مقالات آموزشی

آشنایی با مراحل و نحوه نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب

مفید بود؟

ممکن است با شنیدن این عبارت لحظه ای احساس استرس و نگرانی کنید چگونگی نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب. در این مقاله، ما روش هایی را به شما ارائه می دهیم تا بتوانید چگونگی نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب را یاد بگیرید.

در اینجا یک نکته وجود دارد: با وجود اینکه یک مقاله تحقیقاتی از یک قالب استاندارد برخوردار است، دستورالعمل هایی که اساتید یا هر موسسه علمی برای مقاله تحقیقاتی ارائه می دهند با یکدیگر متفاوت می باشد. هر جزوه ای که از طرف دانشگاه برای شما ارسال می شود را با دقت بررسی کنید، و این نکته را نیز در نظر داشته باشید که برای اینکه بتوانید به منابع بیشتری دسترسی داشته باشید، ابتدا باید با دستورالعمل هایی که دانشگاه به شما ارائه می دهد آشنا شوید.

در مراحل چگونگی نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب، تفاوت مقاله تحقیقاتی با پیشنهاد تحقیق (پروپوزال) چیست؟

در مراحل چگونگی نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب، مقاله تحقیقاتی با پیشنهاد تحقیق (پروپوزال) شما تفاوت دارد (پیشنهاد تحقیق شما همچنین می تواند به عنوان یک اطلاع نامه در نظر گرفته شود)، اگرچه مراحل نوشتن آنها شبیه به هم می باشد. مقالات تحقیقاتی، میزان دانش علمی یک دانشجو نسبت به موضوع خاصی را نشان می دهد. اما در پیشنهاد تحقیق (پروپوزال)، شما باید خوانندگان و مخاطبان خود را نسبت به ارزش پروژه تحقیقاتی خود متقاعد کنید. شما می توانید پیشنهاد تحقیق (پروپوزال) خود را به عنوان یک نردبان تصور کنید و مقاله تحقیقاتی خود را به عنوان یک محصول تکمیل شده در نظر بگیرید.

مطالعه مقاله چگونه نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب را شروع کنیم: همراه با 10 مرحله را به شما پیشنهاد می کنیم.

اطلاع نامه، یک پیشنهاد تحقیق (پروپوزال) پروژه تحقیق شما می باشد که رسمی است و خواننده (استاد یا کمیته تحقیقاتی، هماهنگ کننده تحقیق، آژانس منابع مالی، یا مواردی شامل اینها) را متقاعد می کند که تحقیق شما می تواند به خوبی انجام شود و اینکه نتایجی که ارائه می دهد نیز می تواند از ارزش زیادی برخوردار باشد.

گروه انگلیسی دانشگاه ویچیتا

 

در روش های چگونگی نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب، مراحل تحقیق را حفاری کنید.

با وجود اینکه ما در این مقاله روی سازمان دهی و چگونگی نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب متمرکز می شویم، باید این نکته را نیز در نظر داشته باشید که مراحل تحقیق، اولین و مهم ترین فرآیند چگونگی نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب می باشند. با استفاده از روش های زیر می توانید تحقیقات خود را گسترش دهید:

• شما باید موضوع مقاله تحقیقاتی خود را به طور کامل درک کنید.

• نظرات و ایده هایی که در مقاله تحقیقاتی خود به کار می برید را قالب بندی کنید.

• بیانیه مقاله تحقیقاتی خود را گسترش دهید.

• درباره موضوع مقاله تحقیقاتی خود با قدرت گفتگو کنید.

یکی از مهم ترین مراحل در چگونگی نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب این است که هنگام نوشتن مقاله، در جستجوی منابع معتبر باشید و آنها را بررسی کنید. ما در اینجا چند منابع خوب و معتبر را به شما معرفی می کنیم:

• می توانید به سراغ محقق گوگل (Google Scholar) بروید.

• می توانید از دایرالمعارف هایی که به صورت آنلاین می باشند و یا کتاب هایی که به صورت مجازی هستند و یا پایگاه داده ها استفاده کنید.

• کتاب ها و نشریات نیز می توانند منابع خوبی برای مقاله تحقیقاتی شما باشند.

• همچنین می توانید از روزنامه ها نیز استفاده کنید.

• شما می توانید انتشارات دولتی، دستورالعمل ها و گزارشات را نیز به عنوان منابع در مقاله تحقیقاتی خود به کار ببرید.

همان طور که منابع را می خوانید و اطلاعاتی که به دست می آورید را ارزیابی می کنید، سعی کنید یافته های خود را یادداشت کنید. برای اینکه بتوانید مطالب مرجع خود را استناد کنید، باید پیگیر آنها باشید و بعدا باید فهرست کتاب خود را ایجاد کنید. آزمایشگاه نوشتن آنلاین پوردو Purdue Online Writing Lab (OWL) و سایر وب سایت هایی که مربوط به نوشتن دانشگاه می باشند می توانند بهترین منابع برای شما باشند، زیرا این منابع به شما این امکان را می دهند تا بدانید که در مراحل چگونگی نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب، چه اطلاعاتی را باید به دست آورید تا بتوانید منابع را به درستی استناد کنید.

در اینجا یک نکته وجود دارد: سعی کنید مطالبی که یادداشت می کنید را در یک صفحه گسترده ذخیره کنید. همان طور که برای استنادها و یا فهرست کتاب خود به اطلاعات نیاز دارید، باید برای عناصری که قصد دارید آنها را در مقاله تحقیقاتی خود به کار ببرید نیز ستون هایی ایجاد کنید. عناوینی مانند عنوان، نویسنده، لینک مرجع، شماره صفحه و نقل قول ها می توانند جزء ستون های شما باشند.

در اینجا یک نکته وجود دارد: برای اینکه مشخص کنید دانشگاه شما برای استنادها از چه سبکی استفاده می کند، باید به سراغ استاد و یا آزمایشگاه نوشتن دانشگاه خود بروید و موضوع را با آنها در میان بگذارید. جایزه گرامری (Grammarly Premium) مواردی که باید در مقاله تحقیقاتی شما استناد شوند را شناسایی می کند و همچنین شما را راهنمایی می کند تا بتوانید آنها را استناد کنید.

اولین مرحله چگونگی نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب این است که ابتدا سازمان دهی کنید.

تحقیقاتی که شما انجام می دهید، باعث ایجاد ایده ها و نظرات زیادی می شود. این عالی است! اکنون زمان آن رسیده است تا خود را آماده کنید و مراحل سازمان دهی ارائه خود را انجام دهید… که اولین مرحله چگونگی نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب می باشد. حتما مرحله سازمان دهی را انجام دهید و از آن چشم پوشی نکنید زیرا انجام این مرحله یکی از رازهای موفقیت مقاله تحقیقاتی شما می باشد.

در مراحل چگونگی نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب، اگر این مرحله را انجام ندهید، نمی توانید به خوبی تمرکز کنید و باید در مرحله تجدید نظر وقت بیشتری را اختصاص دهید تا بتوانید افکار به هم ریخته خود را سازمان دهی کنید.

 

بیانیه مقاله تحقیقاتی به چه صورت می باشد؟

بیانیه مقاله تحقیقاتی شما شامل جمله ای است که نکات مهم و کلیدی مقاله شما را به صورت مختصر بیان می کند و همچنین موارد پشتیبانی را پیش بینی می کند. بیانیه مقاله تحقیقاتی شما از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا از لحظه شروع مقاله شما، به خوانندگان کمک می کند تا بتوانند ایده ها و نظرات مهم و همچنین نکات پشتیبانی مقاله شما را بشناسند.

پوردو (Purdue OWL)- گسترش یک مقاله

بیشتر مقالات تحقیقاتی با یک بیانیه موضوعی شروع می شوند که در انتهای پاراگراف مقدماتی قرار می گیرد. حتی اگر این یک نیاز نباشد، زمانی که قصد دارید تحقیقات خود را سازمان دهی کنید، بهتر است یک بیانیه موضوعی بنویسید. نوشتن یک بیانیه موضوعی فواید زیادی برای شما دارد زیرا هر بحث یا نکته ای که شما در مقاله تحقیقاتی خود به کار می برید باید از ایده اصلی مقاله شما حمایت کند.

مقالات تحقیقاتی می توانند به صورت تحلیلی، تفسیری و یا استدلالی باشند. مقاله تحلیلی به مقاله ای گفته می شود که در آن اطلاعات تحلیل و بررسی می شوند. مقاله تفسیری به مقاله ای گفته می شود که در آن اطلاعات توضیح داده می شوند. مقاله استدلالی به مقاله ای گفته می شود که دارای اطلاعاتی می باشد که می توان درباره آنها بحث کرد. بیانیه موضوعی مقاله شما باید با نوع مقاله ای که می نویسید مطابقت داشته باشد.

کمی از وقت خود را به نوشتن یک بیانیه موضوعی خوب اختصاص دهید- زیرا بیانیه موضوعی مقاله شما شامل ایده اصلی مقاله شما می باشد، که سایر موارد دیگر نیز از آن جریان دارند. اگر برای مقاله تحقیقاتی خود یک بیانیه موضوعی خوب در نظر نگیرید، در این صورت مقاله خود را با کلماتی به هم ریخته و هدفی که واضح نیست  به پایان می رسانید. برای دریافت راهنمایی های بیشتر، می توانید به سراغ پوردو (Purdue OWL) بروید.

در مراحل چگونگی نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب، طرح کلی مقاله تحقیقاتی به چه صورت می باشد؟

در مراحل چگونگی نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب، اگر برای مقاله تحقیقاتی خود یک طرح کلی در نظر بگیرید، می توانید افکار خود را قبل از نوشتن مقاله سازمان دهی کنید. به محض اینکه بیانیه مقاله تحقیقاتی خود را توسعه داده اید، باید نکات اصلی و کلیدی را برای مقاله خود در نظر بگیرید تا بتوانند از بیانیه موضوعی مقاله شما حمایت کنند. نکات اصلی و کلیدی مقاله شما می توانند عناوین فرعی شما باشند. اکنون زمان آن رسیده است که افکار و اطلاعات خود را در زیر هر عنوان فرعی سازمان دهی کنید.

اگر اطلاعاتی که در مقاله تحقیقاتی خود به کار می برید با چارچوب طرح کلی مقاله شما مطابقت نداشته باشد و از بیانیه موضوعی شما به طور مستقیم حمایت نکند، اگر اطلاعات جالبی هم باشند، متعلق به مقاله تحقیقاتی شما نمی باشند.

سعی کنید تمرکز دقیق داشته باشید و از روش سینک ظرفشویی دوری کنید. (آیا می دانید جایی که شما هر قسمت از تحقیقات جالب خود را بر ملا می کنید، مانند رشد قارچی در محل اتصال U سینک ظرفشویی شما می باشد؟) هر اطلاعات جدیدی که به دست می آورید ممکن است برایتان جالب باشد، اما این را بدانید که تمام اطلاعات مربوط به مقاله شما نیستند.

آیا فکر می کنید به راهنمایی های بیشتری نیاز دارید؟ در اینجا، یک استراتژی ایجاد یک طرح کلی خوب و تاثیر گذار برای شما آورده شده است.

روش هایی که در چگونگی نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب مورد استفاده قرار می گیرند

خبر خوبی که برای شما داریم این است که به محض اینکه وارد مرحله چگونگی نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب شده اید، زمانی که می بینید ایده ها و افکار در تحقیق شما بر ملا شده اند، احساس رضایت و انرژی می کنید، و مسیر واضح و روشنی را به دست خواهید آورد زیرا شما توانسته اید یک بیانیه موضوعی خوب برای تحقیق خود بنویسید، و همچنین ارائه خود را با ایجاد یک طرح کلی، سازمان دهی کرده اید.

در اینجا یک نکته مهم وجود دارد: آیا علاقه مند هستید که همیشه بتوانید بهترین روش های چگونگی نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب را بدانید؟ در این صورت، به سراغ گرامری (Grammarly) بروید زیرا شما را با تمام غلط های املایی، اشتباهات دستوری و علائم نگارشی و سایر موارد دیگری که مربوط به نوشتن می باشد در تمام وب سایت های مورد علاقه شما، آشنا می کند.

 

ما در اینجا بهترین عناصر چگونگی نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب را به شما نشان می دهیم:

1-مقدمه مقاله تحقیقاتی به چه صورت می باشد؟ 

در این قسمت شما باید زمینه و محتوای بقیه مقاله خود را نشان دهید. این مهارت را داشته باشید و برای شروع، یک جمله آغازین قوی بنویسید که توجه خواننده را به خود جلب کند. اگرچه مقاله تحقیقاتی شما یک مقاله علمی می باشد، با این حال نباید برای خواننده خسته کننده باشد.

مخاطبین گرامی شرکت رایا مارکتینگ در زمینه تولید محتوا سئو شده و با  بیش از 100 نوع ایده تولید محتوا  میتواند شما را در این امر یاری کند.

در اینجا یک نکته وجود دارد: در محتوا نویسی مقاله تحقیقاتی خود، به سراغ مرحله 4 در مراحلی که به شما ارائه داده شده است بروید تا بتوانید محتوای قوی و خوبی ایجاد کنید. اگرچه این مراحل چگونگی ایجاد یک محتوای خوب برای وب سایت را نشان می دهد، اما با چگونگی نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب نیز ارتباط دارد.

در مقدمه مقاله تحقیقاتی خود، باید اهداف مقاله را برای خوانندگان توضیح دهید، و همچنین نشان دهید برای اینکه به موضوع مقاله خود نزدیک تر شوید، چه روش ها و برنامه ریزی هایی را به کار برده اید. (آیا این یک گزارش واقعی است؟ یا به صورت تحلیلی می باشد؟ و یا یک قطعه اقناع کننده است؟) در مقدمه مقاله تحقیقاتی خود، باید درباره اینکه چگونه روش های خود درباره موضوع را سازمان دهی کرده اید توضیح دهید. با نوشتن یک بیانیه موضوعی، پاراگراف مقدماتی مقاله خود را نتیجه گیری کنید.

شما هنگام نوشتن مقدمه مقاله تحقیقاتی، مقاله خود را به صورت گسترده ای شروع می کنید و همچنین در این قسمت باید به سه سوال اصلی و مهم پاسخ صحیح بدهید:

• این مقاله چیست؟

• چرا من باید این مقاله را بخوانم؟

• از من انتظار داری چه کارهایی را انجام دهم؟

• هنگامی که می خواهید به این سوالات پاسخ دهید، باید مراحل زیر را انجام دهید:

• زمینه مقاله خود را در نظر بگیرید- شما باید اطلاعات کلی درباره ایده اصلی و کلیدی مقاله خود را برای خواننده فراهم کنید تا بتواند موقعیت مقاله شما را توضیح دهد، بنابراین خواننده بهتر می تواند موضوع و ادعاهایی که شما در مقاله خود ارائه داده اید را درک کند.

• توضیح دهید که چرا ایده اصلی و کلیدی مقاله شما از اهمیت خاصی برخوردار می باشد- در این قسمت، شما باید به خواننده بگویید که چرا باید به مقاله شما اهمیت دهد و آن را بخواند. این هدف جزء یکی از اهداف مهم در مراحل چگونگی نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب می باشد و شما می توانید با این هدف، نوشتن مقاله خود را شروع کنید تا بتوانید مقاله ای جالب، واضح و متقاعد کننده ایجاد کنید و اینکه بتوانید توجه خوانندگان را جلب کنید تا آنها مایل باشند مقاله شما را بخوانند.

• بیانیه/ ادعای خود را بیان کنید- یک یا دو جمله بنویسید که موقعیت شما را برای پشتیبانی از ادعای خود توسط این موارد بیان کند (استدلال درست: قیاس، استنباط)، پاتوس (درخواست احساسی متعادل)، و صفات و شخصیت انسان (اعتبار نویسنده).

پوردو (Purdue OWL)

برای اطلاعات بیشتر: چگونگی نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب: روش هایی برای نوشتن یک پاراگراف مقدماتی

2-پاراگراف اصلی مقاله تحقیقاتی شما باید به چه صورت نوشته شود؟ 

در قسمت پاراگراف اصلی مقاله تحقیقاتی، طرح کلی که ایجاد کرده اید بسیار مفید و کاربردی خواهد بود. زمانی که می نویسید، این نکته را به خاطر داشته باشید که طرح کلی که شما ایجاد کرده اید می تواند به عنوان یک راهنما باشد- به شما کمک می کند تا در مسیر خود بمانید. مقاله خود را به صورت روان نگه داشته باشید زیرا این احتمال وجود دارد که تغییراتی در آن ایجاد شود، اما باید تمرکز خود را روی بیانیه مقاله تحقیقاتی خود حفظ کنید و همچنین باید نکاتی که در مقاله خود به کار برده اید را اثبات کنید. مقاله تحقیقاتی را توسط منابع، سازمان دهی نکنید! ابتدا مقاله خود را سازمان دهی کنید و سپس اگر منابع شما مرتبط باشند می توانید آنها را به کار ببرید.

قانون شماره 3 را به یاد آورید. هر نکته ای که در مقاله تحقیقاتی خود به کار می برید، باید از مباحثی برخوردار باشد که بتوانند از ایده های شما پشتیبانی کنند، و سعی کنید در ابتدا نکات قوی را در مقاله خود به کار ببرید و سپس به ندرت آن را قوی تر کنید، و در آخر با قوی ترین نکات مقاله خود را به اتمام برسانید.

برای اطلاعات بیشتر: پاراگراف اصلی مقاله تحقیقاتی قوی

3-نتیجه گیری مقاله تحقیقاتی شما باید با چه روشی نوشته شود؟

اکنون زمان آن رسیده است که مقاله خود را ببندید. در قسمت نتیجه گیری مقاله تحقیقاتی، بیانیه مقاله دوباره بیان می شود. در قسمت نتیجه گیری مقاله تحقیقاتی خود، باید مقاله خود را با کمی تغییرات دوباره ارائه دهید. تمام ایده ها و نکاتی را که در مقاله خود به کار برده اید را به طور کاملا مختصر بازگو کنید. لحظه ای وقت خود را اختصاص دهید و توضیح دهید نکاتی که در مقاله خود به کار برده اید، چگونه از موارد شما پشتیبانی می کنند. اگر تحقیقات شما فاقد نتیجه می باشد، کمی از وقت خود را اختصاص دهید و بگویید که چرا فکر می کنید موضوعی که برای مقاله خود انتخاب کرده اید نیاز به تحقیق بیشتری دارد.

برای اطلاعات بیشتر: راهنمای تحقیقات کتابخانه های USC: نتیجه گیری مقاله تحقیقاتی

یکی از مراحل چگونگی نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب، ایجاد لیست بررسی برای تجدید نظر مقاله می باشد.

بعد از اینکه اولین پیش نویس خود را کامل کرده اید، باید زمانی را برای تجدید نظر و ویرایش آن اختصاص دهید. این مرحله فقط شامل برطرف کردن اشتباهات تایپی و اضافه کردن یا حذف کردن ویرگول نمی باشد. ما در اینجا یک لیست بررسی را برای شما فراهم کرده ایم که به شما کمک می کند تا بتوانید مقاله خود را با بهترین شکل ممکن به پایان برسانید.

ویرایش برای توسعه مقاله

• آیا یک بیانیه واضح و مختصر برای مقاله خود نوشته اید؟

• آیا مقاله تحقیقاتی خود را به خوبی سازمان دهی کرده اید و آیا توانسته اید از ابتدا تا انتهای مقاله خود یک ساختار منطقی ایجاد کنید؟

• آیا ایده هایی که در مقاله تحقیقاتی خود به کار برده اید، یک ترتیب منطقی را در هر پاراگراف دنبال می کند؟

• آیا جزئیات و حقایقی که در مقاله تحقیقاتی خود به کار برده اید واقعی هستند و از کلی گویی دوری کرده اید؟

• آیا مباحثی که در مقاله تحقیقاتی خود به کار برده اید، از بیانیه شما پشتیبانی و آنها را اثبات می کنند؟

• آیا از تکرار جملات در مقاله تحقیقاتی خود دوری کرده اید؟

• آیا توانسته اید منابع خود را به درستی استناد کنید؟

• آیا از سرقت ادبی اجتناب کرده اید؟

ویرایش خطی

• آیا زبانی که در مقاله تحقیقاتی خود به کار برده اید، واضح و خاص می باشد؟

• آیا جملاتی که به کار برده اید، روان و واضح می باشند؟ (این نکته را در نظر داشته باشید که: بعد از اینکه مقاله خود را به پایان رسانده اید، آن را با صدای بلند بخوانید تا بتوانید ایرادات نحو مقاله خود را پیدا کنید).

• آیا از به کار بردن کلمات و جملات بی مفهوم در مقاله خود دوری کرده اید؟

• آیا جملات شما از لحاظ دستوری، املائی و علائم نگارشی صحیح می باشند؟ (این نکته را در نظر داشته باشید که: در اینجا، گرامری (Grammarly) می تواند به شما کمک کند تا بتوانید این ایرادات را برطرف کنید).

به مراحل چگونگی نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب دقت کنید. اگر بتوانید تحقیقات خود را به طور کامل انجام دهید و بتوانید مقاله خود را به خوبی سازمان دهی کنید و در آخر، بتوانید مقاله خود را به درستی ویرایش کنید و به بهترین شکل ارائه دهید، در این صورت توانسته اید یک مقاله تحقیقاتی خوب و موفقی ایجاد کنید.

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *