مفید بود؟

مقدمه

در واقع سئو روشی برای بازدید بیشتر از وب سایت شما است. وقتی سایت شما در با رتبه بالا در نتایج گوگل قرار می گیرد، کاربران بیشتری به سمت سایت شما می آیند. و شما به هدفتان که احتمالاً فروش کالا است می رسید. برای جذب بازدیدکننده بیشتر شما باید محتوای وب سایت خود را برای کلماتی که کاربران استفاده می کنند بهینه کنید. با این حال، برای اینکه رتبه خود را در نتایج جستجوی گوگل بالا ببرید باید هدف جستجو را مد نظر قرار دهید. در این مقاله، هدف جستجو معرفی خواهد شد و چگونگی بهینه سازی محتوا برای search intent تشریح می گردد.

هدف جستجو چیست؟

هدف جستجو (یا قصد کاربر، قصد مخاطب) اصطلاحی است که برای توصیف هدف یک کاربر از جستجوی آنلاین به کار برده می شود. در واقع می توان هدف جستجو را دلیل اینکه چرا کسی چیزی را جستجو می کند دانست. در واقع کسی که جستجو می کند سوالی دارد و می خواهد پاسخی برای این سوال پیدا کند. آیا جستجوگران به دنبال بازدید از یک وب سایت خاص هستند؟ یا اینکه در حال جستجو برای خریداری کالایی هستند؟

گوگل همیشه در تلاش است تا الگوریتم خود را بهبود بخشد و بتواند هدف جستجوی کاربران را بفهمد. و مناسبت ترین صفحات را برای عبارت جستجو شده به کاربران نمایش دهد. و همچنین وب سایت ها را بر اساس هدف کاربر از جستجو رتبه بندی کند. به خاطر همین باید مطمئن شوید پست یا صفحه شما متناسب با هدف جستجوی مخاطبان بهینه شده است.

 

پیشنهاد می کنیم که مقاله چگونه محتوای خود را برای جستجوی صوتی آماده کنیم؟ را بخوانید.

انواع هدف جستجو

چند نوع هدف جستجو وجود دارد، در اینجا چهار مورد متداول مورد بررسی قرار می گیرند:

1. هدف اطلاعاتی

اولین مورد با هدف کسب اطلاعات انجام می شود. موارد بسیاری از جستجوها در اینترنت توسط افرادی انجام می شود که به دنبال کسب اطلاعات هستند. شما می توانید با جستجو اطلاعاتی در مورد آب و هوا، اطلاعات مربوط به آموزش کودکان و یا اطلاعاتی در مورد سئو سایت به دست بیاورید.

توجه داشته باشید که گوگل هدف کاربر از جستجو، با نشان دادن نتایج مناسب درک می کند. به عنوان مثال گوگل می داند که افرادی که [سس گوجه فرنگی] را جستجو می کنند به دنبال دستور العمل هستند و نه تاریخچه سس گوجه فرنگی. یا کسانی که [Mercury] جستجو می کنند به دنبال این سیاره هستند و نه عنصر.

2. هدف ناوبری

نوع دوم هدف جستجو را با ناوبری مشخص می کنند. کاربرانی که با این هدف جستجو می کنند قصد دارند از یک وب سایت خاص بازدید کنند. بر فرض مثال، کاربرانی که [Facebook] را جستجو می کنند معمولاً میخواهند به وب سایت Facebook بروند.

فراموش نکنید که کسب رتبه بالا برای یک هدف ناوبری تنها درصورتی مفید است که افراد دنبال نام وب سایت شما باشند. برای نمونه وب سایت Yoast دارای یک افزونه به نام Google Analytics بود که باعث شد این وب سایت رتبه خوبی را در جستجوی [Google Analytics] کسب کند. اما جدیدا هیچ ترافیکی بابت جستجوی این واژه به این وب سایت هدایت نمی شود. چون کاربرانی که [Google Analytics] را جستجو می کردند به دنبال وب سایت Google Analytics بودند و کاری به وب سایت Yoast نداشتند.

 

3. هدف معاملاتی

سومین نوع هدف جستجو، قصد معاملاتی است. بیشتر کاربران در اینترنت به دنبال خرید کالا هستند و با جستجو به دنبال بهترین گزینه برای خرید می گردند. وقتی کاربران به دنبال خرید کالایی هستند، در واقع دارند با قصد معامله جستجو می کنند.

4. تحقیقات تجاری

برخی از کاربران قصد دارند در آینده و با استفاده از اینترنت خرید خود را انجام دهند. این قبیل افراد عباراتی مانند بهترین ماشین لباسشویی کدام است؟ و یا مفیدترین افزونه سئو کدام است؟ را جستجو می کنند. این افراد قصد معامله دارند اما نیازمند زمان بیشتری برای تصمیم گیری و خرید هستند. این نوع اهداف برای جستجو را تحقیق تجاری می گویند.

پیشنهاد می کنیم مقاله بیش از 100 نوع ایده تولید محتوا و تولید محتوای خوب را نیز بخوانید.

هدف کلمه کلیدی

کلماتی که کاربران در جستجوی خود از آنها بهره می برند، در واقع هدف آنها را برای جستجو آشکار می کند. این هدف هنگامی آشکارتر می شود که شما کلمات کلیدی را با کلمات خاصی ترکیب می کنید.

کلمات کلیدی با هدف معامله معمولا حاوی کلماتی مانند کلمات زیر هستند:

خریدن

معامله کردن

تخفیف

نام محصولات

هدف اطلاعاتی مانند کلمات زیر است:

اطلاعات

چگونه

بهترین راه برای

چرا

چگونه محتوای خود را برای هدف جستجو بهینه کنیم

شما می بایستی اطمینان حاصل کنید که صفحه وب سایت شما با هدف جستجوی مخاطبان متناسب است. و شما نباید صفحه ای را نشان مخاطب دهید که آنها را از ادامه خرید منصرف کنید. پس مخاطبان را با محتوای طولانی خسته نکنید و مستقیما آنها را به سمت فروش محصولات هدایت کنید.

بهینه سازی صفحات محصولات با کلمات کلیدی تجاری ایده خوبی به نظر می آید. اگر در وب سایت خود غذای حیوانات می فروشید، می توانید صفحه محصول با کلمه کلیدی [خرید غذای حیوانات] بهینه کنید. اگر هم مقاله ای در مورد نحوه غذا دادن به حیوانات داشته باشید، می توانید آن را برای عبارت [نحوه غذا دادن به حیوان خانگی] بهینه کنید.

 

تعیین هدف جستجو برای یک پرسش کمی دشوار است و شاید کاربران نیت متفاوتی از مطرح کردن یک پرسش داشته باشند. اگر به دنبال این هستید که کدام کلمه کلیدی با کدام هدف جستجو سازگار است می توانید از صفحات نتایج جستجو استفاده کنید.

شاید بخواهید در مورد هدف جستجوی کاربران خود بیشتر بدانید. راه دیگری پیش روی شماست و آن انجام نظرسنجی است. هنگام ورود کاربران به وب سایت خود فرم نظرسنجی را مقابل آنها قرار دهید. احتمالا اطلاعات ذی قیمتی در مورد آنها بدست خواهید آورد.

نتیجه گیری

برای داشتن یک رتبه خوب باید اطمینان حاصل کنید محتوایی که می نویسید هم با کلمات کلیدی مورد جستجو و هم هدف جستجوی مخاطب شما همسان باشد. پس وقتی مخاطبان به دنبال خرید محصولات شما هستند آنها را به صفحه فروش خود هدایت کنید.

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *