مقالات آموزشی

توضیحات ساده ای درباره ایجاد صفحه بیوگرافی در ویکی پدیا

مفید بود؟

در مقالات قبل درباره ی تولید محتوا و درج مقاله در ویکی پدیا (Wikipedia)نکاتی را شرح دادیم. در این مقاله در رابطه با ایجاد صفحه ویکی پدیا نکات مهمی را مطرح خواهیم کرد. در حالی که هر کسی می تواند ویکی پدیا را ویرایش کند، اما ایجاد صفحه بیوگرافی (Wikipedia:Autobiography) در ویکی پدیا به آسانی ویرایش ویکی پدیا به نظر نمی رسید.

قوانین زیادی وجود دارد که باید به آن ها عمل کنید، در غیر این صورت صفحه بیوگرافی را که ایجاد کرده اید حذف شده و حتی ممکن است قفل شود. در صورت قفل شدن، در آینده نیز ایجاد صفحه بیوگرافی در ویکی پدیا نمی تواند امکان پذیر شود.چگونه می توان از بروز چنین اتفاقی جلوگیری کرد و بیوگرافی خود را با موفقیت در ویکی پدیا بارگذاری کرد؟ پاسخ ساده این است که شما باید قوانین را بدانید و به آن ها عمل کنید.

در این راستا می توانید برای ایجاد صفحه بیوگرافی در ویکی پدیا وقت بگذارید و صفحات بی شماری از راهنماهای ویکی پدیا را بخوانید و یا خیلی راحت تر، این راهنما و مقاله را که خلاصه همه چیزهایی است که شما باید در مورد ایجاد صفحه بیوگرافی در ویکی پدیا بدانید را مرور کنید.

دستورالعمل های ایجاد صفحه بیوگرافی در ویکی پدیا

دستورالعمل های مربوط به افراد در ویکی پدیا سختگیرانه است (همانطور که باید باشد). وقتی نوبت به ایجاد صفحه بیوگرافی در ویکی پدیا می رسد، ویکی پدیا دستورالعمل های سختگیرانه ای که بسیار سختگیرانه تر از سایر دستورالعمل های ویکی پدیا است را دارد. زیرا در صورت گزارش اطلاعات نادرست، می تواند به شهرت شخصی فرد لطمه وارد کند.

“موارد منفی در مورد زندگی افراد ممکن است خط مشی های رازداری را نقض کند یا به اعتبار شخص آسیب برساند. بنابراین، قوانین سختگیرانه ای برای اداره چنین اطلاعاتی وضع شده است. ” – ویکی پدیا

ویکی پدیا سه سیاست اصلی دارد که در بیوگرافی افراد اعمال می شود:

  1. لحن مقالات باید خنثی و بی طرف نوشته شود.
  2. اطلاعات موجود در بیوگرافی باید قابل تایید باشد.
  3. نمی تواند شامل تحقیقات اصلی باشد.
  • لحن مقالات باید خنثی و بی طرف نوشته شود:

برای ایجاد صفحه بیوگرافی در ویکی پدیا، نوشتن از دیدگاه بی طرف می تواند دشوار باشد. بسیاری از افراد برای تبلیغ یا نقد موضوعی به ویکی پدیا می آیند. تبلیغات در ویکی پدیا قابل قبول نیست و بی احترامی نیز می تواند عامل دعوای قضایی در مورد شخص نویسنده ی محتوا باشد.

  • اطلاعات موجود در بیوگرافی باید قابل تایید باشد:

به همین ترتیب، در ویکی پدیا ویراستاران باید بدون تعصب و با روشی منصفانه اطلاعاتی در مورد افراد را ارائه دهند. تمام اطلاعات موجود در بیوگرافی نیز باید قابل تایید و قابل استناد باشند.

  • اطلاعاتی که منبع ندارند احتمالا حذف می شوند:

 منابع مورد استفاده برای زندگی نامه نیز بر اساس استاندارد های بالایی تنظیم شده اند. وبلاگ ها و وبسایت ها به طور کلی قابل اعتماد نیستند و بنابراین ویکی پدیا تمایلی به درج اطلاعات از آن منابع را ندارد. و مواردی که توسط افراد برای بد نام کردن شخصی انتشار داده می شوند. این اتفاق زمانی می افتد که دو یا چند منبع برای ایجاد چیزی که ممکن است واقعا اتفاق نیفتاده باشد یا وجود نداشته باشد، کنار هم قرار بگیرند.

این دستورالعمل ها و سیاست های ویکی پدیا به یک دلیل وجود دارند. هرکسی می تواند ویکی پدیا را ویرایش کند و بنابراین برای افراد می تواند آسان باشد تا مطالب اشتباهی را منتشر کنند و باعث تحقیر دیگران شوند. بدین ترتیب، در اوایل ویراستاران ویکی پدیا ایجاد این قوانین برای محافظت از اعتبار افراد را ضروری می دانستند.

با این حساب، ویکی پدیا همچنین سکویی برای پنهان کردن خطاهای افراد نیست. اگر کسی کار منفی انجام داده باشد که در چندین منبع معتبر گزارش شده باشد، می تواند در صفحه ویکی پدیا قرار گیرد. هیچ سیاست یا راهنمایی وجود ندارد که صفحات بیوگرافی را از اطلاعات منفی که دارای منبع خوبی هستند پاک نگه دارد، مادامی که به صورت خنثی نوشته شده باشد.

دستورالعمل ایجاد صفحه بیوگرافی در ویکی پدیا برای حرفه های مختلف

ویکی پدیا می تواند گیج کننده باشد. سیاست ها و رهنمودهای بسیار زیادی وجود دارد که به راحتی می توان اطلاعات و محتوایی را باور کرد در حالی که در واقعیت وجود ندارند.

برخی از دستورالعمل های مهم در ویکی پدیا به شرح زیر است:

دستورالعمل های عمومی قابل توجه (General notability guideline) در ویکی پدیا به راهنماهای اساسی مربوط می شود که می تواند برای هر موضوعی در ویکی پدیا از جمله بیوگرافی ها اعمال شود. این دستورالعمل ها در ویکی پدیا می گویند که موضوعی برای درج در ویکی پدیا قابل توجه است و دارای پوشش قابل توجهی در منابع معتبر است. علاوه بر دستورالعمل های موجود، دستورالعمل های خاصی نیز وجود دارد که می تواند در ایجاد صفحه بیوگرافی در ویکی پدیا موثر باشد.

این دستورالعمل ها به تفکیک حرفه طبقه بندی می شوند.به طور کلی شخصی که جایزه یا افتخار شناخته شده و قابل توجهی را دریافت کرده یا چندین بار برای چنین جایزه ای نامزد شده باشد، قابل توجه محسوب می شود. علاوه بر این، شخصی که سهم گسترده ای را در بخشی از سوابق تاریخی ماندگار در زمینه خود را داشته باشد و شخصی که نامش در فرهنگ نامه بیوگرافی ملی یا نشریه مشابهی وارد شده باشد، احتمالا قابل توجه است.

به خاطر داشته باشید که علاوه بر این موارد، باز هم باید پوشش قابل توجهی در منابع معتبر مستقل داشته باشد و صرفا در نظر گرفتن معیارهای بالا کافی نیست. در واقع باید منابعی وجود داشته باشد که آن را تایید کنند. در ایجاد صفحه بیوگرافی در ویکی پدیا برای یک نوازنده یا گروه، باید بدانید که به طور کلی دوازده معیار وجود دارد که می تواند برای نشان دادن معروف بودن استفاده شود. شما فقط باید یکی از دوازده مورد را نشان دهید، اما بخاطر داشته باشید که باید پوشش قابل توجهی را که مستند آن است نیز داشته باشید.

در اینجا برخی از این معیارها وجود دارند:

• باید حداقل دارای دو یا چند آلبوم باشد که تحت یک برچسب اصلی (یا یک برچسب مستقل قابل توجه) منتشر شده باشد.

• در یک مسابقه بزرگ موسیقی مقام اول یا دوم یا سوم را کسب کرده باشند.

• برنده یا نامزد دریافت جایزه گرمی، جونو یا جایزه قابل توجه دیگر شده باشند.

برای ایجاد صفحه بیوگرافی در ویکی پدیا مربوط به متخصصان دانشگاهی، چند مورد وجود دارد که کسی را برای ویکی پدیا واجد شرایط می کند:

  • آن ها یک جایزه معتبر مانند مدال فیلدز، جایزه پولیتزر و غیره دریافت کرده باشند.
  • کارهای آن ها تاثیر قابل توجهی در زمینه مطالعاتی آن ها داشته باشد (مثالی که ویکی پدیا آورده این است که آن ها نویسنده چندین کتاب در مورد موضوع گفته شده باشند).
  • عنوان سردبیر یک مجله دانشگاهی را داشته باشند (ژورنال باید کاملا جا افتاده باشد).

سخن پایانی

نامزدهای سیاستمداران محلی تا ملی که برای پست فدرال کاندید می شوند، باید معیارهای خاصی را داشته باشند تا برای ایجاد صفحه بیوگرافی در ویکی پدیا واجد الشرایط باشند. کاندید شدن به تنهایی دلیل بر معروفیت نیست. در واقع، بیشتر افرادی که کاندیدا هستند، به هیچ وجه واجد شرایط ویکی پدیا نیستند.

برای ایجاد صفحه بیوگرافی در ویکی پدیا، یک سیاستمدار باید در واقع یک دفتر منتخب خاص را داشته باشد مگر اینکه بتواند تحت دستورالعمل دیگری صلاحیت خود را بدست آورد (به عنوان مثال یک نویسنده برجسته که همچنین برای شورای شهر محلی نامزد می شود، می تواند تحت معیارهای متخصصان خلاق واجد شرایط باشد).

دستورالعمل خاص می گوید که یک سیاستمدار (از جمله قضات) باید دارای مناصب بین المللی، ملی یا فرعی باشد. چهره های سیاسی محلی از مناصب عمده (به عنوان مثال، شهردار) نیز واجد شرایط هستند. در این مقاله بخشی از شرایط مربوط به ایجاد صفحه بیوگرافی در ویکی پدیا برای بعضی از مشاغل به منظور آشنایی با دستورالعمل ویکی پدیا در این رابطه بررسی شده است. توصیه می کنیم مقاله ی ” هزینه ی ساخت صفحه ویکی پدیا چگونه است؟

” را نیز مطالعه کنید.

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.