مفید بود؟

آیا لازم است وب سایت داشته باشیم؟

 

خب، قبل از این که به این سوال پاسخ بدهم، اجازه بدهید چند سوال مشابه بپرسم:

آیا لازم است تلفن ثابت داشته باشیم؟ تلفن همراه چطور؟

آیا لازم است فکس داشته باشیم؟ آیا لازم است آدرس ایمیل داشته باشیم؟

آیا می توانیم اینترنت نداشته باشیم؟

زمانی داشتن تلفن ثابت برای همه مقدور نبود، اما به سرعت همگانی شد. زمانی داشتن تلفن همراه فقط ویژه افراد مرفه بی درد بود، اما الان حتی غیر مرفهین دردمند (خودم!) هم تلفن همراه دارند. داشتن ایمیل صرفا برای عضویت در Yahoo! Messenger و چت کردن بود، اما الان یکی از راه های ضروری ارتباط است. همه آنچه گفته شد ابزار های ارتباطی ای هستند که اکنون به ابزارهای ضروری کسب و کار تبدیل شده اند و ما با استفاده از آن ها تبلیغات می کنیم، محصولاتمان را به مشتری هایمان می فروشیم و خدمات پس از فروش ارائه می کنیم و تصور اختلال یک روزه در هریک از این سرویس ها، می تواند برای ما کابوس باشد!

یک از سوالاتی که در جلسات بازاریابی من و مشتریانم در خصوص داشتن وب سایت، بارها از من پرسیده شده این است: “چه تظمینی وجود دارد که من با داشتن وب سایت ، مشتری بیشتری داشته باشم؟” . شاید این سوال که دلیل اصلی من برای نوشتن این مقاله است، سوال خیلی از شما خوانندگان محترم باشد! واقعا چه تظمینی وجود دارد؟

 

حقیقت این است که هیچ تظمینی وجود ندارد! همانطور که با داشتن تلفن هیچ تظمینی وجود ندارد که کسی به شما زنگ بزند و مشتریانتان زیاد شود!  وب سایت هم مثل تلفن، یا اینترنت و یا حتی محل فیزیکی کسب و کار، صرفا یک ابزار است و بهره مندی از هر کدام از آن ها به نحوه استفاده ما از آن ها برمی گردد.

نتیجه گیری:

همانطور که داشتن تلفن و ایمیل و اینترنت روزی اختیاری و لوکس بوده ولی امروز ضروری است، این اتفاق قطعا برای داشتن “وب‌سایت” خواهد افتاد (هرچند به نظر من این اتفاق افتاده). کسانی شانس موفقیت بیشتری دارند که زودتر از بقیه شروع کنند و قطعا در آینده ای بسیار نزدیک، نداشتن وب سایت برای کسب‌ و کار، باعث پایین آمدن سطح کاری و جایگاه کسب و کار ما در ذهن مشتریان ما خواهد بود!

سخن پایانی:

در پایان باید بگویم که مخاطب من در این مقاله تنها صنف رایانه نیست بلکه همه اصناف هستند. و اگر داشتن وب سایت را برای سایر اصناف مستحب فرض کنیم، در این صورت برای صنف رایانه این امر واجب خواهد بود. امیدوارم پیش از شکایت از وضع اقتصادی، خودمان را با سازوکار های جدید بروز کنیم. در مقالات آتی به ویژگی های یک وب سایت خوب خواهم پرداخت.

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.