مقالات آموزشی

استفاده از فونت هاى مناسب براى وب سایتتان

مفید بود؟

فونت ها (قلم ها) نقش حیاتى در مطالب و محتواى شما بازى مى کنند. فونت ها سَبک مورد استفاده در محتواى شما هستند. انتخاب یک فونت خوب سایت شما را مطلوب تر و خواننده پسند مى کند.

 

از فونت هاى مناسب براى وب سایتتان استفاده کنید

فونت ها (قلم ها) نقش حیاتى در مطالب و محتواى شما بازى مى کنند. فونت ها سَبک مورد استفاده در محتواى شما هستند. انتخاب یک فونت خوب سایت شما را مطلوب تر و خواننده پسند مى کند.

اگر شما در حال طراحى یک لوگو، بروشور یا هر گونه محتوا براى وب سایتتان هستید ، مى بایست به اندازه کافى توجه کنید.

شما مى توانید از میان صدها فونتِ موجود یکى را که فهم و خواندن آن براى خواننده آسان است و البته زیبا مى باشد، انتخاب کنید.

-فونتولوژى

کتاب یا هر آنچه منتشر مى شود از فونت هاى خاصى استفاده مى کنند.فونت هایى که توسط خواننده به راحتى قابل فهم باشد. اما این موضوع براى وب سایت ها و اینترنت نیست. براى چاپ شما زمان کافى براى استفاده از موادى دارید که مطلب را به خوبى و وضوح چاپ کند. اما براى یک وب سایت، فونت مى بایست ساده و قابل خواندن باشد. اگر فونت به کار رفته قابل خواندن نباشد ، بازدیدکنندگان شما ممکن است وقت زیادى براى خواندن مطالب شما صرف نکنند و به سایت دیگرى بروند.

براى چاپ، بیشترین فونت هاى مورد استفاده serif،georgia و verdana هستند.

این فونت ها بعلت سبک و قابلیت خواندن بیشترین کاربرد و استفاده را در چاپ مطلب دارند. مسئله اى که درباره فونت وب سایت ها وجود دارد این است که متن شما با فونت انتخابى تان مى بایست توسط مرورگرتان نمایش داده شود.

یک مرورگر مى تواند تنها فونت هایى را نمایش دهد که در سیستم کامپیوتر وجود دارد. از این رو یک قاعده کلى وجود دارد و مى بایست فونتى مورد استفاده قرار گیرد که در بیشتر کامپیوترها یافت شود.

-فونت وب سایت

وب سایت ها به فونت خاص و ویژه اى محدود نمى شوند اما همانطور که گفته شد مى بایست فونتى انتخاب شود که اکثر کامپیوترها آن را دارند. چند فونت مورد استفاده در همه کامپیوترها عبارتند از:

Arial,Arial Black,Comic Sans,Courier New, Georgia, Impact,Lucida Console,Times New Roman and Verdana

این فونت ها تقریباً در همه ماشین هاى کامپیوترى یافت مى شوند.بنابراین در تمام سیستم هاى کامپیوترى دنیا قابل مشاهده و خواندن مى باشند.

– متن یا تصویر

چه اتفاقى مى افتد اگر شما یک فونت نامناسب در وب سایتتان استفاده کنید؟ به احتمال زیاد دوست دارید فونت مخصوص خودتان را در فتوشاپ طراحى کنید و متن را به شکل تصویر نمایش بدهید.درست است؟

آیا این آن چیزى است که در ذهن دارید؟

دوباره بیندیشید

این کار شما را به اشتباه مى اندازد زیرا موتورهاى جست و جو تنها متنى که در وب سایت نمایش داده شود را مى خوانند. موتورهاى جست و جو فرمت هاى تصویرى چون JPEG و یا GIF را نمى خوانند.

بهتر است که متن خود را به جاى استفاده از فتوشاپ و ساخت یک فونت جدید و عجیب و غریب، در قالب html بگذارید تا براحتى توسط موتورهاى جست و جو خوانده و نمایش داده شود.

تمامى عناوین نیز مى بایست به html نوشته شود زیرا موتورهاى جست و جو نتایج را بر اساس عناوین محتوا ارائه مى کنند و اگر عنوان مطلب شما با فرمت یک تصویر باشد در نتیجه موتورهاى جست و جو آن را نخوانده و نمایش نمى دهند.

-فلش داینامیک

بدون شک شما مى توانید با استفاده از فلش ، فونت هاى بسیارى بسازید. با فلش مى توانید دیدى پویا نسبت به فونت هایتان ایجاد کنید.

اما اینجا نیز مى بایست توجه کنید که موتورهاى جست و جو ، حتى متنى که فونت آن توسط فلش ایجاد شده است را نیز نمى خوانند.

موتورهاى جست و جو به عنوان توجه مى کنند و اگر عنوان شما خوانده نشود بصورت زیر نمایش داده مى شود:

<h1>

و این یعنى محتوایى بدون عنوان!

و همین موضوع رتبه بندى سایت شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

-نتیجه گیرى

فونت ها مى بایست شفاف و قابل خواندن باشد. هدف برقرارى ارتباط طرح ها، ایده ها و اطلاعاتِ درباره وب سایت است . نباید از ابزار تزئینى استفاده کرد.بنابراین مى بایست عناوین xhtml را به عناوین فلش یا جاوااسکریپت ترجیح دهید و آنها را انتخاب کنید.

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.