مقالات آموزشی

مفهوم تولید محتوا و علت اهمیت آن

مفید بود؟

به لطف پیشرفت تکنولوژی، همه ما هر روز صبح و درست پس از باز کردن چشم هایمان، با انبوهی از اطلاعات به شکل های مختلف مواجه می شویم. محتواها همه جا هستند. ما در وب سایت های مختلف، ویدیوهای youtube

و صفحه های مجازی با آنها مواجه هستیم. هر کجای فضای بیکران اینترنت که بروید، محتوا شکل تازه ای به خود گرفته و پیش چشمانتان ظاهر می شود. امروزه همه افراد در هر کجای دنیا می توانند محتوا تولید کنند، اما تولید محتوایی که بر روی مخاطبان اثر مثبت داشته باشد، کار هرکسی نیست. مفهوم تولید محتوا چیزی فراتر از ساخت یک وب سایت و یا ویدیو در یوتیوب است.

تولید کنندگان محتوا صرفا نویسندگان، گرافیست ها و یا متخصصان تدوین و تولید نیستند، بلکه آنها در کنار مهارت های نام برده شده، تخصص و تسلط کافی بر تولید محتوایی تاثیرگذار دارند. اما چرا محتوا می تواند به بهتر دیده شدن برند کمک کند؟ چه تفاوتی میان محتوای تخصصی و تاثیرگذار و محتوای معمولی وجود دارد؟ یک محتوای برنده، چه ویژگی هایی دارد؟ ما در این مقاله با تشریح مفهوم تولید محتوا،  به شما در یافتن پاسخ این پرسش ها کمک خواهیم کرد.

مفهوم تولید محتوا:

تولید محتوا به معنای استفاده از قدرت خلاقیت و نبوغ برای خلق محتوایی است که با معیارها و اهداف کلی یک برند یا سازمان سازگار باشد و بتواند با جلب توجه مخاطبان و اعتماد سازی، بسترهای لازم برای فروش و تعاملات مادی بیشتر را فراهم کند. شاید تولید محتوا در وهله اول، آسان به نظر برسد اما پیچ و تاب هایی که یک کارشناس تولید محتوا در فرایند خلق محتوا تجربه می کند، با واژه “آسان” فاصله زیادی دارد.

پیشنهاد میکنیم مقاله بررسی دقیق مراحل تولید محتوا را مطالعه نمایید.

شاید بتوان مفهوم تولید محتوا را در سه مرحله خلاصه کرد: پیدا کردن ایده های جدید، اجرای ایده ها در قالب محتوا و انتشار آن. این سه مرحله جنبه های کلیدی تولید محتوا را شرح می دهند و نباید موجب ساده انگاری فرایند تولید محتوا شوند. پیدا کردن ایده های جدید، انطباق ایده ها با خواسته های برندها و شرکت ها، توجه به استراتژی های بازاریابی و تبلیغی برند، در نظر گرفتن لحن و هویت برند و پیاده سازی تکنیک های سئو و همچنین رعایت استاندارد های پلتفرم های اشتراکی، جزئیاتی هستند که معمولا از نظر بسیاری از افراد پنهان باقی می مانند.

 

چرا تولید محتوا؟

با دنبال کردن مفهوم تولید محتوا، می تواند متوجه شد تنها محتوایی که کیفیت بالایی داشته باشد، می تواند توجه مخاطب را جلب کند. این امر می تواند زمینه سازی موفقیت های بیشتر برای برند شود. محتوایی که بتواند برای خواننده ارزش آفرین باشد، یعنی اطلاعاتی را به خواننده مخابره کند و یا به وی کمک کند تا پاسخ پرسش یا مشکل خاصی را بیابد، می تواند افراد بیشتری را نیز به وب سایت یا پلتفرم یک برند، هدایت کند. مخاطب نیز با محتوای ارزشمند ارتباط برقرار می کند، آن را به اشتراک  می گذارد و به ماندگاری محتوا و همچنین شهرت بیشتر برند کمک می کند.

یکی از مهم ترین کارکردهای محتوای با کیفیت، تبدیل کردن برند به یک عنصر پیشرو در صنعت مربوطه است. تولیدات یک برند بازتاب دانش، تخصص و مهارت آن برند در صنعت است. نشان دادن دانسته ها و تجربه ها به بهترین شکل ممکن و به اشتراک گذاشتن آن در قالب یک محتوا، برای مخاطبان، به شما کمک می کند تا به عنوان یک خالق و پیشرو با بینندگان خود ارتباط برقرار کنید. این امر می تواند به تعامل و سازگاری مخاطبان با برند کمک کند.

تولید محتوای با کیفیت، مزایای بسیار زیادی به همراه دارد که مهمترین آن ها عبارتند از:

• دیده شدن بهتر در فضای وب

• افزایش ترافیک وب سایت

• بهبود آگاهی از برند

• رتبه بندی بهتر در SERP

• امکان دسترسی راحت تر و سریعتر به مخاطب مورد نظر شما

• افزایش درآمد

 

مفهوم تولید محتوا و خلق آن

محتوا شکل های مختلفی دارد و در صورت انتخاب قالبی درست، می تواند مخاطب بیشتری را جذب کند. یک برند می تواند تنها بر تولید یک شکل خاص از محتوا متمرکز باشد و یا انواع مختلف محتوا را با توجه به نیاز مخاطب، پوشش دهد. آنچه که اهمیت دارد، انتخاب قالب ایده آل و همچنین توجه به ماهیت و مفهوم تولید محتوا است. پس از انتخاب قالب، ایده های اولیه باید با توجه به نیاز مخاطبان و همچنین استاندارد های برند، بهینه سازی و سپس اجرا شوند. بدیهی است که شیوه اجرای یک محتوا با توجه به نوع قالب انتخابی متغیر خواهد بود. اجرای ایده ها و تولید یک محتوا، تخصص کارشناسان تولید محتوا است. معمولا در این فرایند به سه اصل مهم و اساسی توجه می شود:

• گنجاندن اطلاعات کافی و متناسب با نیاز مخاطب و جایگاه برند.

• گنجاندن پیوند های داخلی.

• استفاده از کلمات و عبارت های کلیدی، به شکلی کاملا استاندارد و بهینه

ایده پردازی و اجرای آن در فرآیند تولید محتوا اهمیت زیادی دارند. اگر شما ایده نابی داشته باشید اما نتوانید به شکل ایده آلی آن را اجرا کنید، محتوای موفقی نخواهید داشت. به شکل مشابه، ایده های ضعیفی که به شکل عالی اجرا شوند، نمی توانند نظر مخاطبان را به خود جلب کنند. به همین دلیل است که نقش تولید کنندگان محتوا و شرکت های فعال در زمینه دیجیتال مارکتینگ، در حوزه بازاریابی های آنلاین و رشد برند، غیر قابل انکار است. این افراد با توجه به دانش، تخصص و سابقه خود، و همچنین اشراف کاملی که بر مفهوم تولید محتوا دارند، می توانند بهترین ایده ها را به شکلی کاملا اصولی و استاندارد اجرا کنند.

 

برونسپاری بازاریابی محتوایی

شرکت ها و برندها با توجه به نیازهای خود، می توانند به شکل های مختلفی با کارشناسان تولید محتوا همکاری کنند. در حالی که بسیاری از شرکت های بزرگ منحصرا یک بخش تولید محتوا را در داخل سازمان خود در نظر گرفته اند، شاید امکان تامین هزینه های مرتبط با این بخش برای برند های نوپا، کسب و کارهای محلی و استارتاپ ها وجود نداشته باشد. برون سپاری فرایند تولید محتوا به افراد و شرکت های با تجربه در این امر، راهکار اقتصادی و موثری است که شرکت های کوچک تر می توانند از آن بهره مند شوند.

رایا مارکتینگ، همراه شما در خلق محتوا

رایا مارکتینگ با به کارگیری هزاران نیروی مجرب در زمینه تولید شکل های مختلف محتوا، سئو و ویراستاری، به بسیاری از شرکت های بزرگ و کوچک ایرانی در داخل و خارج از کشور خدمت رسانی می کند. این مجموعه در زمینه تولید شکل های مختلف محتوا، از جمله بلاگ ها، رپورتاژها، محتواهای طولانی تر (بالای 5000 کلمه)، اینفوگرافیک ها، بنرهای متحرک و ثابت، فیلم های تبلیغی و موارد مشابه دیگر فعال است. همچنین آموزش نیروی کار در زمینه سئو، ویراستاری و تولید محتوا و ارائه مشاوره بازاریابی به برند های بزرگ و کوچک، از جمله سایر خدماتی هستند که شرکت رایا مارکتینگ ارائه می دهد.

کارشناسان تولید محتوا در رایا، با اشراف به مفهوم تولید محتوا، در موضوعات و زمینه های مختلفی می توانند محتوای تخصصی و یا عام ارائه دهند. این فرایند با توجه به المان ها و استاندارد های برند و ضمن حفظ هویت برند در محتوا، اجرا می شود. این در حالی است که برند برای خدمات محتوایی ارائه شده، هزینه ای معقول را پرداخت خواهد کرد. بدین ترتیب، با همکاری رایا مارکتینگ، شما می توانید با صرف هزینه به مراتب کمتر، از تمام مزایای یک تیم تخصصی تولید محتوا و دیجیتال مارکتینگ بهره مند شوید!

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.