مقالات آموزشی

آشنایی با ۵ راهکار در خصوص نوشتن یک مصاحبه پرسش و پاسخ (Q&A interview) کاربردی

مفید بود؟

نوشتن مصاحبه پرسش و پاسخ کار آسانی به نظر می‌رسد، اما در حقیقت انجام آن دشوار است. در اینجا ما به شما کمک می‌کنیم تا بتوانید یک مصاحبه جذاب و عالی بنویسید.

همسر من یک نویسنده حرفه‌ای است. او همیشه بر این نکته اصرار دارد که دشوارترین نوع نگارش، نوشتن یک مصاحبه پرسش و پاسخ است. این سخن را فردی می گوید که به عنوان نویسنده و ویراستار تقریباً در هر مجله ملی کسب و کار فعالیت داشته است.

نوشتن مصاحبه پرسش و پاسخ نیز برای خبرنگاران چالش های خود را دارد، اما وقتی صحبت از روابط کارمندی می‌شود که در آن موضوع تایید فرآیند ها و اشخاص دخیل است، کار کمی مشکل تر می‌شود. هیچ چیزی به اندازه یک مقاله طولانی، دقیق و مفصل خسته‌کننده نیست.

پس چطور می توان یک مصاحبه عالی نوشت؟

۵ نکته برای یک مصاحبه عالی و نوشتن مصاحبه

با این 5 نکته می‌توانید یک مصاحبه عالی و دقیق داشته باشید.

روش های نوشتن مصاحبه پرسش و پاسخ

1. سوالات را کوتاه و مختصر طراحی کنید.

حتی اگر در مورد موضوع وسواس دارید و یا شیفته شخصی هستید که با او صحبت می کنید، نوشتن یک مقاله کوتاه بهتر از یک مقاله بلند است. بنا براین در تولید محتوای همچین مقاله‌ای شما هرگز نباید مصاحبه کسل کننده ترتیب دهید.

2.  تمرکز، تمرکز، تمرکز. 

راحت ترین روش برای کوتاه کردن مصاحبه این است که تنها بر یک جنبه از موضوع تمرکز کنید. این ایده از کجا آمده است؟ فرد از آن تجربه چه آموخته است؟ به عنوان مثال، لنی کلارک و دانکوک از بازیگران کمدین در مجموعه بوستن گلاب به نام VIP Lounge در مورد سفر با یکدیگر مصاحبه میکنند.

 

3. سوالات غیر منتظره بپرسید. 

یادتان باشد تمرکز مصاحبه بر روی شما نیست، بلکه فردی است که با او گفتگو می کنید. سوالات غیر منتظره همیشه از سوالات قدیمی پیشی می گیرد.  در سایت davisandco آمده که چنین سوالاتی دارای دو مزیت است: نخست، سوالات غیر منتظره باعث میشود تا فرد مصاحبه شونده جواب های جالب بیشتری ارائه دهد؛ دوم، زمانی که مصاحبه منتشر شد مردم اشتیاق بیشتری برای خواندن آن دارند. به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما مقاله بیش از 100 نوع ایده تولید محتوا را جهت اطلاعات بیشتر مطالعه بفرمایید.

4.  سرعت خود را متفاوت کنید.

اگر پاسخ به یک سوال بسیار طولانی است، سوال بعدی باید پاسخ کوتاه تری داشته باشد.

5.  آن را ویرایش کنید.

بله، شما می خواهید مصاحبه را رونویسی کنید، اما لازم نیست که کلمه به کلمه آن را بیان کنید، مگر اینکه با وینستون چرچیل که عادت ندارد نقل قول های مختصر و مفید ارائه دهد صحبت می کنید. شما نباید به اصطلاح کلمات را در دهان آنها بگذارید،  اما می‌توانید بهترین نکات صحبت های آنان را گردآوری کنید. زمانی که مصاحبه کوتاه باشد، می توان یک جمله در مورد آن اضافه کرد: «این مصاحبه ویرایش و خلاصه شده است»  طرح مصاحبه پرسش و پاسخ دشوار است، امیدواریم این ایده ها به شما در سهولت کار کمک کرده باشد.

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.