مقالات آموزشی

بررسی کلیک های هرز در تبلیغات گوگل و راهکار خلاص شدن از شر آنها

مفید بود؟

سیستم های گوگل به قدری پیشرفته و پیچیده هستند که به ندرت کلیک های هرز را در هزینه تبلیغات شما لحاظ می کنند با این حال کلیک های هرز از شایع ترین مشکلات برای افرادی می باشد که تصمیم به راه اندازی کمپین تبلیغاتی در گوگل دارند. درک درستی از اینکه کلیک های هرز چه هستند و چگونه می توان با آنها برخورد کرد از اهمیت بالایی برخوردار است.

شما در مورد کلیک های هرز چه شنیده اید؟ آیا کلیک های هرز می تواند تاثیری بر روی کمپین های تبلیغاتی شما بگذارد؟ این ها تنها سوالات ساده است که قبل از راه اندازی کمپین تبلیغات خود در گوگل  می بایست جواب قانع کننده ای برای آنها داشته باشید.

در این مطلب تصمیم داریم به تمام سوالات شما دراین خصوص پاسخ دهیم بنابراین برای اطلاعات بیشتر در خصوص، کلیک های هرز در تبلیغات گوگل چه هستند؟ و چطور می شود از شر آنها خلاص شد؟ با پونه مدیا همراه باشید.

کلیک هرز چیست؟

کلیک هرز یا همان invali click ها مطابق تعریف گوگل، به کلیک های نامرتبط، غیر عمدی یا کلیک های ناشی از برنامه های مخرب گفته می شود. از شایع ترین نمونه های آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کلیک هایی که توسط ربات و سایر ابزارهای اتوماتیک انجام می شود.
 • کلیک های دستی که با هدف افزایش هزینه و یا سود حاصل از تبلیغات انجام می شود. به عنوان مثال اگر در سایت خود تبلیغات بنری گذاشته باشید ممکن است خود شما هم برای افزایش درآمد بر روی آن کلیک کنید اما در نقطه تقابل این کار این است که رقیبان هنگام مشاهده تبلیغات ادوردز با هدف افزایش هزینه اقدام به کلیک بر روی تبلیغ نمایند.
 • کارهایی که برای نمایش کمتر تبلیغات شما انجام می شود
 • کلیک های بدون ارزش مانند double click

 

کلیک های هرز در گوگل ادوردز (گوگل ادز )

هر وب سایتی ممکن است تعدادی بازدیدکننده اسپم نیز داشته باشد این موضوع را می توانید در قسمت ارسال نظرات سایت مشاهده نمایید. اما نقش کلیک های هرز بر روی تبلیغات شما چه است؟

کلیک های هرز آندسته از کلیک ها هستند که به صورت عمدی یا سهوا به وسیله یک سیستم خودکار و یا به صورت دستی بر روی تبلیغات شما انجام می شود.

اهمیت کلیک های هرز زمانی دوچندان می شود که برای برخی از عبارات و کلمات کلیدی  در کمپین ادوردز، بیش از آنچه به آن فکر کنید برای شما هزینه داشته است.

کلیک های هرز عموما توسط ربات ها انجام می شود اما کلیک هرز دستی عموما به وسیله اشخاص و رقیبان شما ایجاد می شود حتی ممکن است در طول چند روز چندین بار بر روی تبلیغات شما کلیک نمایند.

لازم نیست نگران این موضوع باشید گوگل به شما امکاناتی می دهد که تا حدودی می توانید از شر کلیک های هرز در تبلیغات خود راحت شوید. برای اطلاع از این روش ها با ما همراه باشید.

تشخیص کلیک های هرز

خبر خوب این است که گوگل دارای دو سیستم اتوماتیک مجزا برای تشخیص کلیک های هرز می باشد که به صورت خودکار کلیک های هرز را شناسایی می کنند، ممکن است تا کنون حتی اسم آنها را نیز نشنیده باشید.

گوگل چطور کلیک های هرز را تشخیص می دهد؟

اولین سیستم هر کلیک را بر اساس پارامترهای مختلفی مانند آدرس IP، زمان عکس العمل، عکس العمل های تکراری و سایر الگوهای عکس العملی تجزیه و تحلیل می کند. اگر گوگل تشخیص دهد که برخی از کلیک های انجام شده، کلیک های هرز می باشند قبل از اینکه در گزارش های مالی شما لحاظ شوند حذف می شوند. این امر به این معنی است که در بیشتر موارد کلیک های هرز حذف شده در نظر گرفته می شوند. اما اگر شما در خصوص این امر کنجکاو هستید می توانید ستون های مخصوص به این موارد را در گزارش ادوردز خود اضافه نمایید. نام این ستون ها به شرح زیر است:

 • نرخ کلیک هرز invalid click rate
 • عکس العمل های اشتباه invalid interactions
 • نرخ عکس العکل های اشتباه invalid interaction rates

 

اگر تصمیم دارید کلیک های هرز کمپین تبلیغاتی خود را مشاهده نمایید، بهتر است ستون های بالا را به گزارش خود اضافه نمایید.

دومین سیستمی که گوگل برای کلیک های هرز استفاده می نماید تشخیص و بررسی الگوهای کلیک حتی چند روز بعد از کلیک کردن می باشد، اگر کلیکی نامعتبر یا همان کلیک هرز تشخیص داده شود از گزارش شما حذف می شود و پول آن به حساب شما بازمی گردد. در قسمت مالی اکانت خود می توانید این اطلاعات را مشاهده نمایید.

 

زمانیکه کلیک های هرز توسط گوگل تشخیص داده نمی شوند چکار کنیم؟

کلیک های نامعتبر به صورت اتوماتیک توسط خود گوگل شناسایی می شوند و بسیار اندک شمار می باشد که کلیک های هرز در هزینه های شما لحاظ شود. بنابراین جای نگرانی نمی باشد اگر معتقد هستید که کلیک های جعلی تبلیغات شما توسط گوگل تشخیص داده نشده است می توانید ایمیلی حاوی مدارک مانند زمان، تاریخ و لاگ سرور را برای گوگل ارسال نمایید در مرحله بعدی یک متخصص درخواست شما را بررسی می کند و به شما پاسخ میدهد. توجه داشته باشید که این بررسی ها توسط شخص انجام می شود.

در زمان فعلی دیگر این اتفاقات به ندرت اتفاق می افتد زیرا سیستم های گوگل به صورت مداوم در حال بهبود هستند. اما اگر این موضوع برای شما اتفاق افتاد در مرحله اول مدارک خود را برای گوگل ارسال نموده و درخواست بررسی نمایید اما بهترین راه حل این می باشد که به صورت مستقیم با رقیب خود تماس بگیرید و تلاش نمایید تا به توافق دوجانبه برسید. ما بر این عقیده هستیم که سیستم های گوگل به قدری پیچیده هستند که جلوی کلیک های انجام شده توسط ربات را می گیرد اما واقعا برای کلیک های دستی که توسط شخص انجام می شود کاری جز مذاکره نمی توان انجام داد.

آیا باید نگران کلیک های هرز باشیم؟ پاسخ کوتاه، نه می باشد. این اتفاق مربوط به چندین سال قبل است در حالیکه امروزه گوگل به صورت جدی این مسئله را دنبال می نماید تا حس اعتماد کاربران را به استفاده از تبلیغات گوگل دو چندان نماید.

کاهش میزان کلیک های هرز

در سال های اخیر گوگل با بروزرسانی الگوریتم های خود توانسته است تا حدود زیادی جلوی کلیک های هرز را بگیرد اما تعداد محدودی از کلیک های هرز وجود دارند که از الگوهای جدیدی پیروی می کنند. در خصوص دیگر کلیک ها که توسط ربات انجام می شوند و یا کلیک هایی که به صوت تکراری انجام می شوند لازم نیست نگران باشید. خود شما نیز می توانید قدم های کوتاه و ساده ای را برای مقابله با کلیک های هرز بردارید که به شرح زیر می باشد:

 •  بازدیدکنندگان سایت خود را بررسی نمایید
 • بودجه تبلیغات گوگل و کلمات کلیدی را مداوم بررسی نمایید
 • در سایت های معتبر لینک سازی کرده و به سایت های معتبر نیز لینک دهید
 • سعی نمایید از پلاگین ها و برنامه های کرک شده در سایت خود استفاده ننمایید.

با اقدامات بالا می توانید تا حدودی جلوی کلیک های هرز را بگیرید اما با استفاده از ابزار گوگل مانند گوگل آنالتیکس می توانید ورودی خود را بررسی نمایید، تا بتوانید کلیک های هرزی را که بر روی تبلیغات شما صورت می گیرد تشخیص دهید.

 

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.