مقالات آموزشی

نکاتی درباره بهترین سیستم مدیریت محتوا و بررسی ویژگی های آن

مفید بود؟

توضیحاتی در مورد بهترین سیستم مدیریت محتوا 

اگر جزء آن دسته از افراد می باشید که در زمینه دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing) فعالیت می کنید و یا قصد دارید کسب و کار خود را به صورت آنلاین توسعه دهید، با واژه هایی مثل طراحی سایت، سئو، تولید محتوا و در نهایت سیستم مدیریت محتوا آشنا می باشید.

اگر به دنبال آشنایی بیشتر و شناخت بهترین سیستم مدیریت محتوا هستید، با ما همراه باشید تا بعد از آشنایی با انواع سیستم مدیریت محتوا ایرانی با بهترین سیستم مدیریت محتوا آشنا شوید. برای راه اندازی یک سایت بدون کد نویسی و بروز رسانی آسان و راحت جهت سئو یا بهینه سازی سایت، نیازمند یک سیستم مدیریت محتوای حرفه ای می باشیم.

شناخت بهترین سیستم مدیریت محتوا

سایت ساز ها یا سیستم های مدیریت محتوا ابزارهایی بسیار قدرتمند برای طراحی و مدیریت سایت هستند که استفاده از آنها سال هاست که آغاز شده و هر روز بر تعداد افرادی که از این ابزار استفاده می کنند، افزوده می شود.

هر کدام از سایت سازها دارای قالب ها و افزونه یا پلاگین های اختصاصی بوده، بدین ترتیب بهتر است قبل از انتخاب سیستم مدیریت محتوا، آن را از نظر داشتن قالب و پلاگین بررسی کنیم تا بتوانیم بهترین سیستم مدیریت محتوا را شناسایی کرده و برای راه اندازی سایت مورد نظر از آن استفاده نماییم. شناخت بهترین سیستم مدیریت محتوا نیازمند یک سری تحقیقات بوده تا از این طریق بتوان cms کاربردی و موثر را پیدا کرد.

برای مثال باید بدانیم کاربران اینترنت بیشتر از چه نوع سیستم مدیریت محتوا بهره می برند. کسب اطلاعات در این زمینه و داشتن یک سری آمار و ارقام به ما کمک می کند تا بتوانیم راحت تر از قبل بهترین سیستم مدیریت محتوا را بشناسیم. ابتدا بهتر است به طور مختصر با سیستم مدیریت محتوا و کاربر آن آشنا شویم، سپس به معرفی فاکتورهای یک cms می پردازیم تا در نهایت بتوانیم بهترین سیستم مدیریت محتوا را شناسایی کنیم.

سیستم مدیریت محتوا چیست؟ 

سیستم مدیریت محتوا در واقع یک سیستم نرم افزاری است که به کمک ابزارهای بسیار زیادی که در اختیار کاربران قرار می دهد، می توان بدون اینکه دانش و اطلاعات خاصی در زمینه برنامه داشت، سایت مورد نظر خود را راه اندازی کرد. معمولا به سیستم های مدیریت محتوا سایت ساز نیز گفته می شود، زیرا به راحتی و و با کمترین دانش فنی نیز می توان به کمک آنها طراحی سایت انجام داد.

سایت هایی که با استفاده از cms راه اندازی می شوند، از نظر کیفیت و سفارشی سازی تفاوت خاصی با سایت هایی که به صورت کد نویسی طراحی می شوند، ندارند. این موضوع به خاطر وجود افزونه های بسیار متنوع و امکان سفارشی سازی قالب ها است. بدین ترتیب سایت هایی که توسط انواع سایت ساز طراحی می شوند، هیچ گونه نقص و کمبودی ندارند، البته باید به یک موضوع نیز توجه کرد و آن هم استفاده از بهترین سیستم مدیریت محتوا است.

برخی از سیستم های مدیریت محتوا محدودیت زیادی در حوزه قالب و افزونه دارند، چنین cms هایی نمی توانند به طور کامل نیاز کاربران را برآورده کنند. افزونه های بسیار زیادی برای هر کدام از سیستم های مدیریت محتوا طراحی شده و در اختیار کاربران قرار گرفته اند. برخی از این افزونه ها رایگان بوده و برای استفاده از بعضی افزونه ها نیز باید هزینه ای پرداخت شود.

معمولا اغلب افراد با افزونه های رایگان سایت خود را راه اندازی و مدیریت می کنند، البته این موضوع بستگی به انتخاب سیستم مدیریت محتوا داشته و برای همه cms ها یکسان نیست. با توجه به توضیخاتی که ارائه شد، متوجه می شویم که نیاز است بهترین سیستم مدیریت محتوا را بشناسیم در تا در زمان نیاز از آن برای طراحی و مدیریت محتوای سایت خود از آن بهره مند شویم.

ویژگی های بهترین سیستم مدیریت محتوا کدامند؟ 

تسهیل در انجام امور مختلف  

یکی از ویژگی های بارز بهترین سیستم مدیریت محتوا، راحت تر شدن طراحی یا راه اندازی سایت و همچنین راحت تر شدن تولید، انتشار و مدیریت محتوا است.

با استفاده از یک سیستم مدیریت محتوای خوب و حرفه ای به راحتی می توان یک محتوای با کیفیت و استاندارد از نظر سئو را تولید کرده و طبق تقویم محتوایی آن را بر روی سایت منتشر کرد. با تنظیم تاریخ و ساعت انتشار می توان نظم خاصی به انتشار محتوا بخشید و این موضوع در آینده می تواند به ایندکس سریع و منظم محتوای سایت کمک کند.

امکان تولید و انتشار محتوا در سایت 

سیستم مدیریت محتوای خوب فضایی در اختیار کاربران قرار می دهد تا بتوانند به راحتی محتوای مورد نظر را به صورت مستقیم در سایت تولید کرده و پس از تنظیمات و ویرایش های لازم، آن را بر روی سایت منتشر نمایند.

این کار سبب می شود تا زمان کمتری برای تولید و انتشار محتوای سایت صرف شود. با توجه به اینکه کار با سیستم های مدیریت محتوا ساده است، همه افراد می توانند به راحتی تولید و انتشار محتوا بر روی سایت را یاد گرفته و آن را انجام دهند.

امکان دسته بندی کردن محتوا  

یکی از موضوعاتی که دارای اهمیت بسیار زیادی است، زیاد بودن محتوای سایت ها است. گاهی اوقات تعداد صفحات بی شماری در یک سایت ایجاد می شود که هر کدام از این صفحات به موضوعات مختلفی پیرامون حوزه کاری مربوط به سایت می پردازند.

زیاد بودن محصولات در یک سایت و همچنین زیاد شدن صفحات یک سایت، ممکن است باعث بروز بی نظمی در محتوای سایت شود. امکان دسته بندی محتوا کمک می کند تا بتوان نظم خاصی به محتوای سایت بخشید و این موضوع کمک می کند تا دسترسی به محتوای مورد نظر برای کاربران نیز بسیار راحت تر شود.

ویرایش کردن محتوا  

یکی از قابلیت هایی که بهترین سیستم مدیریت محتوا در اختیار کاربران قرار می دهد، امکان ویرایش محتوا است.شاید برای شما نیز پیش آمده باشد که قبل از انتشار و یا حتی بعد از انتشار محتوا بر روی سایت متوجه مشکلات، ضعف ها و یا نواقصی در محتوا شده اید.

در صورتی که امکان ویرایش محتوا وجود نداشته باشد، برای همیشه آن محتوا بر روی سایت می ماند و افراد زیادی از آن بازدید می کنند. این موضوع می تواند تاثیر منفی بر روی اعتماد سازی داشته باشد موجب کاهش مشتریان یک سایت شود. بدین ترتیب ویرایش محتوا یکی از مزایای بهترین سیستم مدیریت محتوا محسوب می شود.

امکان شخصی سازی  

معمولا بهترین سیستم مدیریت محتوا باید امکان شخصی سازی را برای کاربران مهیا سازد. به همین خاطر است که اغلب سیستم های مدیریت محتوا به صورت متن باز طراحی می شوند. متن باز بودن سیستم های مدیریت محتوا کمک می کند تا کاربران بتوانند با استفاده از افزونه یا پلاگین های موجود، امکاناتی را به cms اضافه نمایند. این ویژگی باعث شده تا هر فردی بر اساس نیازهای خود بتواند یک سیستم مدیریت محتوای اختصاصی داشته باشد.

امکان توسعه و بروز رسانی  

بهترین سیستم مدیریت محتوا معمولا باید یک تیم قدرتمند داشته باشد تا همیشه بر روی نقاط ضعف cms کار کنند و نسبت به رفع این نقاط ضعف اقدام نمایند. عرضه آپدیت های جدید و بروز رسانی سیستم مدیریت محتوا کمک می کند تا به راحتی بتوان تغییرات تیم پشتیبانی را بر روی سیستم مدیریت محتوا اعمال کرد. به همین خاطر است که همیشه باید از آخرین نسخه سیستم مدیریت محتوا استفاده کرد تا مشکلی برای سایت به وجود نیاید.

امنیت  

قطعا برای کسب و کارهای بزرگ امنیت حرف اول را می زند. بدین ترتیب بهترین سیستم مدیریت محتوا از نظر بسیاری از کاربران cms هایی هستند که امنیت بیشتری داشته باشند.

ارائه آپدیت های جدید می تواند تا حدودی بر روی افزایش ایمنی سیستم مدیریت محتوا تاثیر گذار باشد. برطرف نمودن باگ های امنیتی از دیگر اقداماتی است که می تواند امنیت سیستم مدیریت محتوا را افزایش دهد. Cms هایی که امنیت لازم را ندارند، گزینه مناسبی حتی برای کسب و کارهای کوچک هم نیستند.

مقایسه آماری برای شناخت بهترین سیستم مدیریت محتوا  

تقریبا می توان گفت همه همه فاکتورهایی که به عنوان ویژگی های بهترین سیستم مدیریت محتوا بیان شد را وردپرس دارد، زیرا بیشترین تنوع را در قالب و افزونه یا پلاگین دارد.

از طرفی دیگر شرایطی را فراهم کرده تا به راحتی بتوان تولید، انتشار و حتی ویرایش محتوا را در محیط داشبورد انجام داد. از نظر امنیت نیز یکی از بهترین سیستم های مدیریت محتوای دنیا محسوب می شود و همیشه تیم پشتیبانی آپدیت جدید طراحی کرده تا بتوان سیستم مدیریت محتوای ورد پرس (wordpress) را به روز نگه داشت.

سخن پایانی

با توجه به مواردی که به آنها اشاره شد و طبق تصویری که در بالا قرار گرفته، بیش از 61 درصد کل سایت های جهان با استفاده از سایت ساز وردپرس طراحی شده اند. بدین ترتیب وردپرس توانسته با اختلاف زیادی خود را به عنوان بهترین سیستم مدیریت محتوا در جهان معرفی کند.

گزینه بعدی که در جدول مشخص شده، جوملا است که تنها کمتر از 5 درصد کاربران یعنی دقیقا 4.8 سایت ها با استفاده از جولا راه اندازی و مدیریت شده اند. این اختلاف خود گویای همه چیز است و مشخص می کند که وردپرس توانسه است همه نیازهای کاربران را شناسایی کرده و تیم پشتیبانی بر روی آنها کار کرده تا توانسته رضایت کاربران را جلب کند.

وردپرس به خاطر انعطاف پذیری بالا، نصب و راه اندازی راحت و سریع، قابلیت بروز رسانی خودکار، محیطی ساده و کاربر پسند، متن باز بودن، وجود پلاگین های قدرتمند و رایگان، تم ها و پوسته های متنوع و.. توانسته خود را تبدیل به بهترین سیستم مدیریت محتوا در دنیا نماید.

برای مشاهده هزینه ی کلیه ی خدمات ارائه شده توسط رایا مارکتینگ از جمله هزینه تولید محتوا به لیست هزینه و زمان مراجعه کنید.

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *