مقالات آموزشی

راهنمایی برای نوشتن سوال کیفیت (Quality Question)

مفید بود؟

طرح پرسش و پاسخ مایکروسافت از جامعه خود می‌خواهد تا پاسخ های فنی، با کیفیت و به موقع ارائه دهند. بر اساس تجربه جامعه ما و تحقیقی که انجام شده، یک سوال کیفیت خوش ساختار بیشتر مورد توجه قرار میگیرد و در نتیجه پاسخ های سریع تر و روشن تری به دست می دهد.

در این مقاله رهنمودها و راهکارهایی برای طرح یک سوال کیفیت در برنامه پرسش و پاسخ مایکروسافت ارائه می‌دهیم که می‌تواند منجر به پاسخ های سریع تر و قابل اعتماد شود. به کمک این رهنمودها می‌توانید از طیف متنوعی از مشارکت کنندگان در طرح پرسش و پاسخ مایکروسافت که شامل شرکای قدیمی، کارشناسان مایکروسافت، دارندگان محصولات مایکروسافت و سایر کاربران علاقه مند به خدمات و مشکلات مشابه است کمک بگیرید. پیشنهاد می‌کنیم مقاله بیش از 100 ایده تولید محتوا را مطالعه بفرمایید.

نکاتی در مورد طراحی سوال کیفیت

از سوالات تکراری بپرهیزید.

در هنگام تولید محتوا از طرح سوالات و یا رشته سوالاتی که به آن پاسخ داده شده است بپرهیزید. برای جلوگیری از تکرار سوالات هنگام جستجوی پرسش در مایکروسافت، سوالات مطرح شده در فروم های MSDN ، مایکروسافت Q&A و TechNet برای شما نمایش داده خواهد شد.

• فروم های MSDN و TechNet دارای بانک اطلاعات وسیع از سوال و پاسخ هستند. بنابراین، اگر جوابی در آنجا وجود داشته باشد، مایکروسافت بلافاصله به آن پاسخ می دهد و در وقت شما صرفه جویی می کند.

• هنگامی که بدین وسیله پرسش شما پاسخ داده می شود، می توانید بدون ایجاد یک رشته سوال جدید و اتلاف وقت مشکل خود را حل کنید.

• همینطور می توانید با اضافه کردن سوال کیفیت خود به رشته سوالات و درج جزئیات سناریو و همچنین رای دادن به یک سوال بیان دارید که سناریو شما مشابه است. در صورتی که چندین کاربر یک مسئله را گزارش دهند، این رشته سوال توجه بیشتری را از طرف جامعه مایکروسافت به خود اختصاص می دهد و در نتیجه پاسخ سعی تری می گیرد.

• در صورتی که هیچ رشته سوال مرتبطی وجود نداشت، می توانید یک سوال جدید با تگ مناسب ایجاد کنید

 عنوانی بنویسید که خلاصه سوال شما باشد.

یک عنوان خوب خلاصه ای از سناریو و فناوریهای دخیل در آن است. عنوان خوب در درجه اول خواننده را تشویق به خواندن محتوای سوال می کند.

 مولفه های یک عنوان خوب

سرویس- سناریو- نتیجه

• سرویس

سرویس یا فن آوری که از آن استفاده میکنید.

• سناریو

نسخه سناریو و یا عملی که در حال انجام آن هستید.

• نتیجه

نتیجه سناریو شما چیست؟ احتمالاً نتیجه آن یک خطا و راهنمایی است که برای رفع آن احتیاج دارید.

به عنوان مثال:

ماشین مجازی ویندوز –  Azure به دلیل خطای احراز هویت امکان RDP وجود ندارد

اپلیکیشن وب- Azure  چگونه می توانم با تاییدیه SSl موجود آن را بارگذاری و پیکربندی کنم؟

-Azure IoT Hub تمام درخواستها به IoT Hub دلیل کد خطای 40300 2   IoTHubQuota Exceeded  لغو می شود.

 

 

سوال کیفیت خود را واضح و مختصر بپرسید

جهت دریافت پاسخ سریع و مطمئن، به جامعه مایکروسافت کمک کنید تا با طرح سوال کیفیت مرتبط با سناریو خود جواب روشن و سریع دست پیدا کنید. برای اعضای گروه جزئیات کافی ارسال کنید تا مسئله شما را به درستی درک کنند. این امر بسیار حیاتی است، زیرا باعث صرفه جویی در رد و بدل کردن پیام و همینطور درک کامل سناریو می شود. می‌توانید مقاله پرسش و پاسخ چیست را مطالعه کنید.

به طور کلی یک سوال کیفیت دارای ویژگی های زیر است:

• سناریو

سناریو و نتایج و همینطور مشکلی که سعی در رفع آن دارید را با تمرکز بر چیستی و چگونگی آن شرح دهید.

• فناوری

شامل فناوریهای موجود در سناریوی شما  و یا آن فناوری که سعی در راهاندازی آن دارید مانند Azure Web Apps, Python, code snippet,

• نتیجه

نتایج سناریوهای خود را به اشتراک بگذارید.

کدهای خطا، ردیابی پشته ها (Stack traces) و کنترل ها بسیار مفید هستند.

• محیط

الزامات خاص سناریو، اطلاعات سیستم، نسخه برنامه، جزئیات شبکه و غیره.

• مواردی که آن را امتحان کرده اید

هر سندی که به آن ارجاع داده اید را به اشتراک بگذارید و همینطور فهرستی از مواردی که توسط آن سعی در عیب یابی مشکل داشته اید را عنوان کنید.

• اسکرین شات

در صورت لزوم از یک اسکرین شات، ویدیو، اسنیپر و یا لاگ (log) جهت درک بهتر مسئله  استفاده کنید.

• مراحل انجام کار را ارائه دهید

در صورت امکان مراحل دقیق را مشخص کرده و اسنادی که ممکن است برای انجام سناریو به آن رجوع کرده اید را به اشتراک بگذارید.

نکته مهم: اطمینان یابید که اطلاعات شخصی قابل شناسایی را وارد نکنید. این یک سایت عمومی است

 

 

هر بار یک سوال بپرسید

هرگز در یک زمان چندین سوال مطرح نکنید، مگر آنکه این سوالات به یکدیگر مرتبط باشند. در غیر این صورت گروه مایکروسافت نمیتواند به راحتی مشکل را شناسایی کند. از طرف دیگر، اینکار تنها باعث پیچیده تر شدن سناریوی واقعی می شود. بر اساس تجربه ما، کاربران مایکروسافت به پاسخ دهی به چندین سوال علاقه ای ندارند. بنابراین، برای پرسش یک سوال اضافی و غیر مرتبط یک رشته سوال جدید ایجاد کنید.

از تگ مناسب برای پرسش و سوال کیفیت استفاده کنید

سایت docs.microsoft می گوید که از تگ مناسب برای دریافت پاسخ از مخاطب جامعه هدف استفاده کنید. شما می توانید با جستجو در انواع موضوعات انتهای پستی که در حال تولید آن هستید یک تگ اضافه کنید. همینطور می توانید در صفحه فهرست تگ ها یک تگ مناسب انتخاب کنید.

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.