مقالات آموزشی

چطور صفحه وب را از گوگل پاک کنیم؟

مفید بود؟

طراحی سایت، بهینه سازی سایت، پاک کردن صفحه وب از گوگل، سئو وب سایت، روش حذف صفحه وب از موتور جستجوی گوگل، حذف صفحه وب از نتایج گوگل، noindex، robots.txt

این موضوع فقط یک نکته بسیار کوچک سئو ار بین تمام نکات بهینه سازی موتورهای جست و جو است. تمام این نکات منحصر به فرد هستند و برای اجرا زمان کمی می برند. دلایل بسیار زیادی وجود دارد که بخواهید یک صفحه خاص را از موتور جست و جوی گوگل حذف کنید. ممکن است این صفحه حاوی داده های مهمی باشد که نخواهید تمام دنیا از آن با خبر شوند و یا ممکن است که صفحه کپی باشد. در این مطلب چندین روش برای حذف صفحه وب از گوگل را به شما ارائه میکنیم:

از ابزار حذف خود گوگل استفاده کنید

در ابتدا باید سایت خود را در ابزار Google Webmaster تایید کنید تا به گوگل نشان دهید که شما واقعاً صاحب سایت هستید. برای این کار به یک حساب گوگل احتیاج دارید. سپس وارد ابزار گوگل وب مستر شوید و سایت خود را اضافه کنید. بعد از این مرحله باید بر روی گزینه verify your site کلیک کنید تا ابزار وب مستر برای شما فعال شود. از شما خواسته میشود تا یک فایل و یا یک متا تگ را به سایتتان اضافه کنید. این طبیعی است. آن ها باید مطمئن شوند که وب سایت متعلق به خود شما است. به محض اینکه متا تگ یا فایل را اضافه کردید، سایت شما تایید میشود. پس از این مرحله شما باید به ترتیب زیر عمل کنید:
Site Configuration-> Crawler Access-> Remove URL
بعد از کلیک کردن بر روی Remove URL باید درخواست حذف URL را ثبت کنید. برای این کار بر روی New Removal Request کلیک کنید. از شما خواسته میشود که URL مورد نظر را وارد کنید. سپس صفحه جدیدی برای شما باز میشود که در آن چند گزینه به چشم می خورد. URL را تایید کنید و یکی از گزینه های زیر را انتخاب کنید.:
Remove page from search results and from cache
Remove page from cache only
Remove directory
قسمت The page returns a 404/410, or has been blocked by robot.txt or a noindex meta tag را بررسی کنید. این کار تایید یکی از گزینه های زیر است:
You have verified that the page returns a 404 error or a 410 error
You have blocked the file in the robot.txt
You have entered noindex meta tag on the page
به محض اینکه تمام مراحل را پشت سر گذاشتید، بر روی Submit Request کلیک کنید. اینکه برای گوگل چه مدتی طول بکشد که تا صفحه شما را پاک کند دقیق مشخص نیست، اما در حالت کلی ظرف چند روز این عمل انجام میگیرد.

مقاله مرتبط : خطای 404 در سئو

حذف کامل صفحه از وب سایت

اگر تمایل دارید که صفحه مورد نظر تماماً از اینترنت پاک شود، باید ابتدا آن را از سرور وب حذف کنید. بعد از آن از ابزار Google Removal همان طور که توضیح داده شد، استفاده کنید. مطمئناً برای این کار باید به وب سایتتان دسترسی داشته باشید.

برچسب No Index را به صفحه مورد نظر اضافه کنید

گوگل و سایر موتورهای جست و جو با دیدن برچسب noindex آن صفحه را درجست و جوهایشان فهرست نمی کنند. بهتر است که این برچسب را در قسمت کد هدر به کار ببرید.

صفحه را به فایل Robots.txt اضافه کنید

هر سایتی باید یک فایل Robots.txt داشته باشد. کافی است در آن فایل، Crawling/Indexing را غیر فعال کنید. 

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.