مقالات آموزشی

معرفی طراحی تخت (مسطح) و چگونگی ورود آن به دنیای طراحی سایت

مفید بود؟

طراحی وب سایت، طراحی مسطح، طراحی مینیمال، آشنایی با طراحی مسطح، طراحی مسطح چیست

مینیمالیسم بی شک روندی در طراحی وب سایت میباشد که روز به روز به طرافداران آن افزوده میشود. طراحی مینیمال یا مسطح به شیوه ای از طراحی سایت گفته میشود که فاقد هرگونه افراط و زرق و برق میباشد. آنچه در طراحی مینیمال باقی میماند بسیار نافذ و در عین حال دلربا خواهد بود. با این حال، مانند کلیه تکنیک های طراحی وب سایت، این شیوه نیز باید به درستی اجرا شود، در غیر این صورت میتواند بسیار بی استفاده و بی فایده باشد. در این تکنیک طراحی، شما افکت هایی مانند سایه، فونت های تجملی، رنگ های بیش از اندازه و هر افکت تجملاتی را حذف میکنید.

اما مینیمالیسم یا طراحی مسطح چگونه وارد طراحی وب سایت شد؟

بیشتر تمایلات طراحی وب سایت ریشه در طراحی چاپی دارد. مینیمالیسم نیز از این قاعده مستثنی نیست. متخصصین میگویند که الهام بخش اصلی این شیوه از طراحی، شیوه طراحی سوئیسی میباشد که در دهه های 40 و 50 مورد استفاده قرار می گرفته است. البته ریشه اصلی طراحی مینیمال در دهه 20 آغاز شد، اما 2 تا 3 دهه طول کشید تا این سبک از طراحی شهرت پیدا کند.
اما شیوع استفاده از طراحی مسطح درست زمانی شروع شد که غول های تجاری مانند Apple از این شیوه طراحی استفاده کردند.
ما هرچه تلاش کنیم تا به سمت آینده قدم برداریم، اما تاریخ همواره وارد تمایلات ما خواهد شد. طراحی مسطح که در دهه 20 آغاز شد و در دهه 50 شهرت یافت، حال نیز در طراحی دیجیتال استفاده بسیار زیاد و چشمگیری دارد. تمایل به این سبک از طراحی هر روز در حال افزایش است و پا برجا میباشد. برندهایی مانند مایکروسافت و اپل بیشترین سهم را در شهرت بخشیدن به این سبک از طراحی داشته اند.
شرکت اپل پیش تر از سبک طراحی اسکومورفیزم استفاده میکرد. این شیوه طراحی در آن زمان نیز کمی تاریخ گذشته به حساب می آمد. هنگامی که اپل در سال 2013 نسخه جدید iOS خود را منتشر کرد، کاملاً مشخص بود که به سمت مینیمالیسم پیش رفته است.

در کنار روند طراحی واکنش گرا، بهترین تکنیک برای طراحی وب سایت همین سبک مینیمال میباشد. تطابقی که میان این دو سبک وجود دارد، موجب شده است تا طراحی مسطح به این اندازه مورد توجه قرار گیرد و باقی بماند.
اینکه این سبک از طراحی تا چه مدت در میان خواهد بود، امری است که نمی توان آن را پیش بینی کرد. چیزی که مسلم است، همیشه تمایلاتی در طراحی وب سایت شکل میگیرد که میتواند جایگزین طراحی مینیمال باشد و احتمالاً برگرفته از تاریخ است. تا آن زمان بهتر است اطلاعات خود را در رابطه با طراحی مینیمال (مسطح) افزایش دهیم و این سبک را در دست گیریم.

5 رویکرد مهم در طراحی مسطح

این روزها پیشروی با رویکردهای طراحی وب سایت فعالیتی است که باید به صورت روزانه مورد بررسی قرار گیرد. در طی سال های گذشته روند طراحی از شکل های سه بعدی به سمت طراحی مسطح پیش رفته است. در کنار آن محتوای سایت نیز دیگر برای صفحه نمایش کامپیوترهای رو میزی بزرگ تهیه نمی شوند، بلکه برای دستگاه هایی ارائه میشوند که صفحه نمایش آن ها بسیار کوچک تر است. در رویکرد طراحی مسطح، چندین زیر رویکرد وجود دارد که مفهوم کلی طراحی مسطح را شکل میدهند. اما این زیر رویکردها چه هستند:کاهش آشفتگی

در همین حال که صفحه نمایش کوچکتر میشود، بسیار مهم است که اطلاعات به صورت کمتر و ساده تر ارائه شوند. این روند میتواند بسیار به ما کمک کند تا اطلاعات غیر ضروری را از وب سایت های خود حذف کنیم و به جای آن مطالب مهم و قابل استفاده را ارائه دهیم. بنابراین کاهش آشفتگی ها یک روند بسیار مهم و قوی است که در طراحی مسطح کاربرد دارد.سادگی چشم نواز

کلیه گزینه ها، دکمه های و طرح های پیچیده را فراموش کنید. کاربران به ابزارهایی نیاز دارند که بسیار ساده هستند و در عین حال کاربرد زیادی دارند. این روزها افراد زمان زیادی را صرف یادگیری نمی کنند و تمایل دارند که از شیوه های ساده برای انجام امور خود استفاده نمایند. بنابراین در طراحی مسطح باید از سادگی بهره برد که در عین حال چشم نواز میباشد و کاربر به راحتی بتواند از آن استفاده کند.گوشی های هوشمند تر، کاربران هوشمند تر

ورود گوشی های هوشمند به این مفهوم است که حتی کودک 10 ماهه نیز میداند چگونه از صفحه های لمسی استفاده کند. طراحی وب سایت ها و برنامه های موبایل نیز در روند مسطح باید طوری باشند که فرد در مواجهه با آن به راحتی بتواند نحوه کار با آن را فراگیرد. این رویکرد باعث میشود که طراحی مسطح جهتی جدید به خود بگیرد و بسیاری از اطلاعات اضافی را در رابطه با نحوه استفاده از ابزار حذف کند.طراحی واکنش گرا

این زیر رویکرد یک امر جدید نیست اما مسلماً در سطوح بالاتری مورد استفاده قرار گرفته است. طراحی مسطح از این جهت مناسب است چرا که موجب میشود تا طراحی ما بسیار واکنش گراتر شود. این شیوه طراحی نیازمند زمان کمتری برای لود شدن در دستگاه های کوچک میباشد و مصرف باتری موبایل و تبلت ها را کم میکند.همگامی با تکنولوژی

طراحی مسطح به صورت مداوم در حال تغییر است تا بتواند با روند توسعه تکنولوژی پیش رفته و یا از آن جلو بیفتد. موبایل ها و تبلت ها دائماً در حال ارتقا میباشند و جزئیات بیشتری را نشان میدهند. اما این بدان مفهوم نیست که طراحی های ما باید آشفته تر شوند، بلکه به این مفهوم است که طراحی ها در یک چهارچوب مشخص فضای بیشتری برای طرح های مینیمال خواهند داشت. با توجه به اینکه صفحه های نمایش دقیق تر میشوند وجزئیات را واضح تر نشان میدهند، طراحی های تایپوگرافی میتوانند کاربرد بیشتر و بهتری داشته باشند.

رنگ ها در طراحی مسطح

یکی از بخش های بسیار مهم و اساسی در این شیوه طراحی استفاده از رنگ ها میباشد.
این سبک طراحی از جلوه های بصری ویژه مانند سایه و بعد استفاده نمی کند، بنابراین روش طراحی آن ساده است و به همین منظور بسیار وابسته به رنگ هاست. با این حال این طراحی در عین سادگی پیچیدگی ها مخصوص به خود را دارد. ممکن است ظاهر این روش بسیار آسان و ساده به نظر آید، اما از آنجا که این طراحی به شدت بر کاربر دوستی یا user friendly بودن یک سایت تمرکز دارد، باید دقت بسیار زیادی نیز در رابطه با آن به عمل آورد.

معرفی پالت رنگ

در طراحی مسطح هنگامی که صحبت از رنگ به میان می آید، رنگ های گوناگون و منتوع در نظر است. اما اغلب طراحان تمایل دارند از رنگ های قوی و روشن استفاده نمایند. هنگامی که در طراحی مسطح مبحث استفاده از رنگ بیان میشود، دیگر محدودیتی برای آن در نظر گرفته نمی شود و طراح تمایل ندارد تا از رنگ های همسان و ست استفاده کند. بلکه این طراحی مانند رنگین کمان به نظر می آید و رنگ های قوی را در یک جا به نمایش میگذارد.
اما در عین حال برخی از طراحان وجود دارند که در طراحی مسطح نیز رنگ های همسانی را به کار میبرند.
در شیوه طراحی مسطح بسیار اهمیت دارد که رنگ های شما شفاف باشند و ظاهری زنده به طراحی شما ببخشند. با مرور و بررسی برخی از طراحی های مسطح میتوانید مشاهده نمایید که رنگ ها به چه صورت و در چه طیفی مورد استفاده قرار میگیرند. یکی از مسائلی که در طراحی مسطح میتواند بسیار به شما کمک کند، استفاده از روانشناسی رنگ ها میباشد. در صورتی که شما بدانید هر رنگ چه مفهومی دارد، راحتتر میتوانید برای دکمه ها و آیکون های به خصوص، رنگ مناسب آن را پیدا نمایید.
 

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.