مقالات آموزشی

بررسی بازار کار طراحی گرافیک و توضیحاتی در این خصوص

مفید بود؟

طراحی گرافیک، به عنوان یکی از پر مخاطب ترین رشته های کاری در دنیا شناخته می شود. این روزها بسیاری از افراد در سراسر جهان، استفاده از خدمات گرافیک دیزاین را در دستور کار خود قرار داده اند. در واقع این رشته در کنار جذابیت بالایی که دارد از کاربرد منحصر به فردی نیز برخوردار است.

بنابراین شما می توانید برای دسته ای بزرگ از کارهای خود اعم از کارهای آموزشی، تبلیغاتی، معرفی شرکت و محصولات مختلف و… از این خدمات استفاده کنید. در این محتوا به نقد و بررسی خدمات طراحی گرافیک می پردازیم. همچنین بازار کار و مسیرهای شغلی که در این رشته وجود دارند را نیز مورد بررسی قرار می دهیم. پس همراه ما باشید.

مسیر شغلی طراحی گرافیک چگونه است؟

احتمالا تا کنون بارها به چگونگی مسیر شغلی طراحی گرافیک فکر کرده اید. برای طی کردن مسیر شغلی این رشته باید نکاتی را مد نظر قرار دهید. در گام اول لازم است بدانید که برای کار در این رشته باید از خلاقیت بالایی برخوردار باشید. کارهای گرافیکی بیشتر برای آموزش و تبلیغات مورد استفاده قرار می گیرند. پس باید کاملا خلاقانه و جذاب طراحی شوند. در این صورت مخاطب جذب کار شما شده و اثر بخشی محتوا روی بیننده، چند برابر خواهد شد.  در ادامه می‌توانید درباره چگونه در طراحی گرافیک خلاق باشیم، اطلاعات بیشتری کسب کنید.

  • How to Be Creative in Graphic Design

طراحی گرافیک

دومین نکته مهم در طراحی گرافیک مبحث استعداد است. شما باید در این زمینه از استعداد ویژه ای برخوردار باشید. بدون داشتن استعداد و مهارت اولیه نمی توان در چنین رشته هایی به موفقیت لازم رسید. البته گاهی تمرین و ممارست افراد به حدی است که می توانند به راحتی کمبودهای خود را جبران کنند. اما به هر حال داشتن استعداد به شما کمک می کند تا موفقیت بیشتری در این زمینه به دست آورید.

 

 روش آموزشی صحیح در طراحی گرافیک

مبحث بعدی در مسیر شغلی طراحی گرافیک، یادگیری صحیح است. بعد از داشتن خلاقیت و استعداد اولیه، استفاده از یک روش آموزشی صحیح از ملزومات این رشته محسوب می شود. شما هر چقدر هم که با استعداد و خلاق باشید، بدون یک آموزش صحیح نمی توانید وارد بازار کار این رشته شوید. چرا که شروع این رشته و طی کردن مسیر شغلی آن منوط به داشتن مدرک است. از طرفی دریافت مدرک این رشته، فقط به وسیله استفاده از یک روش آموزشی معتبر، میسر است.

آموزش و یادگیری طراحی گرافیک

برای آموزش و یادگیری طراحی گرافیک باید به مجموعه های معتبری مراجعه کنید تا بتوانید در همین راستا، مدرک معتبری نیز دریافت کنید. هنرستان ها، دانشکده های هنر و موسسات آموزش آزاد معتبر، از جمله راه های دریافت مدرک این رشته به شمار می روند.

شما با شرکت در این مجموعه ها می توانید از فنون رشته طراحی گرافیک آگاهی پیدا کنید. همچنین می توانید در مورد زیر شاخه های مختلف این رشته اطلاعات خوبی کسب کنید و سپس با توجه به مهارت خود، یکی از این رشته ها را انتخاب نموده و در همان راستا وارد بازار کاری شوید.

انواع شغل های رشته طراحی گرافیک کدامند؟

رشته طراحی گرافیک شامل زیر شاخه های مختلف شغلی می باشد. شما با یادگیری این رشته، با زیر شاخه های مختلف آن نیز آشنا می شوید. اما برای کار می توانید زیر شاخه هایی که در آن ها مهارت بیشتری دارید را ادامه دهید. از مهم ترین زیر شاخه های رشته طراحی گرافیک می توان به طراحی وب سایت اشاره کرد.

 اینترنت،  بستری برای تبلیغات

طراحان وب سایت، گرافیست های حرفه ای هستند که به علوم کامپیوتری نیز مسلط اند. این روزها تقریبا تمامی کسب و کارهای بزرگ و کوچک، برای معرفی خدمات خود به مخاطب، دارای یک صفحه وب سایت هستند. از آنجایی که در حال حاضر اینترنت، مناسب ترین بستر برای تبلیغات و معرفی محصولات و خدمات است، پس استفاده از وب سایت ها نیز بهترین راه برای نمایش خدمات محسوب می شود.

 

از طرف دیگر، امروزه تقریبا تمامی شرکت های معتبر یک لوگوی خاص برای کسب و کار خود طراحی می کنند. شاید برای شما جالب باشد بدانید که طراحی این لوگوها نیز به عهده طراحان گرافیک است. گرافیک دیزاینرها برای طراحی لوگو از روش های مختلفی استفاده می کنند. برای این که در این رشته پر مخاطب موفق شوید، باید آشنایی خوبی با انواع فونت، حروف چینی و… داشته باشید.

 خدمات طراحی گرافیک

یکی دیگر از خدمات طراحی گرافیک که حتما با آن آشنایی دارید، طراحی پوستر و بنرهای تبلیغاتی است. پوسترها و بنرهای تبلیغاتی در مقیاس های کوچک، بهترین راه برای تبلیغات هستند. برای مثال برای تبلیغات در سطح شهر، یا استان می توانید از این بنرها استفاده کنید. جذابیت طراحی این بنرها، به عهده طراح گرافیک است. همچنین بعضی افراد ترجیح می دهند کارهای خود را با روش نوین موشن گرافیک به مخاطب معرفی کنند. تولید موشن گرافیک نیز نیازمند خلاقیت و استعدادی است که تنها از عهده طراحان گرافیک بر می آید.

بازار کار طراحی گرافیک چطور است؟

این روزها این سوال ذهن بسیاری از افراد علاقه مند به طراحی گرافیک را به خود مشغول کرده است. معمولا افراد بر سر دو راهی قرار می گیرند که آیا این رشته آینده شغلی و بازار کار خوبی دارد یا خیر؟ در این مورد باید بگوییم، در صورتی که تمامی پیش زمینه های ذکر شده برای این رشته را داشته باشید، این رشته می تواند بهترین راه کسب درآمد برای شما باشد. خوشبختانه این روزها استفاده از خدمات طراحی گرافیک از استقبال فوق العاده ای برخوردار است. بنابراین شما با یادگیری این رشته و ورود به بازار کار آن، می توانید طی مدت زمانی کوتاه به درآمد بالایی برسید.

 

حوزه فعالیت طراح گرافیک

حال بسیاری از افراد به صورت حضوری در شرکت های معتبر مشغول به فعالیت می شوند و برخی دیگر ترجیح می دهند به عنوان یک طراح گرافیک پروژه ای فعالیت خود را در این زمینه دنبال کنند. با توجه به شرایطی که برای این کارها متفاوت است، می توانید نوع فعالیت و کسب درآمد خود را انتخاب کنید.
پس به طور کلی می توان این گونه در نظر گرفت که طراحی گرافیک بازار کار خوبی دارد. اما این مسئله نیازمند شرایطی است. داشتن خلاقیت و استعداد، دریافت مدرک معتبر و قانونی، یادگیری صحیح و… از پیش زمینه های لازم برای موفقیت در بازار کار به شمار می روند.

داشتن خلاقیت در طراحی گرافیک

برای طی کردن مسیر شغلی طراحی گرافیک باید با نکاتی آشنایی داشته باشید. علاوه بر داشتن خلاقیت و استعداد بالا، یادگیری صحیح نیز از ملزومات موفقیت در این رشته به شمار می رود. همچنین داشتن تمرین و ممارست نیز برای موفقیت در این کار الزامی است. چرا که رشته طراحی گرافیک از رشته های عملی است و بدون تمرین نمی توان در آن موفقیت بالایی کسب کرد.

زیر شاخه های رشته طراحی گرافیک

زیر شاخه های مختلفی نیز برای رشته طراحی گرافیک وجود دارد. شما می توانید یکی از این زیر شاخه ها را با توجه به علاقه و سلیقه خود انتخاب کرده و فعالیت خود را در همان زمینه دنبال کنید. از مهم ترین شغل های این رشته می توان به طراحی وب سایت، طراحی پوستر، طراحی لوگو و… اشاره کرد. تمامی این رشته ها به اندازه خود از استقبال خوبی برخوردارند. بنابراین شما با داشتن مهارت کافی در هر زمینه شغلی می توانید بازار کار خوبی داشته باشید.

گرافیک دیزاینر

شما هم می توانید به عنوان یک طراح گرافیک حرفه ای در شرکت های حضوری فعالیت کنید و هم می توانید، کار خود را به صورت پروژه ای و انفرادی انجام دهید. در واقع برای انتخاب نحوه فعالیت، باید شرایط خود را در نظر بگیرید. در هر صورت اگر از توانایی خوبی در طراحی گرافیک برخوردار باشید، می توانید به راحتی از آن به عنوان یک منبع درآمد عالی استفاده کنید.

 

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.