مقالات آموزشی

نمونه بوم کسب و کار و بررسی کاربرد آن

مفید بود؟

نمونه بوم کسب و کار ابزاری کاربردی و مهم در کسب و کارهای اینترنتی به شمار می رود.چرا که به کمک بوم کسب و کار شما می توانید اهداف، چالش ها و به طور کلی خط مشی کاری خود را مشخص کنید.البته دقت به جزئیات در طراحی و پیاده سازی نمونه بوم کسب و کار بسیار اهمیت دارد.بوم کسب و کار اهداف و چالش های کاری شما را به شکل عینی و بصری نمایش می دهد. انگار تمام آنچه در کسب و کار خود انجام داده یا قصد انجام آن را دارید  هر لحظه در برابر چشمانتان حضور دارد.

نمونه بوم کسب و کار چه اهمیتی دارد ؟

نمونه بوم کسب و کار مهم است. چرا که نوعی نقشه ی راه برای رسیدن به موفقیت به شمار می رود.حتی بزرگترین کسب و کارهای اینترنتی دنیا هم از بوم کسب و کار بهره می برند.چرا که با این بوم به جزئیات همه چیز اشراف دارند. با بروز رسانی آن در بازه های زمانی معین، اهداف، دیدگاه ها و مسیری که باید طی شود همواره روشن و واضح و مشخص است.

نمونه بوم کسب و کار چه کاربردی دارد؟

نمونه بوم کسب و کار به چه درد میخورد ؟بسیاری از کسانی که به تازگی کسب و کار خود را راه اندازی کرده اند ممکن است با این سوال مواجه شوند. اما پاسخ روشن است. نمونه بوم کسب و کار در واقع تجربیات ارزشمندی است که سایر کسب و کارهای مشابه شما داشته اند.

الگویی آزموده که می توانید به راحتی آن را به کار گرفته و اهداف و چالش های پیش رو را ببینید و برنامه ریزی کنید.بنابراین اگر به راه اندازی استارتاپ می اندیشید یا در اندیشه ی راه اندازی و رونق یک کسب و کار اینترنتی موفق هستید بهتر است ابتدا با چند نمونه بوم کسب و کار موفق آشنا شوید. با انتخاب بهترین نمونه بوم کسب و کار مرتبط با حوزه ی فعالیت خود موفقیتتان را تضمین کنید.

بهترین نمونه بوم کسب و کار را از کجا پیدا کنم؟

نمونه بوم کسب و کار باید مرتبط با حوزه فعالیت شما باشد. انواع مختلفی از نمونه بوم کسب و کار در دنیای اینترنت وجود دارد و خبر خوب اینکه  انواع نمونه بوم کسب و کار ایرانی نیز ایجاد شده و در دسترس قرار دارند. در اینجا به بررسی چندین مدل  از موفق ترین و بهترین نمونه بوم کسب و کار خواهیم پرداخت. برای آشنایی هر چه بیشتر با سبک و سیاق طراحی و اجرای یک نمونه بوم کسب و کار عالی با ما همراه باشید.

چگونه یک بوم کسب و کار عالی  داشته باشیم؟

نمونه بوم کسب و کار(Business canvas example) اطلاعات کاربردی و جالبی درباره نحوه فعالیت کسب و کارهای موفق در اختیارتان می گذارد. در دنیای امروز راه اندازی هر کسب و کاری باید اصولی و دقیق هدف گذاری شود. بهترین ابزار برای تعیین اهداف و شناخت چالش های مسیر راه داشتن بوم کسب و کار است. اگر به تازگی کسب و کاری را راه اندازی نموده و هنوز چیزی به عنوان بوم کسب و کار در اختیار ندارید بهتر است این نوشتار را تا پایان دنبال کنید.

ما در اینجا سعی داریم با بررسی بهترین نمونه های بوم کسب و کار راه و روش طراحی بوم کسب و کار  را به شما ارائه دهیم . خبر خوب اینکه در بسیاری کسب و کارها به ویژه کسب و کارهای اینترنتی، بوم های کسب و کار، بخش های یکسان و مشترک دارند. این یعنی با مطالعه یک نمونه بوم کسب و کار موفق به راحتی می توانید بسیاری موارد را الگو برداری نموده و پیاده سازی کنید.

در طراحی  یک بوم کسب و کار کدام بخش ها اهمیت بیشتری دارند ؟

نمونه بوم کسب و کار فعالان موفق به شما نشان می دهد مهمترین بخش های یک بوم کسب و کار کدام ها هستند. هرچند به فراخور نوع فعالیت شما ممکن است بخش های مختلف درجه اهمیت متفاوتی داشته باشند اما در اینجا به ذکر مهمترین بخش ها خواهیم پرداخت.

  • مشتریان ؛ مهمترین عنصر بوم کسب و کار هستند

نمونه بوم کسب و کار باید مهمترین ها را همواره مقابل چشمانتان نمایش دهد. در هر کسب و کاری مشتری مهمترین بخش ماجراست.به تقلید از کسب و کارهای موفق سعی کنید مشتریانتان را بر اساس نیازها و درخواست هایشان دسته بندی کنید. سلیقه و نیاز مشتری را بشناسید.

ارتباط موثر با مشتریان را حفظ نموده و محصولات و خدماتی که می دانید نیاز خواهند داشت به آنها معرفی کنید. در این بخش معرفی خدمات و محصولات جدید نیز مهم است. برای مشتریان همواره به روز، پویا و در دسترس باشید. ارتباط موثر با مشتریان مهمترین گام در جهت برندسازی و ماندگاری در کسب و کار است.

  • خدمات و محصولاتی با ارزش ارائه و پیشنهاد کنید

بوم کسب و کار را طوری طراحی و هدف گذاری کنید که همواره مهمترین نیازهای مشتری در قالب یک پیشنهاد جذاب به او ارائه شود. ارائه پیشنهادات ارزشمند شما را از رقبا متمایز می سازد. برای طراحی بهتر این قسمت، بخش های «ارزش پیشنهادی» نمونه بوم کسب و کار های موفق را به دقت مطالعه نموده و ایده بگیرید.

  • کانال های ارتباط و توزیع را به روز و در دسترس نگه دارید.

منظور از کانال توزیع همان راههای ارتباط با مشتری است. اینکه شما از چه طریق بهترین خدمات رسانی و ارائه محصول را خواهید داشت بستگی به نوع کسب و کارتان دارد. مثلا در خرید و فروش لباس، فروشگاههای پاساژ میتوانند کانال توزیع مناسبی باشند.

  • روش صحیح کسب درآمد را به وضوح مشخص کنید.

نمونه بوم کسب و کار به شما نشان خواهد داد بهترین و مناسب ترین روش کسب درآمد در کسب و کار شما کدام است. حرفه ای ها این بخش از نمونه بوم کسب و کار را به عنوان «جریان درآمدی » می شناسند. روش صحیح کسب درآمد به حدی مهم است که بی توجهی به آن می تواند منجر به شکست کسب و کار شما شود پس از این بخش هرگز غافل نشوید.

  • منابع و فعالیت های اصلی و مهم کسب و کارتان را بشناسید.

نمونه بوم کسب و کار به شما خواهد گفت در کسب و کار شما نیروی انسانی و منابع مالی جزو منابع مهم و ارزش آفرینند. برای موفقیت همواره باید به این دو منبع مهم و البته فعالیت اصلی خود متمرکز بوده و در جهت رشد و پیشرفت آنها برنامه ریزی کنید.

  • شرکای مهم و هزینه های مختلف کسب و کارتان را به دقت رصد کنید

شرکای مهم یا کلیدی همان افراد یا شرکت هایی هستند که به دلایل مختلف با آن ها تعامل تجاری دارید. مثلا در یک فروشگاه عرضه ی لباس ، تولیدی ها و خیاطان شرکای کلیدی شما هستند همواره آنها را مدنظر داشته باشید. پیش بینی دقیق و منطقی تمام هزینه ها اعم از آموزش و استخدام  هزینه نیروی انسانی، مواد اولیه احتمالی و سایر هزینه ها نیز از موارد بسیار مهمی است که باید به آن توجه کنید.

نمونه بوم کسب و کار آماده و آزموده و موفق در اینترنت بسیار است. به راحتی می توانید نمونه بوم کسب و کار فعالان موفق و خوشنامی مانند دیجیکالا ، ویرگول، علی بابا، الو پیک و دیگر کسب و کارها را ببینید اما در بررسی نمونه بوم کسب و کار حتما بخش هایی را که ذکر شد به دقت بررسی کنید.

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.