مفید بود؟

اگر وب‌سایتی دارید، احتمالاً از Google Analytics برای ردیابی ترافیک آنلاین خود استفاده می‌کنید (اگر ندارید، توصیه ما به شما این است که حتما آن را راه‌اندازی کنید). به سادگی با افزودن یک کد کوچک به وب سایت خود، نه تنها می توانید تعداد کل بازدیدکنندگان را از یک صفحه در وب سایت خود مشاهده کنید، بلکه می توانید نحوه تعامل بازدیدکنندگان با وب سایت خود را نیز کنترل نمایید.

اما داشبورد Google Analytics می تواند گیج کننده باشد مخصوصا اگر قبلا استفاده نکرده باشید. این داشبورد شامل اطلاعات زیادی در مورد وب سایت شما است.

یکی از اطلاعاتی که این ابزار به شما می‌دهد، unique pageviews است. اما اینکه unique pageviews چیست و  داشتن این آمار چه دردی را از ما دوا می‌کند، موضوعی است که در ادامه مقاله به آن خواهیم پرداخت.

پس با ما همراه باشید.

unique pageviews چیست؟

unique pageview یعنی اینکه هر صفحه از وب سایت توسط چه تعداد کاربر گوگل بازدید شده است.

این شاخص یکی از آماری است که پس از اتصال Google Analytics به سایتتان قادر به مشاهده آن هستید و نشان می‌دهد که کاربری که وارد سایت شما شده است در طول بازدید از سایتتان از یک صفحه چندین بار  بازدید کرده است.

برای فهم بهتر موضوع بهتر است درباره مفاهیمی مثل  session و  pageviewsصحبت کنیم تا هم عبارت unique pageviews چیست را بهتر درک کنیم و هم با جایگاه این موضوع در بین مفاهیم Google Analytics آشنا خواهیم شد.

 

نقش pageviews در unique pageviews چیست؟

Pageviews یعنی تعداد صفحاتی که یک کاربر هنگام بازدید از سایت شما از آن‌ها بازدید می‌کند.

این موضوع با Bounce Rate ارتباط معکوس دارد. یعنی هرچه نرخ pageviews بالاتر باشد، نرخ Bounce Rate پایین‌تر است و بالعکس.

Pageviews همچنین با  نرخ تبدیل ارتباط مستقیمی دارد. یعنی هرچه عدد pageviews، عدد بالاتری داشته باشد، نرخ تبدیل سایت بالاتر است.

برای اینکه سایت ما بازدید بالاتری بخورد و به اصطلاح pageviews آن بالاتر برود، باید محتوای جذاب برای کاربر تولید کنیم و کاری کنیم که کاربر در سایت ما بماند و جواب نیازهایش را با سرچ در باکس جستجو پیدا کند.

بهتر است که محتوای تولیدی ما طوری باشدکه کاربر، چندین بار به یک صفحه مراجعه کند تا unique pageviews ما بالاتر برود و رتبه بهتری در گوگل به دست بیاوریم.

توصیه میشود در ادامه مقاله sketch دیزاینر چیست؟

را مطالعه نمایید

نقش  sessionدر unique pageviews چیست؟

Session  مدت زمانی است که کاربر در سایت شما می‌گذراند. اگر کاربر همچنان در سایت شما باشد و به مدت نیم ساعت هیچ فعالیتی نکند، مدت زمان session  پایان می‌یابد.

همچنین اگر کاربر از سایت شما خارج شود، باز هم مدت زمان session  پایان می‌یابد.

هر بار که کاربر به سایت شما وارد شود، یک session  جدید ایجاد شده و با هر بار خروج session  پایان می‌یابد.

 

بیان یک مثال برای مفاهیم گفته شده

برای اینکه مفاهیم گفته شده بهتر تفهیم شود یک مثال می‌زنیم.

فرض کنید که یک کاربر وارد سایت شما می‌شود و این کاربر اولین بازدید کننده از سایت شما است.

اکنون در سایت شما یک session  ایجاد شده است.

این کاربر از صفحه اصلی، صفحه مقاله unique pageviews چیست، صفحه درباره ما و صفحه تماس با ما در سایت شما دیدن می‌کند.

اکنون شما چهار pageviews در سایت خود دارید. افزوده می‌شود اما unique pageviews همان یک بار است.

اگر کاربر چندین بار به صفحه مقاله مراجعه کند، بر تعداد pageviews حتی اگر کاربر روزهای  بعد هم با همان حساب کاربری به سایت شما مراجعه کند و تاریخچه سرچ خود را پاک نکرده باشد همان کاربر قبلی محسوب می‌شود.

این شاخص معیار بسیار بهتری برای تعداد افرادی است که سایت شما را دیده اند و به این دلیل می‌تواند در آمد بهتری را برای شما رقم بزند.

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.