مفید بود؟

رای سفارش و طراحی سایت باید بدانید از کجا و چگونه شروع کنید.

بیشتر افراد در زمانی که می خواهند یک وب سایت داشته باشند نمی دانند از کجا و چگونه شروع کنند. افراد باید بدانند چگونه و از چه مراحلی باید به وب سایت دلخواه خود برسند.

اما قبل از شروع طراحی خود شما به عنوان کارفرما باید کارهایی را انجام دهید که در زیر لیست شده اند:

1.جمع آوری اطلاعات:

ابتدا تکلیف را با خودتان مشخص کنید که می خواهید در وب سایت خود چه اطلاعاتی داشته باشید. در نظر داشته باشید این مرحله بسیار مهم است زیرا با توجه به این که می خواهید چه وب سایتی داشته باشید باید نام مناسب و فضای مناسب برای سایت خود انتخاب کنید.به عنوان مثال برخی از سایت ها به عنوان فروشگاه هستند برخی به عنوان سایت های خبری برخی دیگر مانند کاتالوگ تنها به معرفی محصول می پردازند. فراموش نکنید بعد از اینکه نوع وب سایت تان را مشخص کردید امکاناتی را هم که مایلید در سایت باشد را لیست کنید تا مدت زمان کمتری را صرف استخراج امکانات و نیازهایتان کنید.

2.انتخاب و خرید نام دامنه(domain) و فضای سایت(هاست):

حالا که می دانید چه وب سایتی با چه امکاناتی می خواهید باید یک نام مناسب برای وب سایت تان بیابید. نام وب سایت شما باید نمایشگر امکانات و خصوصیات آن است البته می توانید از نام تجاری خود به عنوان نام دامنه خود استفاده کنید اما باید توسط وب سایت هایی که به پایگاه جهانی ICCAN دسترسی دارند نام خود را با هر پسوندی که مایل هستید داشته باشد را چک کنید تا توسط فرد دیگری ثبت نشده باشد و آزاد باشد.با مراجعه به لینک زیر می توانید نام دامنه ای که مد نظرتان است را چک کنید:

چک کردن نام دامنه

3. مشورت با افراد و شرکت های طراح:

در این مرحله می بایست با استفاده از تجربه ی افراد با تجربه سیستمی را برای سفارش سایت خود انتخاب کنید. به عنوان نمونه استفاده از چه تکنولوژی برای برنامه نویسی، زبان برنامه نویسی، انتخاب نوع سیستم مدیریت محتوا و…

4. ارزیابی رقیبان خود:

این که رقبای شما از چه سیستم و یا امکاناتی استفاده کرده اند می تواند تا حد زیادی شما را برای انتخاب امکانات یاری کنند و یا می تواند سطح و میزان توقع کاربران را تعیین کنند پس نسبت به آن حساس باشید.

نکات:

از امکانات و تکنولوژی های جدید روز مطلع باشید.

از طراح خود درباره ی امکانات و قابلیت های سایت  بپرسید.

در این مرحله باید مسائل مالی را مطرح کرد:

 پرداخت پیش پرداخت و بستن قرارداد:

اکنون زمان آن رسیده که باید برای بستن قرارداد اقدام کنید. قراردادها شامل توضیح کلی از امکانات و تکنولوژی سایت و زمان شروع و زمان تحویل آن است. در ضمن قرارداد باید تاریخ پرداخت چک ها عنوان شود.شما بایستی مبلغی تحت عنوان پیش پرداخت، پرداخت کنید و کار آغاز می شود. در نظر داشته باشید که تمامی عکس ها و لوگو ها در صورت وجود باید توسط شما به طراح داده شود در غیر این صورت کار طراحی را به تیم طراحی آن ها واگذار کنید تا زمان را از دست ندهید.

نکات:

تکلیف پشتیبانی را در زمان قرارداد به طور واضح مشخص کنید.

نکاتی را برای فسخ قرارداد و بدقولی ها در نظر بگیرید.

برای آموزش کار با وب سایت با طراح خود صحبت کنید ممکن است لازم به چند جلسه آموزش باشد.

اگر زمان و هزینه زیاد لازم است می توان مبلغ را به دو یا سه تقسیم کرد.

طراحی سایت توسط شرکت طراحی سایت:

طراحی سایت در دو فاز انجام می شود: طراحی گرافیک وب سایت (استاتیک) ، برنامه نویسی وب سایت ( داینامیک)

در طراحی استاتیک سایت باید کارهای زیر انجام شود:

1.انتخاب رنگ و تم سایت:

در این مرحله شما می بایست رنگ یا قالبی از سایت که در نظر دارید را با طراحان در میان بگذارید و یا پیشنهادات آن ها را که برگرفته از تجربه و علم آن هاست را تایید کنید.

2. در صورت تایید رنگ و قالب و چینش صفحات، فاز دوم که برنامه نویسی سایت است آغاز می شود. دراین حالت به طور معمول نسخه ای به عنوان دمو demo (از قسمت استاتیک سایت) روی هاست قرار میگرد که برای همگان قابل نمایش است.

در طراحی داینامیک سایت باید کارهای زیر انجام شود:

این قسمت از طراحی به طور کامل توسط برنامه نویسان انجام می شود.

هر مرحله از سایت که کامل می شود را تست کرده و در انتها بعد از اتمام کار مابقی هزینه را پرداخت کرده و سایت را تحویل بگیرید.

نکات:

سعی کنید مواردی که از شما خواسته اند را سریعتر به دستتشان برسانید.

در نظر داشته باشید سایت شما ممکن است که در اینده پیشرفت هایی داشته باشد پس جای پیشرفت را در نظر بگیرید.

بعد از تحویل سایت نسبت به همه ی باگ ها و خطاها هشیار باشید.

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.