مقالات آموزشی

اهمیت تحلیل و بررسی سایت ها و اپلیکیشن ها و مزایای استفاده از گوگل انالیتیس

مفید بود؟

زمان نمایش دیتا در گوگل انالیتیس از زمان ثبت نام چقدر است؟ شاید این یکی از اصلی ترین سوالات مدیران و برنامه نویسان سایت ها باشد. در این مقاله  قصد داریم در مورد google analytics  مطالبی را ارائه دهیم.  اگر که شاخص ها و فاکتورهای مهم یک سایت اینترنتی مورد اندازه گیری و کنترل واقع نشوند، قطعاً  آن سایت بهبود نخواهد یافت. به همین دلیل گوگل با استفاده از یک ابزار تحلیلگر، به کاربران خود این امکان را داده تا بتوانند وب سایت خود را با داده ها و گزارش های مختلف مورد بررسی قرار دهند. این ابزار تحلیلی و کاربردی گوگل آنالیتیکس است.

 

این ابزار در واقع برای هر وبسایت یا حتی اپلیکیشنی امکان استفاده دارد و بهره مندی از آن رایگان است. ما در این مقاله قصد داریم به تحلیل و بررسی  ابزار گوگل آنالیتیکس بپردازیم و روشهای تحلیلی آن را مورد بررسی قرار دهیم.

با مطالعه مقاله استراتژی سئو قوی چگونه بر بهبود کیفیت یک سایت تاثیر گذار است؟میتوانید به اطلاعات مفیدی دست پیدا کنید

اهمیت تحلیل و بررسی سایت ها و اپلیکیشن ها

تحلیل و آنالیز سایت از لحاظ محتوا، میزان بازدید، ساختار و فایل ها و … از مهمترین کارهایی است که خود گوگل آن را به راحتی در اختیار شما قرار می دهد. شما می‌توانید در زمینه نرخ تبدیل، رفتار کاربران در سایت و همچنین ترافیک ورودی اطلاعات بسیار خوبی را از گوگل انالیتیس بگیرید.

دانستن اطلاعات مهمی مانند نوع دستگاه هایی که به سایت شما متصل می ‌شوند، زمان ماندن کاربران در صفحات سایت، نرخ ‌تبدیل، رفتار کاربران و حتی نحوه ورود کاربران، باعث می شود که استراتژی های بازاریابی خود را تقویت کرده یا بهبود ببخشید. اگر وضعیت سایت شما توسط گوگل انالیتیس خوب باشد، نشان دهنده این است که شما در مسیر درستی پیش می‌روید. اگر در آمار و تحلیلی های  گوگل آنالیتیکس نتایج خوبی برای سایت شما نداشته باشد، این نشان می ‌دهد که شما باید تغییراتی در نوع استراتژی بازاریابی در سایت خود اعمال کنید. ابزارهای مختلف گوگل مانند گوگل ادز و خود یوتیوب ابزارهای مکمل گوگل انالیتیس هستند.
 

آیا صرف راه اندازی یک سایت عاملی برای فروش بیشتر خواهد بود؟

مسلما راه اندازی یک سایت می تواند ابزار بسیار مناسبی برای هدایت مخاطبان برای خرید از محصولات و خدمات سایت شما باشد. راه اندازی یک سایت شرط لازم است، اما کافی نیست. شما بعد از اینکه این سایت را راه اندازی کردید،  باید تمام تکنیک های موفقیت در آن را اعمال کنید. مسلما شما پس از مدتی سوالاتی در مورد بازدید کنندگان سایت از خود می پرسید که تعداد بازدیدکنندگان سایت من در روز چقدر است؟ چه افرادی با چه دستگاه هایی به سایت من متصل می شوند؟ آیا بیشتر از موبایل استفاده می‌کنند یا کامپیوتر؟ آیا محتوای صفحات وب سایت به اندازه کافی کاربرپسند هستند؟ چه مطالبی بیشتر مورد توجه بازدید کنندگان قرار می‌گیرد؟ بازدیدکنندگان از چه شهرها و کشورهایی وارد سایت من می شوند؟

جالب است بدانید تمام این سوالات را گوگل انالیتیس با استفاده از نمودار و کاملاً دقیق به شما ارائه می دهد. یعنی آمار مربوط به وب سایت شما به طور کامل توسط گوگل آنالیتیکس در اختیارتان قرار می گیرد. به همین دلیل لازم است بدون فوت وقت همین الان گوگل انالیتیس را بر روی وب سایت خود نصب کنید.

مزایای استفاده از گوگل انالیتیس

فقط بدانید که بعضی از اصطلاحات در گوگل انالیتیس بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند که لازم است  معنای این کلمات و واژگان را ابتدا بدانید و در مورد آن ها اطلاعات کافی داشته باشید. به عبارت دیگر آموزش کوتاهی در مورد استفاده از این ابزار ببینید.
وقتی که در حال استفاده از ابزار گوگل آنالیتیکس هستید می توانید بر اساس دوره زمانی که خودتان تنظیم می کنید ( مثلاً روزانه، ماهانه، سالانه و …)، اطلاعات مربوط به بازدیدکنندگان را ببینید. خوبی ( مثلاً روزانه، ماهانه، سالانه و …). این است که آمارهای جامع و کاملی  را به شما می دهد. شما اطلاعات لحظه ای در مورد سایت خود می ‌توانید در گوگل انالیتیس مشاهده کنید.

مثلاً شما می توانید اطلاعات کافی در مورد کاربران را داشته باشید. همچنین جمعیت ‌شناسی  آنها را به خوبی مورد بررسی قرار دهید. یعنی بدانید که کاربران شما در چه حدود سنی هستند. همچنین زمینه ‌های مورد علاقه کاربران شما نیز لیست می ‌شود. اطلاعات جغرافیایی آنها نیز توسط گوگل انالیتیس به شما نشان داده می شود. حتی رفتارهای کاربران مورد بررسی قرار می‌گیرد. یعنی این که برای مطالعه یک مقاله به طور متوسط چند دقیقه یا ثانیه وقت می گذارند!

همچنین تکنولوژی هایی که آنها برای استفاده از سایت شما استفاده کرده اند و همچنین نحوه جذب آنها  ( مثلا از طریق لینک خارجی )کاملاً دقیق  در  گوگل انالیتیس وجود دارد. جالب است بدانید که گوگل سرچ کنسول یکی از زیرمجموعه‌ های گوگل آنالیتیکس است که باعث می‌شود شما اطلاعات بیشتری از سایت خود  داشته باشید.

 

زمان نمایش دیتا در گوگل انالیتیس از زمان ثبت نام چقدر است؟

اما سوال اصلی که خیلی از کاربران می پرسند این است که زمان نمایش دیتا در گوگل انالیتیس از زمان ثبت نام چقدر است؟ هر زمانی که گوگل اطلاعات سایت شما را ایندکس کند، از همان موقع آغاز آنالیز و تحلیل برای گوگل آنالیتیکس آغاز می‌شود. در گذشته گوگل معمولاً سه الی چهار روز پس از قرار دادن اطلاعات در سایت آنها را ایندکس می ‌کرد. اما امروز زمان آن بسیار کاهش یافته و حتی در عرض چند ساعت، لینک شدن اطلاعات در گوگل آنالیتیکس اتفاق می ‌افتد.

برخی  از تحلیلگران اعتقاد دارند زمانی گوگل به آنالیز یک محتوا می‌پردازد که اولین  کاربر از آن بازدید کند.  یعنی اگر شما مطلبی را در سایت خود قرار دهید تا زمانی که بازدید کننده  ای نداشته باشد تحلیل ‌های گوگل انالیتیس آغاز نخواهد شد. البته به نظر می رسد در الگوریتم های جدید گوگل اینگونه نیست. گوگل احتمالاً از همان زمانی که ایندکس شدن یک محتوا ثبت می شود، بررسی‌ها و تحلیل های خود را روی  آغاز می کند.به همین خاطر گزارش های گوگل کاملاً کاربردی  و مفید هستند.

در کل می‌توان گفت که گوگل انالیتیس یک ابزار کامل است. البته گوگل آنالیتیکس هم نسخه رایگان و هم نسخه پولی دارد. عمدتاً همین نسخه رایگان گوگل آنالیتیکس  اطلاعات کافی و مناسبی  برای اکثر وبسایت ها  ارائه می کند.

 

چند سوال متداول در مورد گوگل انالیتیس

یکی از سوالاتی که در زمینه تحلیل گوگل آنالیتیکس  معمولا پرسیده می شود این است که آیا با دامنه  ir. هم می توان از گوگل آنالیتیکس استفاده کرد؟ بله، شما به راحتی می توانید با استفاده از دامنه  ir. از گوگل آنالیتیکس استفاده کنید. گوگل آنالیتیکس برای اکانت های ایرانی هیچ مشکلی ندارد. فقط شاید لازم باشد از نرم افزارهای تغییر آی پی استفاده کنید.
در ضمن گوگل انالیتیس و گوگل تگ منیجر با هم تفاوت دارند. گوگل تگ منیجر  عمدتاً برای تگ های سایت مورد استفاده قرار می‌ گیرد و بیشتر به در برنامه نویسان سایت ها می خورد.

سوال دیگری نیز که عدتا پرسیده می شود این است که  آیا گوگل انالیتیس با بهبود سئو ارتباط دارد؟ یقینا اگر شما بتوانید با استفاده از تحلیل های گوگل آنالیتیکس برای بهبود محتوای سایت خود اقدام کنید، سایت شما رشد خواهد کرد . اما صرف داشتن گوگل آنالیتیکس هیچ ارتباطی با سئو  ندارد. به عبارت دیگر  گوگل آنالیتیکس  آمارهای  سایت شما را ارائه می کند. این که متناسب با این آمارها بتوانید سئوی سایت خود را بهتر کنید یا نه، در اختیار خودتان است. گوگل آنالیتیکس صرفا یک ابزار آماری و تحلیل است  و ربطی به سئوی ندارد.

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.