مقالات آموزشی

علت اهمیت طراحی لوگو کانال تلگرام و آنچه باید بدانیم

مفید بود؟

به احتمال زیاد پیام رسان تلگرام را می شناسید و در آن عضویت دارید یا حداقل اسم آن را شنیده اید یک پیام رسان به شدت محبوب در ایران که نزدیک به 45 میلیون طرفدار دارد چه قبل از فیلتر کردن تلگرام و چه بعد از آن محبوبیت این پیام رسان و نقشش در زندگی اطراف ما مهم بوده به طوری که صد ها کسب و کار در تلگرام (Telegram) حضور دارند و اکثرا کار خود را با کانال های تلگرامی پیش می برند، به همین دلیل طراحی لوگو برای کانال تلگرام مهم است.

اگر یک کانال تلگرامی را نمی شناسید باید بگوییم مکانی که پست های جذاب و مرتبط به موضوع فعالیت شان بصورت مرتب قرار داده می شوند به عنوان مثال اگر به آشپزی علاقه مند هستید می توانید در یک کانال مربوط به آشپزی عضو شوید که مدیران آن بصورت مرتب پست های مربوط به آموزش آشپزی، معرفی ادویه های جدید، همکاری با آشپز های مشهور یا نکات مهم آشپزی را قرار می دهند.

کسب درآمد از طریق کانال های تلگرامی

بد نیست بدانید که برخی از این کانال ها روزانه چند میلیون درآمد دارند! آنهم نه با فروش محصولی خاص بلکه فقط با قرار دادن تبلیغات مردم در بین پست های خود! البته باید کاربران عضو کانال شما خیلی زیاد باشند برای چنین درآمدی اما در کل یک کانال تلگرامی یک روش درآمدی بسیار کم دردسر و بدون حاشیه است که حتی نیازی به مکانی برای استقرار تیم تان ندارید!

نکته مهم این است که اگر قرار است برای یک کسب و کار از طریق کانال تلگرامی بسازید پس آمادگی ساختن یک کسب و کار را داشته باشید نه فقط اینکه در تلگرام یک کانال بسازید و آشنایان خود را عضو کنید بلکه باید صورت جدی کارتان را شروع کنید تا یک کسب و کار قوی و پردرآمد داشته باشید یکی از مهمترین موارد در ساخت یک کسب و کار تلگرامی داشتن لوگو است.

طراحی لوگو کانال تلگرام را جدی بگیرید چرا که اگر قرار است مردم شما را به رسمیت بشناسند و برای کارتان ارزش قائل باشند باید یکی از مهم ترین قدم های برند سازی را بردارید و آن طراحی لوگو برای کانال تلگرامی اتان است. با اینکار مردم شما را بیشتر باور می کنند و تعداد عضو های کانال شما بیشتر می شود به شرطی که مطالب مفید و مورد نیاز مردم را منتشر کنید!

برای طراحی لوگو کانال تلگرام چه کار باید بکنیم؟

1. لوگو را برای چه کاری نیاز دارید؟

در ابتدا مشخص کنید که مخاطبان شما چه کسانی هستند و چه چیزی دوست دارند چون لوگو باید توجه آنها را جلب کند اگر شما برای بیماران دارای فشار خون یک کانال ساخته اید پس باید بدانید اکثر آنها افراد مسن هستند و باید از مطالب محترمانه و خردمندانه استفاده کنید و لوگوی شما باید معقول باشد!

استفاده از فونت ها فانتزی در لوگو جالب نیست و در کل وقتی طراحی لوگو کانال تلگرام برای افراد دارای بیماری است بهتر است از رنگ سبز برای طراحی لوگو استفاده کنید (طبق روانشناسی رنگ ها سبز خاصیت آرامش بخشیدن، تسکین بخشیدن، حس سلامتی، اعتماد و … را دارد).

یا اگر لوگو را برای یک کانال آموزش بورس می خواهید باز رنگ سبز می تواند ایده آل باشد (چون سبز در اقتصاد و مخصوصا بورس به معنای سود کردن است پس در واقع به مشتریان خود می گویید که از طریق این کانال به سود دست می یابند) البته اگر در کنار سبز رنگ های دیگر مثل آبی که اعتماد بخش است نیز استفاده شود عالی است. در کل حواستان به جامعه هدف و مواردی مثل روانشناسی رنگ ها باشد.

2. طرح اولیه ای از لوگوی خود بکشید

چه اینکار را دوست داشته باشید چه نه باید طرح اولیه لوگوی (logo sketch) خود را بکشید هر چند می توانید طرحی که در ذهن دارید را به یک فرد خبره نقاشی یا طراح لوگو بگویید تا طرح اولیه را برایتان بکشید اما در هر صورت باز هم درگیر این بخش خواهید شد و هرگز این بخش را حذف نکنید چرا که یک لوگوی خوب حتما با یک طرح اولیه ساخته شده همانطور که یک ساختمان خوب حتما با یک نقشه خوب ساخته شده است.

 

3. کار روی طراحی لوگو را شروع کنید

مزیت طراحی لوگو کانال تلگرام این است که همیشه می توانید در لوگوی خود تغییراتی داشته باشید یا لوگوی خود را دوباره طراحی کنید و این به کسب و کار شما ضربه ای نمی زند مگر اینکه لوگوی خود را در دیگر مکان ها منتشر کرده باشید!

اگر اینطور نیست پس لازم نیست زیاد هم در طراحی سخت گیرانه عمل کنید فقط اگر تخصص این کار را ندارید به شرکت ها و یا یک طراح گرافیک حرفه ای ایده خود و نوع کسب و کار خود را بگویید تا لوگو را برای شما طراحی کند اما حتما لوگو باید اصولی و استاندارد باشد تا به جذب مخاطب کمک کند نه اینکه مخاطب را دور کند.

یک لوگوی خوب شامل رعایت اصل سادگی، روانشناسی رنگ ها، اندازه درست، استفاده از اشکال هندسی و مناسب، دارا بودن معنا و مفهوم و … است که باید حواستان باشد چه خودتان لوگو را طراحی کنید چه به کسی دیگر بسپارید.

4. از تکنولوژی کمک بگیرید

سعی کنید از بهترین نرم افزار های طراحی لوگو استفاده کنید، لوگویتان مدرن باشد و مناسب زمان کنونی باشد. از بهترین نرم افزار های طراحی لوگو می توان به illustrator و corel draw اشاره کرد. البته امروز حتی با موبایل نیز می توان لوگوی مناسب طراحی کرد فقط باید کار با نرم افزار مربوطه را یاد بگیرید.

5. الهام بگیرید

لطفا دقت کنید که کپی کردن یک لوگوی یا بخشی از آن نه تنها کار غیر اخلاقی و یک کار غیر شرعی است بلکه مخاطبین شما خیلی زود می فهمند که شما حتی زحمت طراحی یک لوگوی اصیل را به خود نداده اید و این اعتماد به شما را پایین می آورد.

اما نکته مهمی که در طراحی لوگو کانال تلگرام وجود دارد این است که حتما سعی کنید دیگر لوگو های خوب، مشهور و مناسب را ببینید و از آنها الهام بگیرید به نکات مثبت آنها دقت کنید و ببینید چرا ماندگار شده اند و چرا در ذهن های باقی می مانند تا بتوانید در طراحی خود از این نکات بهره ببرید. الهام گرفتن امری بسیار هوشمندانه در فرایند طراحی لوگو است اما کپی کردن کاری بسیار نادرست است.

6. لوگو را در کانال قرار دهید

مرحله پنجم این است که لوگوی خود را در عکس پروفایل کانال (یا محل ثبت نشانه) آپلود کنید توجه داشته باشید که همانطور که احتمالا می دانید تصاویری که در عکس پروفایل تلگرام آپلود می شوند کیفیتشان تا حدودی افت می کند.

یا در تلگرام برای آپلود یک عکس در پروفایل باید عکس دایره باشد و معمولا عکس های مربعی شکل قسمتی با دایره از آنها انتخاب می شود تا روی پروفایل شما انتخاب شود (اگر این موارد متوجه نمی شوید نگران نباشید کمی با تلگرام کار کنید همه چیز را به راحتی می فهمید).

سعی کنید لوگوی شما از نوع تصویر وکتوری باشد تا کیفیت آن با بزرگ و کوچک شدن و تغییرات دیگر پایین نیاید و اینکه سعی کنید به خاطر ساختار نرم افزار تلگرام لوگوی نهایی شما دایره ای شکل باشد. فقط یک عکس برای کانال بگذارید و آنهم لوگوی کانال باشد.

6. انتشار لوگو

اگر تولید کننده هستید و کانال تلگرامی شما برای معرفی محصولتان است حتما سعی کنید لوگوی خود را روی تمامی محصولات نیز داشته باشید. اگر تولید محتوا می کنید و از طریق تبلیغات درآمد دارید پس حتما در تصاویر، ویدیو ها یا اطلاعیه ها که در کانال نشر می دهید سعی کنید لوگوی خود را داشته باشید. اگر برای یک فروشگاه فیزیکی کانال تلگرامی ساخته اید پس سعی کنید روی تابلوی فروشگاه، کارت ویزیت، بنر، بیلبورد و … لوگوی خود را ثبت کنید (همان لوگو که در کانال تلگرامی خود دارید).

7. سعی کنید نظر مخاطبین کانال را بپرسید

در تلگرام صاحبان کانال ها به راحتی می توانند نظرسنجی برگزار کنند و از نظر مخاطبین خود مطلع شوند اگر دو طرح خوب از لوگو دارید یا هنوز نمی دانید چه نوع لوگویی باید بسازید یا نیازمند ایده و مشورت هستید می توانید از مخاطبین کانال نظر سنجی کنید یا مشورت بخواهید چه کسانی بهتر از آنها؟ شما باید نظر آنها را جلب کنید و بس!

چرا طراحی لوگو کانال تلگرام مهم است؟

اگر می پرسید چرا طراحی لوگو کانال تلگرام مهم است؟ باید بگوییم چون در دنیای پر رقیب اطراف ما مهم نیست در چه صنعتی و چه کاری انجام می دهید همیشه رقیب وجود دارد و هر لحظه که شما کوتاهی کنید آنها از این فرصت استفاده می کنند حتی در تلگرام و دیگر پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی صد ها کانال معتبر و بروز در تمامی زمینه ها وجود دارند و اگر خلاقیت به خرج ندهید و واقعا برای کاری که می کنید زحمت نکشید به آنها باخته اید!!

در لوگوی خود و مطالب و نوع کارتان باید خلاق باشید سخت نگیرید و فقط ببینید که جامعه چه چیزی نیاز دارد با کمی تفکر و استفاده از علم خلاقیت های بی شماری می توان در هر عرصه ای داشت طراحی لوگو شما نیز باید بی نهایت خلاقانه باشد تا نظر مخاطبین را جلب کنید از کپی کردن پرهیز کنید و یک کار اصیل با ویژگی های خاص تحویل دهید.

یک کانال تلگرامی هر چند که پرطرفدار نیز باشد اما وقتی هیچ لوگویی ندارد مانند این است که هیچ نشانه ای ندارد و حتی اگر ساعتها زمان برای ساخت یک انیمیشن یا ویدیو صرف کنید و آن را در کانال تلگرامی خود آپلود کنید به راحتی می توانند آن را کپی کنند و یا لوگوی خود را روی محصول بگذارند!

سخن پایانی

در آخر ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد همانطور که در دیگر مقالات طراحی لوگو بیان شد لوگوی شما به هیچ وجه نباید نشانه های از طرفداری یا خصومت با یک گروه، قوم یا جناح سیاسی خاص باشد چرا که این مردم را نسبت به کار شما دلسرد می کند و در شبکه ها اجتماعی یا پیام رسان ها طرفداری از یک قوم خاص به هیچ وجه درست نیست و بازخورد های بسیار بدی دریافت می کنید چرا که هر عضو کانال شما ممکن است از قسمتی از ایران یا حتی خارج ایران باشد.

طراحی یک لوگوی خاص برای کسب و کار خود، با کمترین هزینه

 طراحی لوگو

 را با وبتو تجربه کنید.

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.