مقالات آموزشی

۱۰ مرحله نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب

مفید بود؟

آیا شما علاقه مند هستید که به برنامه دانشگاه خود دسترسی داشته باشید؟

اگر شما در دانشگاه مشغول به تحصیل هستید، مطمئنا قبل از اینکه فارغ التحصیل شوید باید حداقل یک مقاله تحقیقاتی به دانشگاه خود ارائه دهید. اگر تا به حال هیچ مقاله تحقیقاتی ننوشته اید، در این صورت ممکن است هنگام نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب کمی نگران باشید. ما در اینجا به شما نشان می دهیم که چگونه شروع به نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب کنید.

ما در اینجا به شما آموزش می دهیم که برای نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب، چه کارهایی را باید انجام دهید تا بتوانید مقاله ای بنویسید که روی خواننده تاثیر بگذارد… و همچنین بتوانید نمره بسیار خوبی را نیز به دست آورید!

به شما پیشنهاد می کنیم مقاله

چگونه می توانید یک قالب وبلاگ عالی برای توسعه تمام پست های خود ایجاد کنید (همراه با الگو)

مطالعه نمایید.

هنگام نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب، ما برای اینکه بتوانیم به شما کمک کنیم تا بتوانید یک مقاله عالی و قوی ارائه دهید، مراحل مورد نیاز را به شما نشان می دهیم. شما هنگام نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب وارد یک چالش بزرگی می شوید، اما اگر وقت بگذارید و تمرین بیشتری داشته باشید، مقاله نویسی می تواند شامل بخش مهمی از علم و حرفه شما شمرده شود.

مراحل نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب چیست؟

هنگام نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب، به مراحل زیر دقت کنید، با انجام وظایف خود شروع به نوشتن مقاله تحقیقاتی کنید تا بتوانید آن را با بهترین ساختار به پایان برسانید. این مراحل شامل موارد زیر می باشد:

• مرحله 1: وظایف خود را بشناسید

• مرحله 2: یک موضوع مناسب برای مقاله تحقیقاتی خود در نظر بگیرید

• مرحله 3: تحقیقات لازم را انجام دهید

• مرحله 4: مقاله تحقیقاتی خود را سازمان دهی کنید

• مرحله 5: برای مقاله تحقیقاتی خود یک ساختار علمی تشکیل دهید

• مرحله 6: برای مقاله تحقیقاتی خود یک طرح کلی در نظر بگیرید

• مرحله 7: شروع به نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب کنید

• مرحله 8: محتوای مقاله تحقیقاتی خود را ویرایش کنید

• مرحله 9: هنگام محتوا نویسی مقاله تحقیقاتی خود، دستور زبانی که به کار برده اید را ویرایش کنید

• مرحله 10: مقاله تحقیقاتی خود را دوباره بخوانید و سپس آن را بفرستید

مرحله 1: هنگام نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب، وظایف خود را بشناسید 

این مرحله ممکن است برای شما بسیار ساده و واضح به نظر برسد، اما این موضوع بسیار مهم است که قبل از اینکه نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب را شروع کنید بدانید که معلم یا استاد شما چه چیزی را از شما می خواهد. بسیاری از دانشجویان به این مرحله اهمیت زیادی نمی دهند و آن را نادیده می گیرند، و سپس برای اینکه می دانند هنگام نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب بسیار تلاش کرده اند و هیجان زیادی داشته اند اما با این حال نتوانستند نمره خوبی کسب کنند، در شگفت می مانند. و دلیل آن این است که آنها دستورالعمل های لازم را مطالعه نکرده اند و آنها را مورد توجه قرار نداده اند.

وقت بگذارید و به وظایف خود عمل کنید. به وظایفی که مربی برای شما مشخص کرده است توجه کنید. به وظایفی که هنگام نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب باید بدانید، درخواست ها، مبحث درجه بندی و یا هر وظیفه دیگری که برای شما مشخص شده است، توجه کنید. بهترین روش این است که وظایف خود را برجسته کنید و آنها را در جایی بنویسید.

هنگام نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب، باید بدانید که دقیقا چه چیزی از شما درخواست شده است تا درباره آن بنویسید، و اینکه چگونه می توانید در مقاله خود نمره خوبی کسب کنید. و اگر به چیزی شک دارید، حتما از معلم یا استاد خود بپرسید! حتی قبل از اینکه موضوع مقاله تحقیقاتی خود را انتخاب کنید، از معلم یا استاد خود بخواهید که همه چیز را برای شما واضح و شفاف کنند. با استفاده از این روش، می توانید با خیال راحت در مسیر درستی قدم بگذارید.

مرحله 2: موضوع مقاله تحقیقاتی خود را انتخاب کنید 

به محض اینکه متوجه شده اید هنگام نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب چه چیزهایی از شما درخواست شده است که آنها را بنویسید، اکنون زمان آن رسیده است که موضوع مقاله تحقیقاتی خود را انتخاب کنید. در این مرحله ممکن است کمی استرس داشته باشید، اما زیاد نگران نباشید.

شما می توانید درباره موضوعاتی بنویسید که به آنها علاقه دارید و یا در مورد چیزهایی شروع به نوشتن کنید که باعث هیجان شما می شوند، اما ذهن خود را درگیر اینکه بهترین موضوع را داشته باشید نکنید. در خیلی از موارد، موضوعی که بتوانید درباره آن بحث کنید، می تواند یک موضوع مناسب و ایده آل باشد، به طوری که شما می توانید توانایی خود را امتحان کنید و درباره موضوعات مختلف توضیح دهید و اگر جزء وظایف شما به شمار می آید، حتی می توانید از مباحث موضوع خود دفاع کنید.

اگر می خواهید موضوع مقاله تحقیقاتی مناسبی را انتخاب کنید، بهتر است راهنمایی هایی که مربی شما در اختیارتان قرار می دهد را اجرا کنید. اگر موضوعی را در نظر دارید که بسیار علاقه مند هستید درباره آن بنویسید، اما نمی دانید که چگونه آن را در دستورالعمل ها قرار دهید، در این صورت درباره موضوع دیگری بنویسید. زیرا اگر بتوانید درباره موضوعی بنویسید که با وظایف شما تناسب داشته باشد،

در این صورت در محتوا نویسی مقاله تحقیقاتی خود دچار مشکل نخواهید شد. این موضوع از اهمیت زیادی برخوردار است که شما درگیر موضوعی شوید که قصد دارید درباره آن بنویسید، اما حتما نیازی نیست که به آن موضوع علاقه مند باشید. شما همچنین هنگامی که شروع به نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب می کنید و درباره موضوعی می نویسید، می توانید چیزهای جدیدی نیز یاد بگیرید. شما زمانی که این مرحله را به پایان برسانید، درباره موضوعی که می نویسید تقریبا تخصص کافی کسب می کنید، اما نیازی نیست درباره همه چیز بدانید.

 

مرحله 3: هنگام نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب، تحقیقات لازم را انجام دهید 

و اکنون زمان انتظار به پایان رسیده است- شما باید درباره موضوع خود تحقیقات لازم را انجام دهید! یکی از ویژگی های این مرحله آن است که قابل انعطاف می باشد؛ یعنی هر کسی به شیوه های مختلف تحقیقات لازم برای مقاله تحقیقاتی خود را انجام می دهد. با این وجود، شما باید تا زمانی که مقاله تحقیقاتی خود را به پایان برسانید، تمرکز خود را حفظ کنید و سریع در مسیر خود حرکت کنید. گذشته از همه اینها، شما هنوز باید نوشتن مقاله تحقیقاتی خوب خود را ادامه دهید.

موارد مهم و کلیدی وجود دارند که شما باید هنگام نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب به آنها توجه کنید:

1) به طور سطحی بخوانید

2) در جستجوی منابعی باشید که مفید و قابل اعتماد باشند

3) از مطالب و اطلاعات مفید چشم پوشی نکنید.

به طور سطحی بخوانید

اول از همه، به طور سطحی بخوانید. نیازی نیست که تمام مطالب و اطلاعات درباره موضوع خود را با جزئیات کامل بخوانید. در حقیقت، شما ممکن است نتوانید تمام مطالب و اطلاعات را به طور کامل بخوانید. شما می توانید سریع مطالب و اطلاعات مهم درباره موضوع خود را مطالعه کنید. این مهارت را یاد بگیرید که بتوانید نکات و مباحث کلیدی را مشخص کنید و آنها را در مقاله تحقیقاتی خود به کار ببرید، بدون اینکه نیاز باشد تمام مطالب و اطلاعات را با جزئیات کامل بخوانید.

در جستجوی منابعی باشید که مفید و قابل اعتماد باشند

در مرحله بعدی، این را در نظر داشته باشید که منابع مقاله تحقیقاتی شما باید مفید و قابل اعتماد باشند. با اینکه احتمال دارد این برخلاف چیزی باشد که از شما خواسته شده است، می توانید هنگام نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب به سراغ ویکی پدیا (Wikipedia) بروید. اما، آن را به عنوان آخرین منبع خود به کار نبرید.

هنگام نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب، می توانید منابع کلی مانند ویکی پدیا (Wikipedia) را به کار ببرید تا بتوانید بیشتر با موضوع خود آشنا شوید، و همچنین بتوانید کلمات کلیدی را که هنگام نوشتن تحقیق به شما کمک می کنند را پیدا کنید، تا مقادیر زیادی از اطلاعات را به دست آورید. اما در محتوا نویسی مقاله تحقیقاتی خود، برای اینکه بتوانید اطلاعات مفیدی را به کار ببرید، منابع مقاله تحقیقاتی شما باید مفید و قابل اعتماد باشند.

یافته هایی که از تحقیقات گوگل و یا مقالات ویکی پدیا (Wikipedia) دریافت کرده اید را به صورت عمیق تری در مقاله تحقیقاتی خود به کار ببرید. منابعی که در مقاله به کار رفته است را بررسی کنید، برای اینکه بتوانید پایگاه داده علمی را جستجو کنید باید کلمات کلیدی که در جستجوی اینترنتی به دست آورده اید را به کار ببرید، و یافته های خود را با یک کارشناس در میان بگذارید تا مطمئن شوید که آیا معتبر هستند یا خیر و اگر معتبر هستند، چگونه می توانید به منابع مفید و قابل اعتماد دسترسی داشته باشید که همان مطلب را بیان کنند.

بنابراین، برای اینکه بیشتر متوجه این موضوع شوید: برای اینکه بتوانید شروع به نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب کنید، بهتر است از ویکی پدیا (Wikipedia) استفاده کنید، اما نباید ویکی پدیا (Wikipedia) را به عنوان منبع مهم و اولیه در تحقیق خود استناد کنید.

از مطالب و اطلاعات مفید چشم پوشی نکنید

در آخر، از مطالب و اطلاعات مفید چشم پوشی نکنید. در جستجوی مقاله ای باشید که هر آنچه را که لازم است درباره موضوع مقاله تحقیقاتی خود بدانید را بیان کند. آیا محققان اخیرا به این نتیجه رسیده اند که دی ان ای (DNA) اختاپوس از دی ان ای (DNA) ناآشنا از فضا تشکیل شده است؟ آیا زمانی که طوفان بیاید، این امکان وجود دارد که بتوان گل دسته هایی که روی قلعه سیندرلا در دنیای دیزنی وجود دارد را جابجا کرد؟

آیا هیچ آشپزی اقدام به انجام این کار کرده است که جورج واشنگتن را توسط ریختن گوجه های سمی در غذایش ترور کند؟ شما می توانید به مقالاتی دسترسی داشته باشید که شاهد درست بودن هر سه ادعا هستند؛ با این وجود، هنگامی که شما به طور عمیق تر وارد مباحث مقاله می شوید، می بینید که آنها درست نیستند. زمانی که شما به مقاله ای دسترسی دارید که صحت چیزی را گواهی می دهد، به این معنا نیست که آن مقاله حقیقتی را اثبات کرده است که شما می توانید آن را در تحقیق خود به کار ببرید.

هنگام نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب، سعی کنید تمام نظرات و مکاتب فکری متفاوت را درباره موضوع مقاله تحقیقاتی خود درک کنید. برای اینکه بتوانید این کار را انجام دهید، باید انواع مقالات مختلف را بخوانید و همچنین کتاب یا مقاله ای را مطالعه کنید که بررسی اجمالی درباره موضوع شما انجام می دهد و نقطه نظرات مختلف را ادغام می کند، یا با کارشناسی ارتباط برقرار کنید که این توانایی را داشته باشد که موضوع مقاله تحقیقاتی شما  را به طور عمیق توضیح دهد.

 

مرحله 4: هنگام نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب، مقاله تحقیقاتی خود را سازمان دهی کنید 

بنابراین اکنون شما تمام اطلاعات لازم که برای نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب مورد نیاز است را در اختیار دارید، با این اطلاعات چه اقدامی باید انجام دهید؟ مرحله چهارم فقط درباره این است که چگونه مقاله تحقیقاتی خود را منظم و سازمان دهی کنید. مانند تحقیق، در اینجا هر کسی اولویت های خاص خود را دارد. همچنین به وظایفی که برای شما مشخص شده است نیز بستگی دارد. نوعی فهرست کتاب (به معنای حقیقی کلمه “نوشتن کتاب”، فهرستی از کتاب ها، مقاله ها و منابع مختلفی است که شما هنگام نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب به کار برده اید)، می تواند در سازمان دهی مقاله تحقیقاتی کمک زیادی به شما کند.

زمانی که مربی از شما درخواست می کند که مقاله تحقیقاتی خود را همراه با فهرست کتاب ها ارائه دهید (مرحله 1 را در نظر بگیرید؛ لازم است از قبل بدانید که وظایف شما تا این لحظه دقیقا چیست!)، برای مقاله تحقیقاتی خود یک فهرست کتاب ایجاد کنید که برحسب نیازهای تحقیق شما باشد.

اگر فهرست کتابی ایجاد می کنید که فقط در اختیار خودتان باشد، این موضوع را در نظر داشته باشید که از چه طریقی علاقه مند هستید مقاله تحقیقاتی خود را سازمان دهی کنید. شما می توانید منابع مقاله تحقیقاتی مورد نظر را در مرورگر وب خود علامت  گذاری کنید و یا یک فهرست کتاب دیجیتالی فراهم کنید تا بتوانید منابعی که انتخاب کرده اید را پیوند دهید.

شاید شما مایل باشید فهرستی از منابع خود را پرینت کنید و به چاپ برسانید و یا اینکه بخواهید تمام چیزهایی که یاد گرفته اید و با تحقیق شما نیز ارتباط دارد را در دفترچه یادداشت خود و یا یادداشت های برچسبی بنویسید و سپس آنها را روی میز و یا روی زمین بچینید تا بتوانید به راحتی مقاله تحقیقاتی خود را سازمان دهی کنید.

مرحله 5: هنگام نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب، برای مقاله تحقیقاتی خود یک بیانیه علمی تشکیل دهید 

اکنون که با وظایف خود آشنا هستید و می دانید که چه کارهایی باید انجام دهید، موضوعی را برای مقاله تحقیقاتی خود در نظر گرفته اید که با وظایف شما مطابقت دارد، و درباره موضوع خود تحقیقاتی انجام داده اید و مقاله تحقیقاتی خود را سازمان دهی کرده اید، اکنون زمان آن رسیده است که نظرات، مباحث و ادعای خود را ارائه دهید. حتی اگر مباحث شما درباره چیزی یا بر علیه چیزی نباشد، باید یک بیانیه علمی مقاله تحقیقاتی در نظر بگیرید.

شما می توانید بیانیه علمی مقاله تحقیقاتی خود را در قالب یک بیانیه کوتاه به عنوان یک محقق یا نویسنده برای خوانندگان خود ارائه دهید، مانند چیزهایی که تلاش می کنید آنها را توضیح دهید یا به اثبات برسانید.

شما می توانید بیانیه علمی مقاله تحقیقاتی خود را با این سوال شروع کنید و در یک جمله پاسخ این سوال را بدهید:

مقاله تحقیقاتی شما درباره چه موضوعی بحث می کند؟

شما می توانید مانند موارد زیر به این سوال پاسخ دهید:

• مقاله من رابطه ای که بین انسان و سگ وجود دارد را توضیح می دهد.

• مقاله من، سیاست های دانشگاه درمورد دانشجویانی که تازه وارد محیط دانشگاه شده اند و در خوابگاه به سر می برند را نشان می دهد.

• مقاله من دیدگاه هایی را درباره ازدواج ارائه می دهد که مربوط به اثر غرور و تعصب (Pride and Prejudice) جین آستین می باشد.

همان طور که می بینید، پاسخ دادن به این سوال کار سختی نیست. اما، آنچه که از اهمیت زیادی برخوردار می باشد این است که باید به خاطر داشته باشید طرح این سوال فقط نقطه شروع بیانیه علمی مقاله تحقیقاتی شما می باشد. دانشجویان زیادی در این نقطه توقف می کنند، و سپس در شگفت می مانند که چرا نتوانسته اند در بیانیه مقاله تحقیقاتی خود نمره خوبی به دست آورند.

صریح بودن بیانیه تحقیقاتی

بیانیه علمی مقاله تحقیقاتی شما باید به صورت صریح باشد، و شما نباید درباره خودتان بنویسید. بنابراین، شما می توانید تغییراتی در پاسخ هایی که در قسمت بالا آمده است ایجاد کنید و آنها را به صورت زیر در بیانیه خود به کار ببرید:

رابطه ای که بین انسان و سگ وجود دارد، توسط این دو روش مشخص می شود؛ نه تنها سگ ها می توانند بهترین رفیق برای انسان ها باشند، بلکه فعل و انفعالات انسان ها نیز می تواند تاثیر قابل توجهی روی رفتار و آناتومی سگ های مدرن بگذارد.

دانشگاه های زیادی وجود دارند که نیازمند دانشجویانی هستند که تازه وارد محیط دانشگاه شده اند و اولین سال را در خوابگاه به سر می برند، که باعث می شود تا دانشجویان با هیچ مشکلی مواجه نشوند، و همچنین این امکان را به دانشجویان می دهد تا بتوانند به نمرات بهتری برسند، و ممکن است باعث شود که دانشجویان در دانشگاه بمانند.

در اثر غرور و تعصب (Pride and Prejudice) جین آستین، ازدواج می تواند منجر به خیلی از چیزها مانند ابزاری برای تحرک اجتماعی، اشتباهی جبران ناپذیر و یا یک شراکت سودمند شود.

در اینجا تفاوت هایی که بین مجموعه اول از جملات و مجموعه دوم از بیانیه ها وجود دارد را مشاهده می کنید؟ ممکن است برای ایجاد یک بیانیه خوب تلاش زیادی کنید، اما به خاطر داشته باشید که کلمات و عباراتی مانند “من این طور فکر می کنم که” و یا “مقاله من درباره این است که” را در بیانیه علمی مقاله تحقیقاتی خود به کار نبرید.

همچنین این موضوع نیز از اهمیت زیادی برخوردار است که سعی کنید بیانیه ای برای مقاله تحقیقاتی خود بنویسید که واضح و روشن باشد و برای خواننده مبهم نباشد. به عبارت دیگر، بیانیه ای که ایجاد می کنید باید قوی باشد.

 

اگر به مثال هایی که در قسمت بالا گفته شده است توجه کنید، می بینید که هر کدام از این مثال ها به مورد خاصی درباره موضوع اشاره می کند. روش مهم دیگری برای اینکه بتوانید مهارت ایجاد یک بیانیه قوی را به دست آورید این است که بیانیه ای ایجاد کنید که بتوان درباره آن بحث کرد. یعنی به این مفهوم نیست که جدال آمیز و مستبد باشد، بلکه به این مفهوم است که ممکن است افرادی با بیانیه شما اختلاف نظر داشته باشند.

برای مثال، احتمال دارد افرادی این نظر را داشته باشند که انسان ها این توانایی را ندارند که تا این حد بر روی سگ ها تاثیر گذار باشند، و یا اینکه نیازی نیست دانشجویانی که تازه وارد محیط دانشگاه شده اند، برای اولین سال در خوابگاه بمانند، و یا بحث ازدواج در اثر غرور و تعصب (Pride and Prejudice) جین آستین داستانی کاملا رمانتیک و عاشقانه است.

(یکی دیگر از روش های مهم برای اینکه ببینید بیانیه علمی مقاله تحقیقاتی شما قابل بحث است یا خیر این است که: آیا اثر غرور و تعصب (Pride and Prejudice) جین آستین، یک کتاب می باشد؟ بله، یک کتاب است. بنابراین اگر این بیانیه را بنویسید: “نویسنده کتاب غرور و تعصب (Pride and Prejudice)، جین آستین می باشد”، بیانیه خوبی به نظر نمی رسد زیرا شما به حقیقتی اشاره کرده اید که کسی نمی تواند با آن مخالفت کند. در محتوا نویسی مقاله تحقیقاتی خود، شما نباید درباره حقایقی بنویسید که آشکار هستند و همه درباره آن می دانند).

آیا در بیانیه امکان بحث و گفتگو وجود دارد

یکی دیگر از روش های کلیدی برای اینکه مطمئن شوید آیا توانسته اید بیانیه ای قوی و خاص برای مقاله تحقیقاتی خود ایجاد کنید این است که ببینید آیا بیانیه شما این امکان را به افراد می دهد تا بتوانند درباره آن بحث کنند یا خیر، که این روش هنگام نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب، کمک زیادی به شما می کند و همچنین باعث می شود تا بتوانید نمره خوبی به دست آورید و تلاشتان بی نتیجه نمی شود.

بعد از اینکه توانسته اید یک بیانیه قوی، قابل بحث و قطعی ایجاد کنید، اکنون زمان آن رسیده است که بیانیه خود را با استاد، مربی و یا مرشد مورد اطمینان خود در میان بگذارید. بیانیه ای که برای مقاله تحقیقاتی خود نوشته اید را به آنها نشان دهید و نظر آنها را بخواهید و با آنها مشورت کنید که آیا بیانیه ای که ایجاد کرده اید، قوی و خاص است و می تواند به شما هنگام نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب کمک کند.

مرحله 6: هنگام نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب، برای مقاله تحقیقاتی خود یک طرح کلی در نظر بگیرید

مانند ایجاد فهرست کتاب، زمانی که می خواهید برای مقاله تحقیقاتی خود یک طرح کلی در نظر بگیرید، ابتدا باید وظایف خود را مشخص کنید. اگر استاد از شما درخواست کرده است که برای مقاله تحقیقاتی خود یک طرح کلی ایجاد کنید، حتما طرح کلی را در نظر بگیرید که با مثال ها، دستورالعمل ها و نیازهایی که در اختیار شما قرار گرفته است، مطابقت داشته باشد. حتی اگر لازم نباشد یک طرح کلی بنویسید، با فراهم کردن آن می توانید به نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب کمک کنید.

زمانی که یک طرح کلی ایجاد می کنید، یعنی ساختاری را برای مقاله تحقیقاتی خود فراهم کرده اید. زیاد وابسته به فرمول نباشید، اما سعی کنید الگوها و دستورالعمل ها را هنگام نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب به کار ببرید زیرا کمک زیادی به شما می کند. زمانی که در دوره دبیرستان بوده اید، ممکن است مقالاتی نوشته اید که دارای سه یا پنج پاراگراف بوده اند، و هنگامی که می خواهید یک مقاله تحقیقاتی به دانشگاه خود ارائه دهید،

می توانید از همان الگوهای دبیرستان نیز استفاده کنید، اما باید اطمینان داشته باشید که مقاله تحقیقاتی شما از یک قالب معنی دار برخوردار باشد. اگر قصد دارید در بیانیه خود به دو مورد مهم و کلیدی اشاره کنید، نباید فقط از سه یا پنج بخش مهم برای مقاله تحقیقاتی خود استفاده کنید.

اگر یکی از وظایف شما این است که باید خواننده را با موضوعی آشنا کنید، سعی کنید نظرات و دیدگاه های مختلفی درباره موضوع خود ارائه دهید، و سپس هر یک از آنها را برای خواننده توضیح دهید، پس در این صورت ممکن است لازم باشد سه بخش مهم و اساسی برای مقاله تحقیقاتی خود در نظر بگیرید، باید سه بخش مهم برای هر یک از این اهداف ایجاد کنید.

 

زمانی که می خواهید یک طرح کلی برای مقاله تحقیقاتی خود ایجاد کنید، باید به صورت منتقدانه درباره آنچه که قصد نوشتن آن را دارید فکر کنید، و اینکه از چه ساختاری استفاده کنید تا بتوانید مقاله تحقیقاتی خود را به صورت واضح و سازمان یافته بنویسید. اگر می خواهید یک ساختار معنی دار ایجاد کنید، باید برای مقاله تحقیقاتی خود یک مقدمه و نتیجه گیری بنویسید، اما همه اینها با توجه به محتوایی که برای مقاله خود ایجاد می کنید، متفاوت است.

زمانی که برای مباحث خود یک طرح کلی ایجاد می کنید، می توانید از استدلال هایی که برای مقاله تحقیقاتی شما مناسب نیستند دوری کنید. اگر نمی دانید که کدام یک از استدلال ها نادرست می باشند، از وقت خود استفاده کنید و معمول ترین استدلال های غلط را بررسی کنید؛ با انجام این کار می توانید نمره خوبی کسب کنید!

مرحله 7: شروع به نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب کنید 

و سرانجام، زمان نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب فرا رسیده است. شاید تصور کنید که بهتر بود زودتر از اینها نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب را شروع کنید، اما شک نداشته باشید که: کارهایی که تا این لحظه برای نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب به شما گفته ایم، از اهمیت زیادی برخوردار می باشند. اگر کارهایی که به شما گفته شده است را انجام دهید، می توانید یک مقاله تحقیقاتی قوی، واضح و جالب بنویسید.

هنگام نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب، سعی کنید از کمال گرایی اجتناب کنید. از این نترسید که چگونه بهترین کلمات را در مقاله تحقیقاتی خود به کار ببرید، و یا اینکه چگونه از کامل ترین دستور زبان و یا بهترین عنوان استفاده کنید. شما می توانید مقاله تحقیقاتی خود را ویرایش کنید و آن را به بهترین شکل ممکن درآورید. اما اکنون، فقط لازم است که شما نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب را شروع کنید.

قبل از اینکه شروع به نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب کنید، تحقیقاتی که انجام داده اید را بررسی کنید، اما آنها  را به طور مستقیم وارد محتوای مقاله خود نکنید. اگر هنگام نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب، بین منابع و مقاله خود دست و پا بزنید، می توانید به راحتی ایده ها و نظرات را در مقاله خود به کار ببرید.

محتوا نویسی مقاله تحقیقاتی

شما از قبل اقدام به انجام کارهای زیادی کرده اید، پس هنگام نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب، به حافظه خود اعتماد کنید و توسط آن نوشتن را شروع کنید. در محتوا نویسی مقاله تحقیقاتی خود، می توانید از یک نقل قول خاص و یا یک آمار استفاده کنید، اما در این مرحله باید سعی کنید محتوایی که ایجاد می کنید، گفته های خودتان باشد.

در محتوا نویسی مقاله تحقیقاتی خود، سعی کنید از ایده ها و نظرات خودتان استفاده کنید تا بتوانید از سرقت ادبی اجتناب کنید. مفهوم سرقت ادبی یعنی اینکه شما ایده ها و نظرات دیگران را در محتوا نویسی مقاله تحقیقاتی خود به کار ببرید که محتوای شما را فاقد اعتبار می کند. این موضوع بسیار وحشتناک به نظر می رسد، اما نیازی نیست که این طور باشد. اگر از مراحلی که در قسمت بالا مطرح شده است پیروی کنید، می توانید بدون اینکه هیچ کپی و یا سرقت ادبی انجام داده باشید، از ایده ها و نظرات دیگران نیز در محتوا نویسی مقاله تحقیقاتی خود استفاده کنید.

اگر از نقل قولی به طور مستقیم و کلمه به کلمه در محتوا نویسی مقاله تحقیقاتی خود استفاده می کنید، باید منبع آن را استناد کنید. حتما علامت نقل قول را به کار ببرید و منبعی که نقل قول را از آن گرفته اید استناد کنید. همچنین باید اطلاعات بیشتری درباره نقل قولی که در محتوا نویسی مقاله تحقیقاتی خود به کار برده اید را در صفحه آثار ذکر شده یا منابع به خواننده ارائه دهید.

اگر نقل قولی را تفسیر می کنید، به این معنا که دقیقا از همان کلماتی که در نقل قول وجود دارد استفاده نمی کنید، باید سعی کنید که به محتوای خود اعتبار دهید. اگر می خواهید نقل قولی را تفسیر کنید، نباید از علامت نقل قول استفاده کنید اما این موضوع از اهمیت زیادی برخوردار است که خواننده را در جریان بگذارید که این ایده ها و نظرات از کجا سرچشمه گرفته اند.

اگر در محتوا نویسی مقاله تحقیقاتی خود چیزی را می نویسید که یک حقیقت رایج است (زمانی قابل قبول است که برای آن حقیقت حداقل سه منبع معتبر وجود داشته باشد)، در این صورت لازم نیست خواننده را در جریان بگذارید که این ایده از کجا آمده است. برای مثال، بیل گیتس یک شخص بسیار ثروتمند است که موسس شرکت مایکروسافت می باشد.

این حقیقتی است که رایج می باشد؛ این حقیقت در منابع قابل اعتماد بی شماری ذکر شده است. اما اگر شما قصد دارید درباره این بنویسید که چگونه بیل گیتس به ثروت، شهرت و موفقیت رسیده است، در این صورت باید به محتوای خود اعتبار دهید و نقل قول ها و آمارهایی که به کار می برید را استناد کنید، و نظریه های مختلف درباره اینکه چگونه موسس شرکت مایکروسافت به همچین موفقیتی دست پیدا کرده است  را از منابع مختلف بیان کنید.

برای اینکه بیشتر با نحوه نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب آشنا شوید، به بخش نوشتن در “مهارت های مطالعه دانشجوی زرنگ” (The Savvy Student Study Skills) بروید و آن را مطالعه کنید.

 

مرحله 8: هنگام نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب، محتوای مقاله تحقیقاتی خود را ویرایش کنید

اکنون که نوشتن مقاله تحقیقاتی خوب خود را به پایان رسانده اید، به خودتان تبریک بگویید. شما برای اینکه بتوانید به این مرحله برسید، تلاش زیادی کرده اید! و سپس، دوباره به سراغ مقاله ای که نوشته اید بروید. اکنون برای اینکه مطمئن شوید مقاله شما ایرادی ندارد، باید آن را ویرایش کنید. این نکته را به خاطر دارید که قبلا به شما گفته بودیم نیازی نیست نگران کامل بودن مقاله خود باشید؟ در این مرحله هم لازم نیست که نگران باشید، اما در اینجا باید تا جایی که ممکن است ایرادات مقاله خود را اصلاح کنید.

ابتدا محتوای مقاله خود را ویرایش کنید. یعنی شما در این مرحله باید به ساختار، تشکیلات، جمله بندی و طول مقاله خود توجه زیادی داشته باشید. زمانی که می خواستید یک طرح کلی ایجاد کنید، مقاله خود را با دقت سازمان دهی کرده اید. اکنون که نوشتن مقاله تحقیقاتی خوب خود را به پایان رسانده اید، آیا تشکیلاتی که قبلا برای مقاله خود ایجاد کرده اید، هنوز از منطق و مفهوم خاصی برخوردار است؟ اگر این طور باشد، بسیار عالی است. و اگر این طور نباشد، چه چیزهایی لازم است برای اینکه بتوانید این کار را انجام دهید؟ با دقت ببینید که چگونه جملات خود را جمله بندی کرده اید؟

آیا توانسته اید با جملات خود به خوبی ارتباط برقرار کنید؟ آیا توانسته اید مقاله خود را طوری بنویسید که خواننده بتواند واضح تر یا راحت تر آن را درک کند؟ برای انجام این کار، بهتر است به سراغ مرحله 1 بروید. آیا شما تمام وظایفی را که برای شما مشخص شده است را در مقاله خود انجام داده اید؟ اگر این طور نیست، چگونه می توانید قسمت های گم شده را در مقاله خود جایگزین کنید؟

اگر مقاله ای که نوشته اید بسیار طولانی می باشد، باید آن را مختصر و کوتاه تر کنید، و اگر مقاله شما بسیار کوتاه می باشد، باید آن را به اندازه ای بنویسید که قابل قبول باشد. اگر یک مقاله طولانی نوشته اید و قصد دارید آن را مختصر و کوتاه تر کنید، هرگز قسمت نتیجه گیری مقاله خود را حذف نکنید. و اگر یک مقاله کوتاه نوشته اید، سعی نکنید با بزرگ تر کردن اندازه فونت کلمات و حاشیه ها، مقاله خود را طولانی تر کنید. باید مراقب این ویرایش ها باشید.

اگر لازم باشد چیزی را از مقاله خود حذف کنید، آیا می دانید بهتر است چه مواردی را حذف کنید و اینکه چگونه می توانید دوباره مقاله خود را سازمان دهی کنید تا به یک ساختار قوی دست پیدا کنید؟ اگر مقاله کوتاهی نوشته اید و لازم است آن را طولانی تر کنید، سعی کنید کلمات را به صورت تصادفی به مقاله خود اضافه نکنید و یا چیزهایی که قبلا درباره آنها نوشته اید را دوباره تکرار نکنید.

توجه داشته باشید که در چه قسمت هایی می توانید مقاله خود را گسترش دهید و سعی کنید مواردی را اضافه کنید که با بقیه قسمت های مقاله شما مطابقت داشته باشد، و همچنین بتواند ایده ها و نظراتی را که شما به مقاله خود اضافه می کنید را توسعه دهد، و یا سعی کنید اطلاعاتی را به مقاله تحقیقاتی خود اضافه کنید که از ارزش زیادی برخوردار باشند.

به محض اینکه مقاله خود را ویرایش کرده اید و تمام تغییرات ضروری را انجام داده اید، دوباره مقاله خود را بخوانید تا اطمینان حاصل کنید که هیچ ایرادی ندارد. سعی کنید مقاله تحقیقاتی خود را توسط رایانه بنویسید، زیرا در این صورت به راحتی می توانید کلمات، جملات و پاراگراف ها را به مقاله خود اضافه و یا آنها را حذف کنید. اگر از اینکه بخواهید دوباره مقاله تحقیقاتی خود را بخوانید خسته می شوید، می توانید از دوست، راهنما یا استاد خود بخواهید که این کار را برای شما انجام دهند و نظر خودشان را درباره محتوای مقاله شما بگویند.

مرحله 9: هنگام محتوا نویسی مقاله تحقیقاتی خود، دستور زبانی که به کار برده اید را ویرایش کنید 

اینکه شما هنگام محتوا نویسی مقاله تحقیقاتی خود، دستور زبانی که به کار برده اید را ویرایش کنید نیز از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. این موضوع احتمالا کمی نگران کننده به نظر می رسد، اما جای نگرانی نیست زیرا برای انجام این کار می توانید از ابزارها و منابع زیادی استفاده کنید. اگر نمی دانید ویرگول ها، نقطه ویرگول ها و جملات پشت سر هم را در چه قسمت هایی باید به کار ببرید، می توانید منابعی مانند گرامری (Grammary) یا عناصر سبک وایت (White Elements of Style) را مطالعه کنید.

شرکت رایا مارکتینگ در زمینه تولید محتوا سئو شده و با بیش از 100 نوع ایده تولید محتوا شما را در این مسیر یاری می کند

همان طور که در محتوا نویسی مقاله تحقیقاتی خود، چند بار محتوای مقاله خود را خوانده اید و آن را بررسی کرده اید، بهتر است دستور زبانی که در مقاله خود به کار برده اید را نیز چند بار با دقت بررسی کنید. اگر نیاز دارید کمی استراحت کنید، حتما این کار را انجام دهید. اگر استراحت کاملی داشته باشید، می توانید با انرژی و تمرکز بیشتری به سراغ مقاله خود بروید، که باعث می شود تا بتوانید راحت تر ایرادات و اشتباهات مقاله خود را بفهمید و آنها را اصلاح کنید.

 

مرحله 10: هنگام نوشتن یک مقاله تحقیقاتی خوب، مقاله تحقیقاتی خود را دوباره بخوانید و سپس آن را بفرستید

به محض اینکه تمام مراحل 1 تا 9 را که برای شما توضیح داده ایم را در مقاله تحقیقاتی خود انجام داده اید، اکنون می توانید کمی استراحت کنید. سعی کنید یک یا دو روز استراحت کنید (اما اگر وقت زیادی ندارید، یک یا دو ساعت استراحت برایتان کافی است) و زمان باقی مانده خود را به این اختصاص دهید که مقاله خود را برای آخرین بار بخوانید.

یک کپی از مقاله خود بگیرید و اگر تا این لحظه مقاله خود را روی صفحه نمایش کامپیوتر خوانده اید، دوباره کپی مقاله خود را روی کاغذ نیز بخوانید. زیرا هنگامی که مقاله خود را روی صفحه نمایش کامپیوتر می خوانید، احتمال دارد متوجه بعضی از ایرادات یا اشتباهات قالب بندی نشوید. به محض اینکه برای آخرین بار مقاله تحقیقاتی خود را بررسی کرده اید و مطمئن شده اید تمام وظایفی که برای شما مشخص شده است را در مقاله خود انجام داده اید، اکنون می توانید مقاله خود را بفرستید.

از تمام راهنمایی ها و دستورالعمل هایی که درباره نحوه تحویل مقاله تحقیقاتی برای شما فراهم شده است پیروی کنید. اگر در ارسال مقاله خود دچار مشکل شده اید، عیب آن را پیدا کنید و آن را برطرف کنید. اگر بخواهید پنج دقیقه قبل از اینکه کلاستان شروع شود، مقاله تحقیقاتی خود را به چاپ برسانید، تصور کنید پرینتر شما دچار مشکل شود، در این شرایط چه کاری می توانید انجام دهید؟

اگر قصد دارید مقاله خود را آخر شب به صورت آنلاین بفرستید و تصور کنید زمانی که در ساعت 11:58 دقیقه شب وارد سیستم می شوید تا مقاله خود را بفرستید، متوجه می شوید که سرعت وای فای بسیار پایین است و شما نمی توانید مقاله خود را ارسال کنید، در این صورت بهتر است مقاله خود را در زمانی مناسب ارسال کنید تا حتی اگر با مشکلی هم مواجه شده اید بتوانید با آرامش و بدون هیچ عجله ای آن را حل کنید. اگر بتوانید این کار را انجام دهید، استاد از شما قدردانی خواهد کرد و از اینکه توانسته اید مقاله خود را پیش از موعد مقرر ارسال کنید، احساس رضایت می کند و مطمئن باشید که تاثیر زیادی روی نمره شما می گذارد.

به سراغ استاد یا مربی خود بروید و از او کمک بخواهید، اما سعی کنید منطقی باشید و احساس مسئولیت داشته باشید. اگر یک روز قبل وارد سیستم شده اید و متوجه شده اید مکانی که باید مقاله خود را ارسال کنید قفل شده و یا از دسترس خارج شده است، حتما توسط ایمیل با معلم یا استاد خود ارتباط برقرار کنید و مشکل را به آنها بگویید تا آنها بتوانند شما را راهنمایی کنند. فقط در انتظار این نباشید که آنها بتوانند آخر شب، آخر هفته و یا چند دقیقه قبل از اینکه باید مقاله خود را بفرستید به یاری شما بشتابند. باید شانس زیادی داشته باشید تا معلم یا استاد شما در این مواقع بتوانند به شما کمک کنند. اگر بتوانید مقاله خود را به موقع تحویل دهید، دیگر نیازی نیست نگران این باشید که آیا معلم یا استاد شما می توانند به موقع به شما کمک کنند یا خیر.

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *