مقالات آموزشی

معرفی تست a/b و بررسی تاثیر در جذب کاربران سایتمان

مفید بود؟

تست a/b چیست؟ 

شاید سوال تست a/b

چیست تا به حال برای شما نیز پیش آمده باشد. یکی از تست های بسیار کاربردی و موثر در بهبود رابط کاربری و به عبارتی سئو سایت، تست a/b است.

حال برای افرادی که می پرسند تست a/b چیست می توان توضیح داد که تغییر یک یا چند المان از سایت و ایجاد یک صفحه جدید بوده که پس از این تغییرات، برای برخی از مخاطبان صفحه اولیه و برای بعضی از بازدیدکنندگان صفحه جدید نمایش داده می شود. پس از اینکه چند روز این روال ادامه داشت، می توان با استفاده از ابزار مناسب، بررسی های لازم را انجام داد.

اگر میزان بازدید و تعامل کاربران با صفحه جدید بیشتر باشد، یعنی تغییرات موفقیت آمیز بوده و می توان آنها را به طور دائمی در سایت اعمال کرد، اگر کاربران با همان صفحه اولیه ارتباط بهتری برقرار کردند، بدان معنا است که این تغییرات مفید نبوده و نباید آنها را در سایت اعمال کرد. این تست را برای صفحات فرود یا لندینگ پیج که دارای اهمیت ویژه ای در وبسایت می باشند، می توان انجام داد.

در جواب افرادی که سوال تست a/b  چیست در ذهن آنها است:

 می توان این چنین بیان کرد که تست a/b به صاحبان کسب و کارهای اینترنتی کمک می کند تا رفتارشناسی را برای مشتریان خود انجام دهند. شناخت رفتار مشتریان برای هر کسب و کاری می تواند عامل موفقیت باشد.

بدین ترتیب افرادی که این تست را با استفاده از ابزار مناسب و به صورت حرفه ای انجام دهند، با رفتار مشتریان خود آشنا می شوند و می توانند متوجه شوند بازدید کنندگان سایت آنها از چه تغییراتی در سایت استقبال می کنند.

 

 

اینکه تست a/b چیست یک سوال کلی است و می توان جواب های بسیار زیادی برای آن پیدا کرد. بدین ترتیب نباید خود را به یک پاسخ کوتاه محدود کنیم، بلکه نیاز است این موضوع را به طور مفصل مورد بررسی قرار دهیم تا همه افراد فعال در حوزه دیجیتال مارکتینگ یا افرادی که علاقه به حضور در دنیای دیجیتال را دارند، بتوانند درک عمیقی از این موضوع پیدا کنند.

در ادامه نکات بسیار مفیدی پیرامون تست a/b بیان خواهد شد که انجام آنها می تواند کمک کند تا بتوان میزان رضایت کاربران، افزایش بازدیدکنندگان و افزایش نرخ تبدیل را شاهد باشیم.

تست a/b چگونه انجام می شود؟ 

برای انجام تست a/b باید یک یا چند المان از سایت را در نظر بگیریم. سپس با استفاده از ابزاری که برای این کار طراحی شده است، یک صفحه جدید ایجاد شود. این صفحه جدید همان صفحه اصلی است فقط تغییرات جزئی در آن ایجاد می شود. حال دو صفحه مشابه داریم که یکی از آنها دارای اندکی تغییرات است.

هر دو صفحه به یک نسبت نمایش داده می شوند، اما برای کاربران متفاوت، بدین ترتیب برخی از افراد همان صفحه اول را می بینند اما بعضی از آنها صفحه جدید را مشاهده می کنند. پس از اینکه صفحه جدید برای برخی از کاربران نمایش داده شد، این امکان به وجود می آید که بتوان مقایسه مد نظر را انجام داد.

با ای مقایسه می توان متوجه شد که تغییرات هر چند هم کوچک، چه تاثیری بر روی رفتار مخاطبان داشته اند. معمولا در بعضی مواقع این تغییرات کوچک، تغییرات گسترده ای را در رفتار مخاطبان ایجاد می کند، بدین ترتیب هیچ گونه تغییری را در تست ای بی نباید دست کم گرفت. همی تغییرات کوچک توانسته تا به حال موجبات موفقیت برخی از کسب و کارها را فراهم سازد.

بازه زمانی که برای تست a/b نیاز است، از 3 روز آغاز می شود و تا 10 روز ادامه دارد:

بدین ترتیب تغییرات موجود در صفحات یک وبسایت را می توان از 3 الی 10 روز برای برخی از کاربران نمایش داد تا بتوان مقایسه را با تعداد آمار مناسبی انجام داد.

حتما در هنگام تست، هر دو صفحه باید همزمان برای افراد مختلفی نمایش داده شوند تا بتوان این تست را به بهترین شکل ممکن انجام داد. انتخاب صحیح المان ها جهت تغییر، تاثیر بسزایی بر روی موفقیت آمیز بودن یا نبودن این تست دارد. بدین ترتیب بهتر است افرادی که تخصص کافی در حوزه دیجیتال مارکتینگ دارند، تست a/b را انجام دهند.

 

 

در صورتی که تست a/b با موفقیت انجام شود، می تواند تعداد بازدیدکنندگان یک سایت را بیشتر کرده و از طرفی دیگر نرخ تبدیل مشتریان نیز بیشتر می شود. بدین ترتیب برای یک کسب و کار اینترنتی اهمیت بسیار زیادی دارد که تست a/b با موفقیت انجام شود.

در صورتی که تست a/b برای یک سایت انجام نشود، ممکن است هرگز هدف نهایی که صاحب آن کسب و کار داشته، محقق نشود. بدین ترتیب برای رسیدن به هدف نهایی خود باید تست a/b انجام شود، در غیر این صورت نمی توان متوجه شد که مشکل سایت کجاست تا آن مشکل حل شود.

چرا تست a/b باید انجام شود؟ 

قطعا هر فردی از راه اندازی یک سایت اینترنتی یا کسب و کار آنلاین، هدف مشخصی دارد. این هدف می تواند در ابتدا جذب بازدید کننده و در نهایت افزایش فروش باشد. بدین ترتیب باید همه دانش و تجربه خود را به کار گیرد تا بتواند به سمت هدف نهایی خود گام بردارد.

در دنیای دیجیتال فعالیت کردن، نیاز به دانش و تجربه زیادی دارد، در صورتی که دانش کافی وجود نداشته باشد، بهتر است همه امور مربوطه را به نیروی کار متخصص بسپاریم تا به موفقیت نزدیک تر شویم.

 • پیداکردن اصلاحات بسیار کوچک، اما موثر در افزایش فروش

یکی از دلایل انجام تست a/b، پیداکردن اصلاحات بسیار کوچک، اما موثر در افزایش فروش می باشد. قطعا هیچ سایتی از همان ابتدا به بهترین شکل ممکن طراحی نمی شود. به همین خاطر نیاز است بر اساس رفتاری که مشتریان یک سایت دارد، تغییرات کوچکی در سایت ایجاد شود تا با توجه به افزایش رضایت کاربران، میزان بازدید از سایت افزایش یابد.

اینکه کدام المان ها تغییر کنند نیز اهمیت بسیار زیادی دارد، بهتر است طی یک عملیات کارشناسی شده، المان های موثر شناسایی شده و سپس تغییرات بر روی آنها اعمال شود تا بتوان نتیجه گیری بهتری را از تست a/b انجام داد.

 • جلب نظر مشتری و افزایش فروش

صاحب یک مغازه باید نوع چینش محصولات خود را مطابق با سلیقه و میل مشتری انجام دهد تا از این طریق بتواند نظر آنها را جلب کرده و میزان فروش خود را بیشتر کند. همین موضوع را در مورد کسب و کارهای اینترنتی هم داریم.

صاحب فروشگاه اینترنتی یاهر کسب و کار آنلاین دیگر، باید به نوع چینش المان های مختلف در سایت خود توجه داشته باشد. هر چه نوع چینش المان ها مطابق با میل مشتریان انجام شود، قطعا موفقیت سایت اینترنتی بیشتر می شود.

 • افزایش ترافیک سایت

افزایش ترافیک سایت یکی از موارد بسیار مهمی است که انجام تست a/b را ضروری می کند. معمولا روش های مختلفی برای افزایش ترافیک سایت وجود دارد که برخی از آنها نیاز به صرف زمان زیاد و بعضی از آنها نیاز به صرف هزینه بسیار زیاد دارند. تست a/b نه نیاز به زمان زیاد و هزینه بالایی برای کسب و کارهای آنلاین دارد.

بدین ترتیب بهترین گزینه ممکن برای افزایش ترافیک سایت به شمار می رود. بسیاری از سایت های اینترنتی در سال های اخیر به کمک این تست توانسته اند رقبای خود را پشت سر گذاشته و پله های موفقیت را یکی پس از دیگری طی کنند.

انجام تست a/b چه مزیت هایی را به همراه دارد؟ 

 • امکان تغییرات هدفمند  

تغییرات همیشه مفید نیستند، چنانچه فردی بدون اینکه هدف مشخصی داشته باشد، تغییراتی را برای سایت یا اپلیکیشن خود در نظر بگیرد، احتمال موفقیت این تغییرات بسیار کم می شود.

بدین ترتیب در صورتی که قصد دارید تغییراتی در سایت یا اپلیکیشن خود انجام دهید، باید ابتدا اطلاعات خود را افزایش داده و بدانیم که چه تغییراتی از نظر بازدیدکنندگان مفید و چه تغییراتی غیر مفید می باشند. برای متوجه شدن این موضوع، نیاز است بدانیم تست a/b چیست و چگونه می توان از آن برای شناسایی الما هایی که نیاز به تغییر دارند، استفاده کرد.

 • امکان انجام مداوم آن  

شاید برخی از افراد بر این گمان هستند که فقط یک بار می توانند تست a/b را انجام دهند. به همین خاطر کمی دچار تردید می شوند که چه زمانی برای انجام این کار مناسب است. باید عرض کنیم که انجام تست ای بی هیچ گونه محدودیتی ندارد و با تعداد دفعات متعدد می توان این تست را انجام داد.

بهتر است پس از گذشت یک بازه زمانی مشخص، تست a/b انجام شود تا همیشه بتوان سایت را از نظر UX در بهترین شرایط ممکن نگه داشت. بدین ترتیب کاربران نیز ارتباط بهتری با سایت برقرار می کنند.

 • امکان تغییر یک یا چند المان  

گاهی اوقات ممکن است تنها با تغییر یک المان تست a/b انجام شود. در ای صورت معمولا نتیجه ای که به دست می آید بسیار شفاف و قابل اطمینان است. البته گاهی اوقات ممکن است برخی از افراد تمایل داشته باشند چند المان را تغییر داده و سپس تست a/b را انجام دهند.

هیچ گونه مشکل خاصی برای انجام تست با تغییر چند المان وجود ندارد. البته میزان تخصص افرادی که این کار را انجام می دهند نیز اهمیت زیادی دارد و افرادی که تجربه کافی ندارند، نمی توانند تست را با موفقیت انجام دهند.

آشنایی با مراحل مختلف برای طراحی تست ای بی  

پس از آشنایی با این موضوع که اصلا تست a/b چیست، بهتر است با مراحل مختلف طراحی تست ای بی نیز آشنا شویم. آشنایی با این مراحل کمک می کند تا بتوان خیلی راحت و سریع تست a/b را طراحی کرد.

 • تصمیم گیری برای بهبود نرخ تبدیل  

اولین مرحله طراحی تست a/b، این است که بدانیم قصد داریم نرخ تبدیل سایت خود را بهبود بخشیم. منظور از نرخ تبدیل تعداد بازدید کنندگانی است که تبدیل به مشتری می شوند.

البته این موضوع را باید مد نظر داشت که تبدیل به مشتری شدن در همه سایت ها یکسان نیست، مثلا در یک فروشگاه اینترنتی، پرداخت پول و خرید محصول هدف اصلی بوده و در یک سایت خبری ممکن است کلیک بر روی تبلیغات هدف اصلی طراح سایت باشد.

به هر حال باید بازدید کنندگان سایت کاری را انجام دهند که مد نظر صاحب سایت می باشد. در این صورت نرخ تبدیل به سمت حد مطلوب حرکت می کند.

 • تغییر فرضیات پیشین  

هر فرض و گمانی که تا به حال داشته ایم را باید تغییر دهیم تا بتوانیم یک تست قوی تر را طراحی کنیم. تغییر فرضیات پیشین ممکن است برای بسیاری از افراد سخت باشد. به همین خاطر برای موفقیت بیشتر، باید به این موضوع توجه ویژه ای شود.

 • شناسایی متغیرها و ایجاد متغیر جدید  

باید بدانیم که چه متغیرهایی در سایت وجود دارد که تغییر آنها میتواند به افزایش جذب کاربر و بهبود نرخ تبدیل کمک کند. در ادامه همه متغیرها به طور کامل معرفی می شوند تا همه افراد با آنها آشنا شوند.

 • انجام آزمایش  

پس از شناسایی متغیرها و انتخاب متغیر مورد نظر، نوبت به انجام آزمایش می رسد. 3 الی 10 روز زمان کافی است تا بتوانیم نتیجه حاصل از آزمایش را مشاهده کرد.

 • اندازه گیری و تحلیل نتایج به دست آمده  

در این مرحله می توان بررسی و مقایسه های لازم را انجام داد تا از این طریق متوجه موفقیت آمیز بودن یا نبودن تغییرات انجام شده در سایت بشویم.

آشنایی با متغیرهای تست a/b  

حال که با مفهوم تست a/b چیست به خوبی آشنا شده ایم، بهتر است متغیرهای تست ای بی را نیز به خوبی بشناسیم. معمولا افرادی که سوال تست a/b چیست در ذهن آنها خطور می کند، به دنبال آشنایی با این متغیرها نیز می باشند. امیدواریم که در پاسخ به سوال تست a/b چیست موفق عمل کرده باشیم، حال به معرفی متغیرهای تست a/b می پردازیم.

 • عنوان اصلی صفحه
 • سرتیترها
 • توضیحات
 • نظر کاربران
 • متن دکمه فراخوان
 • تصاویر
 • لینک ها
 • آیکن های شبکه های اجتماعی
 • متن موجود در صفحات
 • گواهینامه ها و افتخارات
 • رپورتاژ هایی که در سایر رسانه ها قرار دارند

 

با آشنایی و تسلط کامل به موضوع تست a/b چیست، میتوان در طراحی و اجرای این تست با موفقیت کامل عمل کرد. هر کدام از متغیر هایی که به آنها اشاره شده را در صورت لزوم می توان به راحتی تغییر داده و تست ای بی را انجام داد.

کیفیت انجام تست a/b به میزان مهارت در انتخاب متغیرها و زمان اجرای تست بستگی دارد. بدین ترتیب بهتر است چنین کارهایی را به شرکت هایی مانند رایا مارکتینگ که متخصصان زبده و کاربلد در حوزه دیجیتال مارکتینگ دارند، سپرده شود. این کار کمک می کد تا نتیجه ای که حاصل می شود، موفقیت آمیز تر باشد.

علاوه بر بهینه سازی سئو یکی دیگر از کارهایی که به بهبود عملکرد سایت کمک می کند تولید محتوا می باشد. شما می توانید پس از مشاهده هزینه سئو و هزینه تولید محتوا سفارش خود را در رایا مارکتینگ به ثبت برسانید.

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *