مقالات آموزشی

تنوع ساند افکت یا صدا برای موشن گرافیک

مفید بود؟

صدا برای موشن گرافیک یک نوع ابزار مهم است که به اثر شما روح می بخشد. در ضمن باعث جذابیت آن نیز می شود. مطمئنا اگر صدا از یک فایل موشن گرافیک، انیمیشن یا هر فیلمی حذف شود، ارتباط گرفتن با آن اثر دچار مشکل می شود.

موشن گرافیک و اهمیت ساند افکت

در موشن گرافیک کمک گرفتن از انواع ساند افکت به گونه ای اهمیت دارد که سالانه بر تعداد افکت های صدا افزوده می شود. مسلما ساخت یا ضبط این گونه صداها تنها در استودیوهای مجهز امکان پذیر است. اگر می خواهید از جلوه های صوتی برای موشن گرافیک خود استفاده کنید، بهترین اقدام خرید پک های ساند افکت است. این پک ها را می توانید از سایت های فروشگاهی تهیه فرمایید.

 

صدا برای موشن گرافیک بسیار اهمیت دارد. از همین رو در این مقاله به این موضوع می پردازیم.  اگر می خواهید بدانید افکت های صوتی چگونه می توانند بر روی مخاطب تاثیر بگذارند. این مقاله را حتما تا پایان بخوانید. این متن اطلاعات خوبی در این زمینه در اختیارتان خواهد گذاشت.

افکت های صوتی یا صدا برای موشن گرافیک یعنی چه؟ 

صدا برای موشن گرافیک ابزاری خام است که در صدا گذاری روی آثار مختلف صورت می گیرد. فرقی نمی کند، اثر شما یک کلیپ ساده باشد یا یک فیلم یا انیمیشن. در هر صورت شما نیاز دارید از برخی اصوات در پس زمینه محصولتان استفاده کنید. هر چه کیفیت این صداگذاری ها بهتر باشد، کلیپی یا فیلمی که ساخته اید، حقیقی تر جلوه خواهد کرد.

منظور از افکت صوتی همان صداهای مختلفی است که ما در موقعیت های مختلف در زندگی با آنها روبرو هستیم. مثل صدای جوی آب، صدای پرندگان، صدای ترافیک شهری، تردد ماشین در جاده ها، شکستن ظروف ، و بسیار موارد دیگر. همه این ها بنا به ضرورت می توانند در محصولات شما اضافه شده و به آنها جان تازه ای بدمند.

صدا برای موشن گرافیک

این یک توضیح عمومی و ساده بود که تقدیم شما شد. روش های پیدا کردن ایده برای موشن گرافیک بسیار زیاد است. اما اگر بخواهیم صدا برای موشن گرافیک را به صورت جامع تر و تخصصی تر معرفی کنیم، باید این تعریف را ارائه داد. جلوه های صوتی عناصری هستند که به تنهایی مفهوم خاصی ندارند.  صدای کف زدن و تشویق به تنهایی نمی تواند تصویری خاص برانگیزاند. اما وقتی با یک تصویر مثل یک استادیوم فوتبال همراه شود، مخاطب بهتر متوجه مفهوم صدا می شود.

این افکت ها به همه اشیاء ثابت و دارای حرکت، قابل پیوست هستند.  به عبارت دیگر، وقتی دو شیء با هم برخورد می کنند،  مولکول های آنها بر اثر برخورد با ذرات هوا دچار لرزش می شوند. از همین رو، صدا تولید می شود. این صداها که دامنه بسیار وسیعی دارند در قالب های گوناگون ضبط، تولید و گردآوری می شوند.

اسامی دیگر صدا برای موشن گرافیک

اگر تا این جای مقاله با ما آمده باشید، متوجه شده اید که صدای برای موشن گرافیک دارای انواع مختلفی از اسامی است. در این روزها که بیشتر طراحان به دنبال معادل واژه های فارسی هستند، اصطلات انگلیسی به مرور مجبور به حذف هستند. نام های دیگری که توسط هنرمندان موشن گرافیست به کار می رود، افکت صوتی، جلوه های صوتی، افکت صدا و بالاخره ساند افکت است. اما امروزه با مراجعه به فرهنگ معین با یک کلمه کاملا فارسی روبرو می شویم و آن واژه آواپردازی است.

سابقه و قدمت آواپردازی یا همان جلوه های صوتی 

اگر بخواهیم تاریخچه استفاده از صدا برای موشن گرافیک را بررسی کنیم باید بگوییم، این مقوله به سالهای خیلی دور بر می گردد. در قدیم دست اندرکاران پروژه های فیلم به منظور تولید جلوه های صوتی می بایست خودشان دست به کار می شدند.

 

به عنوان مثال برای القاء صدای شمشیر، در استودیو دو نفر واقعا با هم شمشیر بازی می کردند. گاهی برای ساختن صدای باران از وسایل دم دستی استفاده می کردند و صدایی که تولید می شد تنها شبیه صدای باران بود. خب روشن است چنین شیوه هایی ضمن هدر دادن وقت، بسیار گران نیز تمام می شد.

خوشبختانه صدا برای موشن گرافیک از این سطح ساده عبور کرد و به لطف پیشرفت‌های فناورانه و نرم افزارهای مختلف سختی کار کمتر شد. تنوع و دامنه فراوان جلوه های صوتی به تمامی دغدغه ها در زمینه فقدان صدایی خاص پایان داد.

افکت صدای دیجیتالی

حالا برای هر صدایی حتی وزش بال پشه، عملکرد اندام های بدن مثل شریان های خون و … نیز افکت وجود دارد. این ساند افکت ها به شیوه دیجیتالی تهیه می شوند و در اختیار کاربران قرار می دهند. تنها کاری که باید شما انجام دهید، جستجوی نوع موضوع و نوع جلوه ای است که مدنظرتان می باشد. با اولین جستجو در گوگل فهرست بلندبالایی در مقابل شما ظاهر می شود که بسیار کم هزینه و متنوع هستند.  با فشردن دکمه خرید آنلاین، بسته افکت صدا در دسترس تان قرار خواهد گرفت.

نحوه تولید افکت های صدا 

اجازه بدهید درباره نحوه تولید صدا برای موشن گرافیک با شما حرف بزنیم. برای ساخت صدا، گیرنده‌های حرفه‌ای ضبط صدا را که به وسیله میکروفن‌ها و بوم‌های صدابرداری تقویت می‌شوند، به طبیعت می‌برند. در آنجا صدای مورد نظر ضبط می‌شود. این صدا می‌تواند جریان عبور آب باشد یا صدای افتادن سنگ در یک چشمه.  قابل یادآوری است گاهی اوقات گیرنده‌های ضبط صوت را بر روی دوربین سوار می‌کنند . در این شرایط صدا با قالب‌های FLAC یا WAV ضبط و سیو می‌شوند.

آثار موشن گرافیک

این صداها جهت استفاده در محصولات سینمایی و آثار موشن گرافیک و … با کیفیت بیست و چهار بیت به صورت کامل مستر شده اند. تنها کاری که شما باید بکنید این است که افکت صوتی مدنظر را در تایم لاین ادیتور صوتی یا ویدیویی خود بگذارید. از ساند افکت ها، می توان در ادیت فیلم ها و کلیپ های مختلف استفاده کرد. مانند: پریمیر، داوینچی و غیره . هر فایل با قالب WAV یا FLAC در اختیار شما خواهد بود.

 

انواع صدا برای موشن گرافیک 

انواع صدا برای موشن گرافیک بسیار متنوع است. هر کدام از این جلوه ها با بهترین روش های ممکن و در بالاترین سطح کیفی تولید شده اند. جلوه های صوتی را می توان به صورت زیر طبقه بندی کرد:

 •  جلوه های صوتی اشیاء
 • اشیای الکتریکی،
 • ظروف و وسایل شکستنی،
 •  وسایل پلاستیکی،
 •  اصوات ورزشی،
 •  صداهای ناشی از حمل و نقل و ترابری،
 •  صدای شهر و مناطق مسکونی،
 •  صدای روستا و زندگی روستایی،
 •  صدای انسان و حیوانات،
 • صدای طبیعت از صدای آتش گرفته تا نم نم باران و …
 •  صدای نبردهای کلاسیک و جنگ های تاریخی،
 •  صدای توپ و تانک و ضد هوایی و ….

اهمیت صداگذاری بر روی محصولات ویدیویی و سینمایی و موشن گرافیک

صدا برای موشن گرافیک امروزه توسط حرفه‌ای‌ترین استودیوها قابل ذخیره و نگهداری هستند. این صداها را می‌توان در فرمت‌های هزار و پانصدی و حتی بیشتر جهت تولید انواع موشن گرافیک در بک گراندهای متنوع استفاده کرد. تمام آنچه که شما لازم دارید در این بسته بندی‌ها قابل دریافت است. از صدای ضربه زدن به توپ تا سوت داور و صدای تشویق و هورای تماشاچیان.

خرید بسته‌های افکت

همه انواع جلوه‌های صوتی را می‌‎توان با خرید بسته‌های افکت صدا تهیه کرد. همانطور که گفته شد، حذف صدا از موشن گرافیک باعث از بین رفتن جذابیت موشن شده و تمرکز و توجه مخاطب را کم می‌کند. فرقی نمی‌کند صدا مربوط به یک موضوع جاندار باشد یا بی جان.  برای القای حس توهم حرکت و جانداری چاره ای نداریم جز این که از این ساند افکت‌های از پیش آماده استفاده کنیم.

 

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.