مقالات آموزشی

توضیحاتی درباره آموزش نحوه مقاله نویسی اصولی در ویکی پدیا و ذکر نکاتی در این خصوص

مفید بود؟

چگونگی نوشتن مقاله در ویکی پدیا

یکی از سوالات پرتکرار بسیاری از کاربران در مورد ویکی پدیا چگونه در ویکی پدیا مقاله بنویسیم است. در این مقاله قصد داریم مطالب مفیدی در رابطه با چگونگی نوشتن مقاله در ویکی پدیا را مطرح کنیم. ویکی پدیا یک مرجع یا دانشنامه ی رایگان است که هر کسی می تواند به صورت داوطلبانه در این سایت مقالات را ویرایش و یا ترجمه کند. در این راستا همه ی افراد نیز به صورت رایگان می توانند از مطالب ارائه شده در این سایت استفاده کنند.

مرحله اول

برای پاسخ به سوال چگونه در ویکی پدیا مقاله بنویسیم، ابتدا باید از طریق آدرس wikipedia.org وارد وبسایت ویکی پدیا شویم. در صفحه اول سایت ویکی پدیا زبان هایی به صورت پیش فرض نشان داده شده اند. اگر زبان مد نظر شما بین گزینه ها نبود، می توان با استفاده از زبانه ی read wikipedia in your language زبان مورد نظر را انتخاب کرد.

مرحله دوم

در مرحله ی دوم پاسخ به سوال چگونه در ویکی پدیا مقاله بنویسیم و کاری که برای ترجمه و یا نوشتن مقاله باید انجام شود، ایجاد حساب کاربری است. در گوشه ی سمت چپ بالا، روی ایجاد حساب کاربری (create account ) کلیک می کنیم. در صفحه ی باز شده، نیاز به انتخاب یک username، پسورد، تکرار پسورد و عبارت امنیتی است.

بعد از ساخت حساب کاربری خود، از طریق گوشه سمت چپ بالا می بایست گزینه ی log in را انتخاب کرده و بعد از وارد کردن user و pass انتخاب شده، وارد محیط کاربری خود می شویم. بعد از پروسه یlog in  شدن، نام کاربری در گوشه ی بالا سمت چپ نمایش داده خواهد شد.

توجه داشته باشید که در ادامه ی پاسخ به چگونه در ویکی پدیا مقاله بنویسیم، دو نکته ی مهم وجود دارد. یکی از این نکات این است که باید از مرورگر google chrome استفاده کنیم. چرا که این مرورگر با امکاناتی که توضیح خواهیم داد، می تواند سازگاری بیشتری داشته باشد.

نکته ی دوم این است که وقتی اولین بار وارد شدید، باید در گزینه ی آزمایشی یا beta وارد شوید، همه ی موارد نمایش داده شده باید فعال شده و در نهایت حتما سیو شوند.

بررسی دو حالت در رابطه با نوشتن مقاله در ویکی پدیا

در رابطه با چگونه در ویکی پدیا مقاله بنویسیم دو حالت بررسی می شود. در اولین حالتی که قصد داریم بررسی کنیم، فرض می کنیم صفحاتی وجود دارندکه از زبان مرجع ( مثلا انگلیسی ) به فارسی ترجمه نشده اند. برای مثال در قسمت جستجوی سایت ویکی پدیا، مقاله ای را بررسی کنید. در منوی سمت چپ به زبان هایی که این مقاله ترجمه شده است، نشان داده می شوند. اگر این مقاله به زبان فارسی ترجمه نشده باشد، کلمه ی فارسی فعال نیست و با کلیک روی زبان فارسی منویی با دو انتخاب باز خواهد شد.

  • فیلد اول

فیلد اول برای انتخاب عنوان است و پس از انتخاب گزینه ی Create from scratch، چینش موجود در مقاله ی اصلی با زبان مرجع تغییر خواهد کرد و بر اساس آن باید موارد را از ابتدا بنویسیم. این کار برای افرادی که مهارت زیادی در وب ندارند، پیشنهاد نمی شود. چون بعضی از موارد نیاز به کدنویسی دارد و روند کار سخت خواهد شد.

  • فیلد دوم

فیلد دوم Translate from English است. با انتخاب این بخش وارد صفحه ای خواهیم شد که محتوای مقاله با زبان اصلی در قسمت سمت چپ صفحه و فیلد ترجمه در قسمت سمت راست صفحه قرار دارد. البته به منظور ترجمه، با کلیک روی هر پاراگراف هم یک ترجمه ی مبنی بر google translate در سمت راست پاراگراف نشان داده می شود که امکان ویرایش این ترجمه ها هم وجود دارد.

موارد بیان شده در صورتی مطرح است که مقاله به زبان مورد نظر ترجمه نشده باشد. در رابطه با چگونه در ویکی پدیا مقاله بنویسیم، علاوه بر ویرایش حالت دیگری نیز وجود دارد. در صورتی که یک مقاله ترجمه شده و نیاز به ویرایش دارد، با انتخاب گزینه ی edit در منوی بالای صفحه ی مقاله ی مورد نظر می توان تغییرات را اعمال کرد.

نکاتی در مورد نوشتن مقاله در ویکی پدیا

در موارد زیر خلاصه ای از نکاتی در مورد چگونه در ویکی پدیا مقاله بنویسیم توضیح داده می شوند. برای بررسی نکات بیشتر، در صفحات help در ویکی پدیا نیز اطلاعات با جزئیات بیشتری را خواهید یافت.

1. قبل از ایجاد مقاله درباره ی ویکی پدیا اطلاعات کسب کنید:

قبل از ایجاد مقاله در ویکی پدیا در رابطه با چگونه در ویکی پدیا مقاله بنویسیم، ویکی پدیا و نحوه ی کار با آن اطلاعاتی کسب کنید. یادگیری دستورالعمل ها شما را مطمئن خواهد کرد که محتوای تولید شده حذف نخواهد شد و همچنین دچار چالش بعد از تایید و انتشار نمی شود.

2. ساخت حساب کاربری:

برای پاسخ به چگونه در ویکی پدیا مقاله بنویسیم، توجه کنید که باید یک کاربر تایید شده باشید تا بتوانید تغییراتی را در صفحه اعمال کنید و مقاله ی خودتان را بارگذاری کنید. ساخت حساب کاربری،نسبتا آسان است.پیشنهاد می شود که از نام واقعی و ایمیل واقعی خود استفاده کنید.

3. برای شروع باید تغییرات کوچکی به منظور ویرایش اعمال کنید:

باید این ویرایش ها روی صفحات و مقالات موجود اعمال شود تا مهارت های شما قبل از تولید محتوا و درج مقاله در ویکی پدیا تست شود. می توانید ویرایش را از صفحاتی شروع کنید که با آن ها و موضوعشان آشنا هستید.

ایجاد تغییرات کوچک در مقالات باعث می شود که با سیستم مدیریت محتوای این سایت بیشتر آشنا شوید. بعد از این که یک حساب کاربری ساختید، هر تغییراتی که در ویکی پدیا ایجاد کنید در صفحه ی کاربری شما ذخیره و گزارش خواهد شد که دسترسی به این اطلاعات برای هر کسی امکان پذیر است.

با ویرایش های کافی و تمرین برای دستیابی به اطلاعات مفید در این زمینه، شما می توانید به طور خودکار به یک کاربر تایید شده تبدیل شوید. این پروسه به شما این امکان را خواهد داد تا به برخی از قابلیت های ویکی پدیا (User access levels) مانند آپلود و بارگذاری تصاویر و انتقال صفحات به فضای عمومی و … دسترسی داشته باشید.

4. جمع آوری منابع:

در پاسخ به چگونه در ویکی پدیا مقاله بنویسیم، یکی دیگر از مواردی که باید در نظر داشته باشیم این است که باید منابع مربوط به صفحه یا مقاله ای که می خواهید بسازید را جمع آوری کنید. این کار از اتلاف زمان زیادی در کارتان جلوگیری خواهد کرد. منابع در ویکی پدیا بسیار مهم هستند.

ویکی پدیا یک دانشنامه است و به همین دلیل هر چیزی در صفحه ی مربوط به شما نیاز به تایید دارد و باید از منابع معتبر باشند. حتی اگر شما یک شخص قابل توجه یا مشهور باشید، توجه کنید که به راحتی نمی توانید صفحه ای و یا مقاله ای مربوط به تجربه های خود را در ویکی پدیا ایجاد کنید. برای این کار شما حتما به  منابع معتبر مثل کتاب ها و مجلات و منابع آنلاین معتبر مثل:

مقالات، ویدیو ها و وبسایت ها نیاز خواهید داشت تا اعتبار مطالب ارائه شده در مقاله ی شما ثابت شود. مطالب مقاله ی شما باید واقعی و بی طرفانه باشد.از عکس ها در محتوایتان استفاده کنید. برای بارگذاری عکس ها باید از عکس هایی استفاده کنید که متعلق به خودتان است و یا تصاویری باشند که کپی نیستند.

5. انتشار مقاله:

بعد از تمام مراحل بررسی شده در رابطه با چگونه در ویکی پدیا مقاله بنویسیم، شما آماده ی انتشار و پست کردن محتوایتان هستید. ابتدا محتوا را در ورد بنویسید، سپس محتوا را از ورد کپی کرده و درinterface ویکی پدیا paste کنید.

حتی اگر در html مهارت داشته باشید، باید بدانید که فرمت صفحه با استفاده از wiki code یک پروسه ی کسل کننده و زمان بر است. بنابراین روی این کار زمان بگذارید و یا به یک متخصص بسپارید. برای مطالعه ی مطالب بیشتر می توانید در صفحات راهنمای ویکی پدیا (Help Contents) در مورد wiki code بیشتر مطالعه کنید.

6. بازنگری:

زمانی که صفحه شما تکمیل شد و خطایی در آن وجود نداشت، شما باید برای بازنگری آن را در wikipedia، ارائه دهید. این پروسه تا زمان پاسخگویی، ممکن است حدودا چند روز و یا حتی چند هفته طول بکشد. در این مقاله مراحل و نکات مهم و قابل توجهی در مورد یکی از سوالات پرتکرار کاربران ویکی پدیا یعنی چگونه در ویکی پدیا مقاله بنویسیم را بررسی کردیم.

شما هم می توانید نگارش مقاله های خود را با کمترین هزینه

تولید محتوا به رایامارکتینگ بسپارید. در صورت علاقه به موضوع فوق می توانید مقالات ” نکاتی که باید از اطلاعات عمومی ویکی پدیا بدانیم ” و ” راهنمای ساده ایجاد صفحه بیوگرافی در ویکی پدیا

” را نیز مطالعه نمایید.

 

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.