات برای  جامعه اطلاعاتی ایالت متحده به طور بالقوه  بسیار زیاد بود: یک گروه بزرگ و سازمان یافته از پیش بینی  که به طور قابل توجهی، هوشمندانه تر از کارفرمایان آگاه خود پیش بینی می کنند.

در این رقابت، در مجموع 25000 پیش بینی کننده شرکت کردند و به پیش بینی آینده ی منطقه یورو در روسیه با احتمال اینکه ولادیمیر پوتین قدرت را از دست بدهد، پرداختند . پیش بینی کنندگانی که در تیم ها کار می کردند حتی از افراد کاملا آموزش دیده نیز بهتر عمل می کنند.

این تئوری این گونه بود که هر یک از اعضا تعصبات اعضای دیگر گروه را متعادل می سازد. تیم برنده با ارائه ی پروژه ی قضاوت صحیح ، متعاقبا به یک تجارت پیش بینی آینده تبدیل شد.( در مورد قانون ساده ای که می تواند به شما در پیش بینی آینده ی دور کمک کند، مباحث این پیوست را بخوانید.Read about the simple rule that can help you predict the far future.)

 

کتی پیچ، رئیس مرکز  طرح اطلاعات جمعی نستا (nesta)، می گوید: “اگر در حال حاضر به برخی از رسانه ها یا کارشناسان سیاسی نگاه کنید اخبار را تماشا کنید همه می گویند” این غیر قابل پیش بینی است، من نمی دانم چه اتفاقی خواهد افتاد “. در ادامه بیان می کند: “اگر روزنامه ای را باز کنید، نمودارهای روند فوق العاده پیچیده از نتایج مختلف  برگزیت (Brexit) را مشاهده خواهید کرد.

بنابراین، اگر کارشناسان می گویند که آنها نمی توانند پیش بینی کنند که چه اتفاقی خواهد افتاد، اگر روش های آماری پیش بینی، به دلیل عدم وجود سابقه تاریخی برای این امر کارایی نداشته باشد، پس چگونه شما تصمیم می گیرید که به عنوان یک فرد یا یک سازمان تصمیم گیری کنید؟”

همکاری (BBC Future) و (nesta) در پیش بینی

مرکز طراحی آگاهی جمعی ، بخشی از نستا (nesta) بنیاد نوآوری انگلستان است که با گروه بی بی سی فیوچر (BBC Future) همکاری می کند تا افرادی را پیدا کنند که وقایع جهانی را بتوانند پیش بینی کنند ( Nesta, the UK innovation foundation, who are collaborating with BBC Future to find individuals who can forecast global events ) و پیش بینی های آنها را بررسی کنند. (درباره ی این چالش که تاکنون  پیش رفته است  در این پیوست بیشتر بخوانید  (Read more about the challenge has gone so far here).

 

کتی پیچ میگوید: “در زمان افزایش پیچیدگی اوضاع و عدم اطمینان ، احتمال اینکه هر شخص به تنهایی به تمام اطلاعات مربوط به آنچه  که اتفاق می افتد دسترسی پیدا کند، به طور فزاینده ای کاهش می یابد.”

“اما اگر با جمع آوری و ترکیب پیش بینی افراد مختلف به یک دیدگاه جمعی دسترسی داشته باشید، به نتیجه ی دقیق تری خواهید رسید زیرا همه آنها اطلاعات مختلفی را در اختیار شما قرار می دهند که به طور کلی به ایجاد یک تصویر کامل تر کمک می کنند. با ترکیب این پیش بینی های فردی ، برخی از تعصبات و  جهت گیری ها یا اشتباهاتی را که ممکن است فقط در یک پیش بینی فردی وجود داشته باشد، لغو می کنید.”

شناسایی الگو

تیم پیشگویان حرفه ای، در پروژه ی قضاوت صحیح، بارها و بارها پیش بینی های عالی انجام دادند. بنابراین چه چیزی افراد تیم را از بقیه جدا می کند؟

الگوی مایکل استوری

مایکل استوری به عنوان یک عضو اصلی تیم، یکی از بهترین پیشگویان حرفه ای در جهان است. اکنون او مدیر عامل Good Judgment Inc ،در بخش تجاری پروژه است.

استوری میگوید: ” هنگامی که ما افراد را آزمایش می کنیم که آیا احتمالاً پیش بینی کننده ی خوبی هستند یا خیر ، اولین پیش بینی، دانش موضوعی یا مواردی از این دست نیست، بلکه آن شناخت الگو از تصاویر است.”

با درخواست از مردم برای مشاهده الگوها در یک سری عکس ها می توانید ارزیابی دقیقی انجام دهید که آیا کسی یک پیش بین خوب هست یا خیر. اما برای انجام این کار ، آنها باید بتوانند تعصبات و جهت گیری های  خود را ببینند.

استوری تعصب و جانبداری تأیید کردن  را توصیف می کند-جایی که ما به طور انتخابی به دنبال شواهدی برای حمایت از ایده های خود هستیم. مانند کارت بازی شما یا بازیکنان دیگر چند بار پس از اینکه شخصی برنده شد، می گویید” اوه من می دانستم که آن کارت را داری”؟  شما اطمینان دارید که  آنها در کل این کارتها را دارند، اما در واقعیت در این میان به چندین احتمال می اندیشید. وقتی یکی از این موارد آشکار شد، خود را متقاعد می کنید که این همان احتمالی بود که با شدت بیشتری احساس می کردید.

استوری می گوید: “من همیشه فکر می کردم در پیش بینی چیزها و موارد دیگر کاملاً خوب هستم، اما متقاعد کردن خود در این واقعیت نیز بسیارسهل و آسان است.”

الگوی فیلیپ تتلوک 

فیلیپ تتلوک Philip Tetlock یکی از بنیانگذاران پروژه قضاوت صحیح، پیش بینی کنندگان حرفه ای را از نظر روانشناسی، تا حدودی متمایز توصیف  می کند، به این صورت که آنها دارای ترکیبی منحصر بفرد از خصوصیاتی هستند که به آنها این امکان را می دهد که از تعصبات خود چشم پوشی کنند.

تتلوک میگوید: من فکر می کنم اگر باید چیز خاصی را روشن وتصریح کنم آن، این است که اگر چه اکثر مردم عقاید خود را به عنوان چیزی گرانبها و معرف شخصیتشان و حتی گاهی مقدس می دانند، اما پیشگویان حرفه ای، تمایل دارند عقاید خود را به عنوان فرضیه های قابل آزمایش در نظر بگیرند که باید این فرضیه ها در پاسخ به شواهد، اصلاح و تجدید نظر شوند.

این بدین معناست که آنها تمایل دارند که باور بهتر، جدید و به روزی داشته باشند چون اخبار هر روز از راه میرسند و به احتمال زیاد لازم است که  این اخبار تغییر کنند .

 

همچنین مشاهده شده است که پیشگویان حرفه ای  نسبت به سایر افراد، در صورت وجود فرصت تجدید نظر، تغییرات کوچکی در پیش بینی های خود ایجاد می کنند  make smaller changes to their predictions than other people. ممکن است برآورد و ارزیابی اصلی آنها از قبل تا حدی صحیح بوده باشد اما محققان استدلال می کنند که پیشگویان حرفه ای، می توانند به نتایج بسیار بیشتری نسبت به یک پیش بینی کننده متوسط فکر کنند. هنگامی که آنها پاسخ خود را اصلاح می کنند، به جای اینکه سریع به یک راه حل کاملاً متفاوت بپردازند، به سمت پاسخی با تفاوت اندک حرکت می کنند.

 مقایسه ی هوش جمعی زنان و مردان

تحقیقات نشان می دهد که گروه های زنان از نظر جمعی دارای هوش بیشتری نسبت به گروه های مرد هستند.

کتبی پیچ می گوید که او همچنین مشتاق است به بررسی اینکه آیا  زنان پیش بینی های گروهی بهتری نسبت به مردان دارند یا خیر. تحقیقات مشابه نشان می دهد که گروه های زنان از نظر جمعی دارای هوش بالاتری نسبت به گروه های مرد هستند

groups of women are more collectively intelligent than groups of men ، اما برای بررسی اینکه آیا هوش جمعی برابر با پیش بینی فوق العاده است، کار بیشتری لازم است. به عنوان مثال ، هرچه باهوش تر باشید، بیشتر احتمال دارد که دچار تعصب تایید کردن شوید، زیرا در یافتن دلایلی برای اثبات استدلال خود بهتر عمل می کنید. The more intelligent you are, for example, the more likely you are to be guilty of confirmation bias, as you are better at finding reasons to support your own argument.

در صورت تمایل به ارتقا مهارت های خود درباره ی پیش بینی آینده ، خوشحال می شوید، بشنوید که  پیش بینی کنندگان حرفه ای تا حدی کشف و بخشی ایجاد و خلق می شوند super-forecasters are partly discovered and partly created، به گفته ی  بنیانگذار پروژه قضاوت صحیح، باربارا ملرز (Barbara Mellers ) هرچه پیش بینی های بیشتری انجام دهید، بهتر خواهید شد.

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *