مفید بود؟

وظیفه گوگل سرچ کنسول (Google Search Console) بررسی و سنجش عملکرد و جایگاه سایت در فهرست جستجوی گوگل است. این سرویس رایگان به نوعی مهمترین ابزاری است که به شما کمک می کند مطمئن شوید اصول سئو در سایت تان رعایت شده یا مشکلی وجود دارد.

البته این حرف به این معنا نیست که برای قرار گرفتن در فهرست جستجوی گوگل حتما باید از گوگل سرچ کنسول استفاده کنید.اما برای اینکه عملکرد و وضعیت سایت خود را در نتایج گوگل بسنجید بهترین ابزار همین گوگل سرچ کنسول است. به کمک این ابزار می توانید مشکلات احتمالی  سایت را دریافته و اقدام به رفع آنها نمایید.

وظیفه گوگل سرچ کنسول دقیقا چیست ؟

وظیفه گوگل سرچ کنسول(Google search console

) در یک جمله ارزیابی و بهبود عملکرد و به ویژه سئوی سایت شماست. اما برای اینکه دقیقا بدانید مهمترین وظیفه گوگل سرچ کنسول چیست؛ سعی می کنیم وظایف این سرویس را به شکل مختصر و تیتروار در اینجا ذکر کنیم .

-شاید اولین و مهمترین وظیفه گوگل سرچ کنسول این است که تایید کند آیا سایت شما و محتوایی که بارگذاری نموده اید در فهرست جستجوی گوگل قرار گرفته است  یا نه.

– در صورت وجود مشکل در عملکرد سایت شما گوگل سرچ  کنسول اولین ابزاری است که وجود این مشکل را به اطلاع شما می رساند.

-چنانچه هرزنامه ای در سایت شما مشاهده کند سریعا  اخطار و هشدار داده و وجود هرزنامه را اطلاع می دهد.

-گوگل سرچ کنسول به شما نشان می دهد کاربران چه میزان به سایت شما مراجعه داشته اند.اینکه کاربران با جستجوی چه مواردی وارد سایت شما شده اند. کاربران چند بار روی عنوان محتوای شما کلیک کرده اند. به طور کلی هر آنچه درباره وضعیت سایت خود در فهرست جستجوی گوگل باید بدانید گوگل سرچ کنسول به شما نشان می دهد.

-چنانچه مشکلی در نسخه کم حجم سایت شما و یا ورژن موبایلی وب سایت وجود داشته باشد به شما اطلاع خواهد داد.

 – بالاخره اینکه سایت هایی که با سایت شما پیوند برقرار نموده و به آن لینک شده اند را به شما نمایش می دهد.

آنچه ذکر شد فهرستی اجمالی از کاربردهای این ابزار است که از آن به عنوان  وظیفه گوگل سرچ کنسول یاد می شود. اما این ابزار سودمند کارایی گسترده تری دارد که در ادامه به بیان آن خواهیم پرداخت.

 وظیفه گوگل سرچ کنسول چیست و برای چه کسانی کارایی دارد؟

  • صاحبان کسب و کارهای اینترنتی

مهمترین وظیفه گوگل سرچ کنسول ارزیابی عملکرد و بهبود سئوی سایت است.اما در پاسخ به این که این ابزار برای چه کسانی کارایی دارد باید گفت تمام کسانی که به ایجاد و مدیریت سایت می اندیشند دست کم باید با این ابزار آشنایی داشته باشند.از مبتدی ترین افرادی که به تازگی وارد کسب و کارهای اینترنتی شده اند تا صاحبان حرفه ای ترین سایت های صاحب نام دنیا می توانند از این ابزار استفاده نموده و از کاربردهای آن بهره مند شوند.

  • متخصصان بازاریابی  اینترنتی و سئو

وظیفه گوگل سرچ کنسول ارزیابی تمام چیزهایی است که در دیده شدن سایت شما اثر دارند.به عنوان فردی که متخصص بازاریابی اینترنتی است و به اصول سئو تسلط دارد بهتر است این ابزار سودمند را به کار گیرید.به کمک گوگل سرچ کنسول می توانید هر لحظه ترافیک سایت خود را رصد نموده و تصمیمات درست و موثر بگیرید.ضمن اینکه این ابزار سودمند مشکلاتی را به شما نشان می دهد که با رفع آن عملکرد سایت شما بهبودی چشمگیر می یابد.

  • مدیر و ادمین های  سایت های مختلف

وظیفه گوگل سرچ کنسول ارزیابی عملکرد و گزارش خطاهای احتمالی سایت است. پس به عنوان یک ادمین و مدیر موفق می توانید از این سرویس  بهترین بهره را ببرید. به کمک گوگل سرچ کنسول می توانید خطاهای مربوط به بارگذاری سایت، امنیت سایت و مشکلات مربوط به سرور را رصد و رفع کنید.

وظیفه گوگل سرچ کنسول و مهمترین فواید این سرویس سودمند چیست ؟

  • کانال و مسیر ارتباطی میان ادمین سایت و گوگل

وظیفه گوگل سرچ کنسول منحصر به مواردی که ذکر کردیم نیست. این سرویس کارآمد فواید و کاربردهای فراوانی دارد. یک کانال و مسیر ارتباطی عالی بین گوگل و صاحبان و مدیران سایت ها به شمار می رود. این کانال ارتباطی تمامی خطاها و حتی جریمه هایی که گوگل برای سایت لحاظ نموده یه شما نمایش می دهد. خبر خوب اینکه راه حل های پیشنهادی برای رفع این مشکلات را نیز ارائه می دهد.

  • رصد خانه و کنترل گر دقیق

وظیفه گوگل سرچ کنسول این است که مدیریت سایت را آسان نماید. به کمک این ابزار سودمند شما می توانید هر لحظه سایت را از طریق نقشه سایت رصد کنید. به این ترتیب نظارت و کنترلی مستمر و دائمی بر عملکرد سایت خود خواهید داشت.

مهمتر اینکه تمامی مشکلات از طریق کنترل  نقشه سایت بررسی و  اطلاع رسانی می شود.پس از مشاهده و رفع خطا امکان تست مجدد  سایت توسط گوگل وجود دارد.می توانید جایگاه سایت خود را نیز در فهرست جستجوی گوگل مشاهده کنید. به طور کلی  به عنوان مدیر سایت این ابزار امکان رصد و کنترل کامل سایت را برای شما فراهم می نماید.

  • تحلیلگر قوی و دقیق

وظیفه گوگل سرچ کنسول این است که معیارهای مهم برای کسب جایگاه مطلوب در فهرست گوگل را به شما ارائه دهد. اطلاعات آماری دقیق در رابطه با ترافیک سایت، تعداد کلیک هایی که در جریان جستجوی گوگل بر روی عنوان مد نظر شما صورت گرفته و بسیاری اطلاعات کاربردی دیگر در اختیارتان قرار می گیرد.

طبق استانداردهای گوگل بهتر است  دست کم هر یک ماه یکبار گوگل سرچ کنسول را بررسی کنید. اما میزان رصد داده ها به نوع کار شما و نیازتان به این اطلاعات بستگی دارد. به هر حال امکان بررسی هفتگی و حتی روزانه  نیز وجود دارد.

 برای موفقیت و بهبود سئو چه رتبه ای باید در گوگل سرچ کنسول کسب کرد؟

وظیفه گوگل سرچ کنسول در یک کلام کمک به بهبود رتبه و هر چه بهتر دیده شدن سایت شماست. اما برای این کار شما باید با 600 میلیون وب سایت فعالی که هم اینک در اینترنت حضور دارند رقابت کنید.اما به هر حال حوزه و موضوع فعالیت شما، تخصصی بودن مطالب، تعداد و نحوه فعالیت رقبا در رتبه ی شما تاثیرگذار است.

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.