مقالات آموزشی

نحوه استارات نوشتن یک مقاله تحقیقاتی

مفید بود؟

مقاله تحقیقاتی قسمتی از یک نوشته علمی است که می تواند بررسی، تفسیر و بحث هایی را بر حسب یک تحقیق مستقل عمیق فراهم کند.

نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب تفاوتی با نوشتن مقالات علمی ندارد، اما مقالات تحقیقاتی معمولا طولانی تر و مفصل تر از مقالات علمی هستند که هم می توانند مهارت نوشتن شما و هم مهارت شما در مقالات علمی را ارزیابی کنند. هنگام نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب، باید علم کافی درباره موضوع خود داشته باشید، از منابع مختلفی استفاده کنید و همچنین باید قادر باشید که بحث های مفصلی داشته باشید.

ما در اینجا قدم به قدم شما را با تمام مراحل نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب، از درک وظایف خود تا تصحیح آخرین پیش نویس های خود آشنا می کنیم.

در این زمینه به شما پیشنهاد می کنیم مقاله
چگونه نوشتن یک پست وبلاگ خوب را در سال 2021 شروع کنیم را مطالعه نمایید.

فهرست مطالب

1.وظایف خود را بدانید

2.یک عنوان مقاله تحقیقاتی خوب را در نظر بگیرید

3.تحقیقات مقدماتی را اعمال کنید

4.جملات موضوعی مقاله را توسعه دهید

5.برای مقاله تحقیقاتی خود یک طرح کلی ایجاد کنید

6.اقدام به نوشتن اولین پیش نویس برای مقاله تحقیقاتی خود کنید

7.برای مقاله تحقیقاتی خود مقدمه ای بنویسید

8.در محتوا نویسی مقاله تحقیقاتی خود، سعی کنید متنی متقاعد کننده ایجاد کنید

9.برای مقاله تحقیقاتی خود یک نتیجه گیری بنویسید

10.دومین پیش نویس

11.مرحله تجدید نظر

12.لیست بررسی مقاله تحقیقاتی

13.اسلایدهای سخنرانی بدون پرداخت هیچ هزینه ای

1. وظایف خود را هنگام نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب بدانید 

هنگام نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب، اگر می خواهید با موفقیت مقاله تحقیقاتی خود را به پایان برسانید، باید به بعضی از وظایفی که برای شما مشخص شده است عمل کنید. قبل از اینکه اقدام به نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب کنید، باید مطمئن شوید که وظایف خود را برای انجام این کار می دانید:

صفحه وظایف خود را با دقت مطالعه کنید، هر چیزی که برایتان مبهم به نظر می رسد را با استاد خود در میان بگذارید.

اهداف وظایف، موقعیت ها، خصوصیات طول، شکل و قالب بندی و نحوه ارسال را تعیین کنید.

نکات مهم و کلیدی مقاله خود را با لیست های گلوله ای مشخص کنید، سپس به عقب بروید و همان طور که می نویسید، موارد تکمیل شده را تفکیک کنید.

برای مقاله تحقیقاتی خود یک چارچوب زمان و تعداد کلمات در نظر بگیرید: واقع بین باشید، و برنامه زمانی مناسبی را برای انجام تحقیقات، نوشتن و ویرایش مقاله خود مشخص کنید.

2. یک موضوع مقاله تحقیقاتی خوب را در نظر بگیرید 

شما می توانید با شیوه های مختلف ایده های خود را برای انتخاب یک موضوع مقاله تحقیقاتی خوب ایجاد کنید، شما می توانید توسط ایده پردازی همراه با کاغذ و قلم و یا بحث و گفتگو با همکاران دانشجو یا استاد خود، یک موضوع مقاله تحقیقاتی خوب را در نظر بگیرید.

شما می توانید نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب را بدون پرداخت هیچ هزینه ای امتحان کنید، که به این صورت است که موضوع گسترده ای را انتخاب می کنید و به طور مداوم به مدت دو یا سه دقیقه می نویسید تا بتوانید با چیزهایی که برایتان جالب به نظر می رسد آشنا شوید.

برای انتخاب یک موضوع مقاله تحقیقاتی خوب همچنین می توانید از مقالات دیگر نیز کمک بگیرید. شما می توانید از قسمت های بحث یا پیشنهادات مقالات تحقیقاتی برای مقاله خود موضوع مناسبی را در نظر بگیرید زیرا این قسمت ها بیشتر در برگیرنده ایده هایی می باشند که می توانند برای موضوعات خاص دیگر نیز مناسب باشند که باید بیشتر بررسی شوند.

به محض اینکه محدوده موضوع مقاله تحقیقاتی خوب و گسترده خود را انتخاب کردید، آن را محدود کنید تا بتوانید موضوعی که اشتیاق و علاقه شما را جلب می کند را پیدا کنید، بهتر است موضوعی که انتخاب می کنید، شاخص وظایف شما باشد و همچنین به گونه ای باشد که بتوانید درباره آن تحقیق کنید. به دنبال ایده هایی باشید که مهم و خاص هستند:

× به عنوان مثال، مقاله ای درباره تاریخ شماری جنگ جهانی دوم نمی تواند یک موضوع مقاله تحقیقاتی خوب  باشد.

مقاله ای درباره تجربه شهروندان دانمارکی که در طی جنگ جهانی دوم نزدیک مرز آلمان زندگی می کردند، می تواند یک موضوع مقاله تحقیقاتی خوب باشد.

 

3. هنگام نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب، تحقیقات مقدماتی را اعمال کنید 

هنگام نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب، به مباحثی که فکر می کنید از اهمیت زیادی برخوردار هستند و همچنین با موضوع شما مرتبط می باشند دقت و توجه زیادی داشته باشید، و سعی کنید موضوعی را انتخاب کنید تا بتوانید پیرامون آن مقاله خود را به بهترین نحو بنویسید. هنگام نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب، انواع منابع مانند ژورنال ها، کتاب ها و وب سایت هایی که می توان به آنها اعتماد کرد را به کار ببرید، تا مطمئن شوید که از چیزهای مفید و جالب چشم پوشی نکرده اید.

نه تنها ایده های خود را قبول داشته باشید، بلکه منابعی را مورد اهمیت قرار دهید که با نظرات و دیدگاه های شما هم خوانی داشته باشند.

• آیا این طور تصور می کنید که مردم از منابعی که شما هنگام نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب استفاده می کنید، غافل می شوند؟

• آیا با مباحث مفید و جالب آشنایی کافی دارید تا بتوانید به آنها اشاره کنید؟

• آیا از دیدگاهی منحصر به فرد درباره موضوع مقاله تحقیقاتی خوب خود برخوردار هستید؟

• آیا اخیرا هیچ پیشرفتی درباره مقاله تحقیقاتی موجود خود داشته اید؟

در این قسمت، سوالات تحقیق خود را که فکر می کنید مفید هستند و می توانند شما را راهنمایی کنند دسته بندی کنید. هنگامی که می خواهید سوالات تحقیق خود را بنویسید، این جمله را کامل کنید:”من قصد دارم این را بدانم که چگونه/ چه چیزی/ چرا…”

4. جملات موضوعی مقاله خود را توسعه دهید 

جمله موضوعی مقاله عبارتی است که بحث اصلی مقاله شما را شامل می شود- همچنین نشان می دهد که اهداف و موقعیت مقاله شما چیست. جمله موضوعی مقاله به سوالات تحقیق شما پاسخ می دهد. همچنین شواهد و استدلالی را آشکار می کند که شما برای پشتیبانی از پاسخ خود به کار می برید.

جمله موضوعی مقاله باید به صورت مختصر نوشته شود، و همچنین باید درباره موضوع بحث کند و منسجم باشد. جمله های موضوعی مقاله این امکان را به شما می دهند تا بتوانید بحث خود را به صورت مختصر در یک یا دو جمله خلاصه کنید؛ می توانید ادعای خود را که لازم به شواهد و بررسی بیشتری هستند را بیان کنید؛ و همچنین نکته منسجمی را که به هر قسمت از مقاله شما مربوط می باشد را نیز نشان دهید.

هر چه تحقیقات بیشتری انجام دهید، مطمئنا بهتر می توانید در جمله موضوعی مقاله خود تجدید نظر ایجاد کنید و یا آن را اصلاح کنید که می تواند شما را در نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب کمک کند. هر پاراگراف از مقاله تحقیقاتی باید از ادعای اصلی شما حمایت و پشتیبانی کند و آن را توسعه دهد.

 

5. هنگام نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب، یک طرح کلی ایجاد کنید 

طرح کلی مقاله تحقیقاتی شما شامل موضوعات مهم و کلیدی، مباحث و شواهدی است که شما قصد دارید آنها را در مقاله خود به کار ببرید، که همه اینها همراه با عناوینی در قسمت های مختلف مقاله آورده می شود و به شما این امکان را می دهد که قبل از اینکه شروع به نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب کنید، تقریبا بدانید که می خواهید شکل مقاله شما به چه صورت باشد.

اگر برای مقاله خود یک طرح کلی ساختار در نظر بگیرید، می توانید با کارآمد بیشتری به مراحل نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب کمک کنید، بنابراین قسمتی از وقت خود را برای ایجاد یک طرح کلی برای مقاله تحقیقاتی خود در نظر بگیرید.

6. هنگام نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب، اولین پیش نویس را بنویسید 

هنگام نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب، این انتظار را نداشته باشید که اولین پیش نویس شما عالی باشد- اما مشکلی نیست، بعدا هم می توانید آن را سر و سامان دهید. در این مرحله، شما باید اولویت های زیر را رعایت کنید:

 • فقط به نوشتن ادامه دهید- اکنون اقدام به نوشتن کنید، بعدا آن را عالی و تکمیل کنید.
 • توجه داشته باشید که نوشته های خود را به طور واضح سازمان دهی کنید و پاراگراف ها و جمله ها را به طور منطقی مرتب کنید، که با انجام این کار به راحتی می توانید دومین پیش نویس خود را نیز شروع کنید.
 • ایده ها و نظرات خود را تا جایی که امکان دارد به طور واضح و روشن بیان کنید، بنابراین هنگامی که به متن خود مراجعه می کنید، دقیقا می دانید که درباره چه چیزهایی قصد دارید بنویسید.

لازم نیست برای شروع مقاله تحقیقاتی خود حتما مقدمه بنویسید. مقاله تحقیقاتی خود را به گونه ای شروع کنید که احساسی طبیعی به شما بدهد- بعضی ها تصمیم می گیرند که ابتدا به سراغ قسمت های سخت مقاله بروند و آن را به اتمام برسانند، و بعضی های دیگر هم دوست دارند از راحت ترین قسمت های مقاله شروع به نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب کنند. اگر یک طرح کلی برای مقاله خود ایجاد کرده اید، هنگام نوشتن می توانید آن را به عنوان نقشه ای به کار ببرید که شما را راهنمایی می کند.

قسمت های وسیع متن را حذف نکنید. اگر فکر می کنید چیزی را که نوشته اید مناسب نیست و شما علاقه ای به آن ندارید، آن را به یک سند دیگری بفرستید، اما آن را به طور کامل از بین نبرید- معلوم نیست، شاید همین نوشته شما بعدا در جایی کارایی داشته باشد و مورد استفاده شما قرار گیرد.

ساختار پاراگراف 

هنگام نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب باید این را در نظر داشته باشید که پاراگراف ها بلوک های ساختمانی پایه ای و اصلی مقالات تحقیقاتی شما هستند. هر پاراگراف درباره یک ادعا یا ایده واحد بحث می کند که به شما این امکان را می دهد تا بتوانید بحث یا هدف کلی مقاله خود را بیان کنید.

در اینجا ما نمونه ای از یک پاراگراف که از ساختار خوبی برخوردار است را نشان می دهیم. اگر می خواهید بیشتر با ساختار یک پاراگراف خوب آشنا شوید، به جمله های زیر دقت کنید.

نمونه ای از یک پاراگراف خوب 

جورج اورول که در سال 1946 مقاله ای با نام “سیاست و زبان انگلیسی” را منتشر کرده است، توانسته است تاثیری دائمی بر روی تفکر انسان درباره ارتباطی که بین سیاست و زبان وجود دارد داشته باشد. این مقاله بر روی مقالات بررسی انتقادی مختلف تاثیر به خصوصی داشته است.

برای مثال، مقاله مارک فالکف را که در سال 2009 در نقد و بررسی ملی آنلاین با نام “انحراف زبان؛ یا، بازدید مجدد اورول” را در نظر داشته باشید، که او در این مقاله چند کلمه رایج شامل (“فعال”، “رهبر حقوق شهروندی”، “تنوع” و موارد دیگر) را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده است. تجزیه و تحلیل دقیقی که فالکف درباره گنگ بودن زبان سیاسی انجام داده است، انعکاس تجزیه و تحلیل نقطه به نقطه اورول بوده است که در دوره خودش درباره زبان سیاسی انجام داده است. متفکران امروزی مقاله اورول را حتی بعد از گذشت 63 سال از انتشار آن مورد تقلید خود قرار می دهند.

منابع اشاره شده 

برای اینکه بتوانید از سرقت ادبی اتفاقی جلوگیری کنید، باید پیگیر استنادها و نقل قول ها باشید. هر دفعه که منبعی را برای نوشتن مقاله تحقیقاتی خوب خود مورد استفاده قرار می دهید، باید دقت کنید که اطلاعات ذکر شده در آن منبع از کجا سرچشمه می گیرند.

شما می توانید از تولیدکنندگان استناد ما بدون پرداخت هیچ هزینه ای استفاده کنید تا بتوانید به صورت خودکار استنادهایی را ایجاد کنید و فهرست مرجع را ذخیره کنید.

تولید کننده استناد ای. پی. ای (APA Citation Generator)

تولید کننده استناد ام. ال. ای (MLA Citation Generator)

7.هنگام نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب، مقدمه ای برای مقاله خود بنویسید 

هنگام نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب، در مقدمه مقاله خود باید به سه سوال اشاره کنید: چه چیزی؟ چرا و چگونه؟ مقدمه ای که شما می نویسید باید به گونه ای باشد که خواننده بعد از خواندن آن بداند که مقاله شما درباره چه چیزی بحث می کند، خواندن آن چه سودی دارد، و اینکه چگونه درباره موضوع خود بحث می کنید.

چه چیزی؟ موضوع خاصی را برای مقاله خود انتخاب کنید، به زمینه مقاله خود اشاره کنید، و اصطلاحات یا مفاهیم مهم و کلیدی مقاله خود را برای خواننده توضیح دهید.

چرا؟ یکی از اساسی ترین و سخت ترین قسمت مقدمه شما این بخش می باشد. در تلاش باشید که به این سوالات پاسخ مختصری بدهید: مقاله تحقیقاتی شما، چه دیدگاه یا بصیرتی را در اختیار خواننده قرار می دهد؟ همچنین مقاله شما چه موضوعات اساسی و مهمی را بررسی می کند؟

چگونه؟ شما برای اینکه خواننده را با بقیه قسمت های مقاله بیشتر آشنا کنید، باید در مقدمه خود “نقشه ای” را به خواننده ارائه دهید و در آن به تمام موضوعاتی که قرار است درباره آنها بحث شود اشاره کنید، و همچنین عناصر مهم مقاله خود را در ترتیب منظمی به صورت مختصر در اختیار خواننده قرار دهید.

 

8. در محتوا نویسی مقاله تحقیقاتی خود، سعی کنید متنی متقاعد کننده ایجاد کنید 

مهم ترین تلاشی که نویسندگان هنگام نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب انجام می دهند این است که بتوانند اطلاعاتی که قصد دارند در مقاله خود ارائه دهند را به خوبی سازمان دهی کنند، که در اینجا ایجاد یک طرح کلی برای مقاله می تواند بسیار مفید باشد. با این وجود، این نکته را در نظر داشته باشید که طرح کلی فقط می تواند به عنوان یک راهنما عمل کند، و هنگامی که مقاله تحقیقاتی خود را می نویسید، توسط این طرح کلی می توانید تمام اطلاعات و مباحثی را که قصد دارید در مقاله خود به کار ببرید را در ترتیب منظمی سازمان دهی کنید.

یکی از راه هایی که می تواند شما را در مسیر خود نگه داشته باشد این است که از جملات موضوعی مقاله و بیانیه موضوعی استفاده کنید. بررسی کنید:

 • جملات موضوعی مقاله در مقابل بیانیه موضوعی قرار دارند؛
 • جملات موضوعی مقاله به دلیل شباهت ها و نظم منطقی در مقابل همدیگر قرار دارند؛
 • و در مقاله تحقیقاتی شما، هر جمله در مقابل جمله موضوعی همان پاراگراف قرار می گیرد.

در محتوا نویسی مقاله تحقیقاتی خود، مراقب پاراگراف هایی که به نظر می رسند شامل موارد مشابهی هستند باشید. اگر در مقاله خود دو پاراگرافی را مشاهده کرده اید که موارد مشابهی را مورد بررسی قرار داده اند، باید از طریق روش های مختلفی درباره آن موضوع بحث کنند. هدف این است که بتوانید بین جمله ها، پاراگراف ها و قسمت های مختلف مقاله تحقیقاتی خود هماهنگی ایجاد کنید و همچنین بتوانید متن خود را به صورت روان به خواننده انتقال دهید.

9. هنگام نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب، برای مقاله خود یک نتیجه گیری بنویسید 

هنگام نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب باید توجه داشته باشید که نتیجه گیری مقاله تحقیقاتی شما باعث می شود تا خواننده از بحث مقاله خارج شود، و همچنین به خواننده نشان می دهد که به قسمت نهایی مقاله رسیده است.

دوره مقاله خود را پی گیری کنید، و این موضوع را مورد اهمیت قرار دهید که چگونه همه اینها برای اثبات جمله موضوعی مقاله شما به کار می روند. با بررسی و حل کردن موضوعاتی که در قسمت مقدمه مقاله خود به آنها اشاره کرده اید، به مقاله خود حس نهایی ببخشید.

شما همچنین می توانید نتیجه گیری های عمومی تری از مباحث خود را ارائه دهید، می توانید مواردی را که مقاله شما برای دانشجویان آینده فراهم می کند را در قسمت نتیجه گیری مقاله خود بیان کنید، و هر سوالی را که مباحث مقاله شما به آن می پردازد را پیشنهاد کنید اما سعی نکنید به آن سوال پاسخ دهید.

در نتیجه گیری مقاله خود، شما نباید:

× به مباحث یا اطلاعات جدیدی بپردازید.

× فضای زیاد و غیر ضروری را تصرف کنید.

× با جملاتی شروع کنید که نشان دهنده آن هستند که شما دارید مقاله خود را به پایان می رسانید

(مانند “در نتیجه”).

 

10. هنگام نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب، دومین پیش نویس خود را نیز بنویسید 

هنگامی که به سراغ دومین پیش نویس می روید، باید به 4 نکته مهم توجه کنید.

1.دیدگاه خود را در اولین و دومین پیش نویس نسبت به هم بررسی کنید، و مهم تر از همه اینکه آیا مقاله شما در پیش نویس دوم نیز به وظایف پاسخ می دهد.

2.با فرضیه هایی که به توجیهات قابل توجه بیشتری احتیاج دارند آشنا شوید، و دیدگاه خواننده را در ذهن خود در اولویت قرار دهید. اگر اثبات بیشتر آنها برایتان دشوار است، این موارد را حذف کنید.

3.سعی کنید ایده ها و نظرات خود را دوباره تنظیم کنید. دقت کنید که هر قسمت از مقاله شما در جای خود قرار بگیرند و همچنین سعی کنید که ایده ها و نظرات خود را بهتر سازمان دهی کنید.

4.اگر به این نتیجه رسیده اید که ایده ها و نظرات قدیمی شما آن طور که تصور می کردید مناسب مقاله شما نیستند، بهتر است آنها را حذف کنید. همچنین این امکان نیز وجود دارد که ایده ها و نظرات جدید شما که مناسب مقاله شما هستند در پیش نویس اول به ذهن شما خطور کنند- در این صورت باید آنها را در مقاله خود به کار ببرید.

11. هنگام نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب به مرحله تجدید نظر دقت کنید 

هدف مرحله تجدید نظر و تصحیح این است که مطمئن شوید هیچ وظیفه ای را نادیده نگرفته اید و همه آنها را به درستی انجام داده اید و اینکه مقاله خود را به بهترین نحو ممکن بیان کرده اید.

نگرانی های جهانی 

 • مطمئن شوید که هر کاری در صفحه وظایف را به درستی در مقاله خود به پایان رسانده اید.
 • مطمئن شوید که پاراگراف های مقاله خود را به صورت منطقی سازمان دهی کرده اید.
 • پاراگراف ها را در مقابل مقدمه و جمله موضوعی مقاله بررسی کنید.

جزئیات محتوا 

در محتوا نویسی مقاله تحقیقاتی خود، محتوایی که در هر پاراگراف مقاله خود نوشته اید را با دقت مرور کنید، مطمئن شوید که:

هر جمله در پاراگراف شما از جمله موضوعی مقاله حمایت و پشتیبانی می کند.

باید مطمئن شوید که در محتوای شما هیچ اطلاعاتی که لازم به ذکر نیستند یا ربطی به موضوع ندارند وجود نداشته باشند.

مطمئن شوید تمام اصطلاحاتی که فنی و تخصصی هستند را به طور واضح برای مخاطبان خود مشخص کرده اید.

در این زمینه رایا مارکتینگ با بیش از 100 نوع ایده تولید محتوا می تواند شما را یاری کند

در مرحله بعد، ساختار جمله، خطاهای دستوری و قالب بندی مقاله خود را بررسی کنید. همچنین بررسی کنید که کلمات و جملات انتقالی را به طرز صحیح در مقاله خود به کار برده اید تا مطمئن شوید که بین ایده های شما ارتباط و هماهنگی وجود دارد. اطمینان حاصل کنید که مقاله شما دچار اشتباهات تایپی نمی باشد، کلماتی که وجود آنها ضروری و لازم نیست را حذف کنید و ثبات و پایداری را در زوایایی مانند قالب بندی موضوع و هجی ها را نیز مورد بررسی قرار دهید.

سرانجام، بررسی کنید که مقاله شما به طور صحیح بر حسب قوانین سبک استناد که آنها را به کار برده اید، قالب بندی شده است. برای مثال، شاید نیاز باشد که شما از یک عنوان ام. ال. ای (MLA) در مقاله خود استفاده کنید یا صفحه عنوان مقاله خود را به صورت ای. پی. ای (APA) بسازید.

ویراستارهای حرفه ای کاتب (Scribbr) می توانند شما را در مرحله تجدید نظر راهنمایی کنند که کاتب (Scribbr) برنده جایزه تصحیح و ویرایش، بررسی واضح و خدمات بررسی ساختاری شده است.

12.هنگام نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب برای خود یک لیست بررسی ایجاد کنید 

لیست بررسی: مقاله تحقیقاتی 

 • من تمام راهنمایی ها و دستور العمل هایی که در صفحه وظایف بوده است را پی گیری کرده ام.
 • مقدمه ای که من برای مقاله خود نوشته ام، موضوع را با روشی جذاب برای خواننده فراهم می کند و اطلاعات ضروری را در اختیار خواننده قرار می دهد.
 • مقدمه من دربرگیرنده مسئله تحقیق و/ یا جمله موضوعی مقاله می باشد.
 • من با به کارگیری پاراگراف ها و (اگر مربوط باشد) قسمت عناوین به صورت منطقی سازمان دهی کرده ام.
 • هر پاراگراف درباره یک ایده اصلی و کلیدی بحث می کند، که توسط یک جمله موضوعی واضح نشان داده می شود.
 • هر پاراگراف با مسئله تحقیق و یا جمله موضوعی مقاله من ارتباط دارد.
 • من برای اینکه بتوانم بخش ها، پاراگراف ها و جمله های مقاله خود را به هم ربط دهم، انتقال های مناسب را در مقاله خود به کار برده ام.
 • نتیجه گیری که من در قسمت نهایی مقاله خود می نویسم، پاسخ مختصری به سوال تحقیق می دهد و یا این نکته را مورد بررسی قرار می دهد که موضوع مقاله من چگونه حمایت می شود.
 • من در نتیجه گیری تحقیق خود نشان می دهم که تحقیق من چگونه در شناخت و فهم موضوع مفید بوده است.
 • نتیجه گیری مقاله من به هیچ مورد یا اطلاعات جدیدی که برای مباحث من لازم و ضروری هستند اشاره نمی کند.
 • من هنگامی که می خواهم از ایده ها و اطلاعاتی که در یک منبع وجود دارد در مقاله خود استفاده کنم، استناد آن را داخل متن ارائه می دهم.
 • من در قسمت پایانی مقاله خود از یک فهرست مرجع استفاده کرده ام، که آن را بر حسب یک سبک استناد خاص قالب بندی می کنم.
 • من یک تجدید نظر کاملی بر روی مقاله خود انجام داده ام و هر بازخوردی را از طرف استاد یا استاد راهنمای خود مورد بررسی قرار داده ام.
 • من از تمام راهنمایی های لازم که برای ایجاد یک قالب بندی خوب به کار رفته است پیروی کرده ام (مانند شماره صفحه، سرتیترها، فاصله ها و غیره).

13.برای آموزش چگونگی نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب به دانشجویان از اسلایدهای سخنرانی بدون پرداخت هیچ هزینه ای استفاده کنید 

برای آموزش چگونگی نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب به دانشجویان، می توانید این اسلایدهای سخنرانی را به کار ببرید، آنها را دانلود کنید و یا حتی آنها را تغییر دهید.

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *