مقالات آموزشی

چگونگی طراحی لوگو با کورل و بررسی نکات آن

مفید بود؟

بیایید در اینجا مبحث جالبی را به نام طراحی لوگو با کورل شروع کنیم! اگر نمی­دانید که کورل چیست باید بگوییم که مخفف نام کورل دراو (Corel Draw

) یا مجموعه نرم افزاری Corel Draw Suite است. نرم افزاری برای ویرایش یا ساخت تصویر های برداری است که در بین طراحان گرافیک به شدت مشهور و محبوب است به حدی که بسیاری از چاپخانه ها فقط و فقط از این نرم افزار برای طراحی و چاپ آثار استفاده می­کنند! طراحی لوگو با کورل لذت بخش و البته کمی سخت است!

چرا که کورل دراو جز نرم افزار هایی نیست که بتوان بدون مهارت و تجربه کافی با آن به سادگی کار کرد!! نرم افزار های وکتوری تجربه لذت بخشی از طراحی گرافیک ارائه می­دهند اما کار با آنها ساده نیست! اگر نمی­دانید وکتور چیست در یک تعریف ساده باید به شما بگوییم،  نوعی از تصویر است که بزرگتر و کوچکتر کردن بیش از حد آن تاثیری روی کیفیتش ندارد! و این نوع تصاویر را معمولا شما باید از صفر پدید بیاورید!

حالتی شبیه به نقاشی دارند! (البته لزوما یک تصویر اینگونه نیست) و تصاویر در این نوع بسیار حجم کمی دارند و انعطاف پذیرند! طراحی لوگو با کورل مزایای زیادی دارد از جمله حفظ کیفیت لوگوی شما در هر اندازه­ای! (که از خواص تصاویر وکتوری است!). بیایید بیشتر با این قضیه درگیر شویم و اقدام به طراحی لوگو با کورل کنیم! یک لوگوی بسیار ساده را گام به گام می­سازیم که در این بین بیشتر با طراحی لوگو با کورل آشنا می­شوید و قول می­دهیم که آن را دوست خواهید داشت!

آموزش طراحی لوگو با کورل

این آموزش جامع مراحل ساخت یک لوگوی ساده، بی آلایش و تاثیر گذار را از صفر به شما ارائه می­دهد. در طول مراحل یادگیری نحوه استفاده از برخی از ابزارهای استاندارد CorelDRAW را فرا خواهید گرفت همچنین نکات و میانبرهای بسیاری را یاد می­گیرید که نه تنها در طراحی یک لوگوی منحصر به فرد به کمک شما می­آیند بلکه در سایر پروژه های CorelDRAW نیز برایتان مفید خواهند بود.

این آموزش بر روی ابزارها و تکنیک های مورد استفاده برای نشان دادن مفهوم لوگوی شما متمرکز است. اگر کاملا در حوزه طراحی گرافیک مبتدی هستید حتما تحقیق جامعی در مورد طراحی لوگو، طراحی لوگو با کورل و اصطلاحات طراحی گرافیک، انجام دهید.

نحوه طراحی لوگو با کورل

در ابتدا بگذارید با لوگویی که قرار است طراحی کنیم شما را آشنا کنیم، لوگوی ساده ما شامل یک فانوس دریایی است که در پس زمینه آن اشعه های خورشید قرار دارد و در پایین آن نام شرکت نوشته شده است. حال قدم به قدم شما را با ساخت این لوگو آشنا می­کنیم.

برای شروع، یک فایل جدید CorelDRAW بسازید. از آنجا که اندازه صفحه در این پروژه مهم نیست، میتوانید از پیش فرض های CorelDRAW استفاده کنید. ما با واحد اینچ کار می­کنیم، بنابراین در پنجره New Document مطمئن شوید که واحدهای اندازه گیری روی اینچ تنظیم شده است. سپس گزینه  OKرا کلیک کنید.

مرحله 1: ایجاد پس زمینه اشعه خورشید

پس زمینه اشعه خورشید، در لوگوی ما براساس دایره­ای به قطر 3 اینچ خواهد بود. پس برای انجام اینکار:

 • ابزار Ellipse را فعال کنید (کلید میانبر F7 را نیز می­توانید فشار دهید).
 • کلید Ctrl را نگه دارید و کلیک کرده و بکشید تا دایره از هر اندازه­ای را بتوانید بسازید.

نکته: وقتی ابزاری را فعال می کنید، به نوار وضعیت در پایین صفحه نگاه کنید تا ویژگی های اضافی این ابزار را ببینید. به عنوان مثال، با استفاده از کلید Ctrl شکل بیضی را به یک دایره محدود می­کنید.

به محض اینکه ساخت دایره را تمام کردید، بصورت اتوماتیک انتخاب می­شود.

جهت تغییر اندازه دایره به دقیقا 3 اینچ، از فیلد های Object size در قسمت Property Bar در بالای صفحه استفاده کنید. ابتدا، جهت تغییر موارد مربوطه روی آیکون Lock Ratio کلیک کنید (در تصویر زیر نحوه انجام اینکار نشان داده شده است). 3 را برای عرض بنویسید و کلید Enter را فشار دهید و هر سپس هر دو مقدار عمودی و افقی بروز می­شوند.

پرتوهای خورشید با ایجاد چندین خط چرخشی ایجاد خواهند شد.

 • برای ایجاد خط اول، ابزار Freehand (یا کلید میانبر F5) را فعال کنید.
 • همانطور که در نوار وضعیت مشاهده می کنید، با استفاده از کلید Ctrl می­توانید بجای خطوط منحنی، یک خط صاف بکشید.
 • برای شروع ساخت خط، یک بار در سمت چپ دایره کلیک کنید، Ctrl را فشار داده و نگه دارید، سپس در سمت راست دایره کلیک کنید تا یک خط افقی به اندازه کافی برای عبور از دایره، ایجاد کنید.
 • همانند دایره، پس از اتمام ساخت خط، به طور خودکار انتخاب می­شود.

 

حالا می خواهیم خط را طوری جابجا کنیم که از وسط دایره بگذرد.

 • ابزار Pick را فعال کنید (کلید میانبر Spacebar است).
 • کلید Shift را نگه داشته و دایره را انتخاب کنید، به طوری که هم اکنون هم دایره و هم خط انتخاب شده باشند.

 

برای قرار دادن خط روی دایره، دستور Align Center Vertical را با استفاده از یکی از روشهای زیر اعمال می کنیم:

 • کلید میانبر E را فشار دهید. یا
 • به مسیر Object> Align and Distribute> Align Centers Vertical بروید؛ و یا
 • روی آیکون Align Center Vertical در Align and Distribute docker معرفی شده در CorelDRAW 2019 کلیک کنید (Window> Dockers> Align and Distribute).

سپس برای مرکزیت افقی، از کلید میانبر C استفاده کنید یا Align Centers Horizontally را از فهرست Object> Align and Distribute و یا در Align and Distribute docker انتخاب کنید.

 

برای لغو کردن انتخاب دایره و خط، روی یک فضای خالی در پروژه کلیک کنید.

در طراحی لوگو با کورل الگوی اشعه با ایجاد کپی های خط و چرخاندن آنها ایجاد می­شود. اما قبل از ساخت هرگونه شی تکراری، ممکن است لازم باشد Duplicate Distance را از تنظیم پیش فرض خود یعنی مقدار 0.25 به مقداری دیگر تغییر دهید.

در Property Bar، مقادیر افقی و عمودی Duplicate Distance را به 0 تغییر دهید. اکنون هر نسخه تکراری از شی مان را که می­سازیم در بالای نسخه اصلی قرار می­گیرد بجای اینکه از نسخه اصلی 0.25 اینچ فاصله بگیرد.

بخش Objects  را باز کنید (Window> Dockers> Objects) حال می­توانید عناصر طراحی را تاکنون ببینید: یک بیضی و یک منحنی (خط) فعلا وجود دارد.

خط را با ابزار Pick انتخاب کنید سپس Ctrl + D را فشار دهید تا کپی شود. در پروژه اینطور به نظر می رسد که هیچ اتفاقی نیفتاده است زیرا نسخه تکراری درست در بالای خط اصلی قرار گرفته است، اما در بخش Objects می­بینید که اکنون دو منحنی وجود دارد!

این خط جدید اولین نسخه چرخشی خواهد بود. در Property Bar، در فیلد Angle of rotation 12 درجه را وارد کنید.

اکنون ما از ویژگی  Smart Duplicate در طراحی لوگو با کورل بهره می­بریم که کپی های دیگری را ایجاد می کند که از الگوی تغییر شکل قبلی استفاده می­کنند، یعنی چرخش 12 درجه ای در همان حالت. Ctrl + D را پشت سر هم 13 بار فشار دهید تا نسخه های جدید با همان حالت چرخش ایجاد شوند.

ابزار Smart Fill را که برای پر کردن بین اشعه ها مناسب است فعال کنید، زیرا این ابزار در مرزهای مناطق بسته با رنگ هر چیزی را پر می­کند.

در Property Bar، Options Fill را Specify تنظیم کرده و یک رنگ زرد به شکل آفتاب را در پنجره Fill Color انتخاب کنید. در نهایت نباید هیچ خطوط اضافی قابل مشاهده باشد، بنابراین Outline Options را روی No Outline تنظیم کنید.

در ادامه طراحی لوگو با کورل، برای ایجاد هشت منحنی زرد جدید، داخل شکل های مثلثی متناوب داخل دایره کلیک کنید. این موارد را می توان در بخش  Objects مشاهده کرد.

اکنون که اشعه ها کامل شدند، دیگر به خطوط احتیاجی نداریم.

برای انتخاب اینکه چه مواردی باید حذف شود، با ضربه زدن روی Spacebar به ابزار Pick برگردید. در حالی که کلید Alt را پایین نگه داشته اید، کلیک کنید و بکشید تا یک مربع انتخاب با خط چین ایجاد شود، به این ترتیب همه آنچه را که در داخل این مربع وجود دارد را انتخاب کرده­اید.

کلید Delete را فشار دهید تا تمام خطوط انتخاب شده حذف شوند و این همان چیزی است که می­خواهیم باقی بماند.

برای آخرین خط افقی، آن را با ابزار Pick انتخاب کرده و Delete را فشار دهید. تا آن هم حذف شود.

در طراحی لوگو با کورل برای اینکه از این به بعد پرتوهای موجود به عنوان یک شی واحد عمل کنند، باید آنها را گروه بندی کنیم:

 • با استفاده از ابزار Pick، ​​یک بار دیگر کلیک کرده و بکشید تا یک انتخاب مربعی در اطراف همه اشعه ها ایجاد شود.
 • با استفاده از کلید میانبر Ctrl + G آنها را گروه بندی کنید.

 

گروهی متشکل از 8 شی اکنون در بخش Objects دیده می­شود.

مرحله 2: ایجاد فانوس دریایی در طراحی لوگو با کورل

کار بعدی که قرار است برای این لوگو انجام دهیم ساخت یک فانوس دریایی است که از چهار مستطیل تشکیل شده است. ابزار Rectangle را فعال کنید (کلید میانبر F6) و کلیک کرده و بکشید تا یک مستطیل ایجاد شود که پایه فانوس دریایی باشد. لازم نیست در مورد اندازه­اش حساس باشید، زیرا در مرحله بعدی آن را تنظیم خواهیم کرد.

برای تنظیم دقیق اندازه مستطیل به ابعادی که می خواهیم، ابتدا قفل Lock ratio را در Property Bar بردارید، سپس برای عرض 0.5 و برای ارتفاع 1.25را وارد کنید.

 

اکنون باید مستطیل را بر روی اشعه خورشید قرار دهیم. مستطیل باید از قبل انتخاب شود، بنابراین ابزار Pick را فعال کنید، کلید Shift را فشار داده و نگه دارید و پرتوها را نیز انتخاب کنید. سپس از کلید میانبر C برای ترازبندی افقی مرکز ها و از کلید میانبر B برای تراز کردن لبه های پایین استفاده کنید.

برای تکمیل فانوس دریایی خود به سه مستطیل دیگر نیاز داریم و استفاده از گزینه های snap می­شود اینکار را دقیق تر انجام داد. در زیر منوی View، مطمئن شوید که دستور Snap Off تیکش غیر فعال نباشد (میانبر Alt + Q).

ابزار Rectangle را دوباره فعال کنید. موس را روی گوشه بالا سمت چپ مستطیل پایه قرار دهید به طوری که گوشه بالا سمت چپ مستطیل انتخاب شود

روی آن کلیک کنید و به سمت لبه راست مستطیل پایه بکشید تا یک مستطیل دوم ایجاد شود، در صورت لزوم تغییر اندازه دهید تا با گره گوشه سمت راست تطابق یابد.

مستطیل سوم به نور فانوس دریایی تبدیل خواهد شد.

کلید Ctrl را پایین نگه داشته و در فضای خالی پروژه خود کلیک کرده و بکشید تا یک مربع ایجاد شود.

در Property Bar، Lock ration را دوباره فعال کنید و برای عرض را 0.25 وارد کنید، که به طور خودکار ارتفاع را نیز 0.25 می­کند.

برای قرار دادن این مستطیل در مرکز فانوس دریایی، ابتدا به منوی View بروید و مطمئن شوید که دستور Alignment Guides تیکش فعال است.

مستطیل را به بالای فانوس دریایی بکشید راهنما ها ظاهر خواهند شد و نشان می­دهند که چه زمانی دقیقا در بالای فانوس دریایی قرار گرفته است

حالا می خواهیم مستطیل ها را رنگی کنیم. ابتدا ابزار Pick را فعال کنید سپس مستطیل پایینی را انتخاب کنید. کلید Shift را نگه داشته و مستطیل میانی را نیز انتخاب کنید. سپس بر روی نمونه سفید رنگ در پالت رنگ کلیک کنید. سپس مستطیل بالایی را انتخاب کرده و آن را با رنگ قرمز پر کنید.

برای اینکه واقعی تر به نظر برسد، میخواهیم شکل مستطیل بالا و پایین را اصلاح کنیم. روی مستطیل پایین کلیک راست کرده و گزینه Convert to Curves (میانبر Ctrl + Q) را انتخاب کنید.

ابزار Shape (میانبر F10) را فعال کنید و چندین لبه در مستطیل مشاهده خواهید کرد که قابل ویرایش هستند. مستطیل پایین باید به سمت بالا مخروطی شود، بنابراین لبه سمت چپ بالا را به سمت داخل بکشید تا به نقطه تقاطع برسید. سپس همین کار را برای گوشه بالا سمت راست نیز انجام دهید.

حال در ادامه طراحی لوگو با کورل مستطیل بالایی را انتخاب کنید.

Property Bar دارای چهار قسمت Corner Radius است که میتوانیم از آنها برای گرد کردن گوشه های بالا استفاده کنیم. مطمئن شوید که نماد قفل غیر فعال است تا هر چهار گوشه با هم تغییر نکنند. برای گرد کردن هر دو گوشه بالا از مقدار 0.2 استفاده کنید.

مستطیل چهارم و نهایی درب فانوس دریایی خواهد بود، بر اساس مستطیل گرد شده که نور ما در بالا است. در حالی که مستطیل بالایی هنوز بصورت انتخاب شده قرار دارد، از Ctrl + D برای کپی کردن این مستطیل استفاده کنید، سپس آن را با رنگ سیاه پر کنید.

درب باید به صورت عمودی بلندتر باشد، بگذارید بگوییم 50٪ بلندتر بهتر است. نیازی به بیرون آوردن ماشین حساب و وارد نمودن بعد عمودی جدید نیست. در عوض می توانیم از یک مقدار Scale استفاده کنیم.

تنظیمات Scale factor را می توان در Property Bar یافت. مقادیر مقیاس فعلی 100٪ نیست زیرا مستطیل اصلی بالاپس از ساخته شدن تغییر اندازه داده است.

اگر این شکل را به یک منحنی (با استفاده از Ctrl + Q) تبدیل کنیم، مقادیر factor Scale به 100٪ تبدیل می­شود. Lock Ratio را غیر فعال کرده و Scale factor ارتفاع را به 150 تغییر دهید.

در حالی که مستطیل گرد و سیاه هنوز هم انتخاب شده است، کلید Shift را پایین نگه داشته و مستطیل پایه پایین را انتخاب کنید، سپس B را فشار دهید تا پایینی ها مرتب شوند. اکنون درب ما در جای خوبی قرار گرفته است.

ما دیده ­ایم که با کلیک روی یک نمونه در پالت رنگ، یک شی کاملا رنگی می­شود.

با کلیک راست روی یک نمونه رنگ، رنگ رئوس یا حاشیه اشیا تغییر میکند و همچنین می­توانیم با کلیک راست بر روی نمونه No Fill در بالای پالت رنگ طرح را به طور کامل از بین ببریم.

در ادامه طراحی لوگو با کورل کلید Shift را پایین نگه داشته و هر 4 شی فانوس دریایی را انتخاب کنید، سپس بر روی گزینه No Fill کلیک راست کنید تا حاشیه های اشیا حذف شوند.

مرحله 3: افزودن متن

تنها چیزی که برای اضافه کردن باقی مانده است نام شرکت “Lighthouse Energy” برای این لوگو است. ابزار Text را فعال کنید (میانبر F8) و در پایین فانوس دریایی شروع به تایپ نام این شرکت کنید.

برای تغییر فونت، متن را انتخاب کنید و سپس لیست فونت ها را در Property Bar باز کنید. می توانید به پایین اسکرول کرده و موس خود را بر روی نام فونت ها قرار دهید تا پیش نمایش متن به را ببینید. یا اگر نام فونت مورد نظر خود را می دانید، می توانید نام فونت را تایپ کنید تا در لیست به آن گزینه رجوع کند و برای اعمال روی آن کلیک کنید.

برای مطابقت رنگ فونت با قرمز که برای نور استفاده شده است، رنگ مورد نظر را در Document Palette در پایین صفحه پیدا کنید و روی آن کلیک کنید تا رنگ متن به قرمز تغییر کند.

آخرین مرحله آموزش طراحی لوگو با کورل تنظیم اندازه نام شرکت است تا عرض آن برابر با پرتوی خورشید شود. برای تعیین عرض، ابزار Pick را فعال کرده و گروه پرتوها را انتخاب کنید. در Property Bar، عرض بعد را 3 قرار دهید.

متن را با ابزار Pick انتخاب کنید. در Property Bar، مطمئن شوید که Lock Ratio فعال است و برای اندازه عرض 3 را وارد کنید.

مرحله 4: ذخیره لوگو به عنوان آخرین مرحله طراحی لوگو با کورل

اکنون که لوگو را کامل کردیم، وقت آن است که آن را ذخیره کنیم. برای نگه داشتن آن در قالب CorelDRAW، از File> Save As استفاده کنید و CDR را به عنوان نوع فایل یا فرمت فایل خود انتخاب کنید.

اگر می خواهید لوگو را در قالب های دیگر مانند PNG برای گرافیک وب یا قالب های برداری EPS و AI داشته باشید، از File> Export استفاده کنید.

حال که با طراحی لوگو با کورل به صورت مقدماتی آشنا شده اید می توانید برای برند خود یک لوگو طراحی کنید بدون اینکه نگران هزینه طراحی لوگو باشید. البته لازم است در این خصوص اطلاعات بیشتری کسب کنید. ممکن است خواندن مقاله ” نحوه دانلود برنامه طراحی لوگو ” نیز برایتان مفید باشد.

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.