مقالات آموزشی

فرمت های گرافیکی در طراحی سایت چند نوع هستند؟

مفید بود؟
طراحی وب سایت، فرمت های گرافیکی، انواع فرمت های تصاویر، فرمت های گرافیکی رایج در طراحی سایت

به هنگام استفاده از تصاویر، عکس ها و نقاشی ها در پوسترها، برنامه ها و یا وب سایت ها آشنایی با تفاوت فرمت های گرافیکی آن ها برای موفقیت در طراحی سایت بسیار حیاتی است، صرف نظر از آنکه هدف استفاده از آن ها چیست. در صورتی که شما حتی بهترین تصاویر را با فرمت اشتباه استفاده نمایید، یا ممکن است قادر به آپلود آن نباشید و یا بدتر از آن کیفیت کار خود را از دست داده و یا قادر نباشید آن را ویرایش کنید. با وجود آنکه فرمت های بسیار زیادی برای تصاویر وجود دارد اما برخی از آن ها کاربرد رایج تری دارند. اگر نمی دانید که برای کار خود باید تصاویر را با چه فرمتی ذخیره سازید، در این مقاله به برخی از مهم ترین آن ها اشاره میشود.

فایل JPEG چیست؟

این فرمت یکی از شناخته شده ترین و قابل استفاده ترین فرمت های گرافیکی برای تصاویر میباشد. تقریباً میتوان گفت که همه افراد تصاویر خود را با این فرمت ذخیره میکنند. در حقیقت همه دوربین ها نیز به صورت اتوماتیک تصاویر خود را به این فرمت ذخیره میکنند. JPEG که مخفف Joint Photographic Experts Group یا همان فایل تصویری فشرده میباشد که با حذف برخی جزئیات به خصوص حجم فایل را کاهش میدهد. تصاویر میتوانند با استفاده از این فرمت در سطح مشخصی هنوز دارای کیفیت و جذابیت باشند، اما این فرمت برای موقعیت های حرفه ای ایده آل نمی باشد.

فایل TIFF چیست؟

فرمت TIFF که مخفف کلمه Tagged Image File Format میباشد در میان افراد حرفه ای صنعت عکس که تمایل دارند کیفیت تصویر پس از فشرده شدن دست نخورده باقی بماند، بسیار شناخته شده میباشد. اما این فرمت اغلب توسط وب سایت ها به عنوان یک گونه از فایل شناخته نمی شود. همچنین انواع گوناگونی از فرمت TIFF وجود دارد که یک دستگاه نمی تواند همه آن ها را بخواند به همین منظور در استفاده از آن اشکالاتی به وجود می آید. اما در صنعت چاپ این فرمت به عنوان بهترین گزینه برای دستیابی به بهترین نتیجه میباشد.

فایل RAW یا خام چیست؟

این فایل ها که در دوربین های دیجیتال یافت میشوند و به عنوان فرمت تصاویر خام یا فایل RAW شناخته میشوند، فایل های کم حجمی هستند که به هنگام فشرده سازی جزئیات خود را از دست نمی دهند و یا این اتفاق بسیار کم رخ میدهد. این فرمت نیز دارای اشکالاتی مشابه با TIFF میباشد و انواع بسیار زیادی از آن وجود دارد. اما در میان آن ها DNG شناخته شده ترین فرمتی میباشد که در میان چندین سازنده دوربین مانند Sony ،Canon ،Nikon و Olympus شهرت دارد و قابل تبدیل میباشد.

فایل GIF چیست؟

این فرمت احتمالاً یکی از شایان ذکرترین فرمت های بکار گرفته شده در اینترنت است که در طراحی وب سایت نقش مهمی دارد. فایل های GIF به تصاویر حرکتی مشهور میباشند که در آن چندین تصویر با یکدیگر ترکیب میشوند تا یک صحنه متحرک را ایجاد نمایند. Graphics Interchange Format یا همان GIF در فشرده سازی جزئیات خود را از دست نمی دهد و انیمیشن را پشتیبانی میکند. دارای رنگ های محدود بوده و بهترین کاربرد را برای تصاویر ساده دارد.

فایل BMP چیست؟

Bitmap یا BMP یکی از فرمت های گرافیکی با استفاده محدود است که تنها برای ویندوز OS کاربرد دارد. این فایل ها اغلب فشرده سازی نمی شوند. به همین جهت دارای حجم زیاد هستند و ویرایش را ساده تر میکنند. این فرمت به صورت گسترده ای مورد قبول واقع شده و کاربری آن ساده میباشد، بنابراین یکی از فرمت های مشهور میباشد.

فایل PNG چیست؟

فایل های Portable Network Graphics یا PNG که رنگ های لایه لایه را پشتیبانی میکنند احتمالاً یکی از بهترین انتخاب ها برای ویرایش تصاویر هستند. این فایل ها که دارای جزئیات هستند و منبع باز میباشند در زمینه طراحی سایت، به عنوان جایگزینی پیشرفته تر و مناسب تر برای GIF در نظر گرفته میشوند. این دسته از فایل ها دارای حجم کم بوده و میتوانند یک زمینه شفاف و نامرئی ایجاد کنند، یعنی مانند GIF و بر خلاف JPEG.

فایل EPS چیست؟

برخلاف فرمت های پیکسلی که تا کنون نام برده شده است، این فرمت یک فایل تصویری وکتور میباشد. وکتورها از این جهت عالی هستند که به طراح این اجازه را میدهند تا تصویر را تا هر اندازه که می خواهند بزرگ کنند بدون آنکه کیفیت عکس پایین آید و پیکسل های آن مشخص شود. فایل های EPS را میتوان به بسیاری از برنامه ها برای ویرایش و تطبیق انتقال داد و یکی از گزینه های بسیار شناخته شده برای عکاسان و دیگر هنرمندانی است که با صنعت چاپ در ارتباط هستند.

فایل PDF چیست؟

این فرمت جهانی ترین فرمت برای فایل ها میباشد. فایل PDF را میتوان چاپ و ویرایش کرد و آن را با دیگران به اشتراک گذاشت. یک فایل PDF میتواند کلیه اطلاعات مربوط به یک فایل مانند تصاویر، متن و طرح را در خود جای دهد، صرف نظر از برنامه ای که برای ساخت صفحه استفاده شده است. استفاده از این فرمت نیز بسیار ساده میباشد و تقریباً همه میتوانند یک فایل PDF را چاپ کنند و با استفاده از برنامه های رایگان موجود در اینترنت آن را بخوانند.
با توجه به گزینه های بسیار زیاد برای ذخیره سازی تصاویر، جای تعجب ندارد که بسیار از افراد این فرمت ها را با یک دیگر اشتباه بگیرند. این راهنمای کوتاه میتواند به شما در زمینه شناخت این فرمت ها و ایجاد تمایز میان کاربرد آن ها کمک کند. بنابراین دفعه بعدی که قصد ذخیره تصویری را داشتید می دانید که چه فرمتی برای کار شما مناسب تر است.

مطالب مرتبط

  • – استفاده از فوتوشاپ در طراحی سایت
  • – طراحی لوگو
  • – رنگ ها در طراحی سایت
  • – سینماگرافی چیست
  • – طراحی تخت (مسطح) چیست و چگونه وارد دنیای طراحی سایت شد؟
  • – کاربرد فضای سفید در طراحی سایت
  • – نحوه استفاده از رنگ های ملایم و روشن در طراحی سایت
  • – اینفوگرافی طراحی سایت 2016 (Ux trend)

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.