مقالات آموزشی

آشنایی با طراحی لوگو تایپ در فتوشاپ و چگونگی انجام آن

مفید بود؟

فتوشاپ (adobe photoshop

) نرم افزار کامپیوتری بسیار قدرتمند و ویژه‌ای است که علاوه بر گرافیست ها حتی برای مردم نیز نام آشناست و احتمالا تعجب نمی کنید اگر بگوییم برای فتوشاپ میلیون ها نمونه طرح گرافیکی وجود دارد که شامل قالب کارت ویزیت، نمونه طراحی لوگو، اکشن ها، قالب تراکت، قالب بنر، قالب پوستر و … یکی از کارهایی که می توانید با استفاده از فتوشاپ انجام دهید طراحی لوگو تایپ است.

اگر نمی دانید لوگو تایپ چیست باید بگوییم که اگر با استفاده از هنر تایپوگرافی (به وجود آوردن یک صحنه گرافیکی با تایپ حروف) و نشان دادن یک نماد، یک لوگو طراحی کنید این می شود لوگو تایپ این ساده ترین تعریف برای این عبارت بود.

اگر باز هم متوجه نشدید یک مثال خوب از لوگو تایپ این است که اگر می خواهید برای یک شرکت دوچرخه سازی یک لوگو طراحی کنید و نام شرکت آنها را به شکل یک لوگو دربیاورید در اینجا هم یک نماد ویژه ساخته‌اید و هم نام شرکت را در لوگو مشخص کرده‌اید بیاید چند لوگو تایپ مشهور را ببینیم که احتمالا آنها را می شناسید:

طراحی لوگو تایپ در فتوشاپ

همانطور که در تصویر بالا می بینید تمامی لوگو های بالا در آنها سعی شده است که با نام شرکت یک نماد ویژه ایجاد شود هر وقت یک نام را تبدیل به یک نماد کردید این لوگو تایپ است! پس بیاید به بحث اصلی بپردازیم و طراحی لوگو تایپ در فتوشاپ را دنبال کنیم (ذکر چند نکته) در کل نمی خواهیم طراحی لوگو تایپ در فتوشاپ را به شما آموزش دهیم چرا که این کار به دلیل دقت و حساسیت بالایی که می خواهد.

اگر از طریق یک ویدیو آن را یاد بگیرید بسیار نتیجه بهتری دارد و برای شما چند لینک آموزش طراحی لوگو تایپ در فتوشاپ را قرار داده‌ایم که می توانید این آموزش ها را ببینید و به صورت حرفه‌ای بتوانید طراحی لوگو تایپ در فتوشاپ را انجام دهید (نکته: این ویدیو ها در یوتیوب (youtube) قرار دارند و چون یوتیوب فیلتر است به یک VPN برای مشاهده آنها نیاز دارید).

نکات مهم طراحی لوگو تایپ در فتوشاپ

1. تایپوگرافی را یاد بگیرید

تایپوگرافی یعنی هنری که یک عبارت یا حروف تایپ شده را مانند یک اثر هنری یا یک اثر گرافیکی (بصری یا Visual) نشان دهیم. امروزه تایپوگرافی را می توانید در همه جا ببینید از تابلو ها گرفته تا در لوگو های مختلف اگر می خواهید طراحی لوگو تایپ در فتوشاپ عالی باشد حتما باید تایپوگرافی را یاد بگیرید.

چرا که در لوگو تایپ شما قرار است یک عبارت یا متن را به شکل لوگو نشان دهید پس حتما به هنر تایپوگرافی برای زیباترکردن، رنگ آمیزی متن، فاصله بین حروف، اندازه مناسب، حاشیه متن و …. نیاز دارید در ادامه تصویر چند تایپوگرافی را می توانید مشاهده کنید.

و اما به مزیت طراحی لوگو تایپ در فتوشاپ از نظر تایپوگرافی بپردازیم حقیقت این است که در فتوشاپ امکانات بی نظیری برای تایپوگرافی در نظر گرفته شده است و شما می توانید هر نوع تایپوگرافی را که می خواهید در فتوشاپ ایجاد کنید.

بدون کمک از هیچ نرم افزار دیگری در فتوشاپ میتوانید از لایه ها کمک بگیرید، برای هر نوع متنی پشت زمینه های بی نظیر خلق کنید، افکت های مختلف متنی را اعمال کنید، متن خود را در هر زاویه‌ای یا در هر شکلی قرار دهید (مثل متن خمیده یا مثلث مانند) و … به علاوه در اینترنت صدها آموزش رایگان و قالب تایپوگرافی برای فتوشاپ وجود دارد و از این نظر غنی است.

2. امکانات سه بعدی سازی

یک تایپوگرافی عالی بسیاری اوقات فقط با سه بعدی سازی امکان پذیر است متن شما برای جلب توجه و زیبا تر شدن نیاز به سه بعدی سازی دارد و یک لوگو تایپ عالی علاوه بر یک ایده عالی به یک تایپوگرافی عالی نیز احتیاج دارد از نظر طراحی لوگو تایپ سه بعدی، فتوشاپ در این زمینه عالی عمل می کند و می توانید روی امکانات سه بعدی سازی و هوش مصنوعی فتوشاپ حساب کنید.

3. امکانات خاص فتوشاپ در ایجاد یک لوگو تایپ

بطور خلاصه اگر بخواهیم امکانات مهم فتوشاپ را در طراحی لوگو تایپ نام ببریم باید این امکانات شامل: ابزار های انتخاب فوق العاده، چسباندن تصاویر به یکدیگر، قدرت بالای لایه ها در کمک به مدیریت طرح اصلی، ابزار های اندازه‌گیری، متقارن سازی، وجود اشکال مختلف و گوناگون و حذف پس زمینه لوگو تایپ به سادگی است که این موارد فقط چند مورد از ابزاری هستند که در طراحی لوگو تایپ در فتوشاپ ما از آنها استفاده کرده‌ایم (تصویر نهایی لوگو تایپ ساخته توسط ما در پایین آورده شده است).

اگر می‌خواهید لوگویی شبیه به این لوگو داشته باشید در ادامه می توانید آموزش هایی که لینک آنها را برایتان قرار می دهیم را دانلود کنید و هم نکات تازه‌ای از فتوشاپ فرا بگیرید و هم با این آموزش ها گام به گام همراه شوید و یک لوگو تایپ فوق العاده بسازید.

4. ابزار پن (Pen tool)

احتمالا اگر با دنیای گرافیک و نرم افزار های فتوشاپ و ایلوستریتور (adobe illustrator) آشنا هستید این ابزار را می شناسید ابزار پن ابزاری ساده و بسیار کارآمد است که می توانید اشکال زیبا را با آن در کمترین زحمت رسم کنید فقط کافی است قلق کار با این ابزار دستتان بیاید. برای طراحی لوگو تایپ در فتوشاپ نیز این ابزار می توانید برای زیباتر کردن حروف شما به کار بیاید یا اطراف متن را میتوانید با اشکال زیبایی که با این ابزار کشیده‌اید مزین کنید.

در کل ابزار پن ابزاری بسیار کارآمد و جالب است. در این جا فقط می توانستیم بخشی از ابزار های مهم فتوشاپ در ساخت یک لوگو تایپ را معرفی کنیم فتوشاپ به راستی یک نرم افزار بزرگ و عمیق است که هیچکس به سادگی نمی‌تواند تمامی ابزار‌های آن را فرا بگیرد اگر مصمم به داشتن یک لوگو تایپ هستید به نظر ما فتوشاپ و ایلوستریتور نرم افزار های مناسبی هستند.

معرفی ویدیوی های آموزش طراحی لوگو تایپ در فتوشاپ

توجه داشته باشید که برای دومین بار در این مقاله اعلام می‌کنیم که این ویدیو ها در یوتیوب قرار دارند و در حال حاضر یوتیوب در ایران فیلتر است پس برای ورود به این لینک ها و بازدید از آموزش ها باید یک VPN داشته باشید (چنانچه نمی دانید چگونه یک ویدیو از یوتیوب دانلود کنید کافی است این عبارت را در گوگل جستجو کنید: “راه های دانلود ویدیو از یوتیوب”)

1. آموزش طراحی لوگو تایپ زیبا در فتوشاپ؛

در این آموزش فارسی یاد می‌گیرید که یک لوگو تایپ با حروف انگلیسی بسازید. لینک آموزش ویدیوی در یوتیوب.

 https://www.youtube.com/watch?v=NskPEU2WVDI

2. طراحی لوگو تایپ با حروف فارسی:

در این آموزش ویدیویی از طراحی لوگو تایپ یاد می گیرید که با حروف فارسی یک لوگو تایپ زیبا بسازید.

https://www.youtube.com/watch?v=R7n8ESn0IaM

3.آموزش طراحی یک لوگو تایپ حرفه‌ای و سه بعدی:

آموزش طراحی یک لوگو تایپ حرفه‌ای و سه بعدی که رنگ بندی بسیار خوبی دارد را می‌توانید در اینجا ببینید (این آموزش انگلیسی است اما نگران نباشید لازم نیست حرف های گفته شده را بفهمید فقط طبق دستورالعمل رفتار کنید بسیار ساده است کافی یکبار ویدیوی آموزشی زبان اصلی را دیده باشید درک می کنید که نیازی به دانستن تمام زبان انگلیسی نیست!).

https://www.youtube.com/watch?v=QcouaYcrunc

4. آموزش یک لوگو تایپ بسیار زیبا:

آموزش یک لوگو تایپ بسیار زیبا، حرفه‌ای و سه بعدی دیگر که تصویرش در همین مقاله وجود دارد (تصویر سوم از ابتدای مقاله به پایین) این آموزش نیز انگلیسی است.

https://www.youtube.com/watch?v=Q3bEF0PHR00

نتیجه گیری

در پایان باید بگوییم اگرچه نرم افزار های زیادی برای طراحی لوگو تایپ وجود دارند (همچنین وبسایت های آنلاین که بعضا با هوش مصنوعی برای شما لوگو آماده می کنند!) اما طراحی لوگو تایپ در فتوشاپ بسیار بهتر از تمامی آنهاست. فتوشاپ دست شما را باز می گذارد تا تمام خلاقیت خود را به نمایش بگذارید و دقیقا چیزی که می خواهید را داشته باشید.

سعی کنید که از آموزش های بالا بهره ببرید و از اصول طراحی لوگو، روانشناسی رنگ ها، اصول زیبایی شناسیی برای لوگویتان استفاده کنید. اگر به دنبال سایتی می گردید که ین خدمات را با هزینه طراحی لوگو

پایین ارائه بدهد، می توانید به رایامارکتینگ اعتماد کنید. ضمنا در صورت تمایل می توانید مقاله ی ” طراحی لوگو در فتوشاپ چه مزایایی دارد” را نیز مطالعه کنید.

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.