مقالات آموزشی

چگونگی طراحی لوگو فتوشاپ و معرفی ابزار های مهم فتوشاپ برای طراحی لوگو

مفید بود؟

کمتر کسی در دوره ما پیدا می شود که حداقل یکبار نام نرم افزار بسیار قدرتمند فتوشاپ را نشنیده باشد Photoshop Adobe

در زبان انگلیسی به معنای مغازه عکس یا عکس فروشی است و بدین معنا است که مانند یک عکس فروشی بزرگ که هر نوع عکسی در آن پیدا می شود می توانید با فتوشاپ هر نوع عکسی ویرایش کنید یا بسازید! شرکت آمریکایی ادوبی مسئول ساخت ادوبی است و باید گفت این شرکت یکی از خلاق ترین شرکت ها و غول های نرم افزاری در دنیاست. با همراه باشید تا همه چیز را درمورد طراحی لوگو فتوشاپ بررسی کنیم.

 یکی از کارهای گرافیکی که می توانید با فتوشاپ بسازید آرم یا لوگو است هر چند بسیاری از طراحان گرافیک با تجربه به دلیل پیکسلی بودن این نرم افزار توصیه می کنند از آن برای طراحی لوگو استفاده نکنیم (اکثر تصاویری که در اطراف خود می بینید از نوع پیکسلی است و اگر آنها را خیلی زوم کنید می بینید تصویر از مربع های کوچک ساخته شده است.

در کنار صد ها ویژگی مثبت این نوع تصویر، به این دلیل که با کوچک یا بزرگ شدن بیش از حد کیفیت تصاویر تغییر می کند برای طراحی لوگو بسیار مناسب نیست!) اما باز هم نمی شود قید ابزار ها و قدرت بی نهایت فتوشاپ را زد و باید در این باره گفت که طراحی لوگو فتوشاپ هنوز هم اهمیت دارد و برای لوگوهایی خاص می توانید از آن استفاده کنید.

آیا باید از فتوشاپ برای طراحی لوگو استفاده کنم؟

در همین مقاله گفتیم که توصیه بیشتر طراحان گرافیک با تجربه این است که به دلیل پیکسلی بودن نرم افزار فتوشاپ طراحی لوگو فتوشاپ را فراموش کنیم!! اما اگر شما یک طراح خبره در فتوشاپ هستید و با نرم افزاری وکتوری مثل Adobe Illustrator آشنایی ندارید بهتر است با فتوشاپ لوگویی را که می خواهید طراحی کنید و نیازی نیست از ابتدا شروع به یادگیری یک نرم افزار وکتوری کنید.

چرا که علاوه بر اینکه شما تجربه کافی برای طراحی لوگو فتوشاپ را خواهید داشت این مورد را نیز اضافه کنید که هیچ نرم افزار گرافیکی در دنیا به اندازه فتوشاپ امکانات زیادی ندارد! شما به هر ابزاری برای طراحی که نیاز داشته باشید در فتوشاپ موجود است از قلم ها گوناگون، ابزار پن و امکانات انتخاب گرفته تا رندر تصویر و خروجی گرفتن از آن، شما حتی می توانید طرح اولیه خود را نیز در فتوشاپ بکشید.

اگر خواهان یک طرح دقیق هستید با فتوشاپ می توانید اندازه گیری کنید، هم تراز کنید، مقایسه کنید و … در کل تقریبا هیچ ابزاری نیست که یک طراح بخواهد و فتوشاپ آن را مهیا نکرده باشد منتها در این باره که بخواهید یک طرح را از صفر نقاشی کنید باید اعتراف کرد ادوبی ایلوستریتور کمی بهتر از فتوشاپ می تواند عمل کند و کار با آن جذاب تر است بالاخره “هر نرم افزاری را بهر کاری ساختند” هر چقدر هم فتوشاپ در دنیای گرافیک همه کاره باشد باز هم در برخی موارد نرم افزار های بهتری نیز وجود دارند.

بزرگترین مشکل طراحی لوگو فتوشاپ

گفتیم بزرگترین مشکل طراحی لوگو فتوشاپ نوع تصویر پیکسل بود و چون لوگو باید به گونه ای طراحی شود که در هر اندازه باید کیفیتش را از دست ندهد پس طراحی لوگو فتوشاپ کار درستی نیست اما توجه داشته باشید که این مشکل را می توان حل کرد بدین صورت که در فتوشاپ شما قادر هستید که خروجی یک تصویر را در صد ها اندازه مختلف بدست آورید و این تا حدودی مشکل کیفیت و اندازه را حل می کند.

از آنجایی که بسیاری از مردم ایران تصاویر وکتور را دوست ندارند پس می توانید با فتوشاپ لوگو را پیکسلی بسازید (برای مواقعی که لوگو یک نماد یا شکل خاص نیست). و در اندازه های مورد نیاز از آن خروجی بگیرید هر چند نوع تصویر لوگو اگر وکتور باشید خیلی بهتر است چون بدون دردسر و گرفتن چندین خروجی مختلف تصویر شما می توانید به هر اندازه ای در بیاید بدون ذره ای افت کیفیت!

اما این بستگی به سلیقه مشتریان دارد که لوگو پیکسلی باشد یا وکتور!  پس نتیجه اینکه اگر شما به تازگی می خواهید یک طراح لوگو بشوید انتخاب های بهتر از فتوشاپ می توانند ادوبی ایلوستریتور (که به نوعی برادر نرم افزار فتوشاپ محسوب می شود) و نرم افزار Corel Draw هستند. چرا که این نرم افزار ها وکتوری هستند و آسان تر از فتوشاپ می توانید در آنها طراحی اسکچ (طرح اولیه) یا نقاشی را انجام دهید.

و اینکه اگر شما با نرم افزار وکتوری مثل کورل دراو یا ایلوستریتور آشنایی دارید باز هم انتخاب بهتر برای طراحی لوگو این نرم افزار ها هستند فقط در صورتی طراحی لوگو فتوشاپ توصیه می شود که در این نرم افزار خبره باشید و وقت کافی برای یادگیری یک نرم افزار جدید را نداشته باشید.

معرفی برخی از ابزار های مهم فتوشاپ برای طراحی لوگو

1. ابزار پن (pen tool)

 

ابزاری فوق العاده مهم در فتوشاپ که اگر روی آن تسلط داشته باشید می توانید هر شکلی را با آن بکشید وقتی به گذشته نگاه می کنیم که نرم افزارهای چندرسانه ای بدون ابزار قلم منتشر می شدند به یاد می آوریم که این نرم افزارها چیزی بیش از یک دسته پالت رنگ نبودند. چیزهای زیادی برای انجام وجود نداشت و توانایی خلاقیت های بی مرز نبود.

امروزه فتوشاپ را نمی توان بدون ابزار Pen تصور کرد. اگرچه ابزار قلم به طور ذاتی برای ترسیم مسیرها همراه با نقاط لنگر کار می کند و تا حدودی محدود شده است اما دامنه خلاقیتی که ارائه می دهد بی حد و حصر است. این ابزار به قدری انعطاف پذیر طراحی شده است که طراح می تواند هر شکلی را ترسیم کند یا اشکال موجود را به همان خوبی که با دست آنها را می کشد در فتوشاپ نیز طراحی کند.

میزان کنترلی که از طریق قرار دادن نقاط لنگر در مکان های مناسب داریم، با سه نوع مختلف نقاط لنگر بیشتر می شود که به شما امکان می دهد مسیرها را به طور دقیق ترسیم و ویرایش کنید.

2. اشکال فتوشاپ (shapes)

 

یکی دیگر از ابزار های بسیار مهم برای طراحی لوگو فتوشاپ اشکال فتوشاپ است که شامل مجموعه بسیار بزرگی از شکل های آماده است که بصورت وکتوری ساخته شده اند یعنی می تواند هر چقدر که می خواهید آنها را کوچک یا بزرگ کنید. در طراحی لوگو می توانید از این تصاویر به عنوان نماد استفاده کنید.

لایه‌ی شامل شکل در فتوشاپ می توانید به سادگی توسط ابزار پن یا ابزار انتخاب مستقیم ویرایش شود و هنوز هم با کیفیت به نظر بیاید. رنگ های اشکال هر زمانی می تواند تغییر یابند و می توانید روی لایه شکل گرادیانت های مختلف و افکت های بیشماری اعمال کنید.

3. ابزارهای انتخاب فتوشاپ (selection tools)

اگر با نرم افزار فتوشاپ کار کرده باشید حتما ابزار های فوق العاده انتخاب آن را می شناسید در طراحی لوگو فتوشاپ می توانید از این ابزار ها به نحو احسن استفاده کنید و طرح های بی نظیری را بسازید در واقع با ابزار های انتخاب فتوشاپ می توانید هر تصویری را بهتر ویرایش کنید و هر طرحی که در ذهن دارید را بهتر و دقیق تر بسازید. این ابزار های در دنیای گرافیک مثل جادو عمل می کنند و تا کنون نرم افزار های زیادی در دنیا کوشیده اند که از فتوشاپ تقلید کنند و ابزار انتخاب داشته باشند.

ولی هیچکدام حتی به دقت این ابزار فتوشاپ نزدیک هم نشده اند. در کل ابزار های انتخاب برای انتخاب یا حذف انتخاب بخشی هایی از تصویر هستند و با کمک آنها می توانید هر بخشی را جدا از سایر قسمت ها بسازید یا تغییر دهید. در این جا فقط تعداد کمی از ابزار های نرم افزار بزرگ فتوشاپ را معرفی کردیم و اگر بخواهیم تمامی امکانات و ابزار های این نرم افزار گرافیکی را معرفی کنیم مسلما باید صد ها کتاب بسازیم.

اگر قرار است یک لوگو را ویرایش کنید یا لوگویی پیکسلی بسازید مسلما فتوشاپ بهترین انتخاب است اما در کل بزرگان دنیای گرافیک در مبحث طراحی لوگو ما را از استفاده کردن از فتوشاپ منع می کنند! مگر در مواردی خاص که در این مقاله بصورت مفصل راجع به این موارد بحث شد. برای اطلاع از تعرفه ی ارائه ای این خدمات توسط رایامارکتینگ به قسمت هزینه ی طراحی لوگو

مراجعه کنید.

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.