مقالات آموزشی

بررسی تعاریف بازاریابی و آشنایی با آن

مفید بود؟

امروزه به دلیل تنوع مخاطبین و بسیاری از کسب و کارها باید بدانید که تعاریف بازاریابی پیچیده و گسترده شده است. از قرن های گذشته تا به امروز بازاریابی پیشرفت کرده و نقش مهمی برای فروش بیشتر داشته است. مارکتینگ و یا همان بازاریابی شاخه ای از علم مدیریت به شمار می رود که می تواند تمامی مراحل کسب و کارها را از طراحی تا فروش به خوبی پوشش دهد.

برنامه ریزی دقیقی را برای آن کسب و کار در نظر دارد تا بتواند رشد و ترقی آن را فراهم نماید. در واقع شما باید بدانید در بازاریابی، مشتری آن محصولی را که می خواهد خریداری کند با تمامی ویژگی هایی که دارد تعریف می کند. محصولات متنوع برای افراد گوناگون با نیازهای مشخص شده طراحی می شوند. بعد از اینکه محصولات تولید می شوند باید به مارکتینگ آن بپردازند.

یکی از نکات بسیار مهم برای برندینگ، بازاریابی می باشد که بسیاری از افراد شاید به آن اهمیتی ندهند.  باید به خوبی بدانید که اگر به بازاریابی اهمیت ندهید نمی توانید فروش بیشتری از محصولات خود را رقم بزنید. برای راه اندازی کسب و کار به مارکتینگ (Marketing) نیاز دارید. تعاریف بازاریابی از نظر بسیاری متخصصان و بزرگان ، متفاوت است. هر یک از تعاریف را در ادامه معرفی می کنیم تا اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید.

آشنایی با انواع تعاریف بازاریابی

از دیدگاه بزرگان و بسیاری از متخصصان که در زمینه مارکتینگ تخصص دارند، تعاریف بازاریابی متفاوت می باشد. برخی از مهمترین تعاریفی که برای بازاریابی می شود و اهمیت زیادی دارد عبارت است از :

1. از نظر انجمن بازاریابی آمریکا

انجمن بازاریابی آمریکا برای تعریف مارکتینگ سال ها بحث و بررسی انجام داده است. با بررسی های مشخص شده توانسته که یک تعریف کوتاه و جامع به دست آورد. این تعریف ضمن کوتاه بودن شامل بسیاری از مفاهیم خاص می باشد و موضوعات ضروری را در بازاریابی شامل می شود. توسعه محصول، قیمت گذاری، ارتباطات بازاریابی، جنبه های متنوع استراتژیک و … از جمله بخش های متنوع مارکتینگ از نظر انجمن بازاریابی آمریکا می باشد.

 در این تعریف گفته می شود که بازاریابی مجموعه ای از نهادها، فرایندها و فعالیت های متنوع می باشد. این فعالیت ها موجب ارتباط و تبادل پیشنهاد می شود. هر یک از این مبادلات توانسته است برای کسب و کارها و مشتریان ارز آفرینی خاصی را ایجاد کند. این تعریف یکی از تعاریف جامع به شمار می رود که بسیاری از بزرگان بازاریابی آن را قبول دارند.

2. از نظر فیلیپ کاتلر به عنوان پدر علم بازاریابی

دکتر کاتلر به عنوان پدر علم بازاریابی در جهان شناخته می‌ شو.د دکتر کاتلر بیشترین عنوان کتب مربوط به مرجع بازاریابی و مدیریت را در دنیا دارد. او حدود 34 جلد کتاب در حوزه بازاریابی منتشر کرده است. به عنوان معتبرترین مرجع در زمینه مارکتینگ کتاب اصول بازاریابی کاتلر شهرت زیادی را به خود اختصاص داده است.

در بین انواع تعاریف بازاریابی تعریفی که دکتر کاتلر از بازاریابی دارد خاص و منحصر به فرد می باشد. از نظر دکتر بازاریابی هنر و علم جستجو است. بازاریابی ارزش را برای برطرف کردن نیازهای مهم بازار همراه با سودآوری افزایش می ‌دهد.  مارکتینگ خواسته ‌ها و نیازهایی که تأمین نشده است را به بهترین نحو ممکن شناسایی می‌ کند.

 

بازار آنها را تعریف خواهد کرد و با اندازه گیری کردن هر یک از بازارها سود بازاریابی مشخص می گردد. بازاریابی به بهترین نحو ممکن می تواند تشخیص دهد که کدام یک از بخش‌ های بازار پتانسیل مهم تر و بهتری را برای فروش محصولات دارد. در واقع محصول نیاز هر یک از بازارها را تامین می کند. بر اساس خدمات و محصول طراحی و ترویج بازار انجام می‌ شود.

3. تعریف بازاریابی از نظر بلومبرگ

تعریف دیگری که از بازاریابی اهمیت زیادی دارد نظر بلومبرگ می باشد. دکتر بلومبرگ در تامین نیازهای هر یک از مشتریان، سودآوری را به عنوان مارکتینگ معرفی کرده است. از نظر او تعریف مفهومی تری برای بازاریابی وجود دارد. این تعریف مفهومی بالاتر به دست آورده و تنها به معنی افزایش قابلیت ‌های متنوع محصول می باشد. متخصصین بازاریابی در این تعریف مسئولیت بیشتری برای محصول دارند. این نگاه بازاریابی موجب شده است که به مارکتینگ اهمیت بیشتری دهند.

4. بازاریابی از نظر رجیس مکنا

یکی دیگر از تعاریف بازاریابی که اهمیت زیادی دارد نظر رجیس مکنا می باشد. رجیس مکنا یکی از متخصصین مشهور بازاریابی می باشد که ایده های زیادی برای مارکتینگ در نظر گرفته است. او یکی از متخصصین محصولات بازاریابی به شمار می ‌رود که در شرکت های معتبری مانند مایکروسافت و اپل نقش موثری ایفا کرده است. مارکتینگ از نظر او همه چیز است.

از دیدگاه هر یک از کسب و کارها برای طراحی محصول، توزیع محصول نحوه پاسخ دادن به تماس تلفنی و غیره تصمیم‌ گیری مشخصی وجود دارد. محصول هر یک از کسب و کارها با در نظر گرفتن برخی از فاکتورهای مهم فروش بیشتری به دست می ‌آورد. به طور کلی از دیدگاه رجیس مکنا همه موارد کسب و کارها جزئی است و آنها به عنوان مارکتینگ شناخته می شوند.

 

5. نظر مری آلن بیانکو در مورد بازاریابی

یکی دیگر از متخصصینی که دیدگاه مشخصی از مارکتینگ ارائه می دهد بیانکو است. او به عنوان بهترین متخصص بازاریابی به شمار می ‌رود که بیش از ۱۰ سال در زمینه مارکتینگ سابقه دارد. او در شرکت مشاوره بازاریابی فعالیت می کند و نقش مهمی در این شرکت برای فروش بیشتر محصولات بر عهده گرفته است.

تعریف بازاریابی از نظر او شامل تحقیقات، ارتباطات، انتخاب مشتریان، هدف روابط عمومی و غیره می باشد. مارکتینگ از نظر او مانند شخم زدن زمینی است که پیش از کاشت محصول باید مورد بررسی قرار بگیرد. با بازاریابی بسیاری از مخاطبین برای خرید مستقیم بسیاری از محصولات آماده می ‌شوند. نظر او این است که بازاریابی به عنوان اصلی‌ ترین و مهم ‌ترین بخش‌ های مهم کسب و کارها شناخته می شود.

6. تعریف بازاریابی از نظر لوینسون

لوینسون از جمله مهم ‌ترین نویسندگانی است که در مورد مدیریت کسب و کارها نظرات خاصی دارد. در بین انواع تعارف بازاریابی تعریف او شاخص و منحصر به فرد به شمار می رود. کتاب هایی که او تالیف می کند به عنوان پر فروش ترین کتاب های بازاریابی شناخته می شود. به عنوان مهمترین منبع بازاریابی این نمونه از کتاب ها را می شناسند. کتاب گوریلا مارکتینگ یکی از مهمترین و اصلی ترین کتاب هایی می باشد که او نوشته است. در برنامه تدریس دانشگاه های جهان کتاب او را قرار داده اند.

 از نظر او بازاریابی ارتباطی است که بین افراد ایجاد می شود. مارکتینگ هنر زیادی برای تغییر دادن ذهنیت افراد دارد. در واقع افراد نسبت به هر چیزی با مارکتینگ می توانند دیدگاهشان را عوض کنند. بازاریابی فرصتی را برای شما پدید می آورد که فروش بهتری از محصولات تان داشته باشید. برای همکاری با بسیاری از دیگر کسب و کارها، بازاریابی بهترین روش به شمار می رود.

 

7. نظر جان جانستچ

او یکی از متخصصین بازاریابی به شمار می رود که کاربردی ترین کتاب ها را در زمینه مارکتینگ می نویسد. در زمینه سئو فعالیت گسترده ای بر عهده دارد و توانسته در این چند سال محبوبیت زیادی کسب کند. نظرات او در مورد بازاریابی قابل تامل می باشد. شما می توانید هر یک از نظرات او را برای موفقیت در کسب و کار در نظر بگیرید. نظرات او در کتاب هایش درج شده است که ارزش خواندن دارد. 

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.