مقالات آموزشی

نکاتی از پیش بینی های جهان وب در چندین سال آینده

مروری بر آینده فناوری های وب

من درباره ی اخبار پیرامون فناوری های وب چیزهای زیادی  خواندم، که اکثر این اخبار مربوط به توسعه ی نرم افزار است. بسیاری از این خبرها  به صورت روزمره مورد استفاده قرار نمی گیرد، اما با توجه به نوسانات توده ی وب، من معتقدم که این اخبار برای درک اموری که قابل انجام است و کاوش در جزییاتی ضروری و مشخص از نحوه انجام کار همیشه ارزشمند هستند.
تقریبا 7 سال از زمان نوشتن اولین برنامه گذشته است. آن زمان، زبان برنامه نویسی PHP 5 رایج بود. هنوز، من در مقامی نیستم تا با حجم عظیمی از فناوری ها و روش های موجود امروزی ( از جمله اصول و مبانی اساسی که کاملا به فن آوری های جهان وب مربوط نیستند) مقابله کنم.

در این زمینه مطالعه مقاله مهارت هایی جهت آینده نگری برای موفقیت در کسب و کار پیشنهاد می کنیم

 

در چند سال گذشته من شاهد برخی جریان ها در جامعه ی وب بوده ام. بعضی از این روندها قبلا در گذشته رخ داده اند، برخی دیگر اصول قدیمی را دوباره ایجاد می کنند که قبلا مفید بودن آنها اثبات شده است. اما تمام آنها یک چیز مشترک دارند که  پتانسیل  تغییر همه چیز است.

 

7 پیش بینی برای جهان وب

در اینجا 7 پیش بینی برای جهان وب آورده شده است که معتقدم حداقل در 5 سال آینده اتفاق خواهد افتاد.

1.برنامه های  پیشرفته وب

برنامه های تلفن همراه  R.O.I را پشت سر خواهند گذاشت، اما با این حال برنامه های تلفن همراه منسوخ نخواهند شد.
استفاده از وب در چندین سال قبل توسعه یافت. در آن زمان، وقتی که جهان وب گسترش یافت هنوز برای دنیای موبایل آماده نبود.. برنامه های بومی از این مزیت به عنوان تنها راه حل برای ارائه یک تجربه کاربری کارآمد استفاده کردند. برنامه های بومی تلفن همراه یک  گام عقب تر بود و اما امروزه  همه چیز شروع به تغییر کرد.
سرویس Google Accelerated Mobile Pages یا به اختصار سرویس گوگل  AMP(  AMPبه معنی بارگذاری سریع صفحات وب در تلفن‌های همراه است) با جلوگیری از استفاده برنامه نویس از مواردی که تاثیر زیادی روی تجربه کاربر ایجاد می کند و در خوشبینانه ترین حالت موجب تغییر ذهنیت کاربر میشود، تمایل به اصلاح زمان اجرای عملکرد برنامه های وب را نشان می دهد.
یک سرویس دهنده، از جمله  مهمترین جنبه های مفهومی و اساسی  برنامه های وب پیشرو است که با استفاده از حالت آفلاین به طور پیش فرض بدون نیاز به  نصب برنامه از فروشگاه  برنامه های کاربردی(App Store)  مشکل عملکرد شبکه را برای عموم کاربران برطرف می کند.
جهان وب یک فروشگاه برنامه های کاربردی است

2. وب کاملا مبتنی بر اجزاء و مولفه ها خواهد بود

از زمان استفاده از کتابخانه برچسب استاندارد جاوا Java Standard Tag Library  و موارد مشابه دیگر، وب همواره  توجه ویژه ای به اجزا داشته است. بسیاری از راه حل ها که سعی در پیاده سازی اجزای برنامه سمت سرور یا همان سرور ساید(server-side) دارند به چندین دلیل در خارج از شرکت کار نکرده اند، مهمترین آنها کیفیت پایین تجربه ی کاربری یا user experience(به صورت مخفف UX) بوده است.
امروزه، پیاده سازی  بومی اجزای جهان وب باعث برطرف کردن اکثر مشکلات میشود. اگرچه همه چیز اجرا و عملکردی متفاوت دارد ولی از مفهوم اجزاء و مولفه ها استفاده می کند.استفاده از فریم ورک ها یا چارچوب های نرم افزاری Bootstrap  ،React ،Angular و… روندی است که این تکاپو برای اجزا تا ظهور الگویی مناسب ادامه می یابد و به استاندارد واقعی یا بالفعل تبدیل میشود.
جزییات ،آینده هستند

3.برنامه نویسی عملکردی

پایه و اساسی برای نوشتن برنامه ی جاوا اسکریپت JavaScript خواهد بودسالها پیش، برنامه نویسی عملکردی با یک تئوری شروع شد و ارزش اجرا و کارایی آن  با وجود  نیازهای سخت افزاری نزول کرد . برنامه نویسی ضروری باعث به وجود آمدن برنامه نویسی شی گرا Object Oriented شد که با نیازهای سخت افزاری شروع شد و به قیمت خواندن و اجرای آن، این تئوری پیش رفت.

در جهان وب، از روزی که ما شروع به ایجاد فعالیتها و توابع جهانی برای استفاده ی کنترل کننده های  رویداد onclick در زبان نشانه گذاری فرامتنی HTML کردیم، زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت JavaScript، کار و فعالیت خود را شروع کرد.
فریم ورک ها یا کتابخانه های جاوا اسکریپت مانند React و Angular گواه این موضوع هستند و تا به امروز کارایی دارند و پابرجا بوده اند.
میزان کار برای تغییر ساختار قدیمی جهان وب بسیار بیشتر و گسترده تر از توانایی توسعه دهندگان در درک الگوهای مختلف برنامه نویسی است. اکوسیستم وب قابلیت خواندن سیستم برنامه نویسی کاربردی از قبیل عملکرد دستوری، ایده سازمانی برنامه نویسی شی گرا و عملی بودن جنبه ها را یکپارچه خواهد کرد.
به هر حال، برنامه نویسی کارآمد، پایه اصلی و بنیادی برای نوشتن کل کدها خواهد بود.

4. مرورگر brave به دومین مرورگر پرکاربرد در جهان تبدیل خواهد شد

به همان روشی که مرورگر opera فلسفه ی Tabs را پیش برد، فلسفه ی برنامه های مسدود کننده ی تبلیغاتی(ad-block) را خواهد داشت.
حلقه اجتماعی برندان آیش(Brendan Eich) که ویژگی هایی از جمله نفوذ ،منابع، اعتماد، ایده های خوب و ایدئولوژی باز، دارد در کشمکش مرورگرها به جهان وب کمک کرد، اکنون او و تیمش (he and his team )به وب برای عبور از این کشمکش جدید برنامه های مسدود کننده ی تبلیغاتی کمک خواهد کرد و کار دیگری را شروع  می کند. فقط با شکست دادن مرورگر Chrome، مرورگر brave به دومین مرورگر مورد استفاده در جهان تبدیل خواهد شد که به رشد کردن ادامه خواهد داد.

5. معماری مبتنی بر حالت به همراه عملیات منبع رویدادها

(Event Sourcing) الگوی استانداردی در زمینه ی چگونگی طراحی برنامه نویسی فرانت اند front-end، خواهد بود
ایده ذخیره وقایع موردی است که به وضوح ، حقیقتی واقعی که در آن زندگی می کنیم را درون 4 بعد (جایی که زمان فقط از دید دو ناظر در همان مکان جلو میرود ) جمع آوری می کند.
فریم ورک های Git ، Redux ، Elm و Blockchain از عملیاتهای  اساسی منبع رویداد Event Sourcingبا نام هایی متفاوت هستند، و الگوهای بیشتری در شرف ظهور هستند که نه فقط در وب، بلکه در سایر قسمتهای اکوسیستم نرم افزاری از آنها استفاده می کنند.
عملیات منابع رویداد به دلیل توانایی آن در مدیریت اقدامات کاربر، دقیقا مانند نحوه درک حقیقت زندگی از منظر تکاملی، در برنامه نویسی front-end ،استاندارد خواهد شد.

6. هسته کتابخانه ها و پروژه های جاوا اسکریپت بدون اتصال به یک پیاده سازی یا چارچوب خاص معماری مبتنی بر حالت، شروع به ساخت می کنند.

نوآوری با یادگیری، وظیفه ای بر دوش غول هایی مانندjQuery, Angular, React, Backbone , Redux و … است که به عنوان الهام بخش برای شروع ساخت چیزهایی است که به هیچ چارچوب، کتابخانه یا الگوی خاصی  وابسته نیستند. کد برنامه های کاربردی برای هر فروشنده ای قابل اتصال است و هسته اصلی آن فقط JavaScript است.

7. الگویی استاندارد برای نوشتن قابلیت های CSS در JavaScript ظاهر می شود

امروزه ما در حال ایجاد زبان های جدید برای نوشتن CSS به طور کارآمد (SASS ، LESS و غیره) هستیم، اما چرا زبان های جدید ایجاد میکنیم ، چرا فقط از JavaScript استفاده نمی کنیم؟ همه می دانند که چگونه JavaScript کار می کند و ما می توانیم بدون اختراع زبان دیگری به همان چیز برسیم.
در حال حاضر روند استفاده از CSS با JavaScript وجود دارد. چیزی که موفق خواهد شد و به جریان اصلی تبدیل می شود.

Author

مدیریت سایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.