مفید بود؟

اگر در حوزه سئو یا تولید محتوا فعالیت دارید، قطعاً می¬دانید که انتخاب کلمه کلیدی درست اهمیت بسیار زیادی دارد. در نتیجه باید در مورد سئو و انتخاب کلمات کلیدی اطلاعات کافی داشته باشید تا بتوانید متنی را بنویسید که در موتور جستجوی گوگل رتبه خوبی بگیرد.

مهم‌تر از همه اینکه بعد از جستجوی متن، کاربر و مخاطب را به هدف اصلی¬اش برساند. پس اگر جز آن دسته از افرادی هستید که به دنبال راهکارهایی برای انتخاب کلمه کلیدی مناسب در سئو می‌گردید، این مطلب را تا انتها دنبال کنید.

 

اهمیت سئو و انتخاب کلمات کلیدی چیست؟ 

قطعاً زمانی که اهمیت یک کاری را بدانید، بیشتر ترغیب می شوید که آن را درست انجام دهید. کلمات کلیدی نیز جز پراهمیت‌ترین مواردی هستند که در سئو باید آنها را رعایت کنید. زمانی که کلمه کلیدی درست انتخاب کرده باشید، مخاطب می‌تواند با توجه به هدفی که دارد و جستجویی که انجام می‌دهد، به محتوای مد نظرش برسد و وارد سایتتان شود.

پس احتمال اینکه مطالب دیگر سایتتان را دنبال کند، بیشتر خواهد بود و همین باعث ایجاد فضای رقابتی بین شما و دیگر سایت ها خواهد بود، به شرط این که از کلمات کلیدی صحیح و به روز استفاده کنید. مهم‌تر این که باید اصول و راهکارهای سئو و انتخاب کلمات کلیدی را بدانید.

 

راهکارهایی برای انتخاب کلمه کلیدی مناسب در سئو

حال برای اینکه بتوانید کلمه کلیدی را دقیق¬تر و صحیح تر انتخاب کنید، از راهکارهای زیر کمک بگیرید:

1. آنالیز هدف جستجو

هدف از جستجو را بشناسید تا بتوانید راحت تر کلمات کلیدی مناسب را بر اساس نیاز مخاطب انتخاب کنید. در واقع برای آنالیز و تجزیه تحلیل هدف مخاطب در جستجویی که انجام می دهد، با سه دسته بندی مواجه هستید:

  • هدف اطلاعاتی: جستجو کردن در مورد یک موضوع خاص برای کسب اطلاعات
  •  هدف تجاری: تمایل مخاطب برای انجام فرایند خرید
  • جهت یابی: درخواست مخاطب برای پیدا کردن یک وب‌سایت دیگر
  • 7 Tips on Choosing the Right Keywords for SEO

 بهترین نتیجه  در سئو

حال برای اینکه بهترین نتیجه را در سئو و انتخاب کلمات کلیدی بگیرید، باید خودتان را جای مخاطب و مشتری بگذارید. به نظر شما مخاطب آب گرمکن‌های ارزان قیمت را جستجو می¬کند یا تعمیر آب گرمکن‌های کار کرده؟ بله، هر دو!

مخاطب می‌تواند هر دو را انتخاب کند؛ بستگی به این دارد که دقیقاً در آن لحظه نیاز به کدام داشته باشد. مورد اول هدف تجاری مخاطب را نشان می‌دهد که قصد خرید محصول را دارد، اما مورد دوم، نشان‌دهنده این است که مخاطب نیاز به یک محتوا یا متن برای افزایش اطلاعات و آگاهی خودش دارد.

پس برای این که بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید، باید سعی کنید که نیاز مخاطب را بشناسید و مطابق با آن، کلمه کلیدی را انتخاب کنید.

2. برنامه ریزی برای کلمات کلیدی 

یکی از بهترین راهکارها برای سئو و انتخاب کلمات کلیدی مناسب، این است که بدانید دقیقاً از کجا باید شروع کنید. ابزار برنامه‌ریز کلمات کلیدی در گوگل یا Keyword Planner از بهترین راهکارهایی است که کمک می‌کند به صورت کاملاً رایگان ببینید چه کلمات کلیدی مفید هستند و کدام یک را نباید استفاده کنید.

در پلتفرم گوگل می‌توانید به راحتی این ابزار را پیدا کنید. داخل آن حساب باز کرده و سپس عبارتی که می‌خواهید را وارد کنید و نتایج را ببینید. حالا متوجه می¬شوید که کدام کلمه کلیدی برایتان مناسب تر است.

3. گوگل ترند 

گوگل ترند هم می‌تواند ابزاری مناسب برای سئو و انتخاب کلمات کلیدی باشد که از طریق این ابزار می‌توانید کلمه کلیدی مرتبط با کسب و کارتان را جستجو کنید و ببینید که چه کلمات کلیدی توسط مخاطب بیشتر جستجو شده¬اند.

4. شناخت کلمات کلیدی LSI 

راهکار دیگری که می‌توانید انجام دهید، این است که کلمات کلیدی LSI را بشناسید. اجازه دهید که با مثال این نکته را برایتان مفهومی تر توضیح دهیم.

فرض کنید که قرار است در مورد شب یلدا مطلب بنویسید. کلید واژه¬هایی که می‌توانید در این مطلب استفاده کنید، شامل دیوان حافظ، سفره شب یلدا، دورهمی، هندوانه، آجیل و کلمات این‌چنینی است که مربوط به شب یلدا می شود.

نتایج موتور جستجو

در واقع این کلید واژه ها کلمات کلیدی LSI هستند که لزوماً با یکدیگر هم معنی و مترادف نیستند، اما به کلمه کلیدی اصلی تان ربط خواهند داشت. در نتیجه با استفاده از آن‌ها در متن می توانید از تکرار بیش از حد کلمه کلیدی جلوگیری کنید و مهم‌تر از همه اینکه به خاطر استفاده از کلمات مرتبط، در نتایج موتور جستجو وضعیت بهتری داشته باشید.

5. استفاده از کلمه کلیدی طولانی 

بعضی از افراد در صورت انتخاب کلمه کلیدی، فکر می‌کنند که هرچقدر آن را کوتاه‌تر انتخاب کنند، بیشتر برد خواهند کرد، اما همیشه هم این گونه نیست. بررسی‌ها نشان می‌دهد که اگر کلمات را کمی طولانی تر انتخاب کنید، معمولاً نتیجه بهتری می گیرید.

 

با این تفاوت که انتخاب کلمه کلیدی کوتاه‌تر، کار برایتان راحت¬تر می‌شود و می¬توانید از آن بهتر داخل محتوا استفاده کنید. پس همیشه به دنبال کلمات کلیدی کوتاه نباشید.

6. در نظر گرفتن رقابت 

یکی دیگر از راه¬های تشخیص بهترین کلمه کلیدی، این است که وب سایت های رقیب را بشناسید. می توانید از طریق اپلیکیشن¬های مختلف، میزان ترافیک را در هر وب سایت ببینید و وضعیت سایت رقیب را بسنجید.

اگر سایت رقیب رتبه بالایی در گوگل دارد، باید ببینید که از چه کلماتی بیشتر استفاده می‌کند یا کدام استراتژی را برای انتخاب این کلمات در نظر گرفته است تا بتوانید با اطلاعاتی که به دست می‌آورید، در مورد سایت خودتان هم این اقدامات را انجام دهید.

7. لیست کردن کلمات

یکی دیگر از راهکارهای ساده‌ای که می توانید برای سئو و انتخاب کلمات کلیدی انجام دهید، این است که تمام آنچه که در ذهنتان وجود دارد را روی کاغذ بیاورید. همه کلماتی که فکر می کنید می توانند برای کلمه کلیدی مناسب باشند را روی یک کاغذ لیست کرده و هر زمان که خواستید مطلبی را تهیه کنید، به لیست خود مراجعه کرده و بهترین انتخاب را با توجه به کسب و کارتان در مورد کلمات کلیدی داشته باشید.

8. سخن آخر

با در نظر گرفتن نکات بالا و به کار گرفتن آن‌ها در انتخاب، می توانید بهترین سئو و انتخاب کلمات کلیدی را داشته باشید و متناسب با نیاز مخاطب، مطالب یا محصولات خود را ارائه دهید.

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.