مقالات آموزشی

آشنایی با ترفند نوشتن یک مقاله آموزشی

مفید بود؟

مردم و کاربران در ابتدای راه جستجو و آموزش نسبت به جستجو در اینترنت اقدام می کنند و محتوای وب سایت ها را می خوانند، چرا؟ این مسئله نشان دهنده آن است که مقاله آموزشی با سبک نوشتاری جالب و رویکرد منحصر به فرد می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌های پیش روی شما باشد و شما می‌توانید با این روش به سادگی بازاریابی محتوایی بسیار خوبی داشته باشید. ارائه مقاله آموزشی به صورت حرفه ای می‌تواند یکی از بهترین گزینه های پیش روی شما باشد و شما می‌توانید از این شیوه استفاده داشته باشید. همچنین خوب است بخوانید: بیش از 100 نوع ایده تولید محتوا

نکات مقاله آموزشی

بیشتر کسانی که به دنبال راه حلی برای رفع مشکلات خود هستند، اطلاعات را در مورد یک موضوع خاص جستجو می‌کنند و از این روی باید محتوایی بنویسید که بتواند نیازهای شما را برآورده کند. نوشتن مقاله آموزشی یکی از بهترین روش‌ها برای این کار می‌باشد.

مقاله‌های خوب آموزشی به همراه محتوای اینفوگرافیک، یکی از پرمخاطب ترین و پر بازدید ترین انواع محتوا به شمار می رود و با این حال مقاله آموزشی به سادگی تولید نمی شود. در صورتی که می خواهید یاد بگیرید که چطور می توانیم مقاله آموزشی منحصر به فردی بنویسیم، می‌توانید در ادامه ما را همراهی کنید.

به خوانندگان هدف مقاله آموزشی توجه داشته باشید

در صورتی که نویسنده ای با تجربه بالا هستید پس باید بدانید که در نظر گرفتن مخاطبین در مقاله آموزشی دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد. شما در تولید محتوای آموزشی باید میزان سطح سواد و دانش مخاطبین در مورد موضوع را در نظر بگیرید و بر این اساس نسبت به مقاله نویسی اقدام کنید.

مهم است که پیش از شروع به تهیه مقاله آموزشی، چگونگی بیان مطالب را تعریف کنید. باید در نظر داشته باشید که مخاطب شما سطح سواد و دانش خاصی در مورد مسئله دارد و شما باید بدانید که کلمات مورد استفاده شما باید تا چه حد تخصصی و دقیق باشد. برای انجام این کار، سوالات زیر را از خود بپرسید :

• سطح تجربه (دانش) مخاطب من در چه حدی است؟

• آیا مخاطبین من نیاز به توضیحات اولیه در مورد موضوع دارند یا در این زمینه اطلاعات آن ها کافی است؟

• آیا آن ها قادر به درک برخی از اصطلاحات تخصصی در مورد موضوع را درک می کنند؟

 

مقاله آموزشی را به صورت علمی بنویسید

هرچه بیشتر در مورد یک مسئله آموزشی بدانید به شما کمک می کند تا مقاله آموزشی دقیق تری را بنویسید و در واقع این مسئله باعث می شود تا بتوانید مخاطبان هدف را بیشتر ترغیب کنید تا به وب سایت شما وارد شوند. اینترنت پر است از صد ها مقاله آموزشی در مورد مسئله ای که شما هم در مورد آن نوشته اید و به دلیل عدم برخورداری از توضیحات واضح شکست خورده به حساب می روند. در عوض شما می توانید به صورت منطقی و بر اساس اصول علمی نسبت به تولید محتوا و نوشتن مقاله آموزشی اقدام کنید و در نهایت می توانید به بهترین شکل ممکن مقاله .‌های خود را بنویسید

باید به یاد داشته باشید که مقالات خاص معمولا بیشتر از مقالات عمومی در جذب مخاطب موفق می باشند. باید مطمئن شوید که در عین حال بسیاری از مخاطبان شما را جذب می کنند و در صورتی که یک موضوع خیلی تخصصی را نیز پیدا کنید، ممکن است داده های لازم برای نگارش مقاله آموزشی در دسترس شما نباشد. همچنین برای بیشتر شدن اطلاعات می توانید به مقاله 10 نمونه موفق تولید محتوا آموزشی سری بزنید و برای مقاله آموزشی خود استفاده کنید.

در ادامه برخی از نکات در خصوص نحوه انتخاب موضوع مناسب برای نگارش مقاله آموزشی را با شما در میان خواهیم گذاشت.

نحوه انتخاب موضوع مناسب

• وبلاگ خود را ارزیابی کنید و بر اساس موضوعاتی که در وبلاگ خود مقاله نویسی کرده اید موضوعات جدید را انتخاب کنید. صنعت، تحقیقات، افکار و یا تکنولوژی. هر کدام از موضوعات زیر شاخه های بسیار زیادی دارند که می تواند مربوط به وبلاگ شما باشد و شما می توانید در مورد آن جستجو داشته باشید.

• مواردی را مورد تمرکز قرار دهید که در خصوص آن ها تجربه و دانش بسیار زیادی دارید. این کار برای شما راحت تر خواهد بود و در انتخاب موضوع مقاله آموزشی قطعا به شما کمک خواهد کرد. یک لیست از موضوعاتی که درک بیشتری در مورد آن دارید به دست بیاورید و بر اساس آن مقاله نویسی را آغاز کنید.

• سعی کنید که چند موضوع مرتبط را انتخاب کرده و مقاله نویسی در مورد آن ها را به صورت سریالی انجام دهید.

• عناوین قبلی وبلاگ خود را مرور کرده و بر این اساس می توانید جذاب ترین گزینه را انتخاب کنید.

• تحقیق کنید و مشاهده کنید که آیا می توانید در مورد مسائلی که انتخاب کرده اید به اندازه کافی داده جمع کنید؟ این موضوع در مقاله نویسی حرفه ای به شما کمک خواهد کرد.

• مواردی را باید انتخاب کنید که در نوشتن ساده هستند و شما می توانید با کلمات آن را بیان کنید. برای مثال نوشتن در مورد یک مسئله که با تصاویر می توانیم نمایش بهتری از آن داشته باشیم، بهتر است از مقاله ای که شما باید ابزار و موادی را برای اثبات و نوشتن در مورد آن تهیه کنید.

• در صورتی که در مورد موضوعات مختلف در حال تولید محتوا و تهیه مقاله آموزشی هستید می توانید موضوعات مختلفی را انتخاب کرده و بر اساس آن نسبت به تولید محتوا اقدام کنید. نباید فراموش کنید که زمان بندی در خصوص مقاله آموزشی دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد.

 

سایر مقالات آموزشی در خصوص موضوع را مطالعه کنید

چند دلیل مهم برای این کار وجود دارد. در ابتدا شما می توانید با مطالعه سایر مقالات آموزشی در خصوص موضوع اطمینان حاصل کنید که افراد زیادی در این خصوص تولید محتوای مقاله آموزشی نکرده اند و شما می توانید شانس بیشتری را در خصوص تولید محتوا و جذب مخاطب داشته باشید. بعد از آن نیز به شما کمک خواهد کرد تا داده های بیشتری را در مورد موضوع به دست بیاورید و در نهایت بتوانید اطلاعات کافی را در این خصوص داشته باشید تا تولید محتوای بهتری را انجام دهید.

زمانی که شما قصد داشته باشید که اطلاعات را به صورت آنلاین به دست بیاورید، از چندین منبع می توانید به این منظور استفاده کنید :

• مقالات آموزشی که توسط نویسندگان و متخصصان مطرح تهیه شده است.

• مقالاتی که توسط وبلاگ نویسان برتر در زمینه موضوعی مورد نظر شما ارسال شده است.

• مقالاتی که در وب سایت های تحقیقاتی و اطلاعات تایید شده مشهور هستند و پست شده اند. مانند سایت marinabarayeva

 

 

در مورد مقاله آموزشی خود با یک متخصص مشورت کنید

این مسئله می تواند اختیاری باشد و شما می توانید بر اساس نوع نیاز خود نسبت به استفاده از این قدم اقدام کنید. در واقع باید بدانید که تجربه شما شاید در مورد موضوع تخصصی کافی و لازم نباشد و از این روی باید دقت داشته باشید که نظر کارشناسی نیز در این خصوص می تواند به شما کمک کند تا مقاله آموزشی خود را به صورت حرفه ای تر و با داده هایی ارزشمند تر بنویسید که این مسئله قطع به یقین می تواند برای شما مفید واقع شود و در ارزشمند تر کردن مقاله آموزشی شما نیز تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت.

البته باید در نظر داشته باشید که تماس گرفتن با یک متخصص برای این که نظرات و اطلاعات ارزشمندی را در این خصوص دریافت کنید شاید برای شما آسان نباشد ولی استفاده از اینترنت و داده های قبلی می تواند کار شما را در این خصوص بسیار تسهیل کند.

برای مثال شما می توانید در شبکه های اجتماعی به صفحه متخصصین موضوع مورد بحث خود وارد شده و سوالات خود را بپرسید و در صورتی که موفق به دریافت پاسخ های خود نشدید می توانید با بزرگان صنعتی که در مورد آن می نویسید از طریق وبلاگ هایشان ارتباط برقرار کرده و سوالات خود را بپرسید. نظرات آن ها به اندازه نظرات متخصصین می تواند مفید باشد و در نهایت به شما کمک می کند تا تصویر سازی بهتری را از طریق مقاله آموزشی خود ارائه دهید.

 

در مقاله آموزشی خود از تصاویر به خوبی استفاده کنید

یک بار دیگر در خصوص مقاله ای که می خواهید بنویسید باید این نکته را بیان کنیم که تمامی مقالات نیاز به تصاویر ندارند. برای مثال در مقاله آموزشی شاید نیازی به ارائه تصاویر وجود نداشته باشد و شما با استفاده از توضیحات می توانید تصویر سازی بسیار خوبی را داشته باشید. با این حال زمانی که در حال نوشتن مقاله ای در خصوص چگونگی استفاده از برخی خدمات هستید و یا می خواهید صفحه شما بیشتر مورد استقبال قرار گیرد می توانید با استفاده از تصاویر با خواننده مقاله خود ارتباط بهتری برقرار کرده و این کار به جذب مخاطب بیشتر شما کمک شایانی خواهد داشت.

علاوه بر این شما می توانید می توانید از تصاویر در صفحه سایت خود استفاده کنید و این مسئله باعث می شود تا در صورتی که قصد تدریس از طریق مقاله آموزشی را دارید موفق تر به نظر برسید و مخاطبین خود را کمتر سردرگم کنید که البته این مسئله در جذب مخاطب بیشتر تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت.

استفاده درست از تصاویر

در ابتدا می توانید تصاویر موجود رایگان در محیط اینترنت را جستجو کرده و باید در نظر داشته باشید که نقض حق کپی رایت در عکس ها شاید چندان خوشایند نباشد. پس توصیه می کنیم که از سایت هایی استفاده کنید که تصاویر خود را به صورت رایگان در اختیار شما قرار می دهند. یافتن تصاویر جدید برای شما شاید کمی دشوار باشد ولی در نهایت می توانید ترفندهای تجربی بسیاری را برای پیدا کردن عکس برای مقاله آموزشی به دست بیاورید.

برخی از تصاویر در دنیای اینترنت وجود دارند که با پرداخت هزینه در دسترس شما می باشند و شما می توانید با پرداخت هزینه نسبت به دانلود و استفاده از آن ها در مقاله آموزشی اقدام کنید. با این کار شما قانون کپی رایت را حفظ کرده و در نهایت می توانید از تصاویر حرفه ای استفاده داشته باشید. پرداخت حق عضویت برای سایت هایی که در این زمینه فعالیت می کنند می تواند یکی از بهترین گزینه های پیش روی شما باشد و نگرانی های شما بابت عدم پیدا کردن تصاویر را کاهش خواهد داد.

البته باید بدانید که از تصاویر و عکس های صفحاتی که در اینترنت وجود دارند نیز استفاده کنید و با این کار می توانید به عکاس یا سازنده عکس ها اعتبار دهید. برای این کار باید به سیاست های سایت ها و عکاس ها توجه داشته باشید و بر این اساس نسبت به استفاده از عکس ها اقدام کنید.

بهترین راه برای این کار آن است که شما از عکاس به صورت مستقیم اجازه استفاده از عکس را دریافت کنید و این کار باعث می شود تا در نهایت بتوانید مقاله آموزشی خود را به صورت حرفه ای و با کمترین میزان بروز خطا داشته باشید. در واقع می توانید مقالات مفید و بسیار خوبی را بنویسید و در نهایت با عکس های مناسبی آن ها را تزئین کنید.در این مقاله شما را بیشتر با مقاله آموزشی و شیوه نگارش این مقاله ها آشنا کردیم و اطلاعاتی را در این خصوص با شما به اشتراک گذاشتیم که قطعا می تواند برای شما مفید واقع شود.

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.