مقالات آموزشی

بررسی ۷ کاربرد گوگل ترندز (Google Trends) و توضیحاتی در این خصوص

مفید بود؟

گوگل ترندز (Google Trends) یکی از بهترین ابزارها برای بررسی‌های سئو است. در این مقاله با هفت تکنیک ارائه شده می‌توانید از قابلیت‌های پنهان این ابزار که در هیچ ابزار دیگری وجود ندارند، استفاده کنید. این نکات در انتخاب کلمات کلیدی در بازاریابی محتوا و نحوه تبلیغ وب‌سایت‌های برتر به شما کمک می‌کنند.

 

7 کاربرد گوگل ترندز (Google Trends)

گوگل ترندز (Google Trends)و استراتژی سئو

1. تشخیص ترافیک کلمات کلیدی راحت‌تر است

گوگل ترندز (Google Trends)یک ابزار اصلی گوگل است که به صورت تصویری به مقایسه سطح ترافیک می‌پردازد. این ابزار به طور دقیق میزان ترافیک را به شما نشان نمی‏دهد؛ اما میزان آن را به طور نسبی تعیین می‏کند. اگر میزان ترافیک یک کلمه کلیدی اصلی و مرتبط را بدانید، می‌توانید استراتژی سئو را بهتر اجرا کنید؛ اما چگونه می‌توان اطلاعات میزان ترافیک را به طور دقیق به دست آورد؟

اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتر و دقیق‌تری از میزان ترافیک یک کلمه کلیدی داشته باشید، آن کلمه کلیدی را با کلمه کلیدی که قبلاً محتوای شما با آن رتبه بندی شده است، مقایسه کنید تا  به سطح ترافیک کلمه کلیدی موردنظر دست یابید. اگرچه گوگل ترندز (Google Trends) میزان دقیق را به شما نشان نمی‌دهد، اما وقتی که میزان ترافیک یک کلمه کلیدی را بدانید، سطح ترافیک کلمه کلیدی دیگر را بهتر درک می‌کنید.

در ادامه پیشنهاد میکنیم مقاله تعیین دفعات انتشار محتوا در برنامه بازاریابی محتوا را مطالعه نمایید

2. می‏توانید برای آینده  بازاریابی محتوا برنامه‏ ریزی کنید

دو روش برای مشاهده اطلاعات در مورد کلمه کلیدی موردنظر وجود دارد: 1) مشاهده در یک دوره زمانی بلندمدت، 2) مشاهده در یک دوره زمانی کوتاه مدت اما به طور وسیع.

• ترندها در نمای بلندمدت

با تنظیمات گوگل ترندز (Google Trends) می‌توانید روند ترافیک پنج سال اخیر را مشاهده کنید. این ویژگی برای مشاهده ترندهای مخاطبان مهم است.

1) تردهای صعودی بلندمدت

اگر ترندی در حال افزایش است یعنی باید بر روی ایجاد محتوای ترند متمرکز شوید.

2) ترندهای نزولی بلندمدت

اگر خط ترند نزولی است، ممکن است نشانه ای باشد که میزان استفاده مخاطبان در حوزه موردنظر در حال تغییر است. به عنوان مثال به بررسی پنج ساله ترند برای WordPress به عنوان یک اصطلاح کلی جستجو، WordPress به عنوان نرم افزار و به عنوان وب‌سایت نگاه کنید:

WordPress

یک روند نزولی مشخصی در تمام حوزه‏ها دارد. روند نزولی در مورد عباراتی مانند تم‌های ورد پرس، WordPress plugin وhost  WordPress در حال گسترش است.

 

نمای بلندمدت به شما کمک می‌کند تا درباره روش‌هایی که در آینده می‏خواهید اجرا کنید، تصمیم گیری کنید. نمای بلندمدت به شما کمک می‌کند تا درک کنید که چه زمانی بر روی کدام نوع محتوا تمرکز کنید. اگر محصولی روندی نزولی دارد، احتمالاً باید محتوای خود را در مورد موضوع یا محصول دیگری ایجاد کنید یا حتی نحوه ارائه محتوا را کاملاً تغییر دهید.

3. با مشاهده ترندها در نمای کوتاه مدت می‏توانید برای انتشار محتوا زمان‌بندی کنید

مشاهده ترندهای کلمات کلیدی در نمای کوتاه مدت ، مانند نمای 90 روزه و یا حتی 30 روزه، می‌تواند به شما کمک کند تا اطلاعات ارزشمندی را در مورد افزایش فعالیت بازاریابی محتوای خود کسب کنید. به عنوان مثال، دو مورد از مهم‌ترین ترندهای اصلی اصطلاحات “نحوه ” و “نزدیک من ” هستند.  وقتی که نمای 90 روزه در مورد کلمه کلیدی موردنظر نزولی است، می‌توانید ببینید در چه روزهایی از هفته این کلمات دارای بیشترین محبوبیت هستند.

این ابزار به شما کمک می‏کند که برنامه انتشار محتوای شما بر مبنای حدس و گمان نباشد. جستجوهای مربوط به عبارت “نحوه ” روزهای یکشنبه و دوشنبه صعودی هستند. جستجوهای مربوط به عبارات ” نزدیک من ” در روزهای جمعه و شنبه رو به افزایش است. اگر یک سایت فروش محصول یا پادکست و یا سایت سرگرمی دارید که محتواهایی در مورد نحوه انجام کارها منتشر می‌کنید، بهتر است این محتواها را در روزهای یکشنبه، دوشنبه یا چهارشنبه منتشر کنید و یا بهترین روش، ارسال ایمیل به مشترکین شما است.

اگر کسب و کار شما یک رستوران است، می‌توانید تشخیص دهید که انتشار محتوای خاص در مورد غذای ویژه، قیمت ویژه یا سایر موارد مرتبط تا پنجشنبه اهمیت زیادی دارد؛ زیرا جمعه و شنبه مطلب شما آماده جذب ترافیک است.

4. می‏‏توانید کلمات کلیدی بر اساس دسته بندی مشاهده می‌کنید

WordPress این امکان را دارد که کلمات کلیدی را دسته بندی کند تا داده های دقیق و صحیحی را در اختیار شما قرار دهد.

 

5. می‏توانید کلمه کلیدی را بر اساس منطقه جغرافیایی مشاهده کنید

گوگل ترندز (Google Trends) می‌تواند اطلاعات کلمه کلیدی شما را بر اساس موقعیت جغرافیایی نشان دهد. این اطلاعات به شما در تعیین مناطق مناسب برای انتشار محتوا یا انتشار محتوا برای یک منطقه خاص کمک می‏کند.

این اطلاعات در مورد جذابیت کلمات کلیدی در یک منطقه جغرافیای برای ساخت لینک، ایجاد محتوا، تبلیغ محتوا و پرداخت به ازای هر کلیک بسیار مفید هستند.

به عنوان مثال، اگر موضوعی در یک منطقه خاص جذابیت بیشتری داشته باشد، تبلیغات محتوای خود را فقط در نشریات، گروه ها و انجمن‏هایی که در آن منطقه به موضوع شما هم مرتبط هستند، انجام دهید.

6. اطلاعات مربوط به حوزه های جغرافیایی ممکن است رتبه بندی شما را افزایش دهند

شما می‌توانید از اطلاعات مربوط به حوزه های جغرافیایی برای افزایش انتشار محتوای برای افراد مناسب استفاده کنید. گوگل صفحات وب‌سایت‌ها را بر اساس بیشترین تناسب آن‌ها با افراد رتبه بندی می‌کند، بنابراین در نظر گرفتن تفاوت‌های جغرافیایی در محتوا موجب بالا رفتن رتبه بندی وب‌سایت شما می‌شود. این رتبه بندی زمانی بهتر خواهد شد که افراد بر اساس منطقه جغرافیایی محتوای مناسب را در وب‌سایت شما پیدا می‌کنند و سپس محتوای شما در رسانه های اجتماعی، وبلاگ‌ها و پادکست‌ها تبلیغ می‏کنند.

7. سؤالات صعودی را نمایش می‌دهد

توانایی مشاهده عبارات کلیدی صعودی، احتمالاً مهم‌ترین ویژگی گوگل ترندز (Google Trends) است. شما فقط باید یک عبارت کلیدی را تایپ کنید و این بخش بیست و پنج سؤال مرتبط صعودی را به شما نشان می‌دهد. این اطلاعات به شما کمک می‌کنند تا نحوه تغییر جستجوهای مصرف کنندگان را بهتر درک کنید. علاوه بر این می‌توانید هنگام وجود فرصت‌های جدید عکس العمل مناسب داشته باشید.

 

گوگل ترندز (Google Trends) یک ابزار ارزشمند و مفید است. با کمی خلاقیت می‌توانید از این ابزار برای کسب اطلاعات مهم بازاریابی محتوا و نکات مهم در مورد جستجوی کاربران دست یابید. بهتر است کمی وقت برای کار با گوگل ترندز (Google Trends) صرف کنید. قطعاً با بررسی اطلاعات این ابزار فوق العاده گوگل، مسیرهای جدیدی را در مورد نحوه ایجاد و تبلیغ محتوای در فضای آنلاین خواهید یافت. گوگل ترند را ببینید و آن را بررسی کنید.

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.