چگونه بیوگرافی کوتاه بنویسیم

نوشتن یک بیوگرافی کوتاه بخش مهمی از فعالیت‌های شما برای معرفی شما به کارفرما، مشتری، یا مخاطبین بالقوه‌تان است. در تولید محتوای

مفید درباره خودتان، بیوگرافی کوتاه شما می‌تواند به شما کمک کند بر روی سایرین تاثیر مثبت بگذارید و به این ترتیب بر آینده حرفه‌ای و پیشرفت و موفقیت‌های شما تاثیرگذار است. اگر قصد نوشتن بیوگرافی کوتاه برای خود دارید، باید نحوه نوشتن بیوگرافی و اصول آن را بلد باشید تا بتوانید یک بیوگرافی درست و حسابی بنویسید. در این مقاله ما با بررسی اهداف نوشتن بیوگرافی کوتاه و مراحل نوشتن آن، با هم یاد می‌گیریم که چگونه بیوگرافی کوتاه بنویسیم.

بیوگرافی کوتاه چیست؟

بیوگرافی کوتاه عبارت از جملات کوتاه و پاراگراف‌های مختصری است که افراد حرفه‌ای برای معرفی خود از آنها استفاده می‌کنند. اینگونه بیوگرافی‌ها معمولا در پروفایل شبکه‌های اجتماعی، وب سایت‌های شخصی و دایرکتوری‌های تیمی شرکت‌ها پیدا می‌شوند. معمولا بیوگرافی کوتاه برای ارائه خلاصه‌ای از موفقیت‌های فرد، مرور بر سابقه شغلی وی و نیز توصیف اهداف حرفه‌ای او به کار برده می‌شود.

در اکثر مواقع، بیوگرافی کوتاه شخص، اولین و شاید تنها چیزی باشد که یک کارفرما، مشتری و یا مخاطب بالقوه درباره شما می‌خواند و بعد از مطالعه این بیوگرافی است که فرایند تصمیم‌گیری درباره همکاری با شخص و چگونگی این همکاری شروع می‌شود. از این رو نوشتن بیوگرافی دقیق و به یادماندنی اهمیت بسیار زیادی دارد. یک بیوگرافی کوتاه عالی شامل موارد زیر است:

• نام و نام‌خانوادگی

• عنوان فعلی شغل

• نام شرکت یا برند تجاری

• زادگاه

• میزان تحصیلات

• اهداف شخصی و شغلی

• یکی از دستاوردهای مربوط

• سرگرمی‌های فردی

• مهارت‌ها و زمینه‌های تخصصی

بیوگرافی کوتاه قرار است تعریف کوتاهی از همه این موارد باشد. یادتان باشد اولویت‌بندی این موضوعات بر اساس اهمیتشان و تاثیری که دوست دارید بر روی مخاطبانتان بگذارند، بسیار مهم است.

 

نحوه نوشتن بیوگرافی

نوشتن بیوگرافی کوتاه، علاوه بر اهمیت و تاثیری که دارد، می‌تواند کار فوق‌العاده هیجان‌انگیز و جذابی هم باشد. در ادامه به بررسی مراحلی می‌پردازیم که در نحوه نوشتن بیوگرافی عالی به ما کمک می‌کنند.

یک – شیوه روایت مناسبی را انتخاب کنید

دو – عنوان شغلی خود را بنویسید

سه – هدف خود را بیان کنید

چهار – و در نهایت دستاوردهای خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله بیش از صد نوع ایده برای تولید محتوا و استراتژی تولید محتوا را نیز بخوانید.

یک – شیوه روایت مناسبی را انتخاب کنید

اولین قدم برای نوشتن یک بیوگرافی کوتاه تصمیم‌گیری در مورد شیوه روایت مناسب است. شیوه روایت می‌تواند شامل این باشد که از اول شخص استفاده کنید یا از سوم شخص؛ از «من» استفاده کنید یا از «او». اگر از اول شخص استفاده می‌کنید، یعنی باید از واژه «من» استفاده کنید در حالی که در سوم شخص باید از نام خودتان استفاده کنید. مثلا اگر در حال نوشتن بیوگرافی غیررسمی خود در توییتر باشید، استفاده از اول شخص گزینه مناسبی است. اما اگر قصد داشته باشید همین بیوگرافی را وارد وبسایت شرکت کنید که در آن، همه همکارانتان از سوم شخص استفاده کرده‌اند، شما هم باید از همین الگو استفاده کنید.

یادتان باشد که شیوه روایت شما باید دقیقا نمایانگر شخصیت شما باشد، بنابراین می‌توانید بسته به اینکه برای کجا بیوگرافی می‌نویسید، شیوه روایت خود را به گونه انتخاب کنید که حرفه‌ای، شوخ و یا حتی محتاطانه باشد.

 

دو – عنوان شغلی خود را بنویسید

در اولین جمله از بیوگرافی کوتاه خود، باید نام و عنوان شغلی فعلی خود را بنویسید. مثلا بیوگرافی را می‌توانید به این صورت بنویسید: سارا هیز، مدیر ارشد بازاریابی Blooming Street Creative.

اگر شغلی ندارید و در جستجوی کار هستید، آخرین مدرک تحصیلی و رشته دانشگاهی‌تان را بنویسید. مثلا اینگونه بنویسید: من جان گریسون هستم و به تازگی مدرک لیسانس خود در زمینه طراحی و توسعه وب را گرفته‌ام.

سه – هدف خود را بیان کنید

بعد از اینکه خودتان و عنوان شغلی‌تان را معرفی کردید، باید به این سوال پاسخ بدهید که چرا در حال انجام چنین کاری هستید. هدف شما برای داشتن چنین شغلی می‌تواند هرچیزی باشد؛ خدمت به دیگران، تامین هزینه خانواده، علاقه، استفاده از فرصت‌ها، غیره. به هرحال هدف شما باید خواننده را با اولویت‌ها و چیزهای مهم برای شما آشنا کند.

چهار –دستاوردهای خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

نوشتن بیوگرافی کوتاه شبیه نوشتن رزومه است، به خاطر همین لازم است که دستاوردهای حرفه‌ای‌تان را برجسته کنید، در عین حال توصیف و شرح شما از دستاوردهایتان باید به گونه‌ای باشد که خواننده بتواند آن را درک کند. به جای اینکه بنویسید: «گرافیست برنده جایزه کارتاژ»، بنویسید: «گرافیستی که برای برتری هنری و نوآوری جایزه کارتاژ 2019 را کسب کرده است».

 

حتی اگر مخاطب شما با حرفه شما آشنا نباشد و اهمیت جایزه دریافتی را درک نکند، بازهم کلمه کلیدی مثل «نوآوری» تاثیر مثبتی بر روی او می‌گذارد.

 

فراموش نکنید که احتمالا فضای کافی برای بیان همه دستاوردهایتان ندارید، بنابراین باید از بین آنها یکی دو مورد را انتخاب کنید. بهتر است بر روی جوایز یا تقدیرهایی که مربوط به مهارت‌های حرفه‌ای و شایستگی‌های شما هستند تمرکز کنید.

نکاتی برای نوشتن بیوگرافی کوتاه

در ادامه به بیان چند نکته برای نحوه نوشتن بیوگرافی کوتاه می‌پردازیم.

مختصر بنویسید

بیشتر بیوگرافی‌های کوتاه بین چهار تا هشت جمله هستند، بنابراین فرصت محدودی برای بیان اطلاعات شخصی خودتان دارید. برای اینکه بتوانید مهم‌ترین‌ها را انتخاب کنید، باید مخاطبان و اهداف خود را در نظر بگیرید. مثلا اگر در زمینه پزشکی کار می‌کنید، مدارک مربوط به مهارت‌های حرفه‌ای خود را لیست کنید و اگر فریلنسر هستید، بر اساس تجربه خود، در مورد سبک خود و دلیل انتخاب این سبک و تخصص بنویسید.

انسان باشید

یکی از مهم‌ترین نقش‌های بیوگرافی کوتاه، این است که انسان بودن شما را به مخاطبانتان یادآوری می‌کند. یک بیوگرافی کوتاه عالی، به مخاطبین شما به خوبی نشان می‌دهد که شما از نظر حرفه‌ای و شخصی چه کسی هستید. جزئیات خاصی مثل خانواده، سرگرمی‌ها یا سایر علایقتان هم می‌توانند به مخاطبین شما کمک کند تا با شما ارتباط برقرار کرده و انگیزه‌ها و اهداف شما را درک کنند.

اصیل باشید

بسیار مهم است که در بیوگرافی کوتاه خود نمای دقیقی از خود ارائه بدهید. هنگام نوشتن بیوگرافی کوتاه خود، اغراق نکنید و لاف نزنید. بسیار خوب است که نقاط قوت حرفه‌ای خود را برجسته کنید، ولی صداقت و اصالت را هرگز از یاد نبرید.

 

 

نمونه‌های بیوگرافی کوتاه

در این قسمت، به نمونه‌های بیوگرافی کوتاه موفقی می‌پردازیم که می‌توانید برای نوشتن بیوگرافی خود از آنها الهام بگیرید و الگوبرداری کنید.

نمونه اول: 

«مری جونز دستیار اداری با هشت سال تجربه کار در کنار تیم اجرایی شرکت Fortune 500. تخصص مری در فناوری اداری بوده و وظیفه او آموزش سایر کارمندان در نحوه استفاده از سیستم‌ها و برنامه‌های پیشرفته‌ای مثل نرم‌افزارهای حسابداری است. مری یکی از اعضای قدرتمند شرکت خود است که از نگرش مثبت و انرژی و خستگی‌ناپذیری خود برای تشویق همکارانش به انجام کارهای سخت و رسیدن به موفقیت بهره می‌برد. خود مری از شوهر و دو دخترش الهام می‎گیرد و در اوقات فراغت دوست دارد با نوه خود پیاده‌روی، قلاب‌بافی و بازی‌ ویدیویی انجام دهد».

نمونه دوم:

« اسم من الکس دریزدیل است و یک توسعه دهنده وب برای شرکت Oswald Technologies هستم. من رمزگذار و برنامه ریز ماهری هستم و از استفاده از مهارت‌هایم برای کمک به پیشرفت‌ فناوری‌های مهیجی که هر روز در Oswald Tech به وجود می‌آیند، لذت می‎برم. من در سال 2016 از موسسه فناوری کالیفرنیا با مدرک لیسانس نرم‌افزار فارغ‌التحصیل شدم. در دوران تحصیل به خاطر عملکرد علمی عالی و مهارتم برای هدایت تیم در سال 2015 جایزه ادموند گینز را به دست آوردم.

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.